Ofiste ve Şirkette Çalışan Meslekler | Masa Başı İşler Listesi 

Meslek seçimi belki de hayatımızın en önemli seçimlerinden biridir. Birçok kişi ilerde yapacağı mesleğin çalışma alanını da meslek seçimi yaparken göz önünde bulundurmaktadır. Şüphesiz ki çalışma alanı en rahat meslekler şirkette çalışan meslekler olmuştur. Birçok kişi oturarak, sıcak bir kahve içerek para kazanmanın hayalini kurmaktadır. ofiste çalışan meslekleri diğer tüm mesleklere göre daha rahat çalışma alanına sahip meslekler olarak görmektedirler.

Şirkette Çalışan Meslekler Listesi

Şirkette Çalışan Meslekler Listesi

Şirkette çalışan meslekler genel anlamda masa başı işler olarak da adlandırılır. Bu mesleklerden en çok bilinenlere örnek vermek gerekirse; Muhasebeci, yönetici asistanı ve finans müdürü mesleklerini sıralayabiliriz. Masa başı olarak nitelendirebileceğimiz birçok meslek dalı bulunmaktadır. Bu işler genel olarak ofis ortamında çalışırlar. Her meslek gibi bu mesleklerinde birçok zorluğu olmasına karşın ofis meslekleri diğer mesleklere göre oldukça iyi koşullarda çalışılan mesleklelerdir. Peki, bu çalışma şartları nelerdir?

Bu yazımızda bahsetmiş olduğumuz masa başı meslekler ve maaşları, çalışma ortamları gereken beceriler ve mesleklere dair birçok bilgiyi sizler için anlatacağız.

 

Şirkette Çalışan Meslekler Listesi

Sizler için hazırlamış olduğumuz detaylı meslek listeleri dışında, farklı meslekler ile de karşılaşabilirsiniz. Ancak listemizde yer alan işler önü açık olan meslekler arasında yer alır. Yani bir nevi geleceği parlaktır. Şimdi şirkette çalışan meşkleri sizler için sıralayalım.

 

Muhasebeci

Özel sektör meslekleri arasında önemli bir yeri olan muhasebe mesleğini yapabilmek için öncelikle ilgili bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümler arasında işletme, kamu yönetimi, çalışma ekonomisi, hukuk, bankacılık ve finans yer alır.

Muhasebeciler, şirketlerin gelir ve giderlerinin kayıt altına alınmasını sağlarlar. Tutmuş oldukları bu kayıtlarla gerekli analizleri yaparak şirketin gelişmesine katkı sağlarlar. Muhasebeci bu sebeple de şirkette çalışan meslekler denince akla ilk gelen mesleklerden biridir.

Bir muhasebeci aylık ortalama 6,500 Türk Lirası kazanmaktadır. Bu rakam ortalama bir değer olup Türkiye’deki birçok muhasebeci aylık çok daha fazlasını kazanmaktadır.

 

Yönetici Asistanı

Plazada çalışılan meslekler konusunda ilk aklımıza gelen mesleklerden biri de yönetici asistanlığıdır. Yönetici asistanlığı çalışma ortamı oldukça rahat olmasına rağmen dikkat ve özveri isteyen bir iştir.

Yönetici asistanı bağlı olduğu yöneticiye istenen konularda yardımcı olmak, ofis işlerinin belirli bir düzende gitmesini sağlamak gibi belli başlı sorumlulukları olan bir iştir. Ofis işlerinin belirli bir düzende gitmesini sağlamak için yönetici asistanları, her bir çalışanın nasıl çalıştığında işlerinin zamanında yapılıp yapılmadığına ve daha birçok konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Ofiste çalışan meslekler arasında yer alan yönetici asistanlığı, en düşük asgari ücret olan 4,250 TL almaktadır. Yönetici asistanının sabit bir maaşı olmamakla birlikte, yönetici asistanın alacağı maaş kendini ne kadar geliştirdiğine de bağlı bir faktördür.

 

Finans Müdürü

 Finans müdürü, bir şirketin ilerlemesi ve finans konusunda büyümesini sağlayacak olan kritik mesleklerden biridir. Finans müdürleri bir nevi muhasebecinin yaptığı işi yaparlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu finans müdürleri şirketin finans kayıtlarını tutmakla kalmaz, şirket ekonomisinin gelişmesi için fikir geliştirirler.

Holding meslekleri arasında yer alan finans müdürü, her şirkette mutlaka olması gereken bir pozisyondur. Finans müdürü olabilmek için ilgili bölümlerden lisans derecesinde mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümler ekonomi, maliye, işletme ve iktisat bölümleridir.

Şirkette çalışan meslekler arasında bulunan finans müdürleri aylık ortalama olarak 12 bin TL kazanırlar. Bu rakam tecrübe ile doğru orantılıdır. Ortalama olarak bir finans müdürünün aylık en fazla kazancı ise 18 bin TL ye denk gelmektedir.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler

 

Avukatlık

Maaşı yüksek meslekler içinde bulunan avukatlık mesleği şirketler için oldukça önemli bir meslek grubudur. Şirketteki tüm işleyişlerin yasaya uygun olup olmadığı konusunda şirket yönetimine yardımcı olurlar.

Avukatlar kendilerine ait ofislerde ya da bulundukları şirketlerin bünyesinde çalışırlar. Aylık kazançları oldukça değişkendir. Şirkette çalışan meslekler arasında yer alan avukatlık aylık ortalama en düşük 5 bin en yüksek ise 500.000 bin TL kazanabilmektedir.

 

Mimar

En iyi meslekler arasında gösterilen mimarlık oldukça zor bir meslektir. Mimarlar kendi ofislerinde ya da mimarlık şirketlerinde çalışabilirler.

Masa başı işler kategorisine giren mimarlık mesleği 4 yıllık (lisans) diploması istemektedir. Çizilen proje başına ücret alındığı gibi maaşlı çalışan mimarlarda bulunmaktadır.  Mimarlık, bilgisayar üzerinden çizim yapıldığı için rahat çalışılacak işler arsında gösterilir.

Minimum 5 yıl deneyimli bir mimarın maaşı aylık ortalama 8 bin TL’dir. Bu rakam mimarın deneyimine göre değişmektedir.

 

Satın Alma ve Lojistik Sorumlusu

Satın alma ve lojistik sorumlusu şirkette çalışan meslekler arasında kendini gösterir. Bu mesleğin asıl amacı, şirketin her türlü ihtiyacının tam zamanında ve en doğru şekilde karışlanmasını sağlamaktır. Şirket ihtiyaçlarının tam zamanında ve en doğru şekilde karşılanması günlük çalışma ritminin bozulmaması için oldukça önemlidir.

Satın alma ve lojistik sorumluları aylık ortalama 10 bin TL kazınırlar. Bu ortalama bir fiyat olup satın alma ve lojistik sorumlusu daha çok özel sektör meslekleri arasında yer aldığı için aldıkları maaş şirketten şirkete oldukça değişlik göstermektedir.

 

Kalite Yöneticisi

Kalite yöneticileri şirkette çalışan meslekler arasında yer alırlar. Oldukça rahat çalışma koşullarına sahip olan bu meslek grubu rahat çalışacak işler denince akla ilk gelen meslek gruplarından biridir.

Büyük ve üretim yapan şirketlerin olmazsa olmaz pozisyonlarından biridir. Üretilecek malzemenin kalite standartlarına uyup uymadığını denetleyen ve ürün kalitesini belirleyen kişilere kalite yöneticisi denir.

Kalite yöneticileri aylık ortalama 11 bin TL maaş alırlar. Kişinin deneyimi ve meslekteki etkinliği aldığı maaş miktarında önemli rol oynar.

 

Sigortacılar

Sigortacılar kendi ofislerinde ya da sigorta işlerini yürüttükleri şirketlerde çalışabilirler. Masa başı iler arasında yer alan sigortacılık ilgili bölümden mezun olarak yapılabilir. Bu bölümler arasında 2 yıllık sigortacılık ve bankacılık bölümlerinin yanı sıra sigorta acentesi açabilmek için herhangi bir 4 yıllık bölümden mezun olunması gerekmektedir.

Sigortacıların maaşı almış oldukları kar marşına göre değişir. Bu oran %8 ve %30 arasında değişir. Şirkette çalışan meslekler arasında bulunan maaşlı çalışan sigortacılar ise aylık ortalama 5 bin TL kazınırlar.

 

Emlakçılar

Emlakçılar kendi ofislerinde ya da emlak şirketlerinde çalışabilirler. Masa başı işler arasında gösterilen emlakçılık tam olarak masa başı işi olarak göstermek yanlıştır. Emlakçılar masa başında ve aktif olarak hareket isten bir meslek icra ederler.

Maaşlı olarak çalışan emlakçılarda da dâhil olarak satış yaptıkları ya da kiraladıkları konut karşılığında prim alırlar. Bir emlakçının aylık ortalama kazancı 4 bin – 10 bin arasında değişmektedir.

 

Bilgisayar Mühendisleri

Bilgisayar mühendisleri mühendislik şirketlerinde ya da şirketlerin bilgi işlem departmanları gibi bölümlerinde çalışabilirler. Bu sebeple de de bilgisayar mühendisleri şirkette çalışan meslekler arasında gösterilirler. Bilgisayarlar ve yazılım konusunda birçok alanda çalışabilirler. Bir bilgisayar mühendisinin aylık ortalama kazancı ise 8 bin TL’dir.

 

Bilgi İşlem Müdürü

Gelişen teknoloji ile birlikte bilgi işlem müdürü, şirketler için oldukça önemli bir pozisyon haline gelmiştir. Bilgisayar mühendislileri veya yazılımcılar bu pozisyonda çalışabilirler.

Güzel meslekler arasında gösterilen bilgi işlem müdürlüğü iş yükü oldukça fazla bir meslektir. Şirketteki bilişim ekipmanlarının doğru çalışıp çalışmadığı bakım ve onarımından sorumlulardır. Bir bilgi işlem müdürü aylık ortalama 10 – 15 bin arasında maaş alırlar.

 

Grafik Tasarım Uzmanı

Gelişen teknoloji ile birlikte sanal dünyanın önemi git gide artmaktadır. Günümüzde her şirketin bir logosu ve web sitesi vardır. Grafik tasarım uzmanları tamda bu sebeple en çok aranan meslek grupları arasında yerini alırlar.

Grafik tasarım uzmanları kendi ofislerinde ya da bağlı olduğu şirkette çalışabilirler. Şirkette çalışan meslekler arasında yer alan grafik tasarım uzmanlığı logo tasarımı web sitesi tasarımı, ürün tasarımı gibi birçok konuda çalışırlar.

Bir grafik tasarım uzmanı aylık ortalama en az 10 bin TL kazanabilmektedir. Yaratıcılık ve üretkenlik bu meslek için oldukça önemli olduğundan alınan maaşlar bu doğrultuda değişkenlik göstermektedir. Ortaya çıkan tasarım ne kadar yaratıcı olursa alınan ücret o denli artar diyebiliriz.

 

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Şirketlerin başarılı olmasında hiç şüphesiz en önemli faktörlerden bir de şirkette çalışacak elmanın kaliteli oluşudur. Şirketin ihtiyaç duyduğu eleman kadrolarının en iyi şekilde ve şirket yararına olacak durumda düzenlenmesinden sorumlulardır.

Şirkette çalışan meslekler arasında yer alan insan kaynakları yönetici rahat çalışılacak mesleklerden biridir. İnsan kaynakları yönetici aylık ortalama 10 bin TL kazanırlar.

 

Halkla İlişkiler Uzmanı

Şirkette çalışan meslekler arasında yer alan halkla ilişkiler uzmanı, şirketlerin en önemli pozisyonlarından biridir. Bu meslek grubu şirketin dış iletişiminde önemli rol oynarlar. Bir şirketin büyümesi için en önemli onayı veren kişiler halktın ta kendisidir. Bu sebeple de şirketin amaçlarının ve hizmetlerinin en iyi şekilde halka tanıtılması gerekmektedir.

Halka ilişkiler uzmanı olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Halka ilişkiler uzmanları aylık ortalama en ez 4.250 – en fazla 10 bin TL kazanmaktadırlar.

 

Pazarlama Müdürü

Pazarlama müdürleri şirketlerin ekonomisinde oldukça önemli bir rol oynarlar. Şirketlerin satış oranlarını arttırmak asıl amaçları arasında yer alır. Şirket satış hacmini artırabilmek için uygun stratejileri ve çalışma yöntemini belirleyen kişilerdir.

Şirkette çalışan meslekler arsında yer alan pazarlama müdürleri aylık ortalama en düşük 5 bin TL kazanırlar. En yüksek ise 11 bin TL kazanabilmektedirler. Bu meslek grubu rahat çalışılacak işler arasında gösterilebilirler.

Okuyunuz: AFAD Gönüllüsü Nasıl Olunur?

 

CEO

Şirkette çalışan meslekler arsında en yüksek konumda bulunan meslektir. Oldukça zor bir meslek olan CEO’luk herkesin yapabileceği bir iş değildir. Şirkette yürütülen tüm operasyonlardan sorumlu kişidir. BU sebeple de belirli bir çalışma saati bulunmamaktadır. Şirket denen tüzel kişiliğin ete kemiğe bürünmüş halidir. Başka bir deyişle şirketi temsil eden kişiliktir. Çok büyük bir sorumluluğu bulunan CEO’lar yıllık ortalama 1 milyon üzerinde kazanç elde ederler.

 

Yazılım Geliştirici

Günümüz teknoloji çağı diye adlandırılmaktadır. Bu nedenle de teknoloji ile ilgilenen bütün meslekler günümüzde büyük bir önem arz etmektedir. Şirkette çalışan meslekler arasında bulunan yazılım geliştiricilerde teknoloji ile iç içe olan mesleklerden biridir.

Özel sektör meslekleri arasında da gösterilen yazılım geliştiriciler, yazılımların geliştirilmesi üzerinde çalışlar. Yazılım geliştiriciler aylık ortalama 6,350 TL kazanırlar.

 

Veri Giriş Personeli

Şirketler için önemli bir pozisyon olan veri giriş personelleri masa başlı işler arasında yer alır. Veri giriş personelleri şirkete ait her türlü bilginin depolanması ve kategorileştirilmesi işlerine bakarlar.

Veri giriş personelleri birçok bölümden mezun olan kişiler tarafından yapılabilen bir mesleklerdendir. Genel olarak rahat çalışılacak meslekler arasında gösterebilir. Veri giriş personelleri aylık ortalama 5 bin TL kazanırlar.

 

Analist

Şirkette çalışan meslekler arasında çok önemli bir yere sahip olan bir meslek olan analistlik halk tarafında çok fazla bilinmeyen bir meslek grubudur.

Analistler şirketin satış hacmi, kar oranı, şirket yatırım adımları ve daha birçok konuda gerekli analizleri yaparak şirketin her daim büyümesini hedeflerler. Şirketlerde analist olarak çalışabilmek ilgili bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümler arsında işletme, iktisat, matematik mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Analist olabilmek için mezun olunan bölümden daha çok bu konulara ilgi ve yeteneğin olması gerekmektedir. Masa başı işler arasında yer alan analistlik, aylık ortalama en düşük bin TL kazanırlar.

 

Moda Tasarımcısı

Moda tasarımcıları masa başı işler arasında yer almaktadırlar. Bu meslek grubu maaşı yüksek meslekler ve rahat çalışılacak meslekler arasında yer alır.

Moda tasarımcıları ofislerde ya da uzaktan çalışabilmektedirler. Yapılan tasarıma göre aldıkları maaş değişmektedir. Bu meslekte en önemli olan faktörlerden biri de hiç şüphesiz özgünlüktür. Tasarımı yapılan parçanın özgünlük derecesine göre de alınan ücret değişmektedir. İyi tasarımılar aylık en düşük 15 bin TL kazanabilmektedir.

 

İhracat ve İthalat Uzmanı

Bir şirketin başarılı olmasında en etkili faktör hiç şüphesiz ihracat ve ithalatta başarı sağlanmasıdır. En büyük şirketlerin ithalat ve ihracat konusunda oldukça başarılı olduklarını görmekteyiz. Peki, bu şirkteler bu başarıları nasıl sağlamaktadır?

Şirkette çalışan meslekler arasında yer alan ihracat ve ithalat uzmanı pozisyonu büyük şirketler ve büyümekte olan şirketler için oldukça önemli bir departmandır.

Bu meslek grubunda istenen en önemli beceri dil bilgisidir. İhracat ve ithalat uzmanı olarak çalışacak kişin yabancı dil bilgisinin oldukça gelişmiş bir düzeyde olması beklenir. Bu mesleği icra eden kişiler yüksek maaş ve rahat çalışma ortamıyla son zamanlarda en çok dikkat çeken meslek grupları arasında yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.