Halı Saha Açmak | Halı Saha Açma Ruhsatı ve Maliyeti

Son yılların en çok tercih edilen iş alanlarından birisi de halı saha açmaktır. Özellikle erkeklerin iş sonrasında ya da hafta sonlarında takım kurarak maç yapmak istemesi halı sahalara olan gereksinimi artırıyor. Halı saha açmak için hem uygun bir yer bulunması hem de müşteri potansiyelinin çok olması gerekiyor. Halı saha açmak çok ciddi bir yatırım gerektirebilir. Özellikle spor kompleksi tarzında bir yer açmayı düşünüyorsanız ve farklı spor dallarına uygun alanlar da hazırlayacaksanız sermaye tutarınızın biraz daha yüksek olması gerekiyor. Güzel bir spor ortamı yaratmak hem insanların vakit geçirebilecekleri yer bulmalarında hem de sizin kazanç elde etmenizde son derece etkilidir.

Halı saha açmak

Halı saha açmak

Halı saha açmak için birçok konuda teknik yeterliliğe sahip olmanız gerekiyor. Birçok spor malzemesinden çok geniş bir alana kadar her detay düşünülmelidir. Halı saha yapımında her şeyden önemlisi standart ölçülerin dışına çıkılmaması gerekiyor. Aynı zamanda güvenlik önlemlerine de gereken önemi vermeniz gerekiyor. Bu süreçte ilgili kurumlara giderek gerekli izinleri almanız da önemli noktalar arasında yer alıyor.

Mahalle aralarında top oynamak için yer kalmaması insanları halı sahalara itiyor. Bu nedenle sizler de bu alandaki gereksinimleri değerlendirerek oldukça karlı bir iş alanı yaratabilirsiniz. Halı saha kurarak beklen azımsanmayacak nitelikte bir kazanç elde edebilirsiniz. Halı saha açmak konusunda yazımızın devamında tüm detayları bulabilirsiniz.

Not: Halı saha açmak dışında farklı fikirler edinmek için, 112 Adet işyeri açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Halı Saha Açmak

En çok para kazandıran işler arasında oldukça iyi bir yere sahip olan alanlardan birisi de halı saha açmaktır. Halı sahalar özellikle son yıllarda spora olan ilginin biraz daha artış göstermesi ile birlikte çok fazla zaman geçirilen yerleri arasında yer almaya başladı. Halı saha açmak günümüzde çok kazandıran alanlar arasında yer alıyor. İyi bir sermayeniz varsa ve alan bulma konusunda problem yaşamıyorsanız rahatlıkla halı saha açma konusunda girişimlere başlayabilirsiniz.

Halı sahalar içerisinde bulunması gereken tüm teknik ekipmanların kalite düzeyine dikkat edilmelidir. Ciddi sakatlanmalara karşın ya da saha içerisine dışarıdan yabancı madde atılmaması için tüm önlemlerin alınmasına özen gösterilmelidir. Halı sahalar yüksek hareket içerdiğinden sakatlık meydana gelebilmesi muhtemel yerlerdir.

Bu alanlarda mutlaka güvenlik tedbirlerini almalı ve en iyi kalite saha çimi kullanmaya özen göstermelisiniz. Türkiye’de bulunan halı sahalar genel olarak kapalı ya da açık şekildedir. Her türün bir arada da olabilmesi mümkündür. Ancak bu durumda sermaye durumunu iyi bir şekilde gözden geçirmeniz gerekebilir.

 

Halı Saha Açma Maliyeti

Halı saha açma maliyeti birçok farklı faktörden etkileniyor. Bu süreçte maliyetinizi hesaplayabilmek için mutlaka bir gider listesi yapmanız gerekiyor. Gider listesi içerisinde şunlar mutlaka yer almalıdır:

 • Alt yapının oluşturulması için gerekli malzemeler
 • Demir aksamlar
 • Tel örgüler
 • Aydınlatma
 • Taban için saha çimleri
 • Tesis içerisinde kafe için masalar ve sandalyeler
 • Yeme içme satışı için gerekli mutfak ekipmanları
 • Soyunma odalarında dolaplar
 • Duş alanları

Gibi birçok detay sizin halı saha açma maliyetinizi yakından etkileyecektir. Tüm bu detayları göz önünde bulundurduğunuzda en az sermayenizin 500 bin TL olması gerekiyor. Ancak birden fazla saha hazırlamak istiyorsanız ya da kapalı bir alan daha yaratmak isterseniz bu maliyet daha da yüksek olacaktır. Bununla birlikte sahanız içerisinde basketbol, voleybol ya da tenis sahaları gibi alanlara da yer verebilirsiniz. Bunların her birisi için ayrı ayrı maliyet kalemleri hazırlamanız gerekecektir.

 

Halı Saha Aylık Kazancı ve Getirisi

Halı saha açarken oldukça yüksek miktarda sermaye harcamanız gerekebiliyor. Bu nedenle de kazancınızın sermayenize göre fazla olması gerekir. Bu alanda kazancınızın tatminkâr olması için verebileceğiniz her türden halı saha hizmetini vermeniz gerekiyor. Halı saha aylık kazancı ve getirisi maliyete göre oldukça iyidir. Ancak bu süreçte en önemli konu işletmenizin ne kadar doluluk oranına ulaşabileceğidir.

Halı sahalar genelde 6 ile 8 saat arasında dolu olabiliyor. Ancak hafta içi bu süre biraz daha az oluyor. Hafta içi genelde 5 saate denk geliyor. Hafta sonları ciddi bir yoğunluk ile karşılaşabilirsiniz. Halı sahalar daha çok 100 TL ile 200 TL arasında değişebiliyor. Bununla birlikte eğer iki tane tesisiniz var ise elde edeceğiniz kazanç daha da yüksek olacaktır. Bu şekilde de aylık olarak 30 bin ile 45 bin TL arasında para kazanma imkanı bulabilirsiniz.

 

Halı Saha Açmak İçin Gerekli Belgeler

Halı saha açabilmek için gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalı ve belediyeye teslim edilmelidir. Bu belgeler arasında şunlar vardır:

 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • İki tane fotoğraf
 • Adli sicil kaydı
 • İkametgah belgesi
 • SGK kaydını gösteren belge
 • İşletmeci kimlik bildirme belgesi
 • Oda faaliyet belgesi
 • Oda sicil tasdiknamesi
 • Vergi Levhası
 • Tapu ve yapı kullanma izin belgesi
 • İtfaiye uygunluk belgesi

İşyeri kiralık ise mutlaka kira sözleşmesinin fotokopisi, ASAT İş yeri açma ruhsatı görüş belgesi, halı saha sicil kaydı, Türkiye Futbol Federasyonu yeterlilik belgesi gereklidir. Aynı zamanda gerekli güvenlik kamera sistemleri de mutlaka olmalıdır.

 

KOSGEB Halı Saha Desteği

Halı saha açmak isteyenlere de KOSGEB tarafından destek verilmektedir. Ancak bu destekten yararlanmak istiyorsanız mutlaka Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gerekli başvuruların yapılması gerekiyor. Yapılan başvurular genellikle kar amacı gütmediği için kabul edilebilir. Kişiler bu halı sahalardan kar elde etse bile büyük kompleksler kadar büyük kar amacı gütmediklerinden devlet yardımlarından çok daha kolay bir şekilde yararlanabilirler. KOSGEB halı saha desteği için mutlaka projenizin eksiksiz hazırlanması gerekir.

 

Halı Saha Ruhsatı Nasıl Alınır?

Halı saha ruhsatı alabilmek için öncelikle sahanın uygun ölçülerde olması gerekiyor. Bu sahalar genelde ortalama olarak 800 metrekarelik bir alana yapılmaktadır. Bunun yanında 20x 40 uzunlukta dikdörtgen alan olmalıdır. 1000 metrekare yeriniz olmalıdır ve yükseklik de en az 5 metre olmalıdır. Kapalı ve açık olabileceği gibi yalnızca birini de tercih edebilirsiniz.

Bu ölçülerde yeri hazırlamanızın yanında gerekli belgeleri de hazırlamanız gerekiyor. Belediyeler arasında belge konusunda farklılık olabilir. Bu belgeleri hazırladıktan sonra bulunduğunuz yerin belediyesine başvurunuzu yaparak ruhsatı alabilirsiniz.

Okuyunuz: İş Kurmak İstiyorum Ama Sermayem Yok Diyenlere Fikirler

Halı Saha Açmak İsteyenlere Öneriler

Halı saha açmak isteyenlere öneriler kapsamında birçok önemli detaydan bahsetmek gerekir. Öncelikle halı sahanın kapalı mı açık mı olacağına karar vermeniz gerekiyor. Sermayeniz yeterli ise ikisini de açabilirsiniz. Böylece dört mevsim halı sahanızdan para kazanabilirsiniz. Halı saha için güzel bir isim bulun. Bunun yanında çalışacak personelleri iyi seçin. Reklam ve tanıtım çalışmaları halı saha yönetimleri için son derece önemlidir.

Broşür ve el ilanları dağıtabilirsiniz. Bunun yanında saha için sosyal medya hesapları açabilirsiniz. Tüm malzemelerden bol miktarda bulundurun. Futbol topları, takım formaları ve daha birçok malzeme bu süreçte son derece önemlidir. Bunların yanında lavabolar da olması gerekenler arasında yer alıyor.

Soyunma odası ve duşluklar da yine spor merkezinizde mutlaka olmalıdır. Futbol maçlarının daha iyi oynanabilmesi için halı saha ayakkabıları da işletme içerisinde olması gerekenlerdendir. Bunlara ek olarak içecek satışı da yaparak karınızı artırma şansı elde edebilirsiniz.

Halı Saha Açmak ” başlıklı makalemizde bu işi yapabilmeniz için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri özetle sizlere aktardık. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Yunus emre kısa dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkür ederim . Belediye izin sürecinden daha detaylı bahsederseniz sevinirim .