Temizlik Şirketi Kurmak | Kuruluş Maliyeti ve Kazancı

İnsanlar yoğun çalışma temposunda olduklarından dolayı, temizlik işlerine zaman ayıramazlar. Böyle durumlarda temizlik şirketi kurmak karlı bir iş fikri olarak değerlendirilebilir. Zira günlük temizlik hizmetinin fiyatları 300 TL’den başlayıp 1000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Özellikle kadınların çalışma hayatında daha aktif bir şekilde yer alması, temizlik şirketlerini daha iyi bir konuma getirmektedir. Temizlik şirketi kurarak hem yüksek kar herhalde edebilir hem de bu sektörde daha düşük bir maliyetle şirket kurma avantajı elde edebilirsiniz.

Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak

Kurulacak olan temizlik şirketinin iyi bir şekilde işleyebilmesi için mutlaka hizmet alanınızın son derece geniş olmasına özen göstermelisiniz. Hizmetleri geniş olan bir temizlik şirketi yılın her döneminde kolaylıkla müşteri elde edebilme imkanı bulabilir. Temizlik firmalarının en büyük avantajı da sürekli olarak artış gösteren site tarzı binalardır. Hem kurumsal hem de özel konutlara verilen bu temizlik hizmetleri sayesinde birçok temizlik firması oldukça yüksek kar marjı ona sahip olmaktadır.

Şirketinizi kurmadan önce mutlaka bir temizlik şirketinin en çok iş yapabileceği ortamları tercih etmelisiniz. Apartman yoğunluğunun fazla olduğu ve metropoliten şehirlerde temizlik firmaları her zaman için oldukça fazla tercih edilir. Bu süreçte mutlaka ev temizliğinden apartman temizliğine kadar çok geniş bir skalada hizmet verebilmeniz gerekmektedir.

 

Not: Temizlik şirketi kurmak dışında farklı fikirler edinmek için, 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik şirketi kurmak ile ilgili detaylı araştırmalar yapıldığında bu alanda deneyimli personellerin son derece önemli olduğunu görebilirsiniz. Hem iç cephe hem de dış cephe temizlik işlerinde tecrübeli olan personellerle çalışmak işletme başarısını doğrudan etkilemektedir. Özellikle dış cephe temizliklerinde mutlaka eğitimli ve sertifikalı temizlik personelleri ile çalışmanız gereklidir.

Bununla birlikte AVM ve kurumsal binaların temizlikleri gibi çok geniş skalada hizmet verebiliyor olmanız büyük önem taşıyor. Temizlik şirketi kurmak sanıldığından çok daha karmaşık bir süreç ortaya çıkarabilir.

Hem evrak hazırlanması hem de uzun bir şirket yeri ayarlanması oldukça meşakkatli bir süreci içerisinde barındırır. Temizlik firması kurulumu sırasında özellikle birçok belgenin önceden hazırlanmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Belediyeden alacağınız ruhsat ile temizlik firmanızı kolaylıkla açabilirsiniz.

 

Temizlik Şirketi Kurma Maliyeti

Temizlik şirketi kurma maliyeti işletme kurulum aşamasında en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Eğer şirketiniz bir şahıs işletmesi ise ortalama olarak 5 bin ile 10 bin TL arasında bir sermaye ihtiyacımız bulunuyor. Bununla birlikte işletmenizde temizlik malzemelerinin en iyi kalitede olması ve personellerimizin de bu süreçte deneyimli olması büyük bir önem taşır.

Şirketinizi ilk açtığınız anda müşteri kazanmanız zor olduğu için ilk 6 ay boyunca çalışan maaşlarını ödeyebilecek şekilde sermayeniz in kafanızda bulunmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Maliyetler arasında dükkan kirası, işletme içi dekorasyon malzemeleri gibi birçok farklı malzeme bulunmaktadır. Temizlik için gerekli solüsyonlar, temizlik fırçaları, kovalar, dış cephe ekipmanları, fiber bezler, çek çekler gibi birçok malzeme maliyet kalemlerinizde yer alan unsurlar arasında bulunuyor. Ev temizliğinden dış cephe temizliğine kadar geniş bir skalada hizmet vermeyi düşünüyorsanız malzeme listeniz de oldukça fazla olacaktır.

 

Temizlik Şirketi Kazancı

Temizlik şirketi kurarak kazanç elde etmek günümüzde hem maliyeti en az hem de kazancı en fazla iş fikirleri arasında bulunuyor. Şirketinizi apartmanların çok yoğun olduğu bir yere açtığınızda birçok sitenin temizlik hizmetini alabilirsiniz. Bu sitelerin çöp toplama, merdivenlerin silinmesi, ayda bir defa camların silinmesi, asansör temizliği, bodrum ve bahçe temizliği gibi birçok iş detayı bulunmaktadır. Temizlik şirketi kazancı da bu bakımdan merak edilen bir konu oluyor.

Bu alanda şirket kurduğunuzda kazancınız aldığınız iş sayısına ve çalıştırdığınız personel sayısına göre değişiyor. Bu süreçte karınızı belirleyen unsur piyasada ne kadar kaldığınızdır. Genellikle aylık olarak 5 bin TL ile 15 bin TL arasında değişen bir kazancı bulunuyor. Ancak yeni sektöre giren bir şirket için bu kazanç biraz daha düşük olabilir.

Çünkü bu süreçte hem kendinizi çevreye tanıtmalı hem de birçok sitenin işini almalısınız. Bunun yanında evlere temizlik için personellerinizin de iyi çalışması büyük bir önem taşıyor.  Kazancınızı etkileyen unsurlar arasında ise işletme geçmişi, referanslar, tanıtımlar, iş bağlantıları gibi durumlar vardır. İyi bir çevre edinmek temizlik şirketi açmak konusunda büyük bir önem taşır. Buna ek olarak çalışan sayınız da temizlik şirketi kazancını yakından etkiler.

 

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Temizlik şirketi kurmak için gerekli belgeler şirketin türüne göre değişiyor. Bu belgeler kişi şirketi ya da sermaye şirketi olacak şekilde hazırlanmalıdır. Ev temizliği, ticari alan temizliği ve özel temizlik olmak üzere üç farklı alan bulunuyor. Bu alanlardan birini seçebilir ya da hepsinde genel olarak bir faaliyet gösterebilirsiniz. Ancak yeni açılan bir şirket olarak tek alanı seçerek kontrollü bir şekilde şirket büyümesi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu alanda hazırlanması gereken gerekli belgeler arasında ise şunlar bulunuyor:

 • Kimlik belgesi sureti
 • İki tane fotoğraf
 • Sabıka kaydı
 • İkametgah
 • Kira sözleşmesi ya da tapu belgesinin fotokopisi
 • Yangına karşı dayanıklılık raporu

Gibi belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gereklidir. Bu belgelerin yanında şirketinizi eğer sermaye şirketi olarak kurmayı düşünüyorsanız vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi gibi belgelerin de bulunması gerekiyor. Bu süreçte istenilen evraklar konusunda belediyenin güncel evrak bilgisini öğrenmek oldukça önemlidir.

 

KOSGEB Temizlik Şirketi Desteği

Temizlik şirketi kuracaksanız KOSGEB desteği de almanız gerekiyor. Bu alanda profesyonel olarak alacağınız hizmetlerde en çok dikkat etmeniz gereken konu şirket projenizin çok iyi olmasıdır. Büyük şehirlerde önemli bir gereklilik olan temizlik şirketler devlet tarafından da desteklenmektedir. KOSGEB temizlik şirketi desteği de şirketi kurulum sürecinde önemli bir sermaye desteği olarak sizlere sunuluyor.

KOSGEB hibe olanaklarından yararlanabilmek için mutlaka şirket hizmet alnının NACE kodları arasında yer alması gerekiyor. Şirketinizi kurmaya verdikten sonra KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı üzerinden başvuru yapmanız büyük bir önem taşıyor. Destek için başvuru işlemlerinin e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Buradan önce KOSGEB kaydı oluşturun. Daha sonra KOBİ beyannamesi doldurun. Sonrasında ise destek başvurusu için Girişimciliği Geliştirme Destek Programı bölümünden başvurunuzu gerçekleştirin. Hibe alabilmek için çok iyi bir projeye ihtiyacınız bulunuyor. Bu süreçte başvurunuzu yaparken bir yandan da projenizi daha da detaylandırabilirsiniz.

 

Okuyunuz: Evlere İş Veren Firmalar

 

Temizlik Şirketi Açmak İsteyenlere Öneriler

Temizlik şirketi açmak sanıldığından daha meşakkatli bir süreçtir. Birçok şirkette açılışın ilk zamanlarında genelde çok fazla personele gerek duyulmazken temizlik şirketinde kuruluşun ilk gününde hizmet verecek personellerinizin hazır olması gereklidir. Bu kişilerin profesyonel olması da ayrıca dikkat edilen bir konudur. Temizlik şirketi açmak isteyenlere öneriler olarak şunlar söylenebilir:

 • Şirketinizi mutlaka insanların yoğun olduğu bir yerde açmalısınız.
 • Apartman temizlikleri genelde en kolay alandır. Bu nedenle ilk olarak apartmanların temizlik işlerini alarak işe başlayabilirsiniz.
 • Çok geniş bir hizmet alanı seçmek yerine tek bir alanda faaliyet göstermek ilk zamanlarda daha hızlı yol almanızı sağlar.
 • Reklam ve tanıtım çalışmaları çok önemlidir. Bu alanda el ilanlarını binalara dağıtabilirsiniz.
 • Çalışanlarınızın profesyonel olması ve güler yüzlü olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Evraklarınızın eksiksiz olması ve ruhsatınızın alınmış olmasına da dikkat etmelisiniz.

Temizlik şirketi açmak isteyenler mutlaka belli bir süre nakit sermaye elinde bulundurmalıdır. Tüm bu faktörler işletmenizin başarısını da destekleyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.