Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak | Maliyeti ve Kazancı 2023

Kriz olsa bile iş yapabilecek sektörler arasında yer alır. Hem internet üzerinden hem de fiili dükkan aracılığı ile gelir elde edebileceğiniz bir iş. Hediyelik eşya dükkanı açmak istiyorsanız doğru karar verdiğinize emin olabilirsiniz. Tabi doğru hamleleri yapmak şartıyla. Yıl içerisinde bir çok özel gün mevcut. Bunlara doğum günü, doğum, mevlit, çocuk görme, ev görme vb. günleri de katarsak, bitmek tükenmek bilmeyen bir ihtiyaç sektörü diyebiliriz. Instagram üzerinden satış yapan hediyelik eşya hesaplarını da incelerseniz, bu sektörde ki satış hacmini aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Şimdi hediyelik eşya dükkanı açmak isteyenler için kar marjı, dükkan açma maliyeti ve gerekli belgeler konusunda tüm detaylar aktaracağım.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak 2

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak 2

Günümüzde milyoncu dükkanları hediyelik eşya dükkanı gibi iş yapmaktadır. Sevgililer günü, anneler günü, babaları günü vb. özel günlerde uğrak noktası olurlar. Bu tarz dükkanlarda olan rekabette oldukça fazladır. Tabi sadece hediyelik ürün satışı yapmaya çalışan sektör bu Japon pazarları değildir. Bunun yanında Züccaciye mağazaları, AVM stantları, iç giyimciler ve hatta beyaz eşya mağazalarını dahi sayabiliriz. Bir çok firma özel günlerin ekmeğini yeme peşindedir. Peki neden sadece Hediyelik eşya üzerine dizayn edilmiş bir dükkan yok? Hediyelik eşya dükkanı açmak çok mu zor?

 

Örneğin; hediyesepeti.com, hediyedenizi.com, hediyerengi.com gibi siteler neden fiili bir dükkan açmazlar? Hediyelik siteler ile ilgili şikayet var sitesini inceleyin. Bir çok kişi aldığım kupa bardak kırılmış, gönderdiğim güller soluk gelmiş ya da ürünü resimde görüldüğü gibi değil tarzında şikayetlerde bulunmuş. Bu nedenle bir çok hediye alırken, görerek dokunarak almayı tercih ediyor. Özetle hediyelik eşya dükkanı açmak size daha kurumsal bir imaj katacaktır. Müşteriler Instagram’da yada Web sitenizde sattığınız bir ürünü işletmenize gelip incelemek isteyebilir.

 

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediye almak isteyen bir kişinin aklına öncelikle AVM’lere bakmak gelecektir. AVM içerisinde tekstil, züccaciye, parfümeri, kozmetik ya da tobacco tarzında hediyelik alabileceğiniz dükkanlar görebilirsiniz. Tabi bunları satan dükkanlarda hediyelik olarak yazılmaz. Hediye alacak olan kişi, bunu alım yapacağı kişiye yakıştırmaya çalışır. Ancak müşteriler yönlendirilmeyi sever. Bir dükkanın üzerinden hediyelik eşya yazarsa, hediye almak için sadece oraya uğraması gerektiğini düşünür. Hediyelik eşya dükkanı açmak ve bunu belirtmek bu tarz bir avantaj sağlayacaktır.

 

Hediyelik eşyadan kasıt aklınıza neleri getirdiğinizi bilmiyorum. Ancak güncel hediye trendinin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Hediye setleri tarzında kutunun içine koyulmuş olan karma hediye ürünleri oldukça popüler. Muhiku, Benden Sana, Zeta Collection gibi girişimleri araştırın. Bir kutunun içine koyulmuş olan kırpıntı kağıtların üzerine ilave edilen farklı hediyeler set oluşturulmuş olur. Alan kişi açısından bu setin avantajı; birden çok hediyenin bir kutu içerisinde olmasıdır. Bu da hediye verilen kişiye birden çok mutluluk sunmak anlamına gelir.

 

Tabi işin bir de satıcı açısından boyutu vardır. Bir kutunun içinde birden çok ürün olması, alıcı tarafından fiyatlandırılamaz. Örneğin; 5 adet 50 gram kahve ve kupa bardak olan hediye seti fiyatı 80 TL. Bunu öğrenmek için Muhiku sitesine göz atabilirsiniz. Kilosu 40 TL olan kahvenin 50 gramı 2 TL’dir. Toptan alındığında paketlemesi falan dersek 5 adet kahve en fazla 15 TL’ye gelir. Kupa bardak ise toptan fiyatı 10 TL. Ürün ambalajı ile birlikte maksimum maliyeti 30 TL olmuş oldu. Müşteriye 80 TL dediğiniz zaman 6 adet ürün için normal gelir. Ancak tane olarak ürün satsanız, verdiği ücretin normal mi yoksa pahalı mı olduğunu idrak edemez.

 

Aynı zamanda bir çok tüketici alışveriş yaptığı zaman direkt olarak Trednyol ya da farklı sitelerdeki fiyatlar ile kıyaslar. Hediye setini siz oluşturduğunuz için böyle bir kıyaslama yapması imkansız. Ürün sadece sizde olduğundan eliniz güçlenecektir.

 

Şimdi tüm konuyu toparlayalım. Tüm hediyelik ürünlerin yer aldığı bir dükkan açmak ve bunun yanında kendi setlerinizi oluşturmanız size para kazandıracaktır. Ancak bu işin en önemli kısmı internet üzerinden faaliyet göstermektir. Bir internet sitesi ve Instagram sayfası açmadıktan sonra bu işe giriş yapmayın. İnanın çok kısa zamanda online ciro rakamları işletme cirosunu geçecektir. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için Instagram üzerinde ki hediye etiketlerini inceleyiniz.

 

Hediyelik Eşya Dükkanı Nasıl Açılır

 • Başlangıç aşamasında bu sektöre girmek için ne kadar yatırım yapacağınızı belirleyin. Harcayacağınız yatırım tutarı, satın alacağınız ürünleri ve dükkan boyutunu belirleyecektir. Aynı zamanda lokasyon gibi bir çok konuda etkili olacaktır.

 

 • Detaylı planlamaları yapmaya başlayın. Ürünleri nereden alacaksınız, dükkan lokasyonu, işe başlangıç aşaması, satış kanalları, pazarlama faaliyetleri gibi her konuda hesaplamaları yazıya dökün. Hediyelik dükkanı açmak sadece dükkan kiralamaktan ibaret değildir.

 

 • Yaya sirkülasyonunun olduğu bir noktada dükkan bulun. Sürekli göze çarpan, tabela değerinin olduğu bir dükkan olması çok önemli. İhtiyaç duyulduğunda akıllara gelmeniz için bu şart. Bütçeniz var ise, AVM’de bir bir dükkan açmayı düşünebilirsiniz.

 

 • Dükkan kiraladıktan sonra vergi levhası alma, SGK girişi, Ruhsat başvuru ve bankalarla pos anlaşması tarzında işleri tamamlayın. Bu süreci tamamlamanız için ilk yapmanız gereken alanında uzman bir muhasebeci ile anlaşmak olacaktır.

 

 • İşletmenizde gerekli tadilatı yapın. Tadilat yaparken işletme de kullanacağınız dekor, renk gibi unsurlarda rakip firma renklerini örnek alın. Aynı zamanda aşağıda linkini bırakmış olduğum renklerin anlamları konusundaki yazıyı da inceleyiniz.

 

 • Firma Instagram hesabı ve diğer sosyal medya hesaplarını açın. Başlangıç aşamasında bir web sitesi oluşturmak sizin için maliyetli olabilir. Bu nedenle önce Instagram üzerinden sayfanızı büyütmeyi deneyin.

 

 • Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra, artık iş yapmak tamamen sizin elinizde. Gelen müşterilere karşı güler yüzlü olmaktan ziyade onları özgür bırakmalısınız. Hediye alacak olan müşteri talep etmedikçe peşinde gezmeyiniz. Rahat bırakırsanız sizden alışveriş yapacaktır.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Hediyelik Eşya Dükkanı Açma Maliyeti

Bu tarz bir dükkan açmak için minimum 50 Bin TL ile 200 Bin TL arasında sermayeyi gözden çıkarmalısınız. Maliyet rakamları ne kadar yükselirse, kazanacağınız rakamda bir o kadar artacaktır. Sadece boş hediye kutusu bile almaya kalksanız tanesi 10 TL ile 30 TL arasında değişmektedir. Hediyelik ürünlerde fiyat bandını geniş tutmalısınız.

 

Örneğin; iş yapmayan bir AVM’de yer alan bir dükkanda, 1 gün içinde 4 adet Zippo çakmak satıldığına şahit oldum. Zippo çakmak standı almanın maliyeti ise en az 13 Bin TL. Toptan da tanesi 100 TL ile 250 TL arasında değişen bu çakmaklardan 100 adet alıp çeşit yapmalısınız. Çeşit olmadığı sürece iş yapmanız çok zor. Bu nedenle hediyelik eşya dükkanı açma maliyeti bir çok iş fikrine göre daha yüksek olacaktır.

 

İşletme içerisinde web sitesi gibi kategori vitrinleri oluşturmalısınız. Örneğin; bebek hediyelik, anne hediyelik, sevgiliye hediye, meslek hediyeleri gibi raflar yapmalısınız. Müşteriler ne alacağı konusunda daima kararsız olur. Onları bu tarz vitrinler ile yönlendirebilirsiniz.

 

Hediyelik Eşya Dükkanı Kazancı

Bu işi mantıklı yapan kısmı elde edeceğiniz kar marjıdır. Hediye satın alan kişiler beğendiği ürünlerde fiyata bakmazlar. Hatta mahcup olmama adına yüksek rakamlı ürünleri tercih ederler. Bu sektörde premium ve lüks hediye satanlar daha yüksek gelir elde eder. Hediyelik sektöründen kar marjı %30 ile %200 arasında değişir. Hediyelik setleri siz oluşturursanız, kar marjınız yükselir. Ancak perakende ürün sattığınız sürece kar oranlarınız sabit kalacaktır.

 

Bu sektörde kazancınızı yükseltmek için fiyatları gereksiz yere şişirmeyin. Uzun vadeli oyuncu olun. Bir gelen müşterinin 2. defa gelmesi çok önemli. Kazancınızı arttırmak için tek seçeneğiniz cironuzu yükseltmek olmalıdır. Bunun için kar marjınızı dahi düşürebilirsiniz.

 

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Kira Kontratı
 • Tapu Fotokopisi
 • Ruhsat Başvuru Formu
 • Faaliyet Belgesi
 • Yapı Kayıt İzni
 • İkamet Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Esnaflar Odası Kaydı
 • 2 Adet Vesikalık
 • Kimlik Fotokopisi
 • İtfaiye Uygunluk raporu

Bazı belediyeler farklı evraklar isteyebilir. Yukarıdaki evrakları temin etmeden önce mutlaka belediyenin ruhsat işleri müdürlüğünü ziyaret ediniz.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Hediyelik Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Hediyelik eşya dükkanı açarken, aynı zamanda hediyelik eşya yapanlar içinde  malzemeler satabilirsiniz. Süs evi tarzından bir raf oluşturmanız ekstra bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.
 • Hediye kutusu satışı da yapabilirsiniz. İstanbul Tahtakale’yi ziyaret ederseniz, bu tarz dükkanların nasıl iş yaptığını göreceksiniz.
 • Milyoncu dükkanı açıp, orada yer alan ürünler üzerinden hediyelik eşya paketleri de oluşturmanız mantıklı olabilir. Ancak züccaciye ürünlerine fazla yer vermemeniz gerekiyor.
 • Instagram üzerinden bölgesel olarak reklam hedeflemesi yapın. Çevrenizde yer alan  kişilerin instagram hesabınızı takip etmesi, sürekli akılda kalıcılık için size önemli bir fırsat tanıyacaktır.

 

Hediyelik eşya dükkanı açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. İpek dedi ki:

  Yeni başlayanlar için İnternet üzerinden özel gün hediyelikleri için yazıdaki gibi doğum günü mevlit çocuk görme set halinde hediyelikler yapıp satmak istiyorum ama nasıl bir yol izleyebilirim ürünleri nereden alabilirim üzerindeki kişiye özel yazılar resimleri nasıl nereden yaptırabilirim herhangi baskı makinesi almama ihtiyaç var mı yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhaba İpek Hanım, mail üzerinden iletişime geçilmiştir.

   1. Nihal dedi ki:

    Aynı soruya cevap alabilir miyim yazı ve baskı için ne yapılması gerek teşekkürler.

    1. patronoldum dedi ki:

     Fason baskı yapan firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

   2. Kader aslan dedi ki:

    Merhabalar aynı soruya bende cevap alabilir miyim