Hollanda’da Serada Çalışmak İçin Şartlar Nedir?

Hollanda’da Serada Çalışmak İçin Şartlar Nedir?

Hollanda’da Serada Çalışmak İçin Şartlar Nedir?

Hollanda’da serada çalışmak günümüzün en ilginç işleri arasında yer alır. Türkiye’de çok fazla rağbet olmasa da Hollanda, sera konusunda en gelişmiş ülkedir. Her türlü bitki ve fidenin yetiştiği ülke yıl boyunca özellikle çiçek ve bitki ihracatı ile ekonomiye büyük ölçüde yön verir. Yapılması kolay ve rahat olan sera işçiliği şehir genelinde oldukça yaygındır. Hollanda’da yaşayanlar kurdukları bir ekip ile sera işine giderek sezon boyunca kazanç elde edebilir.

Hollanda’da seralarda çalışmak istiyorsanız ülkeye giriş yaptıktan sonra uygun koşulları taşıdığınız herhangi bir firmada işe girebilirsiniz. Seracılık rahat ve kolay meslekler arasında yer alır. Ancak büyük ölçüde dikkat ve titizlik gerektirmektedir. Seracılık hizmeti veren kişi ve firmalar ile iletişime geçerek gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Hollanda’da Serada Çalışmak için Ne Yapmalı?

Hollanda seracılıkta çok fazla gelişmiştir. Özellikle lale üretimi ve yetiştiriciliği bu ülkenin adının ihracatta ilk sıralarda yer almasına neden olur. Ülkenin bütün toprakları ve imkanları lale yetiştiriciliği için uygundur. Bu nedenle ülke genelinde dört mevsim lale yetiştirilerek bütün dünya geneline ihraç edilir. Hollanda’da serada çalışmak için ne gerekir konusunda araştırma yaptıktan sonra size uygun olduğunu düşünüyorsanız gerekli vize işlemlerini hallettikten sonra ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Hollanda’da seralarda çalışmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey çalışma vizesi almaktır. Hollanda ile Türkiye arasında vize anlaşması bulunur. Bu doğrultuda ülkeye girişlerde seyahat amacına uygun vize gerekmektedir.

Hollanda Schengen ülkeleri arasında yer alır. Ülkeye giriş için almanız gereken vize türü de Schengen vizesidir. Alması oldukça zorlu olan bu vize türü herkese verilmemekle birlikte, süreler konusunda da kısıtlama sorunu ortaya çıkartır. Hollanda’da serada çalışmak için ihtiyacınız olacak Schengen vizesini şu evrakları konsolosluğa vererek talep edebilirsiniz;

 • Hollanda çalışma vizesi formu
 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus örneği
 • Kimlik fotokopisi
 • Maddi durumu gösterir belgeler
 • Vize talep dilekçesi
 • Çalışılacak kurumdan işe kabul edildiğini gösterir belgeler

Gerekli evrakları hazırladıktan sonra vize merkezlerine başvuru yaparak Schengen vizesine sahip olabilirsiniz. Vize sonrasında Hollanda’da sera işi yapan firmalar ile görüşmeniz yeterli olur. Şartlara uygun olduğunuza karar verilirse işe alım işleminiz gerçekleştirilecektir.

Hollanda’da Sera İşçiliği İçin Gerekli Şartlar

Hollanda genelinde en yaygın meslek olan sera işçiliği aynı zamanda oldukça da eskidir. Geçmiş dönemlerden günümüze kadar popülerliğini koruyan bu iş dalı günümüzde daha çok ülkenin yerlileri tarafından tercih edilir. Farklı iş mesleklerinin ortaya çıkması ile artık eğitimli kişiler kendi alanlarına yönelmiştir. Bunun dışında ülkede yer alan vasıfsız kesim sera işçiliğinde deneyim kazanarak bu işi sürdürmeye devam etmektedir. Hollanda’da sera işçisi olmak için gerekli şartlar şöyledir;

 • Sera ya da bahçe işinde daha önceden deneyime sahip olmak
 • Toprak ya da herhangi bir bitkiye karşı hassas olmamak
 • Kokuya karşı herhangi bir alerji hastalığına sahip olmamak
 • Titiz ve dikkatli çalışma prensiplerine sahip olmak
 • Hollandaca ya da İngilizce dillerinden birisini bilmek
 • Bahçe aletlerini kullanma konusunda deneyimli olmak
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek
 • Seyahat engeli bulunmamak

Genel anlamda şartlar bu şekilde iken her firmanın kendisine özel şartları da bulunabilir. Bunlar hakkında bilgi alabilmek için firmalar ile iletişime geçebilir ve detayları görüşebilirsiniz.

Hollanda’da Sera İşçiliği Maaşları

Hollanda’da serada çalışmak istiyorsanız kazanacağınız ücretlerin değişeceğini bilmelisiniz. Şöyle ki seracılık sezonluk bir iştir. Yani yılın belirli dönemlerinde yapılabilen bu işte her dönemde farklı iş alanlarında çalışılır. Ekme, sulama, budama ve hasat toplama gibi farklı evrelerden oluşan seracılıkta işçi olarak çalışırsanız firma dahilinde bu işleri sezonluk olarak yerine getirebilirsiniz. İşçi olarak Hollanda’da seracılık yapmak ile ülkede geçerli olan asgari ücret seviyelerinde gelir elde edebilirsiniz. Eğer seracılık işini firma olarak yapmak ve kendi işinizi kurmak düşüncesine sahip olursanız kazanacağınız rakamların çok daha yükse olacağını bilmelisiniz.

Hollanda’da Nasıl İşçi Olunur?

Hollanda’da işçi olmak için öncelikle çalışma vizesine sahip olmanız gerekir. Bu sayede ülkede size uygun işlerde çalışabilirsiniz. Ancak Hollanda’nın Schengen ülkesi olduğunu ve Schengen vizesi almanın zor olduğunu unutmamalısınız. İlk etapta göçmen olarak ülkeye gidebilir ardından da çalışma için gerekli izinlere sahip olarak bu ülkede işçi kapasitesinde çalışabilirsiniz. Aksi taktirde ülkede kaçak konumunda yer alır ve birçok firmada çalışma fırsatını elden kaçırabilirsiniz.

Hollanda’da Serada Çalışmak İçin Şartlar Nedir? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca Hukukcuların En çok soru sorduğu makalemizi incelemek isterseniz Hukuk Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.