Almanya’da Dil Okuluna Gidip Çalışmak İçin Şartlar Nedir?

Almanya’da Dil Okuluna Gidip Çalışmak İçin Şartlar Nedir?

Almanya’da Dil Okuluna Gidip Çalışmak İçin Şartlar Nedir?

Almanya’da dil okuluna gidip çalışmak ve böylece ülkede zaman kaybetmeden yaşamaya başlamak mümkündür. Almanya nitelikli işçi arayan ülkeler sayısında üst sıralarda yer alır. Dünya genelinde her dönemde sayısız işçi alır. Bu nedenle yurtdışına çıkma düşüncesi olanların ilk tercihlerinden birisi Almanya’dır. Almanya’ya gitmek istiyorsanız ancak yeterli seviyede dil bilmiyorsanız ülkede sunulan dil eğitim fırsatlarından yararlanabilir ve hem okuyarak hem de çalışabilirsiniz.

Almanya’da dil okuluna gidip çalışmak istiyorsanız dil eğitimi veren kurumlar ile iletişime geçerek eğitim detayları hakkında bilgi alabilirsiniz. Dil okulları çalışanlara esnek eğitim imkanları sunar. Böylece kendinize uygun eğitim programı oluşturarak belirli saatlerde verilen eğitimlere katılabilirsiniz.

Almanya’da Dil Okuluna Kimler Gidebilir?

Almanya’da dil okuluna gidip çalışmak istiyorsanız kurslar birçok durumda her yaştan katılımcıyı kabul eder. Kurslara kayıt için gerekli belgeleri topladıktan sonra evraklarınızı verebilir ve kurs kaydınızı yaptırabilirsiniz. Almanya dil okullarına;

 • Almanya’da yaşayanlar
 • Dış ülkelerden misafir olarak Almanya’ya gelen vatandaşlar
 • Geçici süre ile ülkede bulunan vatandaşlar
 • Okuma yazma bilgisine sahip olanlar
 • Yeterli eğitim ve donanıma sahip olanlar

Katılabilir. Kursların genel şartlar haricinde bir takım özel talepleri de olabilir. Kurslar ile iletişime geçerek diğer konularda da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Almanya Dil Okullarında Eğitim ve Çalışma Fırsatı

Almanya dil okullarında eğitim alarak çalışma fırsatına sahip olabilirsiniz. Almanya genelinde hizmet veren kurslar;

 • Yoğun Almanca
 • İş Almancası
 • Genel Alanca
 • Doktor ve Hemşireler İçin Özel Alan Dili
 • Üniversite Hazırlık İçin Özel Hızlandırılmış Dil

Gibi farklı kategorilerde eğitim sunar. Kurslarda dil eğitimine ne için ihtiyacınız olduğunu belirttikten sonra uygun programlara katılabilirsiniz.

Almanya dil okulları ile hiç dil eğitimi olmayan kişiler bile kolayca dil öğrenebilir. Sıfırdan başlayan eğitim düzeyleri sonrasında sıfırdan dil öğrenerek ülkede çalışma hayatına başlanabilir. Kursa katıldıktan sonra başlangıç seviyesinin ardından hızlıca diğer seviyelere geçebilir ve toplamda 6 ay içerisinde Almanca dilini öğrenmiş olabilirsiniz.

Almanya dil okullarının tercih etmenin birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Almanya güven veren bir ülkedir.
 • Almanya, bulunduğu konum itibari ile Türkiye’ye yakındır.
 • Almanca dilini öğrenmek isteyenler için en iyi seçenek Almanya’da bulunmak ve dil kurslarına katılmaktır.
 • Almanya’da çalışmak isteyenler için ülke genelinde sayısız fırsat bulunur.
 • Dünya genelinde İngilizce dilinden sonra en fazla kullanılan ve tercih edilen dil Almancadır.
 • Yurtdışında eğitim ve kariyer amaçlayanlar İngilizce dilinin yanında Almanca öğrenmeyi de bir gereklilik olarak görür.
 • Almanya, yaşam ve geçim açısından en uygun ülkelerden birisidir.
 • Almanca eğitim belgesine sahip olarak uluslararası anlamda geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olabilirsiniz.

Almanya, dil eğitimi açsından tercih edilen ülkelerin başında yer alır. Ülkede ekonomik koşulların uygun olması, ulaşım sorunu olamaması, geniş bir pazarlama ağının olması gibi nedenler çalışmak isteyenleri bu ülkeye iter. Almanya’da dil okuluna gidip çalışmak gibi bir düşünceniz varsa kurs veren merkezler ile görüşerek işe başlayabilirsiniz.

Almanya Çalışmak İçin Hangi Seviye Dil İstiyor?

Almanya’da dışarıdan gelen çalışanların belirli seviyede dil bilgisine sahip olması gerekir. İş arıyorsanız ve çalışmak için Almanya’yı tercih edecekseniz ülkede kabul görebilmek ve birçok farklı firmada iş bulabilmek için en az orta seviyede dil bilmeniz gerekir. B1 seviyesinde dil bilgisine sahipseniz ülke genelinde seçebileceğiniz iş imkanları bulunur. Daha iyi derecede dil bilgisine sahip olarak daha fazla olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Ülkeye girişlerde gerekli olacak yabancı dil seviyesi vize başvurusunda da gerekmektedir. Almanya’ya giriş içi gerekli olacak çalışma vizesi öncesinde yabancı dil yeterliliğinizi kanıtlamanız istenir. Almanya’ya giriş için gerekli evraklara sahipseniz ülkede yaşadığınız süre boyunca dil kursuna gidebilir ve dil eğitimi ile çalışma hayatınızı aynı anda sürdürebilirsiniz.

Almanca Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Almanya’da kalmak için ülkenin resmi dili olan Almancayı bilmeniz gerekir. Almancanın ne kadar sürede öğrenileceği kişiden kişiye değişir. Eğitim seviyeniz ve öğrenme durumunuza göre Almancayı farklı sürelerde öğrenebilirsiniz. Eğer çok çaba sarf ederseniz dil öğrenmeniz çok kısa sürecektir.

Almanca eğitimi seviyeler halinde verilir. İlk önce hazırlık eğitimine başlar ve ardından hem sosyal hayata dair hem de iş hayatına dair yeterli seviyede Almanca öğrenmeye başlayabilirsiniz. A1 seviyesinde başlayacağınız eğitim B seviyesi sonuna kadar ilerler. Bütün kursu eksiksiz tamamladıktan sonra üst düzey dil bilgisine sahip olarak Almanya’da kalmaya devam edebilirsiniz.

Almanya’da Dil Okuluna Gidip Çalışmak İçin Şartlar Nedir? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca Hukukcuların En çok soru sorduğu makalemizi incelemek isterseniz Hukuk Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.