Kahvaltı Salonu Açmak | Kahvaltıcı Açma Maliyeti ve Kazancı

‘Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’ demiş Cemal Süreyya. Güne enerjik, yoğun bir tempoya geceden kalan açlık duygusu bastırılmış biçimde başlamanın önemi düşünülürse çok da haksız sayılmaz. Aslında günümüz hız çağında, hayatlarımızın yoğunluk içinde geçtiği dönemlerde, bir yerlere yetişme telaşı içinde kahvaltı yapmadan evden çıktığımız da çok oluyor. Modern kent insanının sabah erken saatlerde köşe başında bir kahvaltı salonu araması, adeta  büyük şehirlerde bir kültür haline geldi. Bu nedenle girişimcilik sektörü içinde kahvaltı salonu açmak oldukça karlı bir yatırıma dönüşebiliyor. Kahvaltı salonu nasıl açılır, kahvaltı salonu açmanın maliyeti konuları sıklıkla araştırılıyor.

Kahvaltı salonu açmak

Kahvaltı salonu açmak

Gıda sektörü,  kaliteyi ve lezzeti tutturan, işini iyi yapan bir girişimcinin müşteri potansiyelini çekebilecek koşulları da sağladığı sürece her zaman kazanacağı bir alan. Kahvaltı salonu açmak çok çeşitli seçeneklerle, küçük bazlı işletmelerden büyük salonlara dek yapılabilecek bir iş. Kahvaltı salonlarında hizmet ayaküstü olarak, poğaça, börek gibi klasik tatlar  ve çay servisiyle sınırlı olabileceği gibi köy kahvaltısından, en zengin çeşitlere dek müşterilerin hizmetinde de olabiliyor.

 

Kahvaltı salonu açmak istiyorsanız önceden belirtelim; işyerinizin lokasyonu son derece önemli bir detay. Şehir merkezlerinden biraz uzakta, insanların hafta sonu kaçamak yaptığı alanlar, okul, üniversite gibi yerlere yakın lokasyonlar, işyerlerine yakın, işlek caddeler kahvaltı salonu açmak için birebir. Şehir merkezlerinde özellikle sabah saatlerinde okul, iş gibi işlek bir lokasyonda, işini temiz ve titizce yapan, lezzetli, sağlıklı ürünler sunan işletmeler her zaman tutar.

 

Eğer işinizi iyi yaparak kısa sürede kara geçmek ve işyerinizin popüler bir mekan olmasını istiyorsanız bazı konularda özellikle dikkatli olmalısınız. Kahvaltıcı açarken nelere dikkat etmek gerekir?

 • gıda sektöründe başarılı olmak lezzetli ürünler sunabilmekten geçer,
 • öğrenciler gibi sınırlı bütçelere hitap edecekseniz lezzet ve sağlıklı ürünün yanında bütçe dostu bir hizmet de vermelisiniz,
 • ürün ve menü seçeneklerinizi işin en başından planlayarak işe kalkışmakta fayda var. Bunun için vaktiniz varsa bulunduğunuz bölgeyi gezerek, araştırma yaparak sevilecek, farklı ve yakınınızdaki işletmelerde sunulmayan bir lezzeti menünüze ekleyebilirsiniz.
 • ürünleriniz için tedarikçilerle anlaşma yapmanız gerekir. Tedarikçilerinizi sağlıklı ve doğal ürünler sunan, titiz işletmeler olarak seçmelisiniz.
 • kahvaltı salonunuzun konforu ve iç mekan tasarımı konusunda profesyonel destek alabilirsiniz.  İşletmenize giren müşteriler, temiz, ferah ve güven veren bir atmosferle karşılaşmalı. Oturma grupları mekanın bopyutuna göre ideal ölçülerde seçilmeli, mekanda insanların hareketleri kısıtlanmamalı. Ayrıca ortamda masaların birbirine uzaklığı da iyi ayarlanmalı.
 • kahvaltı salonunuzda işlek bir lokasyonda hızlı biçimde ve müşteri odaklı hizmet vermek istiyorsanız self-servis işletme düşünebilirsiniz. Ayrıca bu tür mekanlarda bar sandalyeleri ve oturma gruplarını da günümüz insanının hızlı yaşamına en uygun konseptlerden biri.  Sadece bir simit alıp çıkmak için mekanınıza giren müşterilerinizi, 15 dakikada biraz daha zengin bir menü ile karnını doyurup çıkacağına ikna eden bir mekan yaratmaya ne dersiniz?

 

Kahvaltı Salonu Açmak

Gıda sektöründe en en revaçta iş fikirlerinden biri kahvaltı salonu açmak. Bu işe soyunmadan önce ilk yapmanız gereken bir hedef müşteri potansiyeli belirlemek. Öğrenciler için hizmet vermeyi  mi tercih edersiniz yoksa özellikle hafta sonları ailelerin uğrak yeri olmaya mı? Bu çıkış noktası aslında rotanızı da belirler. Hedefiniz öğrencilerse karşınızda daha dar bütçeli bir müşteri potansiyeli var demektir, devasa menülerle ve öğrenci standardının üzerinde fiyat listeleri ile işiniz en başından hayal kırıklığı demektir.

 

Hedef kitlenin seçimi işletmenizin lokasyonunu da belirleyecektir. Üniversite yurtlarına, okul kampüsleri çevresine yakın lokasyonlarda öğrencilere bütçe dostu menülerle mütevazi işletmeler düşünmelisiniz.  Aileler için kent ortamından kaçarak huzur bulacağı mekanlarda zengin bir menü seçeneği ile kahvaltı salonu açmak  istiyorsanız, işyerinizin yeri konusunda daha sınırlı bir lokasyon seçeneğiniz olacak demektir.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Kahvaltı salonu açmak denildiğinde işin ilk akla gelen  avantajlarından biri, ürün tedarikinizi alacağınız malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz. Dolayısıyla memleketinizin yüresel tatlarını, yurtdışında öğrendiğiniz bir tarifi,  küçük bir beldeden getirdiğiniz nadir bulunan malzemelerle üreteceğiniz bir sosu menünüze ekleyerek  bir müdavim kitlesi yaratabilirsiniz.

 

Kahvaltı salonu gibi gıda sektörünün popüler işletmeleri içinde fark yaratarak rekabet ortamında sıyrılabilirsiniz. Yöresel tatlar için ev hanımlarıyla çalışabilir, özel bireyleri çalışan olarak yanınıza alabilir, çocuk dostu kahvaltı salonu gibi farklı projelerle müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca işletmenize vereceğiniz dikkat çekici bir ismin de sizi oldukça popüler hale getireceğini unutmayın.

 

Kahvaltı salonu açmak konusunda en önemli konulardan biri de İnternet olanaklarından faydalanmanızın yararınıza olacağı. Sosyal medya hesapları açarak işletmenizi tanıtabilir ayrıca İnternet’ ten sipariş alabilir, yemek alışverişi sitelerinin hizmet zincirine katılabilirsiniz.

 

Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır

Kahvaltıcı olarak çalışmak, gıda sektörünün en zor işlerinden biri olarak bilinir. Çünkü aktif ve özellikle belirli saatlerde yoğunluğu çok olan bir iştir. Kahvaltı salonu açmak için yerinizi ve hedef kitlenizi buna bağlı olarak vereceğiniz hizmeti, ürün yelpazenizi, menü seçeneği ve aşağı yukarı fiyatlarınızı belirledikten sonra müşteri potansiyelinizin rahatlıkla ulaşacağı bir lokasyonda işyerinizi kiralamanız gerekir. Kira kontratı, yasal süreçlerde sizden istenecektir. Kahvaltı salonunuzu işletebilmeniz için işyeri açma ruhsatı almalısınız.

 

Bu noktada kahvaltı salonu açmak için işyeri açma ruhsatı nasıl alınır diye sorabilirsiniz. İşin tüm detayları hakkında en doğru bilgiyi mali müşavir ya da hukuki destek alarak, belediyelere   başvurarak öğrenebilirsiniz. İzleyeceğiniz prosedür ve sizden istenecek belgeler yöresel olarak farklılıklar gösterse de aşağı yukarı şu şekildedir:

 

 • İşyerinizin bağlı bulunduğu  vergi dairesi kanalıyla vergi levhası çıkarmalısınız. Bu süreçte mali müşavir ile anlaşma yapmanız gerekir.
 • İşyeri açma ruhsatı gerekli belgeler genel olarak vergi levhası fotokopisi, kimlik, kira sözleşmesi ile işyeri kullanma izni ve işyeri krokisi, itfaiye raporu, çalışan bilgileri, gerekli olması durumunda ustalık belgesi, çalışanların bilgilerini içeren evraklar,  şeklindedir. Eğer başvurunuzu tüzel işletme olarak yapacaksanız bu belgelere noter onaylı imza sirküleri ile ticaret sicil gazetesini de eklemelisiniz.

 

İşyeri açma ruhsatınızı aldıktan sonra tüm hazırlıklarınızı, tedarikçilerle anlaşmanızı, mekanın donatılmasını tamamlayarak aktif biçimde sektöre atılabilirsiniz. Bir açılış yapmanız ve açılışta belirli bir ürün grubunda indirim ya da çocuklara ücretsiz menü gibi bir kampanyayla müşteri çekmenizde ve mümkün olduğunca en iddialı olduğunuz menü grubu ile kendinizi tanıtmanızda fayda var.

 

Kahvaltıcı Açma Maliyeti

Kahvaltıcı açma maliyeti satacağınız ürünlere, açacağınız yere göre oldukça farklılık gösterecektir. Sınırlı bir bütçeniz varsa, öğrenci dostu küçük bir işletme ile işe başlayacaksanız 30 bin ile 50 bin arasında bir sermaye işinizi görecektir. Tabi tabela değeri yüksek bir lokasyon işe karışacaksa en az 100 bin lira’ yı gözden çıkarmanız gerekir. Mekanın mobilyaları, iç dekoru, gerekli ise tadilatı, kirası, çalışanların maaşı, tedarik edilen malzemeler maliyeti belirleyen hususlardır.

 

Kahvaltı salonu açmak lüks ve nezih bir ortam için 200 bin Lira’  dan başlayan bir maliyet ister. Mekan genişledikçe, hedef müşteri potansiyeli ile menü çeşitliliği arttıkça maliyette artacaktır. Kahvaltı salonu işletmek istiyorsanız ve sermaye olarak oldukça yeterli iseniz son zamanlarda popülerlik kazanan çiftlik tarzı işletmeleri düşünebilirsiniz. Bu işletmelerde tavuk gibi kümes hayvancılığı da yapılarak ürün tedariki bizzat sağlanır.  Yufkası yörenin kadınları tarafından yapılan taze gözlemesi  kümesten yeni alınmış yumurtası ile bu tür işletmeler oldukça iyi paralar da kazandırabilir.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Özel bir konsept üzerinden kahvaltı salonu işletmek istiyorsanız maliyetiniz artabilir. Detaylı iş planları daha yüksek sermaye anlamına gelecektir. Mesela konseptinizde hafta sonları zengin bir çeşitlilik ile brunch keyfi varsa mekanınızın hatırı sayılır bir genişliği, nezih bir dekoru olmalı ve tedarikçileriniz için kesenin ağzını açmalısınız.

 

Kahvaltı Salonu Açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Eda AÇAR dedi ki:

  Cocuk dostu kahvaltı salonu fikrinizi çok sevdim ben de bu tarz bı isyeri acbabilmek ıcin çok araştıriyorm ve çok heyecanlıyım

  1. patronoldum dedi ki:

   Umarım başarılı olursunuz Eda Hanım, daha detaylı iletişim için sosyal medya hesaplarımız üzerinden yazabilirsiniz.

 2. Alp dedi ki:

  Aile ve çiftlik tarzı ile çocuk eğlence huzur ortamı olacak kahvaltti salonu için neler onerebilirsiniz