Tesettür Giyim Mağazası Açmak | Maliyeti ve Kazancı

Tesettür giyim sektörü, son yılların  parlayan yıldızları arasında…  Sektörü canlı tutan en önemli noktalardan biri abiyeden mayoya kendine özgü çizgilerinin, ferace gibi özgün ürünlerinin bulunması. Dolayısıyla da her aradığını her yerde bulamayan, belirli bir müşteri potansiyeline sahip işletmelerden bahsediyoruz. Bu nedenle de Tesettür giyim mağazası açmak oldukça popüler hale geldi. Giyim alanında hizmet vermek isteyenler tesettür giyim işine nasıl başlanır, tesettür giyim dükkanı açma maliyeti ne kadardır sorularını da soruyor.

Tesettür Giyim Mağazası Açmak

Tesettür Giyim Mağazası Açmak

Muhafazakar giyim sektörüne girişimcilerin ilgisini arttıran bazı nedenler var. Bunları şöyle sayabiliriz:

 • Muhafazakar kıyafete  talebin bir hayli yüksek olması,
 • Ürün çeşitliliğinin giderek yaygınlaşması,
 • Günümüzün konfor anlayışının bir sonucu olarak tesettür kombin satışlarının artması,
 • Tesettür giyimin moda ve trendler dünyasında oldukça gözde bir alan haline gelmesi.

Bunlara ek olarak, İnternet tabanlı uygulamalarla beraber bireylerin alışveriş kültüründe değişikliklerin olması da özellikle giyim mağazası açma işini cazip hale getirdi.

 

Muhafazakar kesime hitap edecek tarzda bir mağaza açma fikri,  günümüzde oldukça ideal. Yalnız işin başında kaliteden anlayan, tesettür giyim sektöründe modanın nabzını tutabilen bir müşteri potansiyelini hedeflemeniz de fayda var. Ayrıca giyim mağazalarında takılardan kitaplara dek çok geniş bir yelpazede ürün satışı yapılmaya başlandı ve yeterli sermayeye sahipseniz ürün yelpazenizi geniş düşünerek işe başlamak, çok daha karlı bir iş.

 

Tesettür Giyim Mağazası Açmak

Tesettür giyim mağazası açmak ideal bir girişimcilik örneği. Ticarete giyim ürünleri ile atılmak istiyorsanız tesettür gibi müşteri odaklı bir alana yoğunlaşmak akıllıca. Bununla beraber giyim sektöründe alanın çok hareketli ve zengin oluşu yeni yatırımcılar için bir dezavantaj yaratabiliyor. Mağazaların çok olması nedeniyle rekabet ortamı da zorlayıcı oluyor.

 

Muhafazakar giyim alanında çalışmak, sıkı bir rekabet ortamında sağ kalmaya çalışmak demek. Bayilik alarak da bu işi yapabilirsiniz ancak kendi işinizi kurmak, dilediğiniz malları getirtmek, işinizin patronu olmak istiyorsanız öncelikle sabırlı olmanız gerekecek.

 

 Tesettür giyim mağazası açmak için vergi dairesi ve belediyeler kanalıyla bazı evrak işleri sizi bekliyor.  Öncelikle dükkanınızın yerini belirleyerek vergi dairesinden vergi levhası çıkartmalısınız. Bunun için bir muhasebeciden müşavirlik almalısınız.  Şahıs, limited ya da anonim şirketi olarak belediyeye, istedikleri evrak dosyası ile başvuruda bulunarak tesettür dükkanı işletme ruhsatı ve çalışma izni almalısınız.

 

Genel olarak sizden istenecek belgeler şu şekilde:

 • Vergi levhası fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Oda kaydı belgesi
 • SGK kaydı
 • İmza sirküleri ya da imza beyannamesi
 • Dükkanınızın kira sözleşmesi
 • İş yerinizin krokisi

 

Tesettür Giyim İşine Nasıl Başlanır

Muhafazakar giyim, son yıllarda moda sektöründe de kendini gösteren, popülarite kazanmış bir alan. Bu alanda küçük işletmelerle işe başlayıp oldukça yüksek  tirajlarda satış rakamlarına ulaşan ve hatta markalaşan girişimcilik örnekleri mevcut. Giyim sektörü, tesettür mağazası açmak,  işe sağlam başlayıp teknolojik gelişmelerin ve modanın da nabzını tuttuğunuz sürece hüsrana uğratmayan bir alan.

 

Kıyafet mağazası kurmak ve işletmek rekabet piyasasında güçlü kalmanın çok da kolay olmadığı bir iş. Bu sebeple başlangıç olarak çok iyi adımlar atmak gerekiyor. Peki tesettür giyim işine nasıl başlanır?

 • Öncelikle hedef kitlenizi dikkatli seçmelisiniz. Müşteri potansiyelinize uygun ürünler getirmeniz, işletmenizde verim almanız ve satış yapabilmeniz için çok önemli.
 • Müşteri potansiyeli demek aslında biraz da mağazanızı açacağınız lokasyon demek. İşlek bir alışveriş bölgesinde sosyo ekonomik olarak karmaşık bir grupla karşı karşıyaysanız bu grup içinde en çok kime yönelmek istediğinizi işin başında planlamalısınız. Marka değeri yüksek ürünler mi getirteceksiniz, yoksa daha orta düzey bir ekonomik grubu mu hedefleyeceksiniz? Bu soruların yanıtları da planlamanızda olmalı.
 • Müşteri potansiyelinizi belirlediniz, lokasyonunuzun özellikleri ve avantajları az çok belirli… Sıra hangi ürünlerin satışını yapacağınıza geliyor. Çok geniş ürün yelpazesinden bahsediyoruz, içine dış giyimden aksesuara dek zengin bir grup giriyor. Mağazanızın metrekare olarak alanı itibariyle ne kadar çeşit satabileceğiniz önemli. Büyük bir mağazada ürün gruplarına yönelebilirsiniz ancak daha küçük satış merkezi için belirli bir ürün grubuna yönelmeniz çok daha akıllıca olacaktır.
 • Tesettür giyim mağazası açmak için işe koyulduğunuzda lokasyonunuzdaki benzer mağazaları mutlaka gezmeli, hangi ürünleri sattıklarını ve fiyatlarını incelemelisiniz. Bu size neleri satabileceğinize, neleri getirtmenizin daha iyi olacağına ya da nasıl bir fark yakalayarak rakiplerinizin içinde öne çıkacağınıza dair farkındalık kazandırır.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Tesettür Giyim Dükkanı Açma Maliyeti

Tesettür giyim dükkanı açmak için tabi ki bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Giyim sektöründe sermayeyi etkileyen farklı konular var, bu nedenle sabit ya da ortalama bir maliyetten bahsetmek imkansız. Tesettür giyim dükkanı açma maliyeti şu konulara göre değişiklik gösterecektir:

 • Dükkanın bulunduğu lokasyon kira bedellerini etkiler. İşlek bir yerde büyük bir dükkan kiralayacaksanız kiralar 10 bin Lira’ dan 20 bin Lira’ ya çıkabilmektedir.
 • Satacağınız mallar maliyetinizi direk etkileyecektir. Marka odaklı bir satış yapmak istiyorsanız, malların tedariki için kesenin ağzını açmanız gerekir.
 • Seçeceğiniz uzmanlık alanı ya da ürün türü de maliyetinizi etkileyebilir. Örneğin tesettür gelinlik odaklı bir mağaza için maliyetiniz artacaktır.
 • Günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak bireyin konfor düzeyi de arttı. İnsanlar, hızlı bir kent yaşamında alışveriş yaparken de konfor ve rahatlık arıyor. Dolayısıyla da mağazanızı açarken nezih ve olabildiğince iyi dekore etmeniz yararınıza olacaktır. İç açıcı bir iç mekan tasarımı için profesyonel destek de alabilirsiniz.

 

Müşteri odaklı olarak sınırlı ürün türünde küçük bir işletme ile işe atılacaksanız 50 bin civarında bir sermaye yeterli olacaktır. Ancak ürün grubunuz genişledikçe ve lokasyonunuzun tabela değeri yüksekse en az 200 bin Lira bir sermayeniz hazır olmalıdır.

Tesettür Giyim Mağazası Aylık Kazancı

Tesettür giyim mağazası aylık kazancı  yaptığınız işin kalitesine göre değişir. Ayrıca mağazanızın yeri, ürünlerinizin niteliği, ürünlerinizin çevredeki müşteri potansiyelini çekip çekmediği ve rekabet içinde olduğunuz mağazalar kazancınızı etkiler. Çok iyi paralar kazanabileceğiniz gibi hayal kırıklığı da yaşayabilirsiniz. Ticari rekabet ortamında işe iyi araştırmalar yaparak, sağlam girmekte fayda var. Nezih bir mağazada müşterilerinize kaliteli ve güler yüzlü hizmet anlayışı ile hizmet götürürseniz, 6 aydan itibaren kara geçmeniz olası.

 

Tesettür mağazaları aylık kazancı ne kadar sorusuna net bir yanıt vermek oldukça zor. Ancak müşteri potansiyeli yüksek mağazaların oldukça iyi kazandığını söylemeliyiz. Tiziz ve müşteri odaklı bir işte ve işlek bir lokasyonda aylık 20 bin Lira’ dan başlayan paralar kazanabilirsiniz.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Tesettür Giyim Mağazası Açmak İsteyenlere Öneriler

Günümüz insanının konforlu yaşam tarzını da dikkate alırsak, hangi işi yaparsanız yapın kalite anlayışınızı üst düzeyde tutmanız gerekiyor. Mağazanızı açacağınız yer, ürün yelpazeniz, marka çeşitliliğiniz gibi bir çok etmenle beraber  şu konulara dikkat etmeniz işin başında yararınıza olacak. İşte tüm detayları ile tesettür giyim mağazası açmak isteyenlere öneriler :

 • Orta düzeyde sosyo-ekonomik bir müşteri grubunu hedefliyorsanız kalitenin yanında uygun fiyat anlayışınız da olmalı. Tedarikçilerinizi ya da markalarınızı buna göre seçmelisiniz.
 • Oldukça işlek bir lokasyonda mağaza işletmek istiyorsanız ortalamanın biraz üzerinde bir kalite anlayışı ile çalışabilirsiniz.
 • Sermaye olarak bütçeniz sınırlı ise belirli bir ürün üzerinden işe başlayarak işinizi büyütmeyi düşünebilirsiniz. Kapalı hanımlarımız için muhafazakar kesime hitap eden bir  iç giyim mağazası açarak kendi özgünlüğünüzü ortaya koyabilirsiniz. Kar durumunuza göre ürün yelpazenizi ve mağazanızı giderek genişletebilirsiniz.
 • Günümüzde mağazaların modern ve konforlu olması bekleniyor. O yüzden, tesettür giyim mağazası açmak için kiralayacağınız yerde iç mimardan destek alarak şık bir iç mekan tasarlayabilirsiniz.
 • Kadınlara yönelik müşteri odaklı mağazalarda yeriniz müsait olduğu sürece aksesuar satışına da özen gösterin. Aksesuarların yanında parfüm gibi kozmetik ürünlerini de mutlaka kasada bir kenarda bulundurun.
 • Tesettür giyim mağazasında müşterilerinizin konforu, mağazada rahat gezebilmeleri ayrıca soyunma kabinlerinde kendilerini rahat hissetmeleri son derece önemli. Bu nedenle bu konulara özellikle dikkat edin.
 • İnternet alışverişi, günümüzde neredeyse mağaza işletmeciliği ile yarışıyor. Mağazaların İnternet satışlarının da gelirlerinde hatırı sayılır bir yeri var, bu sebeple İnternet tabanlı satış uygulamanız mutlaka olmalı.

 

Tesettür giyim mağazası açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Servet dedi ki:

  Merhabalar yazınızı dikkatlice okudum.Çok detaylara girmeden net bir soru sormak istiyorum.Diyelim ki mağazamı açtım,uygun fiyata kaliteli,şık ürünler alabileceğim bir yer var mı? Fabrika gibi.Direk üretici..

  1. Savaş dedi ki:

   Direk imalattan az alım biraz zor belli bir ad. Varsa misal model başı 200 ozaman siparişe yaptırabilirsiniz ve uygunada alırsınız