Kargoda Çalışmak İçin Ne Gerekli? Çalışma Şartları Nedir?

Kargoda Çalışmak İçin Ne Gerekli? Çalışma Şartları Nedir?

Kargoda Çalışmak İçin Ne Gerekli? Çalışma Şartları Nedir?

Kargoda çalışmak için ne gerekli sorusuna yanıt bulduktan sonra Türkiye genelinde hizmet veren herhangi bir kargoda sunulan iş imkanlarından yararlanabilirsiniz. Yorucu ve tempolu bir iş olan kuryecilik ve kargo personeli meslekleri yüksek maaş getirisi ile tercih edilir. Gün içinde yoğun bir çalışma yürüten damıtım personelleri firmaya ulaştırılan kargoları, üzerlerinde bulunan adrese teslim etmek ile görevlidir. Bu doğrultuda kargo personeli;

 • Sabah kargo merkez deposunda hazır bulunur ve aracının teslimini alır.
 • Depoya ulaşan kargoların araca yüklenmesini sağlar.
 • Hangi ürünün hangi adrese dağıtılacağını gösterir detaylı dokümana sahip olur ve gerekli hazırlıkları tamamlar.
 • Günlük olarak görevli olduğu bölgede bir çalışma rotası oluşturur ve kargo dağıtım işine başlar.
 • Paketlerin üzerinde yer alan adreslere giden kargo dağıtım personeli adreslerde kişilerden gerekli teslim bilgilerini alarak sisteme işler.
 • Ardından onay vererek kargoyu alıcı kişilere teslim eder.
 • Bu işlem araçtaki bütün kargo ve paketler bitene kadar devam eder.
 • Gün sonunda dağıtım personeli araçta bulunan bütün teslim ürünler bittikten sonra mesaisi sonlandırır.

Kargoda çalışmak için ne gerekli sorusuna detaylı yanıt bulduktan sonra firmalara başvuruda bulunabilir ve bu mesleği yapmayı deneyebilirsiniz.

Kargoda Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Kargo dağıtım personelleri için hız önemlidir. Eğer yeterince hızlıysanız ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Kargo dağıtım personelleri çalıştıkları firmada bulunan hizmet koşullarına bağlı kalmak zorundadır. Bu doğrultuda firmaların öngördükleri fiyat tarifesi üzerinden hizmet yürütülür.

Kargo firmalarının birçoğunda asgari ücrete ek olarak paket başı ekstra ödeme sistemi mevcuttur. Cüzi miktarlarda verilen bu ödeme ile alacağınız ücret ay sonunda asgari ücretin çok üzerine çıkacaktır.

Kargoda Çalışmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kargoda çalışmak için ne gerekli sorusuna yanıt arıyorsanız genel şartlar şu şekildedir;

 • İşe başlamadan önce yeteri derecede araç kullanım bilgisine sahip olmak
 • Dağıtımda görev alınacak yer ve rota hakkında önceden bilgi sahibi olmak
 • Kullanılacak araç hakkında detaylı bilgiye sahip olmak
 • Gerekli olacağı durumlarda telefon aramalarına yanıt vermek ve kargo teslimi hakkında alıcılara bilgi vermek
 • Güvenlik açısından riskli bölgelerde nasıl hareket edileceğini bilmek
 • Kurumsal firmalarda araçların güvenliğini sağlamak

Kargo Dağıtım Elemanları Ne İş Yapar?

Kargoda dağıtım elemanı olmak son dönemlerde fazlaca tercih edilen meslekler arasında yer alır. Kargo dağıtım personellerinin görevleri ikiye ayrılır. Kurye ve sevkiyat personeli olarak yapılan iş bölümünde kuryeler motor üzerinde sipariş dağıtırken dağıtım personelleri büyük araçlar ile adreslere paket teslimi yapar.

Kargo dağıtım personeli olmak isteyenler tercih etmeleri halinde kendi özel araçları ile de firma bünyesinde çalışabilir. Ruhsatı kendine ait olan bir araç ile işe başlayan personeller Bağ-Kur kapsamında sigortalı olarak işe alınır. Bu doğrultuda bu kişilerin aldıkları maaşlar daha yüksek olabilmektedir. Kargoda çalışmak için ne gerekli sorusuna yanıt bulduktan sonra kurye ya da dağıtım personeli olarak kargolarda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kargoda Çalışmak İçin Ne Gerekli? Çalışma Şartları Nedir? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca diğer çalışma makalelerimizden en çok sorulan soru ise Gemide Çalışmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.