Eczanede Çalışmak İçin Ne Gerekli? Hangi Bölümü Bitirmek Gerekli?

Eczanede Çalışmak İçin Ne Gerekli? Hangi Bölümü Bitirmek Gerekli?

Eczanede Çalışmak İçin Ne Gerekli? Hangi Bölümü Bitirmek Gerekli?

Eczanede çalışmak için ne gerekli sorusuna yanıt bularak kariyerinizi bu alanda şekillendirebilir ve eczacı olarak güzel gelirler elde edebilirsiniz. Eczane elemanı, doktorlar tarafından hazırlanan reçetelerde yer alan tıbbi içerikli ürünleri hastalara hazırlayan ve teslim eden kişidir. Eczacılar eczanelerde görev alır ve nitelikli personel olarak hizmetlerini sürdürür. Eczane elemanı nedir ve eczanede çalışmak için ne gerekli gibi sorulara yanıt bulduktan sonra bu mesleğe dair bilinmeyenleri öğrenebilir ve kariyerinizi bu alanda şekillendirebilirsiniz.

Eczane Çalışanı Nasıl Olunur?

Eczanede çalışmak için ne gerekli sorusuna yanıt arayanlar bu iş kolunun bir okulu ve bölümü olup olmadığını merak eder. Eczane personelleri eczanelerde çalışabildiği gibi farklı ilaç kurumlarında da görev yapabilir. İlaç depolarında çalışabilir aynı şekilde medikal firmalarda da görev alabilir.

Eczane çalışanı olmak için çok farklı yolalr bulunur. Sağlık meslek alanında eğitim alarak bu mesleğin alanını okumak mümkün olabildiği gibi, eğitim programlarına katılarak kalfalık belgesi alma yolu ile de eczanelerde personel olarak çalışılabilir.

Eczane Elemanı Ne İş Yapar?

Eczane elemanının iş kapsamı son derece açık ve nettir. Eczacı ne iş yapar sorusuna yanıt arayanlar için mesleğin görev ve sorumlulukları şu şekildedir;

  • Eczanenin temizlik ve düzeninden sorumlu olmak
  • Gelen bütün siparişleri teslim almak
  • İlaç raflarının düzenini sağlamak
  • Tıbbı olan ya da olmayan bütün malzemeleri gelen siparişlere uygun şekilde hazırlamak
  • Eczanede bulunmayan ilaçların temin sürecini başarılı bir şekilde yönetmek
  • Eczanede bulunan bütün ürün gruplarının etiket ve fiyatlandırmasını yapmak, fiyat güncellemelerini takip etmek
  • Eczaneye gelen yeni ürünleri ambalajından çıkartmak ve raflara dizmek
  • Eczaneye gelen hasta ve diğer müşterilere yardımcı olmak
  • İlaçları hastalara teslim etmeden önce ilaçların kullanım şekilleri hakkında hastalara detaylı bilgi vermek

Eczacılar genel anlamda eczanelerdeki bütün işlerden sorumlu olan kişilerdir. Eczane içerisinde bulunan bütün ekipmanları kullanmayı bilmesi gereken eczacılar, mesleğin bütün gerekliliklerini yerine getirmek ile de yükümlüdür.

Lise Diploması ile Eczacı Olunur Mu?

Eczanede çalışmak için ne gerekli sorusuna yanıt arıyorsanız eğitiminizi çeşitli kurslar ile tamamlayarak eczanelerde çalışmaya başlayabilirsiniz. Halk eğitim merkezleri ve üniversitelerin verdikleri sertifikalı eğitim kursları bu konuda işinize yarayacaktır. Çıraklık, kalfalık ve ustalık gibi aşamalardan geçtikten sonra üst s eviyede yer alarak eczanelerde personel sıfatı ile işe başlayabilirsiniz.

Eczanede Çalışmak İçin Okunması Gereken Bölüm

Eczanede çalışmak ile eczacı olmak arasında fark vardır. Eczanede çalışmak istiyorsanız çalışan kategorisinde yer alabilmek için kalfalık belgesi almanız yeterli olur. Bunun için belirli bir deneyime sahip olabilir ve kalfalık kursuna katılarak sınavları başarı ile geçebilirsiniz. Belirli bir yıl deneyime sahip olduktan sonra eczanelerde eğitiminiz dahilinde çalışan olarak yer alabilirsiniz.

Eczacı olarak eczanede çalışmak istiyorsanız bu durumda üniversitelerin 4 yıllık Eczacılık fakültelerinden mezun olmanız gerekir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra kendi eczanenizi açabilir ve eczacı meslek sıfatı ile sektörde yer alabilirsiniz.

Eczanede Çalışmak İçin Ne Gerekli? Hangi Bölümü Bitirmek Gerekli? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca diğer çalışma makalelerimizden en çok sorulan soru ise Gemide Çalışmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.