Koton Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları 2023

Türkiye’nin birçok yerinde tekstil mağazası olarak hizmet veren Koton, binlerce çalışana sahip mağazalardandır. Son derece kaliteli giyim ürünleri ile öne çıkan giyim mağazası aynı zamanda yurt dışında da birçok ülkede hizmet veriyor. Bu noktada Koton çalışma şartları bakımından en çok araştırılan mağazalar arasında bulunuyor. Hizmetlerine 1988 senesinde İstanbul’da mağaza açarak başlayan Koton mağazası zamanla Türkiye genelinde bilinen önemli markalardan biri olmayı başarmıştır. 1996 senesinde ise yurt dışına açılmış bir mağaza olmuştur.

Koton Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Koton Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Hem Türkiye’de hem de yurt dışında çok ciddi bir çalışan sayısına ulaşmayı başarmıştır. Bu bakımda Koton çalışan yorumlar açısından da merak edilen mağazalar arasında yer alıyor. Koton çalışma sistemine bakıldığında farklı uygulamalar görmek mümkün oluyor. Tek tip çalışma yönteminden ziyade hemen her durumda olan kişiye iş olanağı sağlayabilmek için part time ve full time çalışan personele sahiptir.

Özellikle öğrencilerin tercih etmiş olduğu part time sistem sayesinde okul ve çalışma yaşamı birlikte yürütülebiliyor. Bununla birlikte part ve full çalışan kişilerin çalışma saatleri, aldıkları maaşlar ve diğer haklar birbirinden farklılık gösterebiliyor. Koton günümüzde çok fazla çalışana sahip olan önemli mağazalar arasında yer alıyor. AVM içinde ya da dışında kurulan mağaza ortamlarında kadın, erkek, çocuk gibi birçok kategoride ürün satışları gerçekleştirilebiliyor.

 

Koton Çalışma Şartları

Koton çalışma şartları bakımından çalışanlarına farklı avantajlar sunan mağazalar arasında yer alıyor. Birçok çalışanı full time olarak çalışsa da öğrenci olan ya da çalışmaya tam zaman ayıramayanlar için part time kadroları da bulunuyor. Özellikle bayram zamanlarında part time kadrolara ekstradan personel alımları da yapılmaktadır. Öğrenciler part time olarak çalıştıklarında rahatlıkla çalışma saatlerini derslerine göre ayarlama imkanına sahip olabiliyorlar. Koton çalışma şartları incelendiğinde ise şunları söylemek mümkün olabiliyor:

 • Part time çalışmayı düşünüyorsanız maaşların asgari ücretin yarısı kadar olduğunu bilmeniz gerekiyor.
 • Bununla birlikte haftada mutlaka 30 saati doldurmanız büyük bir önem taşıyor.
 • Part time çalışanlar da diğer personeller gibi yer değişimi yapabilme hakkına sahip olabiliyor.
 • Yer değişiminde de yine haftalık olarak 30 saati doldurma durumu bulunuyor.
 • Bununla birlikte bir gün 2 saat çalıştıktan sonra diğer gün 10 saat çalışma şansınız bulunuyor.
 • Çalışma saatleri esnek olup çalışana göre düzenleme de yapılabiliyor.
 • Full time çalışanlar sabahtan akşama kadar çalışabiliyorlar.
 • Ful time olanlar haftanın 6 günü mutlaka iş başı yapmaları gerekiyor.
 • Bu kişilerin haftada bir gün tatilleri bulunuyor.
 • Ancak tatil günleri sabit olarak seçilen bir gün değildir. İzin günleri farklılık gösterebiliyor.
 • Şirkette eğer 1 yıl doldurduysanız 14+2 gün izin hakkınız olacaktır.

Koton çalışma şartları bakımından son derece ideal şirketler arasında yer alıyor. Çalışanlarının daha yüksek bir verimlilik sağlamasında çalışma şartlarının son derece önemli olduğunun bilincinde şirketlerden biridir.

Okuyunuz: LC Waikiki Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

 

Koton Çalışan Yorumları

Koton çalışan yorumları mağazanın genel çalışma şekli hakkında önemli fikirler veriyor. Birçok çalışanının son derece memnun olduğu koton mağazası hem maaşları hem de sosyal hakları ile çalışanlarına geniş olanaklar sağlıyor. Birçok çalışan için yemek parasının dolgun olması ve maaşlarının yeterli olması çalışan yorumları arasında dile getirile konulardır.

Genel olarak çalışanlarının mağazadan memnun olduğu söylenebilir. Beklentileri karşılayan ve kişilere önemli gelir elde etme imkanı sunan Koton mağazaları özellikle çalışanlarını maaş dışında da destekleyen şirketler arasında yer alıyor.

 

Koton Çalışma Saatleri

Koton çalışma saatleri çalışanların durumuna göre ayarlanabiliyor. Full time ve part time olmak üzere iki farklı sistem bulunuyor. Bu nedenle de Koton mağazalarında çalışan kişiler kendi durumlarına göre bu sistemlerden birini seçebiliyor. Full time olarak çalışanların çalışma saatleri 10:00 ile 22:00 arasındadır. Bu çalışanların günde 1 saat molaları bulunuyor.

Eğer Koton mağazasında part time olarak çalışmayı düşünüyorsanız haftada 30 saati doldurmanız gerekiyor. Bu saatleri doldurduğunuz sürece dilediğiniz saatlerde çalışma şansınız bulunuyor. Koton çalışma şartları arasında esnek çalışma saatleri olması birçok kişinin bu mağazalara iş başvurusu yapabilmesine olanak tanıyor.

 

Koton Çalışan Maaşları

Koton çalışan yorumları arasında en çok rastlayabileceğiniz konular arasında maaşlar da bulunuyor. Koton mağazalarının çalışanlarına ödemiş olduğu maaş tutarı her sene değişiyor. Özellikle asgari ücret güncellemeleri sonrasında mağaza çalışanlarının maaş tutarlarında da değişimler yapabiliyor. Ancak sektörde en iyi maaşı veren mağazalar arasında yer alıyor. 2021 senesinde alınan maaş durumları konusunda ortalama olarak şunları söylemek mümkündür:

 • Full Time olarak çalışanlar 5500 TL ile 7000 TL arasında
 • Part Time olarak çalışanlar 3000 TL ile 4500 TL arasında
 • Koton Mağaza müdürü olanlar 7000 TL ile 9500 TL arasında
 • Koton Genel Müdürlük maaşları ise 8000 TL ile 12000 TL arasındadır.

Bu maaş tutarları 2023 asgari ücret zammı ile birlikte oransal olarak yeniden düzenlenmiştir.

Okuyunuz: Zara Çalışma Şartları

 

Koton İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koton iş başvurusu yapmayı düşünüyorsanız bunun birden fazla yöntemi bulunuyor. Dilerseniz kariyer ve iş sayfalarından mağazanın açmış olduğu genel iş ilanlarına başvurunuzu yaparak firmaya bir CV gönderebilirsiniz. Bunun yanında sizin tarafınızdan hazırlanmış olan bir özgeçmişi mağazalara bırakabilirsiniz. Özgeçmişi titiz bir şekilde hazırlamaya özen göstermeniz gerekiyor. Bunun yanında özgeçmiş hazırlarken mutlaka fotoğraf eklemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Bölge müdürlüğüne ya da mağazalara bıraktığınız CV’ler yanında internet üzerinden direkt firmanın insan kaynakları sayfasına da bir CV bırakabilirsiniz. Böylece birçok yerden başvuru gerçekleştirme şansınız olacaktır. Her sene çalışan ihtiyacına göre Koton mağazası personel alımı gerçekleştirmektedir. Koton çalışma şartları bakımından hem öğrencilerin hem de diğer kişilerin ilgi gösterdiği firmalar arasında bulunuyor.

 

Koton Yemek Parası Ne Kadar?

Koton her ay çalışanlarına yemek parası olarak ticket veriyor. Bu ticketler birçok farklı alışverişte de kullanılabiliyor. Çalışanları bu parayı ev giderlerini karşılamak için kullanma şansına sahipken aynı zamanda öğle aralarında yemek yemek için de kullanabiliyorlar. Her sene maaşlarda olduğu gibi yemek paralarında da şirket tarafından iyileştirmeler yapılıyor. Yemek parası çalışanlara elden verilmiyor. Aksine kredi kartı gibi bir kart şeklinde veriliyor. Kartınızı restoranlarda ya da alışveriş merkezlerinde kullanabilme imkanı bulunuyor.

 

Koton Genel Müdürlük İletişim

Koton iş başvurularınız ya da diğer merak ettikleriniz için genel müdürlük ile iletişime geçebilirsiniz. İletişim numaraları ise şu şekildedir:

Adres ve telefon numarasından firmaya kolaylıkla ulaşılabilir.

 

Koton’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Koton mağazalarında çalışmak isteyenlere öneriler kapsamında birçok farklı detaydan bahsedilebilir. Bu mağazalarda çalışmak konusunda düşünceniz var ise mutlaka Türkçeyi düzgün kullanabilmeniz gerekiyor. Aynı zamanda iletişim kabiliyetinizin yüksek olmasına özen göstermelisiniz. Buna ek olarak Koton mağazalarında yüksek prim alabilmek için mutlaka satış konusunda daha aktif olmalısınız.

Kariyer planlıyorsanız full-time olarak çalışmalı ve başarı oranlarınızı yükseltmelisiniz. Prim konusunda mağaza çalışanlarına yapılan satışa ve kotayı geçmeye göre ekstra ödemeler yapar. Bu nedenle satışlarınızı daima artırmaya çalışmanız gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.