Nargile Cafe Açmak | Maliyeti ve Gerekli Belgeler 2023

Türkiye’de nargile kültürü oldukça yaygındır. Genç ve yaşlı birçok kişi nargilenin keyfini en iyi şekilde sürmek ister. Bu nedenle nargile cafe açmak beklediğinizden daha kolay büyütülebilecek bir iş fikri olabilir. Cafe ortamlarında geçirilen zamanın artış göstermesi ile birlikte kişiler nargile cafelere de oldukça ilgi gösteriyor. Hem eğlenceli vakit geçirilen hem de dostlarla bir araya gelinen bu ortamda uzun vakitler geçirmek mümkün oluyor. Eğer bu alanda bir iş yeri açmayı düşünüyorsanız nargile cafe açma maliyeti konusunda iyi bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. Maliyetin detaylı bir şekilde belirlenmesi ilerleyen süreçte ki kar marjınızı da bilmenize yardımcı olur. Nargile cafe ne kadar kazandırır diye merak ediyorsanız yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Nargile Cafe Açmak

Nargile Cafe Açmak

Nargile cafeler günümüzde en fazla ziyaret edilen mekanlar arasında yer alıyor. Kişiler bu ortamda son derece eğlenceli vakit geçirmekle kalmıyor aynı zamanda günün stresini de atma şansı buluyor. Bu nedenle de günün farklı saatlerinde birçok kişinin ziyaret ettiği cafe türleri arasında bulunuyor. Ancak nargile cafe alanında başarılı olabilmek için nargile kültürü hakkında son derece detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Nargile cafe açmak sanıldığından çok detay gerektiren bir sektördür. Hijyen en çok önem verilmesi gerekenler arasında bulunuyor. Nargile tedarikini çok iyi sağlamalı ve müşterilerinize her zaman temiz ve bozulmamış nargileler sunmalısınız. Nargile cafe açmak konusunda fikirleriniz varsa her detayın yer aldığı bir iş planı işlerinizi kolaylaştırabilir.

Not: Nargile cafe açmak dışında farklı fikirler edinmek istiyorsanız, 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Nargile Cafe Açmak

Eğlence sektörünün bir parçası olmak istiyorsanız nargile cafe açmak fikrini değerlendirmeye alabilirsiniz. Kazançlı ve son derece eğlenceli bir sektör olması girişimci ruhu olanların oldukça dikkatini çekiyor. Son yıllarda küçük kahve dükkanlarına oldukça fazla rağbet olması işletme kurmak isteyenler için önemli bir fırsat oluyor. Nargile cafe açmak gibi bir düşünceniz varsa salaş ve küçük bir işletme ile işe başlayabilirsiniz.

Günümüzde küçük işletmeler büyük ve lüks yerlerden çok daha fazla müşteri ağırlıyor. Aynı zamanda kar marjı da daha yüksek olabiliyor. Sevimli minik bir cafe açmak ve farklı yaş gruplarına hizmet vermek hayatınızın geri kalanında güzel bir işletmeye sahip olmanızı sağlayabilir. Bu alanda başarıyı beraberinde getiren birçok önemli noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bir cafe açmak çok yönlü bir şekilde düşünmenizi gerektiriyor.

Hedef kitlenizi belirlemek, bu kitleye uygun bir dekorasyon oluşturmak, nargile teminini sağlayabilmek en çok üzerinde durulan konular oluyor. Bunların yanında işletme açmak için uygun yer seçimi de dikkat edilen hususlardan biri oluyor. Bir cafe açabilmek için hatırı sayılır bir yatırım yapmanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte bu süreçte işletmenizi idare edebilecek miktarda paranız da bir kenarda olmalıdır. Çünkü cafe tarzında işletmeler ilk aylarda yüksek gelir elde edebileceğiniz iş alanları değildir. İnsanların işletmenize alışabilmesi için bir alışma süreci olacağını bilmelisiniz.

 

Nargile Cafe Açma Maliyeti

Nargile cafe açma maliyeti açmak istediğiniz cafenin konseptine göre farklılık gösteriyor. Bu süreçte maliyeti etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bu maliyet unsurlarını tek tek iş planına dahil etmeli ve ne kadar gider ile karşılaşacağınızı önceden hesaplamalısınız. Öncelikle cafenin konsepti, lokasyonu ve dekorasyonu maliyet kalemlerinin en önemlileridir. Bu nedenle de en az 40 bin en fazla 500 bin TL ile bir cafe açma işine girişebilirsiniz.

Çok lüks ve büyük bir yer açmamak ilk etapta daha karlı olabilir. Eğer finansman konusunda bir sıkıntı yaşarsanız kredi kullanabilir ya da KOSGEB desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bu süreçte maliyet kalemlerinizi belirledikten sonra en azından sermayenizin %20’sini nakit olarak kasanızda bulundurmanızda yarar bulunuyor. Çünkü ilk aylarda müşteri azlığı nedeniyle az da olsa zorlanabilirsiniz.

Nargile cafe açmak isteyenler direkt orijinal bir isim altında bu işletmeyi açabilecekleri gibi daha önce bu sektörde isim yapan bir firmadan bayilik de alabilirler. Bayilik alacaksanız sermaye konusunda farklı bir iş planı hazırlamanız gerekir. Çünkü bayilik firmalarına da bir ücret ödemeniz gerekiyor. İşletme giderlerine etki eden konulardan birisi de iş yerinin mülkiyetidir. Mekan kiralamayı düşünüyorsanız işlek bir yer seçmek maliyet açısından sizi zorlayacak bir rakam ortaya çıkabilir.

 

Nargile Cafe Ne Kadar Kazandırır?

İşletme kurmak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği cafe sektörü son derece dinamik bir sektördür. Nargile cafeler de son yıllarda en sevilen cafe alternatifleri arasında bulunuyor. Nargile cafe açmak hem kar getiren hem de tüm sene boyunca müşteri çekecek bir alandır. Açık ve kapalı alanı olan bir mekan açmak dört mevsim müşteri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Nargile kafe açmak kişilere sabırlı olmaları neticesinde yüksek kazanç getirecek bir alandır. Ancak ilk aylarda çok fazla kazanç elde edemeyebilirsiniz. İşletmenizi üniversite yakınlarına açmak ise daha hızlı bir şekilde yükselmenize yardımcı olacaktır.

 

Nargile Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler

Nargile cafe açmak için gerekli belgeler işletmenizi açıp hizmet vermeye başlamadan önce hazırlanmalı ve ilgili kurumlara teslim etmelisiniz. Ruhsatı aldıktan sonra açılış yaparak işletmenizi açtığınızı duyurabilirsiniz. Hazırlamanız gereken gerekli belgeler arasında şunları saymak mümkündür:

 • İki tane vesikalık fotoğraf
 • Tapu belgesinin iki tane fotokopisi
 • Kiralık bir iş yeri ise kira kontratı fotokopisi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Halk eğitim kursları sonrasında verilen hijyen belgesi
 • Tüzel kişiler için imza sirküleri fotokopisi
 • Ticaret ve esnaf oda kayıtları
 • Devir aldıysanız devir belgesi

Bu belgelerin yanında işletmenizde çalıştıracağınız personellerin bilgileri de evrak dosyasında olması gerekenler arasında bulunuyor.

 

Nargile Cafe İçin Gerekli Malzemeler

Nargile cafe açmak istiyorsanız ekipman ve malzeme konusunda yeterli donanıma sahip olmalısınız. Özellikle nargile sayınızın müşteri kapasitenizi karşılayacak nitelikte olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Nargile cafe için gerekli malzemeler şunlardır:

 • Masa ve sandalyeler
 • Yazarkasa, post makinesi, fatura ve adisyon
 • Mutfak malzemeleri
 • Buzdolabı ve bulaşık makinesi
 • Nargile setleri ve nargile külü
 • Kahve ve çay makinesi
 • Tost makinesi

Bu malzemeleri en uygun şekilde temin edebilmek için cafe malzemesi satışı yapan birçok yerle görüşmeli ve fiyat almalısınız. Bu malzemeler maliyetin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

 

Nargile Cafe Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Nargile cafe açmak istiyorsanız bu alanda daha önce faaliyet gösteren kişilerin tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Böylece ilerleyen süreçte sizden öncekilerin yaptıkları hataları yapmaktan kaçınma şansı bulabilirsiniz. Nargile cafe açmak isteyenlere tavsiyeler şunlardır:

 • Öncelikle cafeniz için konseptinize karar vermelisiniz.
 • Sermayenizi bu konsepte göre ayarlamalısınız.
 • Mekan yeri seçiminde hedef kitlenize yakınlığın önemli olduğunu unutmamalısınız.
 • Dükkan için gerekli izinleri zamanında almaya önem vermelisiniz.
 • Personellerinizin tecrübeli olmasına özen göstermelisiniz.
 • Dekorasyonda kişilerin huzur bulacağı detaylara dikkat etmelisiniz.
 • Tanıtım ve reklam çalışmalarına özen göstermelisiniz.
 • Bu süreçte finansal açıdan destek alabileceğiniz kurumları araştırmalısınız.

İşletmenizin iyi bir yerde olması kadar işletme deneyiminizin de olması büyük önem taşır. Daha önceden bu alanda çalışan kişilerin fikirlerine önem vermek başarı elde etmenizde oldukça önemlidir. Nargile cafe açmak konusunda özellikle sosyal medya tanıtımlarına çok fazla önem vermeniz gerekiyor. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir mekan yaratarak başarılı bir nargile cafe açabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.