Oyun Oynayarak Para Kazanmak: Gerçekten Para Kazandıran Oyunlar Hangileri?

Oyun Oynayarak Para Kazanmak: Gerçekten Para Kazandıran Oyunlar Hangileri?

Oyun oynayarak para kazanmak, şüphesiz ki çoğu insanın en sevdiği kazanç yöntemlerinden biri. Belki de son 10 yıldır Türkiye’de de popülerleşmeye devam eden bir yöntem. Hatta öyle ki Night Online, Metin 2 ve daha birçok dönemin popüler oyunu para kazanmak için oynanıyordu ve şu anda da hala oynanıyor.

Oyuncularına tecrübeleri ve oyun içindeki aktiviteleri ile para kazandıran bu yöntemde hem keyifli vakit geçirmek hem de bu vakti pasif gelire dönüştürebilmek mümkün.

O halde hiç uzatmadan oyun oynayarak para kazanmak konusunu daha detaylı inceleyelim! İşte bu rehber ile öğrenecekleriniz:

  • Oyun oynayarak nasıl para kazanılır?
  • Oyun oynayarak ne kadar para kazanılır?
  • Oyun oynayarak ne kadar para kazanacağımı görebilir miyim?
  • Oyun oynayarak pasif gelir nasıl elde edebilirim?
  • Video oyunu oynayarak para kazanmak nedir?
  • Gerçekten para kazandıran oyunlar hangileridir?
  • Dolaylı yoldan oyun oynayarak para kazanmak

Oyun Oynayarak Nasıl Para Kazanılır?

Online olarak oyun oynayarak para kazanmak oyun severlerin en çok tercih ettiği kazanç yöntemlerinden biridir. Hatta öyle ki ‘e-spor’ alanında faaliyet gösteren oyuncular oldukça yüksek miktarda paralar kazanıyor. Ancak e-spor oyuncuları profesyonel olduklarından, herkesin oyun oynayarak bu tip büyük meblağlar kazanması pek mümkün değil.

Online olarak oyunlardan kazanç elde edebilmeniz için Play Station ya da Xbox gibi pahalı konsollara ihtiyacınız yok. Çoğu zaman kullandığınız bilgisayar, tablet ya da mobil cihazınızdan oyun oynayarak para kazanmak mümkündür. Her işte olduğu üzere, oyundan para kazanmak için de en önemli unsur, sürekliliktir. Yani, eğer düzenli olarak emek harcar ve sabrederseniz, oyunlardan para kazanabilirsiniz.

Başlangıç aşaması, çoğu iş girişiminde de olduğu üzere zordur. Çünkü en başta kazançlar düşük miktarlıdır ve elde etmek de zordur. Hiçbir zaman unutmayın ki şu an büyük paralar kazanan oyuncular da bu işe koyulurken sizlerle aynı şartlarda başlarlar.

Tüm e-spor oyuncularına da baktığımızda, aslında rakiplerin de en çok yaptığı işlemler arasında düzenli olarak çalışmak başta geliyor. Yani, bu iş tamamıyla tecrübeyle doğru orantılı olarak ilerliyor diyebiliriz. Profesyonel olarak bu işi yapanların ne kadar kazandığı konusuna gelirsek, dünya genelindeki e-spor oyuncuları, ortalama olarak yıllık 60 bin dolardan fazla kazanabiliyorlar.
Oyun oynayarak para kazanmak için aslında birkaç farklı yöntem uygulanabilir. Oyun oynarken canlı yayın açmak, e-spor turnuvalarına katılmak, Youtube kanalı açmak gibi. Ancak merak etmeyin, tüm bu detaylara rehberimizin devamında değineceğiz!
Oyun Oynayarak Para Kazanmak: Gerçekten Para Kazandıran Oyunlar Hangileri?

Oyun Oynayarak Ne Kadar Para Kazandırır?

Oyun oynayarak ne kadar para kazanılır sorusu, aslında e-spor oyuncularının kazandığı miktar dışında pek de cevaplanamayacak bir soru. Çünkü, e-spor alanında oyunlar için verilecek olan ödül, başta belirlenir. Ancak oynadığınız süreç boyunca kazandığınız oyunların her biri farklı birimlere sahiptir.

Bazı oyunlarda oyun içi pazarlar bulunur ve oyunda elde edilen değerli öğelerin satılmasına imkan tanır. Bu durumda kazanılacak olan paranın miktarı, satılacak öğenin değeri, pazardaki talebi, oyunun para birimi, para biriminin gün içindeki seyri gibi kriterlere göre fark gösterecektir.

Oyun içi pazarlar dışında, insanlar oyun oynadıkları hesapları, namıdiğer ‘çar’, satabilirler. Yani, çar satışı ile de yine gelir elde edebilmek mümkündür. Ancak çarların ne kadara satıldığı ve ne kadarlık bir çalışma ile satılacak seviyeye geldiği konusu da yine çok sayıda kritere bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Tüm bu yukarıda saydığımız nedenlerden de aslında ne kadar kazanılır sorusunun cevabı; oynanan oyuna, oyunda geçirilen süreye, oyundaki para birimi ve para biriminin güç içi seyir değerlerine, diğer oyuncuların ne kadar aktif olduğuna, oyun içi ticaret öğelerine ve daha çok sayıda kritere bağlıdır.

Oyun Oynayarak Ne kadar Para Kazanacağımı Görebilir miyim?

Oyun oynayarak ne kadar para kazanacağınızı bazı oyunlarda görebilir, bazı oyunlarda göremezsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bazı oyunlarda oyun içi para birimleri bulunur ve bu para birimleri oyun içinde sürekli gösterilir. E-spor turnuvalarında ödül baştan belli olduğu için de oyuncular ne kadar para kazanacağını bilerek oyuna başlarlar.

Tüm bunlar dışında bazı online oyunlar; oyunda kaç kişinin bulunduğu, oyun şirketinin online oyunculara ne kadar ödediği ve ödemelerin hangi oran ve istatistiklere göre yapılacağı bilgiler paylaşılır. Bu bilgiler ise oyuna katıldığınızda ne kadar kazanacağınıza dair bir tahmin sağlayacaktır.

oyun oynayarak pasif gelir elde etmek

Oyun Oynayarak Pasif Gelir Nasıl Elde Edebilirim?

Diğer iş fikirleri içeriklerimizde de olduğu gibi, oyun oynayarak para kazanmak konusunun belki de en merak edilen konusu yine pasif gelir elde etmek. Oyun oynayarak pasif gelir elde edebilmek aslında mümkün. Ancak buna izin veren bir oyunda oynamak gerekir. Yani, sizler oyunun başında değilken de sizlere kazandırabilecek oyunları tercih etmeniz gerekiyor.

Bu tip oyunlar, genellikle siz yokken karakterinizin aktif kalmasını sağlayabilecek işlemleri barındırır. Örneğin, belli bir süre bekleyerek elde edebileceğiniz oyun içi öğeler varsa ve bu öğeler satılabiliyorsa, aslında sizlere bir noktada pasif gelir imkanı sunar. Ancak bu geliri oyun içi birimlerle kazandırır. Daha sonra siz gerçek fiat paraya çevirerek kullanırsınız.

Video Oyunu Oynayarak ve Oyun Oynayarak Para Kazanmak Arasındaki Fark Nedir?

Video oyunu oynayarak para kazanmakla ve oyun oynayarak para kazanmak arasında aslında bir fark yoktur. İkisi de video oyunlarının, online olarak oynanarak, oyuncuya para kazandırması yöntemidir. E-sporcular da Knight Online oynayanlar da çar alıp satanlar da oyun oynayarak para kazananlardır. Oynanan oyunlar ise video oyunlarıdır.

Gerçekten Para kazandıran Oyunlar Hangileridir?

Gerçekten para kazandıran oyunlar, aslında uzun süredir piyasada adını duyduğumuz, genellikle çok sayıda oyuncuya sahip olan yapımlardır. Savaş, strateji, yarış gibi alanlarda çokça örneği olan oyunların para kazandırma yöntemleri birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle, eğer bu yöntemle para kazanmak istiyorsanız, hangi oyunun nasıl kazandırdığını iyi bir şekilde araştırmanızı öneririz.

Onun dışında eğer şu anda para kazandırmaya devam eden oyunlardan bahsedecek olursak, en popülerlerinin aşağıdakiler olduğunu söyleyebiliriz:

Oyunun İsmi   Para Kazandırdığı Yöntem 
League of Legends  E-spor ve çar geliştirip-satma 
Dota 2  Oyun içinde vakit geçirerek değerli öğeleri bulup-satma 
Counter Strike Global Offensive  Belli sayıda bölüm geçildikçe oyun içinde verilen değerli öğeleri kazanıp-satma 
Playerunknown’s Battlegrounds  Oyunda alınan hediyeleri Steam pazarında satma 
Depth  Başarılı oldukça verilen ödülleri satma 
H1Z1  Oyunda kazanılan öğeleri Steam pazarında satma 
Rust  Seviyeleri geçtikçe kazanılan öğeleri satma 
Team Fortress 2  Gruplar halinde oynayarak kazanılan öğeleri satma 
Swagbucks  Online küçük oyunlar, anket doldurma, video izleme, internette gezinme  
Pogo  Online oyun oynama ve turnuvalara katılma 
Paid Game  Online oyun oynama ve turnuvalara katılma 
Exodus 3000  Oyunda hayatta kalarak ödülü alma 
Second Life  Gerçek bir hayat kurup para kazanma 
Index Dollars  Oyun oynamak, anket doldurmak, turnuvalara katılmak 

Dolaylı Yoldan Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Dolaylı yoldan oyun oynayarak para kazanmak dediğimiz yöntem, aslında oyunlarınızı sergilediğiniz yöntemdir. Bu yöntem canlı yayın açmaktan video çekmeye kadar değişiklik gösterebilir. Oyun oynayarak dolaylı yoldan para kazanma yöntemlerini sizlere şöyle sıralayabiliriz:

Oyun Oynarken Canlı Yayın Açmak

Hepinizin bildiği üzere, milyonlarca insan canlı yayın platformlarında sayısız içerikle güzel gelirler elde edebiliyor. Oyun oynayanların da aktif bir şekilde video yüklediği canlı yayın platformları, ekstra gelir elde etmeniz için sizlere büyük bir avantaj sağlar. Eğer iyi oyun oynadığınızı düşünüyor ve oyunlarınızı sergilemek istiyorsanız, canlı yayın açarak dolaylı yoldan gelir elde edebilirsiniz.

Yeni Çıkan Oyunları Test Edin

Henüz piyasaya sürülmemiş oyunlar oynayarak hata tespiti de yapabilir ve bu yöntemle para kazanabilirsiniz. Çok sayıda oyun firması, oyunlarını satışa çıkarmadan önce bir test ekibi oluşturarak oyunlarını denetler. Özellikle çevrim dışı oyunlarda Beta sürümleri yayımlanmadan önce test ekipleri oyunları oynayarak para kazanabiliyorlar.

oyun videosu çekmek

Youtube’a Oyunlarınızı Yükleyin

Sadece Türkiye değil, tüm dünyada sayısız Youtuber, oyun alanında içerik üretiyor biliyorsunuz ki. Sizler de oynadığınız oyunları çekebilir, oyun hakkında içerik üretebilir ve geçilmesi zor bölümleri geçerek Youtube üzerinden yayımlayabilirsiniz. Bu sayede de Adsense üzerinden dolaylı olarak gelir elde edebilirsiniz.

Özet

Oyun oynayarak para kazanmak konusunda detaylı bir şekilde hazırladığımız rehberimizin sonuna geldik. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere oyunlar, hem keyifli vakit geçirme imkanı hem de para kazanma imkanı sunuyor.

Peki, sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aranızda oyun oynayarak para kazanan, burada okuyan arkadaşlara ‘ne kadar kazanılabileceği’ konusunda örnekler vermek isteyenler var mı? Yorumlarda görüşmek üzere…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.