Spor Salonu Açmak | Salon Açmak İçin Gerekli Belgeler

Spor salonları insanların farklı zaman dilimlerinde ziyaret ettiği mekanlardan biridir. Bazıları zayıflamak bazıları da daha sağlıklı bir yaşam için spor salonlarının sıklık ve ziyaret edebilirler. Spor salonu açmak bu bakımdan kişileri oldukça yüksek gelir getirebilecek iş fırsatları arasındadır. Ancak spor salonu açabilmek için teknik detayları bilmek oldukça önemli bir konudur. Bir spor salonunun sahibi olabilmek için yeterli sermayenizin olması gereklidir. Spor salonu açma maliyeti konusunda iyi bir iş planlaması yapmalı ve bu planlama doğrultusunda işletmenizi kurmalısınız. Kişiler için çok önemli olan spor salonu aylık kazancı sizin açacağınız spor salonu boyutlarına göre farklılık göstermektedir. Bu konuda daha fazla bilgi edinebilmek için yazımızın devamını detaylıca inceleyebilirsiniz.

Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Açmak

Spor salonu açmak konusunda düşünceleriniz varsa doğru yer seçimi en önemli kriterlerden biridir. Spora meraklı insanların bulunduğu bir çevrede spor salonu açmak size hem müşteri hem de yüksek gelir sağlayacak önemli bir faktördür. İş kurmak istiyorsanız dikkate almanız gereken önemli konulardan birisi de yaş faktörüdür. Hangi yaş kitlesine hizmet vereceğinizi önceden planlamalısınız.

İşletmenizi bağımsız olarak sadece şahsa özel açabileceğiniz gibi bir bayilik hizmeti firması altında da açabilme şansınız bulunuyor. Bu nedenle spor salonu nasıl açılır konusunu çok iyi araştırmanız ve hangi yöntemin size daha fazla kazandıracağını bilmeniz gereklidir. Aynı zamanda spor salonu sektörü içerisinde çok büyük bir rekabet ortamı olduğunu da önceden bilmeniz gerekir.

Not: Spor Salonu Açmak dışında farklı fikirler edinmek için 112+ Adet İşyeri Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Spor Salonu Açmak

İnsanların daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilmek için sıkıntı ziyaret ettikleri sağlıklı yaşam merkezleri olan spor salonları birçok kişiye hizmet verir. Aynı zamanda hizmetlerin farklı saatlerde verilmesi bu salonların esnek çalışma saatlerine sahip olmasının gerekli kılıyor. Hemen hemen tüm spor malzemelerinin yer aldığı ve bunun yanında fitness, zumba, pilates gibi hizmetlerin de verildiği sağlık merkezleridir. Bu mekanlarda kişilerin evlerinde kendi başlarına yapamadıkları sporu daha kolay bir şekilde yapabilme avantajı sağlanır.

Spor salonu açmak sanıldığı kadar kolay bir süreç değildir. Bu süreçte malzemeleri temin etmek ve mekanı oluşturmak kadar gerekli izinlerin alınması son derece önemli bir konudur. Bu iş alanında faaliyet göstermeye planlıyorsanız öncelikle tüm prosedürleri zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirmelisiniz. Müşterilerimizin memnuniyetini en yüksek olması için çok geniş skalada hizmet vermeli ve kişilerin aldıkları hizmetten tatmin olmalarını sağlamalısınız. Bunlara ek olarak spor salonunda olması gereken tüm aletlerin zamanda temin edilmesi ve müşterilerinize bu aletlerle spor yapabilme olanağını sunulması gerekir.

 

Spor Salonu Açma Maliyeti

Spor salonu açmak isteyen kişilerin öncelikle maliyet konusunda çok iyi bir şekilde planlanması gerekmektedir. Maliyetin doğru hesaplanmaması bu işten yüksek oranda zarar edeceğiniz anlamına gelebilir.

Hangi malzemeleri en kolay yoldan ve en uygun fiyata nereden temin edeceğinizi bilmelisiniz. Bununla birlikte açacağınız salonunun bulunduğu lokasyonun son derece önemli olduğu da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Çok büyük ve lüks bir salon atıyorsanız tüm spor malzemelerinden fazla almanız gereklidir.

Ancak küçük ve dar bir mekan atıyorsanız koşu bandı veya kondisyon bisikleti gibi araçların birkaç tane olması yeterli olmaktadır. Spor salonu açmak için kapasitenizi önceden belirlemelisiniz. Bu nedenle karşınızda 3 farklı seçenek bulunuyor. 1000 metrekare büyüklüğünde açık ve kapalı bir spor salonu açmak maliyetinizin çok yüksek olmasına neden olabilir.

Bununla birlikte 500 metrekare olup yine hem açık hem de kapalı alanlarının bulunduğu bir spor salonu açabilirsiniz ya da yine 500 metrekareden oluşan sadece kapalı bir spor salonu açabilirsiniz. Spor salonu açma maliyeti için bulundurmanız gereken ortalama sermaye tutarı 500 bin TL civarındadır. Ancak 500 metrekarelik açık ve kapalı alanı olan bir yer açmayı düşünüyorsanız 300 bin TL gibi bir sermaye de yeterli olmaktadır. Ancak açacağımız yer sadece 500 metrekarelik kapalı bir alan olacaksa 100.000 TL ile de bu işi yapabilirsiniz.

 

Spor Salonu Aylık Kazancı

Spor salonu aylık kazancı açacağınız salonun büyüklüğüne göre değişir. İnsanlar genellikle spor salonlarına aylık olarak üyelik gerçekleştirmektedir. Bazen 1 aylık bazen de 3 aylık gibi sürelerle salonunuzun müşterisi olmayı planlarlar. Bu süreçte genel olarak spor salonlarında aylık spor yapma ücreti 70 TL ile 150 TL arasında değişir. Ancak çok lüks bir salon açarsanız bunun aylık üyelik ücreti biraz daha yüksektir.

Kazanç durumunu belirleyen de tam olarak sizin kurduğunuz spor salonunun büyüklük derecesidir. Üyelerinizden alacağınız aidatlar da aylık kazandığınız miktarını belirler. Bir ayda ne kadar fazla kişiye hizmet verirseniz kazanacağınız miktarda o kadar fazla olacaktır. Yeni açılan salonlarda genellikle ilk 6 ay yüksek gelir elde etmeniz biraz zor olur.

Ancak bu süreçte dahi yine 3000 TL gibi bir tutarda kazanç elde edebilirsiniz. Fakat bir yıl boyunca dayanabilmeniz ve müşterilerinizi elinizde tutabilmeniz son derece önemli bir konudur. Bununla birlikte bu sürede eğer müşterileriniz oturursa aylık olarak 10.000 TL ile 15.000 TL arasında gelir elde etmeniz mümkün olmaktadır. Ancak lüks ve büyük bir salon açarsanız aylık geliriniz 20- 25 bin lira arasında değişebilir.

 

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Spor salonu açmak için her türlü detayı önceden planlamanız gereklidir. Bu süreçte ne tür belgeler hazırlamanız gerektiğini de detaylı olarak bilmeniz son derece önemli bir konu. Spor salonu açmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Spor salonun uzun adını ve diğer tüm bilgilerini içeren bir dilekçe hazırlamalısınız.
 • İşyeri kurucusunun nüfus cüzdan fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Kurucu olan kişinin sabıka kaydı ve açık adresi
 • 3 tane vesikalık fotoğraf ve vergi levhası fotokopisi
 • Kira kontratı fotokopisi
 • Fitness salonu için anlaşmalı olan doktorun ya da kliniği adresinin ve iş sözleşmesi
 • İşyeri için mimar onaylı vaziyet planı
 • Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden almanız gereken 2 derece antrenörlük belgesi

Bu evraklar spor salonu açmak isteyen kişiler tarafından hazırlanmalıdır aynı zamanda işyeri açma izin belgesi ve itfaiye raporunda dosya eklemelidirler. Eğer spor salonunuzda çalışacak olan başka personelleriniz varsa bunların 1 yıllık sözleşmelerini de evraklarınızın içerisine eklemeniz gereklidir.

 

Spor Salonu KOSGEB Desteği

Spor salonu KOSGEB desteği son yıllarda yeniden düzenlenen konular arasında bulunuyor. Destek verilen sektörler içerisinde birçok spor sektörü bulunmaktadır. Futboldan patene ve golfa kadar birçok saha sporları ile salon sporlarına devlet tarafından destekler veriliyor. Bu süreçte açacağınız spor salonu NACE kodu listesinde yer alması son derece önemlidir. Bu kod kapsamında yer alan salon açmayı planlıyorsanız KOSGEB’in size sağlayacağı destekleri değerlendirebilir ve işletmenizi daha kolay bir şekilde açabilirsiniz.

 

Fitness Salonu Bayiliği Veren Firmalar

Fitness salonu bayiliği veren firmalar içerisinde birçok önemli firma sayılabilir. Eğer bayilik usulü bir salon açmayı planlıyorsanız şu firmalardan bayilik alarak daha kolay bir şekilde kendi işletmenizi kurabilirsiniz:

 • Portakal spor
 • Zipfit Türkiye
 • Leyla fit
 • PT Klüp zayıflama
 • Firbull Sportive lady
 • Anadolu git club
 • New Fit club

Bayilik alabileceğiniz firmalardır. Bu firmaları bayilik şartları birbirinden farklı olmakla birlikte aynı zamanda sizlerden istedikleri sermaye tutarı da farklı olacaktır. Bayilik yoluyla spor salonu açmak sizin için son derece karlı olabilir.

Spor Salonu Nasıl Açılır” başlıklı yazımızda ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizler için aktardık. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilir ve destek olmak için yazımızı paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.