Suudi Arabistan’da Asgari Ücret ve İşçi Maaşları 2023

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret ve İşçi Maaşları 2022

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret ve İşçi Maaşları 2022

Suudi Arabistan’da asgari ücret ve işçi maaşları 2023 yılında ne kadar? Sorusu bu ülkeye işçi olarak gitmek isteyenler tarafından araştırılıyor. Yurtdışında çalışmak ve para kazanmak isteyenler için seçenekler arasında Suudi Arabistan’da yer alıyor. Ülkenin çalışma şartları ve maaşları hakkında detaylı bilgiye ulaşan vatandaşlar ülkeye kabul için gerekli şartları da öğrendikten sonra bu ülkeye çalışmak için gidebiliyor. Suudi Arabistan’da asgari ücret ve işçi maaşları 2022 yılı güncel rakamları hakkında bilgi alarak siz de bu ülkede çalışma hayallerinizi yerine getirebilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Hayat Pahalı Mı?

Suudi Arabistan yıl genelinde tüm dünya genelinden en fazla işçinin tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Ülke hem çalışma şartları hem de maaşları açısından birçok ülke vatandaşını memnun ediyor. Kendi ülkelerinde asgari ücret ile geçinemeyen vatandaşlar bu ülkede belirli süreler ile çalışabiliyor.

Türkiye’den Suudi Arabistan’a giden vatandaşlar için burada yaşam Türkiye’ye göre daha pahalı olabilir. Ancak işçi olarak bu ülkede kalırsanız kazandığınız miktar, Türkiye’de göre daha fazla olacaktır. Suudi Arabistan dünya genelinde parası en değerli olan ülkeler arasında yer alır. Bu açıdan bakıldığında burada işçi olarak kısa zamanda birikim yapabilir ve kazancınızla Türkiye’de ciddi gelire sahip olabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar?

Suudi Arabistan’da asgari ücret ve işçi maaşları 2002 yılında ne kadar sorusuna yanıt arıyorsanız ülkede güncel asgari ücretin 699 Euro olduğunu bilmelisiniz. Suudi Arabistan kendine ait para birimini kullanan ülkeler arasında yer alır. Ülkede her türlü harcama ülkenin resmi para birimi olan Riyal üzerinden yapılır. Ülkede asgari ücret hesaplaması yapılırken kullanılan para birimi Euro’dur. Bu anlamda ülkede asgari ücret ile çalışmaya başladığınızda ayda 699 Euro kazanabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da kazanılan parayı Türk Lirası olarak hesapladığınızda aylık asgari ücret 10.980 TL şeklinde karşılık bulur. Gider hesaplandığı zaman ayda elinizde oldukça fazla bir paranın kalacağını bilmelisiniz. Ülkede çalışma düşüncesi olan vatandaşlar Türkiye şartları ile kıyasladıklarında orada daha fazla gelir sahibi olabilmektedir.

Suudi Arabistan’ın Ekonomik Durumu Nasıl?

Suudi Arabistan diğer Ortadoğu ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça zengindir. Coğrafi açıdan da bu ülke oldukça avantajlıdır. Bunun temel nedeni ülkede bulunan petrol yataklarıdır. Bir diğer önemli neden ise ülkede Mekke ve Medine gibi kutsal ibadet yerlerinin bulunmasıdır. Ülke bu açıdan yıllık olarak turistlerden dini ibadet yolu ile oldukça fazla gelir elde etmektedir.

Suudi Arabistan, dünyanın en büyük 20. Ekonomisine sahiptir. İşçi alımı anlamında ülkede belirli bir sektörden bahsetmek mümkün olmaz. Ülkede genel anlamda hemen her sektörde iş kolunun olduğu bilinir. Suudi Arabistan’a Türkiye’den giden işçilerin genelde çalışmak için tercih ettikleri alan inşaattır. Bu açıdan bakıldığında ülkede oldukça büyük Türk inşaat firmalarının olduğu bilinir. Bu firmalardan bazıları şu şekildedir;

 • Enka İnşaat
 • Gama İnşaat
 • Tekfen İnşaat
 • Rönesans İnşaat

Ülkeye gittiğinizde Türk firmalarda çalışmak isteyenler tercihlerini bu firmalara başvurmaktan yana yapar. Bunun haricinde aracı şirketler aracılığı ile de birçok farklı iş olanağına sahip olabilirsiniz.

Suudi Arabistan İşçilere Ne Kadar Ücret Veriyor?

Suudi Arabistan işçi maaşları çalışanların statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Ülke genelinde işçi statüsünde sayısız ilan açılır. İşçiler başvuracakları pozisyon ve işin niteliğine göre farklı ücretler alır. Ülkede standart koşullarda bir işçi olarak çalışmak isteyenlerin alacağı ücret 1.433 Euro’dur. Çalışanların aldıkları maaşlar sürekliliklerine göre daha da değişir. Pozisyonu arttıkça sürekliliği de artan işçiler ilerleyen dönemlerde daha farklı ve yüksek maaşlar alabilir. Ülke genelinde işçilere verilen en yüksek maaş 2023 yılında 5.000 Euro’dur.

Suudi Arabistan, ülke genelinde birçok farklı kanaldan iş ilanı yayınlar. Bunlardan bir tanesi de İŞKUR’dur. Ülkede İŞKUR haricinde firmaların iş ilanı açmak için tercih ettikleri diğer siteler şu şekildedir;

 • Expatriates
 • Naukrigulf
 • Bayt
 • İNdeed
 • Gulftalent

Suudi Arabistan’da İşçi Alımında Nelere Dikkat Ediliyor?

Suudi Arabistan’da Asgari ücret ve işçi maaşları 2023 yılında yukarıda verildiği gibidir. Ülkede çalışmak isteyenlerin ülke şartlarına uyum sağlaması gerekir. Suudi Arabistan’da her sektör işçi alımı sırasında farklı işe alım şartları belirler. İlanlara özel olarak aranacak kriterler değişir. Suudi Arabistan’da işçi olmak için uymanız gereken genel şartlar şunlardır;

 • İngilizce dil bilmek
 • Arapça dil bilmek
 • İş ilanında yayınlanan kriterlere uyum sağlamak
 • Çalışmaya engel olacak herhangi ciddi bir sağlık problemi yaşamamak
 • Ülkede yaşamak için gerekli olacak genel kurallara uyum sağlayabilmek
 • İş ilanının yer aldığı sektörde daha önceden deneyime sahip olmak

Suudi Arabistan’da asgari ücret ve işçi maaşları 2023 yılı güncel bilgilerine ulaştıktan sonra ülkede bulunan iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. İlanla ilgili olarak şirketin size geri dönüş yapmasının ardından bütün süreçlerin olumlu geçmesi halinde ülkeye giriş için gerekli şartları karşılayarak Suudi Arabistan’da çalışma deneyimine sahip olabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret ve İşçi Maaşları 2023 makalemizin sonuna geldik. En çok sorulan peynirci baba hakkında ki makalemizi incelemek isterseniz Peynirci Baba Bayilik Şartları Nedir? Komisyon Oranı Nedir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.