Tantuni Dükkanı Açmak | Tantunici Açma Maliyeti

Tantuni Mersin iline özel bir dürüm çeşididir. Birçok kişinin severek tükettiği tantuni etle yapılır ve birçok restoranda da satışı yapılır. Çok sevilen bir tat olması nedeniyle tantuni dükkanı açmak oldukça yüksek kazanç getirisi olabilecek iş fikirleri arasında yer alır. Bu alanda bir işletme açmak için birçok alternatifiniz bulunuyor. İlk işe başladığınızda hızlı bir şekilde müşteri kazanmak istiyorsanız bayilik sistemine başvuru yapabilirsiniz. Bayilikler genelde adını duyurmuş firmalar tarafından verilir ve sizler de otomatik olarak bu firmaların müşterilerini hızlı bir şekilde çekersiniz. Aynı zamanda dükkan kurulum süreci de son derece hızlı olur. Bununla birlikte farklı iş yeri açma alternatifleri de bulunur.

Tantuni Dükkanı Açmak

Tantuni Dükkanı Açmak

Bir diğer alternatif ise işletmenizi restoran tarzında kendinize ait bir şekilde farklı isim altında açabilirsiniz. Restoran tarzında açmak iş yeri maliyetlerinizin biraz daha yüksek olmasını sağlayabilir. Aynı zamanda gerekli sağlık standartlarını sağlamak da bu süreçte sizleri zorlayabilir. Bir diğer alternatif ise daha küçük salaş ve açık bir mekan olarak işletme açmaktır. Tantuni genelde ayak üstü yenen bir yemek olduğundan bu tarz işletmeler oldukça fazla tercih edilir. Aynı zamanda çok fazla sermaye de gerektirmez.

Tantuni dükkanı açmak konusunda birtakım girişim düşünceleriniz var ise öncelikle iyi bir iş planına ihtiyacınız bulunuyor. Bu iş planı içerisinde hem maliyet kalemlerini hem de ne zaman kara geçeceğinizi detaylı olarak hesaplamalısınız. Tantunici açmak için tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Not: Tantuni dükkanı açmak dışında farklı fikirler edinmek için, 112+ Adet Dükkan Açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Tantuni Dükkanı Açmak

Kendi iş yerini açmak isteyenler için tantunici açmak son derece karlı bir iş fikri olarak değerlendirilebilir. Ancak bu işletme direkt kişilerin sağlığı ile ilgili olduğundan gıda işletmesi açma şartlarına uygunluk önemlidir. Tantuni sektöründe yüksek başarı elde edebilmek için öncelikle gerekli hijyen şartlarını sağlayabileceğinizden emin olmanız gerekiyor. Tantuni dükkanı açmak hususunda birçok konuda detaylı araştırma yapmalı ve en doğru tadı yakalayabilmelisiniz.

Tantuni dükkanı konusunda titizlikle hareket ederek bu alanda en çok karı elde edebilecek şekilde bir iş planı gerçekleştirmelisiniz. İşletmenizin kurulacağı yer, tantuni için malzemelerin temin edileceği işletmeler, tantuniyi yapacak personel gibi birçok konu iş planında yer almalıdır. Bu süreçte kar marjı ve maliyet hesaplamalarınızı da detaylı olarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tantunici açmak konusunda özellikle işletmenin kurulum şekli büyük bir önem taşıyor.

Tantuni dükkanı açmak konusunda yeterli bilginiz yoksa ancak bu alanda karlı bir iş yapmak istiyorsanız tantuni konusunda deneyimli bir usta ile çalışmanız gerekiyor. Özellikle Mersinli tantuni ustaları bu konuda aradığınız kaliteyi en iyi şekilde sağlayacak kişiler arasında yer alıyor. İşletmenizin oturum alanının geniş olması da kar marjına etki edecek unsurlar arasında bulunuyor.

 

Tantuni Dükkanı Açma Maliyeti

Tantuni dükkanı açma maliyeti dükkan açılma aşamasında en çok önem verilmesi gereken konular arasında bulunuyor. İşletmenizi açacağınız lokasyon ve mekan büyüklüğü maliyet üzerinde son derece etkilidir. Ancak işletmenizin büyük olması ve iyi bir yerde olması maliyetinizi artıran bir husus olsa da bu durum karlılık sürecinde de olumlu yönde sizleri etkileyecek bir konudur. Tantunici açmak konusunda özellikle işlek cadde kenarında bulunan dükkanlar tercih edilebilir. Çalışan kişi sayısının yoğun olduğu yerlerde öğle vakitlerinde müşteri çekmek kısa sürede maliyetinizi kapatmanız açısından önemli bir detaydır.

Tantunici açabilmek için gerekli birçok malzeme gerekiyor. Dükkan yeri dışında aynı zamanda tantuniyi yapacağınız tezgah, kesici aletler, masa ve sandalyeler, yazar kasa, çalışanlar ve daha birçok konu maliyet kalemlerinizde yer alması gerekiyor. Bu süreçte mutlaka deneyimli personeller ile çalışmanız gerekiyor. Ancak maliyeti azaltmak isterseniz ve tantuni yapımı konusunda bilgi sahibiyseniz ilk etapta işletmenizi yalnızca kendiniz de idare edebilirsiniz. Böylece maliyet kaleminizden personel maaşı ve sigortası gibi masrafları azaltmış olursunuz.

İşletmenizi açabilmek için gerekli olan sermayeniz ortalama 25 bin ile 50 bin TL arasında değişmektedir. Ancak bu durum işletmenin boyuna ve lokasyon durumuna göre farklılık gösteriyor. Bununla birlikte hijyen ve müşteri memnuniyeti gibi konularda da mutlaka gerekli önlemleri önceden almış olmanız işletme başarınız açısından son derece önemli bir konudur.

Yeterli miktarda sermayeniz yok ise KOSGEB desteklerine de başvurabilirsiniz. Bu süreçte kurum sizleri ufak bir girişimcilik kursundan geçiriyor. Sonrasında bir sınav yaparak işletme yönetme becerinizi ölçüyor. Bu sınavlarda başarılı olduktan sonra KOSGEB sizlere gerekli sermayeyi sağlıyor. Sermayenizi kullanırken de yine kurumun şartlarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

 

Tantuni Dükkanı Kazancı ve Kar Marjı

Kendi işletmenizin sahibi olmak istiyorsanız tantunici açmayı deneyebilirsiniz. Çünkü tantuni dükkanı kazancı ve kar marjı birçok işletmeden daha yüksek olabiliyor. Bu durumda iyi bir iş planı hazırlamak başarınızı yakından etkileyen unsurlar arasında bulunuyor. Tantunici açmak istiyorsanız maliyetinize göre kar elde edebilmeniz son derece önemli oluyor.

İşletmenizi açabilmek için seçtiğiniz yer ve diğer tüm malzemeler için harcanan sermayeleriniz çalışma stilinize ve azminize göre 9 ay gibi kısa bir sürede çıkmaktadır. Bu süreçte kar marjınızı artırmak için tantuni konusunda çeşitler de sunabilirsiniz.

Yalnızca et tantuni yerine balıklı, ciğerli ya da tavuklu tantuni çeşitlerini de satışa sunabilirsiniz. Tantunilerde satış fiyatı genel olarak 10 TL ile 30 TL arasında değişiyor. Eğer bir usta ile çalışmak yerine kendiniz işletmenizi idare etmek isterseniz sermayenin geri dönmesi daha da kolay olmaktadır.

 

Tantuni Bayiliği Veren Firmalar

Tantuni dükkanı açmak için farklı yollara başvurabilirsiniz. Kendi belirlediğiniz bir isimle dükkan açmak ileride kendi markanızı yaratmak açısından büyük avantajlar sağlayabilir. Ancak kısa sürede kara geçmek ve müşteri garantisi olan bir işletme açmak istiyorsanız tantuni bayiliği veren firmalar tarafından sunulan destekleri almalısınız. Bu alanda sizlere birçok bayilik veren firma bulunuyor. Ancak her bayilik firmasının şartları birbirinden farklı olabilmektedir. Tantuni bayiliği alabileceğiniz firmalar arasında şu isimler sayılabilir:

 • Tantun Usta Tantuni Bayilik
 • Göksel Tantuni Bayilik
 • Aşıklar Tantuni Bayilik
 • By Datdo Tantuni Bayilik
 • Kral Tantuni 
 • Mrk Tantuni Bayilik
 • Tantuni Fisso Bayilik

Gibi birçok firmanın sunduğu avantajlardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Verilen bayiliklerde dikkati çeken en önemli özellik bayiliği alabilmek için kasanızda bulundurmanız gereken sermayedir. Bunun yanında firmalar girişimcilik ruhunuz, işi idare edip edemeyeceğiniz gibi konulara da dikkat ediyor.

 

Tantuni Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Tantuni dükkanı açmak için birçok farklı resmi belge gerekiyor. Bu belgeler olmadan açılan iş yerleri hakkında çeşitli cezai işlem gerçekleştirilebilir. Bu nedenle işletmenizi faaliyete geçirmeden önce mutlaka belediyeye, esnaf odalarına ve vergi dairesine ayrı ayrı belgeler teslim etmeniz gerekiyor. Tantuni dükkanı açmak için gerekli belgeler arasında şunlar bulunuyor:

 • İşyeri kira kontratı ya da tapusunun fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • İş yeri açılış bildirim belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Kullanılacak taşıtların faturaları
 • Vergi levhası fotokopisi iki tane
 • Kira kontratı ve tapu fotokopisi
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Yangın söndürme tüpü dolumu
 • Bağlı olduğunuz esnaf odasının kayıt belgesi

Bunların yanında ustalık belgesi, şirket bünyesinde iş yeri açıyorsanız Ticari Sicil Gazetesi, imza sirküleri ve faaliyet belgesi gibi birçok farklı belge bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.