Tekel Bayi Açmak | Tekel Açma Maliyeti 2023

Daha önce tekel bayi açma tecrübesi olan birisi olarak bu yazıda tüm tecrübemi sizlerle paylaşacağım. Öncelikle tekel bayi açmak istiyorsanız, hem cirosu hem de kar marjı yüksek olan bir sektör sizi bekliyor. Ana ürün için gelen her bir müşterinin minimum 200 TL harcadığını kabul edersek, cironun yüksek olması oldukça normal. Bu yazıda tekel bayi açmak isteyenlere yapılması gerekenleri, tekel açma maliyetini, aylık getirisini ve aklınıza takılan tüm soruları detaylıca cevaplandıracağım.

Tekel Bayi Açmak Yeni

Tekel Bayi Açmak

Tekel bayi denildiği zaman zor bir iş olduğunu hemen hemen herkes düşünür. Evet zor olduğu doğrudur. Özellikle bulunduğunuz semt zorluğu konusunda büyük etkiye sahiptir. Bağcılar’da bir tekel bayi açmak ile Beşiktaş’ta tekel bayi açmak aynı şey değildir. Müşteri portföyünüz, onlarla iletişiminiz, işletme içi finans politikanız zorluk derecesini hem  arttırabilir, hem de azaltabilir.

Yeterli sermayeye sahipseniz, devlet tarafından istenilen cami, okul ve yurtlara gerekli uzaklık şartları karşılıyorsanız kolaylıkla tekel bayi açabilirsiniz. Ancak asıl önemli konu bu işi yaparken devreye giriyor. İş esnasında daha da dikkat etmeniz gereken bir takım faktörler var. Bu işi yaparken alkolik olan da var, servet sahibi olan da. Sürekli kavgaya karışan da var, sadece işinin patronu gibi davranan da. Yani bu işte kral olmakta sizin eliniz de vezir olmakta diyelim. Şimdi tekel bayi nasıl açılır diyenler için ana detaylara geçelim.

Not: Tekel Bayi açmak dışında farklı fikirler edinmek için hazırlamış olduğumuz 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Tekel Bayi Açmak

Tekel Bayi Açmak

Tekel Bayi Açmak

Tekel bayi açmak istiyorsanız, aklınıza takılması gereken en önemli meselenin ruhsat olması gerekiyor. Kimi işletmelerin ruhsat almasının 3 ayı ya da 6 ayı bulduğu doğrudur. Buna bizzat şahit oldum. Peki bu durumda 6 ay boyunca dükkanı çalıştıramayacak mısınız?

Şimdi bu yazıda sizlere tamamen yasal prosedürleri anlatmak istiyorum. Bir çok kişi belediye ruhsatı alana kadar alkollü içki satışı yapsa da, yasal olmadığı için bu riske girmeniz tavsiye edilmez.

Tekel bayi açmak için önce normal bir bakkal dükkanı yani kuruyemiş dükkanı açın. Bu tarz bir dükkan açmanız en fazla 2 gününüzü alır. Sonra da belediyeye tekel bayi açma ruhsatı başvurusunda bulunun. Belediye tarafından onay verilmesi ne kadar sürerse sürsün, en azından iş açısından mağdur olmayacaksınız. Tabi beklemekten ziyade sürekli gidip ruhsatın durumunu sormak işlerinizi hızlandıracaktır.

Belediye ruhsat verirken çevrede bulunan okul, cami, yurt vb. yerlerin yakınlık durumuna, meskenin iskan ve kullanım durumuna bakar. Eğer kötü bir niyet yok ise büyük ihtimal ruhsatı alırsınız. 

Belediye ruhsatını önemli yapan nokta ise TAPDK belgesi almanın en önemli ayağı olmasıdır. Belediye ruhsatını aldıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığına bu belge için başvuru da buluna bilirsiniz. Tabi belediye ruhsatının yanında istenilecek olan ek evraklar sizi biraz yoracaktır. Ancak emin olun bu sektörde ruhsat her şeydir. Nasıl mı?

TAPDK ruhsatınız olmadığı sürece firmalar sizi ciddiye almayacaktır. Bırakın ciddiye almayı sigara dahi satmayacaklarıdır size. Tabi sizde müşterilerinize satış yapamayacaksınız. Ancak ruhsat alıp satış yapmaya başladıktan sonra, firmalar tarafından sizlere ek iskonto seçenekleri sunulup, onlar için daha değerli hale geleceksiniz. İşletme içi raf dizaynı, dolap getirilmesi, eşantiyon ürünler ve reklam malzemeleri gibi bir çok konuda sizlere avantaj sunulacaktır.

 

Tekel Bayi Nasıl Açılır?

Tekel Bayi Nasıl Açılır

Tekel Bayi Nasıl Açılır

 • Her şeyden önce bir işletmeyi nasıl açacağınızı belirleyen en önemli unsur harcayacağınız sermayedir. Elinizdeki sermayeye göre ara sokakta, cadde üzerinde, Beşiktaş’ta ya da Bağcılar’da, lüks ya da sıradan bir tekel açma fırsatınız olacak. Bu nedenle ne kadar çok yatırım yapıp para harcarsanız size geri dönüşü o derece yüksek olacaktır. Ancak bazı istisnaları unutmamak lazım. O da bu işte göze batmamak gerçeğini.
 • Sıra geldi iş planı oluşturmaya. Bu işi yaptığınızda para kazanma ya da iş yapmama sorununuz olmayacak. Hatta 1 yıl sonra 2. dükkanı açabilecek konuma gelebilirsiniz. Ancak yukarıda ilk paragrafta bahsettiğim gibi. İşe başladığınız zaman ile aradan geçen süre esnasında düşünceleriniz olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Bu nedenle bu işe başlamadan önce 1 yıl sonra 5 yıl sonra ne yapacağınızı, planlarınızın ne olduğunu detaylı bir şekilde yazıp çizin. İleride bunun büyük faydasını göreceksiniz.
 • Sıra geldi dükkan kiralama aşamasına. Daha önce bir çok dükkan açma fikirleri üzerine yazı oluşturdum. Tekel bayi açarken dükkan kiralama en zorudur. Bir çok mal sahibi tekel bayilere dükkan kiralamak istemiyor. Hatta bazı kişiler Migros, Carrefoursa gibi marketlerle yaptıkları sözleşmelere alkol satmayacaksın gibi özel maddeler koydurmaktadır. Sermayenize göre cadde üstü, Yan cadde, ya da caddeye bakan ara sokakta bir dükkan bulursanız kiralayın. Mutlaka iş yapma potansiyelinin olduğu bir dükkan olmalı. Mal sahibinin izin vermesini baz almayın.
 • Dükkan kiraladıktan sonra ilk yapmanız geren iş, muhasebeci ile anlaşıp vergi levhası almak olacaktır. Tüm bu iş süreci en fazla 2 gününüzü alır. 
 • Vergi levhası aldıktan sonra dükkan için gerekli tadilatı yapın. Raflar için bir marangoz ile anlaşıp, ihtiyacınız olan demirbaşları da dışarıdan temin edin. Ancak önemli olan kısım raf dizaynını sigara stantları, tekel dolapları ve ek olarak dışarıdan gelecek demirbaşları esas alarak yaptırın. İleri de gelecek dolaplar için firmaların marangozları size yardımcı olacaktır. Sadece gereksiz masraf yapmanıza gerek olmadığını belirtmek istiyorum.
 • Bu aşamada ruhsat almak için gerekli belgeleri hazırlayıp belediyeye başvurun. Belediye başvurusu kabul olduktan sonra da TAPDK için gerekli başvuruyu yapın.
 • Belediye ruhsatı ve TAPDK çıkarana kadar işletmenizde normal gıda ürünleri satabilirsiniz. Sonuçta vergiye tabi bir esnafsınız. Faturalı bir şekilde toptancılardan mal alımı yapabilirsiniz. TAPDK ruhsatı çıktıktan sonra ise, firmalar ile anlaşma yapıp ürün alımına geçebilirsiniz.
 • Dükkanınızı A’dan Z’ye tüm ürünler ile doldurdunuz. Sıra geldi iş yapma aşamasına. Burada iş yapmak tamamen size bağlı. Bu gözler tekel bayi içerisinde atletle oturup satış yapmaya çalışan esnaf dahi gördü. Bu sektörde ne çok pozitif ne de çok negatif olacaksınız. Güldüğünüz zaman suistimal eden, somurttuğunuz zaman da küsen çok olur. Detayları yazı sonunda paylaştım.

 

Okuyunuz: Tütüncü Dükkanı Açmak

 

Tekel Bayi Açma Maliyeti

Tekel Bayi Açma Maliyeti

Tekel Bayi Açma Maliyeti

Tekel bayi açmak için 2023 yılında mevcut fiyatlar göz önüne alındığında, minimum 1500 Bin TL ile 400 Bin TL arasında sermaye ayırmanız gerekiyor. Ne kadar sermaye ayırırsanız yapacağınız ciro da o derece artacaktır. Ancak ortalama olarak 200 Bin TL gibi bir sermaye ile işe girmeniz başlangıç aşamasında oldukça avantajlı olacaktır.

Aslında doğruyu söylemek gerekirse 200 Bin TL gibi bir sermaye bile yeterli sayılmaz. Tüm sigara ürünlerinden 1 karton bulundursanız bile en az 45 – 50 Bin TL’lik sigaranızın olması gerekiyor. Bir Alkol dolabı en az 10 Bin TL’ye dolmaktadır. Tabi işletmeye koyacağınız diğer ürünler ve demirbaşlar da var. Ancak başlangıç aşamasında olduğunuz için yüksek bir rakam ile de bu işe girmeniz mantıklı olmayacaktır. Özetle sermayeniz var ise, duruma göre hamlenizi yapın. İş potansiyeliniz arttıkça ürünler getirin.

Örneğin; tek başına fiyatı 2500 TL olan alkol ürünleri mevcut. Şimdi bu ürünler gitmedikten sonra satın almanızın bir anlamı yok. Ancak satılıyorsa, size getireceği kar en az 500 TL olacaktır. Böyle bir kazançtan da vazgeçilmez sonuçta. Bu nedenle bulunduğunuz çevrede ki müşteri sirkülasyonuna göre hareket etmelisiniz.

Okuyunuz: 115+ Adet  Karlı Yeni İş Fikirleri

 

Tekel Bayi Aylık Kazancı

Tekel bayileri ortalama olarak aylık 20 Bin TL ile 150 Bin TL’ye kadar para kazanıyor. Bu bahsedilen rakam tamamen elde edilen kar. Bu rakamların üzerinde kazanç elde eden tekel bayiler de mevut. Ne kadar kazanacağınız aylık yapacağınız ciroya bağlı olarak değişir. Ancak bir tekel bayi iş yapıyorum ve para kazanıyorum demesi için aylık en az 20 Bin TL kar etmelidir.

Ana ürünlerden satın alan bir müşterinin en kötü şartlarda 200 TL ciro bıraktığından bahsettik. Günde 30 müşteri gelse alışveriş için emin olun kolaylık 6000 TL ciro yapabilirsiniz. Yapacağınız 3000 TL ciro ise, size çok rahat 20 Bin TL net kazanç sağlayacaktır. Tabi işletme kirası, ödeyeceğiniz stopaj, personel gideri vs. ne kazancınızı önemli ölçüde etkileyecektir.

 

Tekel Ürünler Kar Marjı

Tekel bayilerin sattığı ürünler kar marjı düşük olarak bilinir. Satılan ürünlerde kar oranı % 4.91 ile % 200’e kadar çıkabilmektedir. Yani kar marjı düşük değildir. Kar oranı yüksek olan ürünler ile düşük ürünler birbirini dengelemektedir. Bu da ortalama olarak sizlere % 18 ile % 30 arası ciro üzerinde  kar sağlamaktadır. Tekel ürünlerindeki kar marjı aşağıdaki gibidir;

Sigara Kar Marjı: %4,91

Bira Kar Marjı: % 13 ile %35

Rakı Marjı: %8

Viski Kar Marjı: %10 ile %30 arası

Şarap Marjı: %40 ile % 200 arası

Bu tabloda sigara satışları ve rakı satışlarındaki kar oranı olumsuz gibi görülebilir. Ancak 6 ayda 1 ÖTV oranlarına yapılan zam ve aldığınız iskontolar kar marjını 2 katına çıkarmaktadır. Elinizde 10 Bin TL’lik tekel ürünü var ise bir anda yıl başından sonra gelen zam ile 11 Bin TL’ye çıkıyor. Gelen zamlar size + % 10’luk bir sermaye artışı katmaktadır. Özellikle 2023 yılında enflasyondan dolayı yaşanan artış oranları %100’e yakındır. Bu durumda stok yapanların enflasyonun üzerinde gelir elde etmesini sağlamıştır.

 

Tekel Bayi Açmak İçin Gerekli Belgeler 2023

 • Esnaflar Odası Kaydı
 • İtfaiye Uygunluk Belgesi
 • İş Yeri Faaliyet Belgesi
 • SGK Bildirgesi Formu
 • Ruhsat Başvuru Formu
 • Tapu Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık
 • Adli Sicil Kaydı
 • Tekel Gazete Bayileri odası kaydı
 • Emniyet Kimlik Bildirimi
 • Çevre Temizlik Vergisi Ödeme Makbuzu
 • Mesafe Uygunluk Şartı

Yukarıda yer alan evraklar tamamen belediye ruhsatı almak için gerekli olanlardır. Bu evraklar bulunduğunuz bölgenin belediyesine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle en doğrusu gidip belediye üzerinden gerekli listeyi almak olacaktır. Belediye ruhsatı aldıktan sonra TAPDK belgesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

 

TAPDK Belgesi Alma Şartları 2023

 • TABDK başvuru belgesi online doldurulması
 • Adli Sicil Kaydı
 • Esnaflar Odası Kaydı
 • İmza Sirküleri 
 • Faaliyet Belgesi
 • Belediye ruhsatı
 • Tarım Gıda Bakanlığı Uygunluk Belgesi
 • Vekil kişi başvuracaksa vekaletname
 • 100 metre mesafe uygunluk yazısı ve ruhsatta derci

TAPDK ruhsatı belediye ruhsatı alındıktan sonra, Tarım Orman Bakanlığı daire başkanlığı tarafından verilmektedir. Bu yazı 2021 yılı şubat ayında oluşturulmuştur. Değişen şartlara göre en güncel bilgiye Tarım Bakanlığının web adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Tekel Bayi Okul ve Camilere Uzaklık Mesafesi

2013 yılı 6487 sayılı kanuna göre tekel bayi açmak için okul, ibadethane, cami, öğrenci yurtları ve eğitim kurumlarına kapıdan kapıya en az 100 metre mesafe şartı aranır. Bu aranan şart sadece açık alkollü içki ve perakende alkollü içki satışı yapan işletmeler için belirlenmiştir. 11/06/2013 tarihinden önce ruhsat almış olan işletmeler için bu şart aranmamaktadır. Ancak bu tarz bir dükkanı devir alıp yeni ruhsat alacaksanız, mevcut düzenlemeye tabi tutulursunuz.

 

Tekel Bayi Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Bu sektörde en çok çalışacağınız firmalar Tuborg ve Efes’tir. Ancak bunun yanında dışarıdan spot ürün alma gibi bir seçeneğinizde olacak. Tuborg ve Efes ile çalışmanız iskonto, dekorasyon ve dolap açısından avantaj sağlayacaktır.
 • Tekel bayi açmak için KOSGEB üzerinden destek alınabilir mi diye soran arkadaşlar olmuş. KOSGEB tekel bayilerine destek ya da kredi vermez. Bu konuda zaman harcamayınız.
 • Tekel bayileri 22:00 ile 06:00 saatleri arasında alkol satışı gerçekleştiremezler. Aksi durumda kolluk kuvvetleri tarafından tutanak tutulur, ilçe yetkili amiri yani kaymakamlık tarafından para cezası uygulanır. İşinizi mutlaka yasal zeminlere oturtun.
 • İnternet üzerinden alkollü içki satışı yapmak, eve servis etmek, teşvik edici reklam doneleri bulundurmak yasaktır. Mutlaka yasaları detaylı olarak inceleyiniz.
 • Tekel işi yaptığınız için her zaman dükkanınız dolu olacaktır ve cebinizde paranız da olacaktır. Arkadaşınız olmak isteyen, sizinle iletim kurmaya çalışan müşterilerinize kadar her zaman mesafenizi korumalısınız.
 • Veresiye isteyenler olmazsa olmazdır. Veresiye verdiğiniz her müşteriyi bir daha gelmeyecekmiş gibi düşünün. Bu müşteriye kaybetmiş gözüyle bakabilirsiniz.
 • Mutlaka barkodlu satış yapınız. Tek çalışsanız bile, barkodlu ve stoklu çalışmak sizi daha da motive edecektir. Ayrıca sattığınız ürünlerin çalınma potansiyeli yüksektir. Bu nedenle kime ne sattıysanız hem hesabını hem de takibini yapınız.

Tekel bayi açmak, tekel açma maliyeti ve kazancı ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Beğendiyseniz yorum yaparak destek olabilirsiniz. Ayrıca mutlaka aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden yazınız.

Yorumlar

 1. Oğuzhan Tekel dedi ki:

  Çok yararlı bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık

  1. İzzet dedi ki:

   Hocam öncelikle çok güzel bir şekilde anlatmışsınız bunun için teşekkür ederim emeğinize sağlık.
   Yaşım 19 bu gelecek yaz bir tekel bayi açmayı düşünüyorum başka önereceğiniz birşey varmı?
   Ya da gelmiş olan zamları herkes biliyor artık çok şey çok pahallandı bu koşullar altında açmalı mıyım ve ne kadara mal olur bana?

   1. patronoldum dedi ki:

    Merhabalar, tekel bayi açacağın lokasyonun gelir seviyesine dikkat etmelisin. Gelir seviyesi ile birlikte turistik olan bir yer seçersen fiyatlardan etkilenmezsin. Yaşın gereği dikkat etmeni önerdiğim en önemli konu ise, tekel bayide ortamın çok olacaktır. Ancak sen perakende satışı yapan bir işletme sahibisin. İşletmende içmemeye ve içirmemeye dikkat etmelisin.

 2. Halil akkoyun dedi ki:

  Bir tekel bayisi kiracım var yaşı sebebiyle iş yerini kapatmayı düşünüyor. Eğer kapatmaya karar verirse ruhsatı kendi üzerime alsam fakat iş yerini çalıştırmasam ilerleyen dönemde ruhsatla birlikte başka kiracıya devir etmek için bekletebilirmiyim. Yoksa iş yeri illa çalışmak zorunda mı?

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhaba, ruhsat öyle devir alınan bir şey değil. Özellikle TAPDK belgesi alması emek istiyor. Bu nedenle siz ruhsat almayın. Kiralayacağınız kişi yeniden alsın. Bu daha mantıklı.

 3. Resul dedi ki:

  Abi güzel ve detaylı birşekilde anlatmışsın emeğine sağlık

  1. patronoldum dedi ki:

   Teşekkürler güzel yorum için. Ancak güncel şartları da hesaba katmanızı öneriyorum.

 4. Ercan Yılmaz dedi ki:

  Minimum kaç m2 olmalı sizce

  1. patronoldum dedi ki:

   25 m2 bile olabilir. Ancak bu işte size para kazandıracak olay stok yapmaktır. Sonuçta her yıl minimum %20 fiyat artışı olan ürünler satıyorsunuz. Bazen firmalar tarafından inanılmaz iskontoların yapıldığına şahit olabilirsiniz. Bu nedenle depolu bir işletmenizin olması büyük avantaj sağlar.

 5. İsmail dedi ki:

  Merhaba 150 bin kadar para mevcut tekel açmak istiyoruz sizce yeterli olur mu aylık dükkan kiraları 10 binden başlıyor ama cadde üzeri denize bakan bir yer ne kadar iş yapar bilemiyoruz tabi dükkan kirasını çıkarsın evi geçindirsin istiyoruz ama iste arabayı satıcaz 150 ediyor inşallah iyi olur bu arada inşaatta çalışıyor mersin nükleer santralde orda açacağız dükkanı işyerine ve denize yakın

  1. patronoldum dedi ki:

   150 Bin TL işi bilen adama yeter. Ama siz bu işi bilmiyorsanız, sıfırdan açmak hiç mantıklı olmayacak. Sizin için en iyi seçenek minimum 3000-4000 TL ciro yapan ve gelişime açık bir tekel bayiyi devir almak olacaktır.

 6. Ahmet dedi ki:

  Öncelikle çok yararlı bir paylaşım olmuş hocam ellerinize sağlık. Benim sormak istediğim ben bir tekel bayisini devralmak istediğim zaman bu bahsettiğiniz bütün belgeleri hazırlamak zorunda mıyım?

  1. patronoldum dedi ki:

   Evet bütün belgeleri almak zorundasınız. Ancak ruhsat konusuna dikkat etmelisiniz. Yakınında Cami, okul, kreş, yurt varsa tekrar ruhsat alamazsınız.

 7. Alpay dedi ki:

  280 bine devir almak istediğim dükkan var. CİRO 8-9 arası diyor sizce mantıklı mı ? Bir sorum daha olacak. Devir işleminde evrakları(ruhsat vs.) almam kaç günü mü alır ?

  1. patronoldum dedi ki:

   Şimdi ciroya göre mantıklı, tabi içindeki malda önemli. Ancak Temmuzda en düşük bira fiyatının 40 TL olacağı yönünde duyumlar var. Bu durum sektörün üzerine son toprağı atar diye tahmin ediyorum.

 8. Serkan babatas dedi ki:

  Merhaba.
  Öncelikle cok tesekkurler.cok guzel aciklama yapmisiniz.
  Dukkan kirasi 20.000 tl ortalana ciro hedefi 15.000 tl.
  Sizce degermi.

 9. Zeynep dedi ki:

  Merhaba tekel bayisi ruhsatı için şimdi okula ve camiye yakın olmaması gerekiyor bu tütün dükkanı için de geçerli mi ?

 10. Zahir dedi ki:

  Merhaba ben marketimi tekel bayiye çevirmek istiyorum nasıl olabilir acaba yardımcı olabilir misiniz teşekkürler 🙏

 11. Arşın dedi ki:

  Bende bakkal isletiyorum .
  Şuan dükkan DEVIR için ilanda devirden vazgeçip tekel yapmayı planliyorum.
  Günlük 7.500 ciro var yaz sezonu 8.500 9.000 olur. Buna tekel eklersem 15.000 olur diye düşünüyorum.??
  Kiram şuan 6.000 tl
  Dükkan yeni bina 60m2 ayrıca tertemiz 70 m2 deposu var. Dükkan sahibi tekele izin veriyor.
  En önemlisi yakin etrafımda 6 rezidans 1 site var.?
  Servis koyacağım.
  Yer kartal E5 altı
  Ürünüm rafim zaten var sadece ALKOL icin optimum stok ne gerekir.
  Firmalar vade yapiyormu.
  Tborgmu yada efes hangisi en iyi avantaji veriyor.
  bu numaradan da ulaşabilirsiniz.
  538 489 53 98

 12. Mestan dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkür ederim emeğinize sağlık

 13. emrullah dedi ki:

  günümüz şartlarında 600-700 bin tlye tekel bayii açılabilir mi?