Tütüncü Tobacco Shop Dükkanı Açma ve Maliyeti

Tütüncü ya da piyasada bilinen adı ile tobacco shop açmak isteyen girişimciler için bu kılavuzda 2024 yılı itibarıyla gerekli belgeler, şartlar ve maliyet gibi ana unsurlar yer almaktadır. İlgili adımları izleyerek istediğiniz lokasyonda bir tütüncü açmak için girişim başlatabilirsiniz.

Sektör son dönemde nargile gibi ürünler vesilesiyle oldukça yüksek kar marjlarına ulaşıyor. Düşük rekabet potansiyeli sebebiyle tobacco shop önemli bir potansiyel taşıyan bir iş fikridir.

Tütüncü Dükkanı Açmak

Öncelikle tütün ürünlerini kullanmak kesinlikle sağlığa zararlıdır

Tütüncü dükkanı açmak sizlere düşük sermaye ile karlı bir sektöre giriş fırsatı sunmaktadır. Tütüncü dükkanında yer alan ürünlerin bir çoğu %40 ile %60 arasında kar marjına sahiptir. Bu tarz ürünlerde lüks semt ya da 3. sınıf bir semt ayrımı yok. Yani bu tarz dükkanlarda satılan ürünler tüm semtlerde satılmaktadır.

 

Ancak herkesin düşündüğü bu işi yapmakla ilgili yasal sıkıntılar mevcut. Öncelikle bu tarz dükkanları için ruhsat alınması, alınacak ruhsatın durumu, satılacak ürünlerin yasallığı büyük soru işareti barındırmaktadır. Bu işi yapanlar da yasal prosedürleri nasıl tamamladıkları ile ilgili net bilgi vermezler. Sizlere bizzat ruhsat almanız ve bu işi yasal sınırlar içerisinde yapmanız konusunda tüm püf noktaları anlatacağım.

 

Not: Tütüncü dükkanı açmak dışında farklı fikirler edinmek için hazırlamış olduğumuz 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Tütüncü Dükkanı Açmak

Tütüncü Dükkanı Açmak 2

Tütüncü Dükkanı Açmak 2

Daha önce anlatmış olduğum bir çok iş fikrinde sermayenin oldukça önemli olduğundan bahsetmiştim. Bu sektörde durumlar biraz farklı. Bazı işletmeler pasaj içerisinde, ya da ara sokakta tütüncü dükkanı açmayı tercih eder. Bazıları da büyük sermayeler harcayarak AVM gibi noktalarda lüks tobacco shop açarak gelir elde eder.

Siz hangisini yapacağınıza elinizdeki sermaye dahilinde karar verebilirsiniz. Ancak mantıklı olan, AVM dışında normal kuruyemiş dükkanı gibi bir dizayna sahip, tütüncü dükkanı açmak olacaktır. Çünkü kimse kolay kolay AVM’ye tütün ürünleri almak için gitmez. Sonuçta çevrede istemediğiniz kadar tütüncü dükkanı ile karşılaşabilirsiniz. Tabi tek avantajı ya da dezavantajı bu değil.

Pasaj içerisinde ya da sokak aralarında olan tütüncü dükkanlarının büyük bir bölümü bandrolü olmayan, kaçak ürünler sattıkları için o tarz noktalar seçmektedir. Cadde üzerinde ya ada AVM’de olan dükkanlar ise yasal bandrollü ürün sattıklarından dolayı rahatlıkla o noktalarda iş yapabilmektedirler. Şimdi burada tercih sizin. Ancak her zaman yasal prosedürleri uymanız tavsiye edilir. 40 yıl sorun yaşamayıp 1 gün sorun yaşarsınız. O bir günde de 40 yıllık birikiminizden olursunuz. İşinizi büyütmek istiyorsanız her zaman yasal prosedürleri titizlikle izleyin.

Tütüncü dükkanı açmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de toptan olarak ürünleri nereden alınacağıdır. İstanbul içi alışveriş yapacaklar için bu adresleri kolaylıkla sizlere söyleyebilirim. Ancak İstanbul dışında sadece distribütörlüklere ulaşıp ya da kargo yolu ile toptan ürün alabilirsiniz. Detaylı toptancı bilgilerine yazı sonunda değineceğim.

Tobacco Shop Nasıl Açılır?

Tobacco Shop Nasıl Açılır
 • Öncelikle bu iş için ayırabileceğiniz sermaye miktarını belirlemeniz gerekiyor. 100 Bin TL ile de tütüncü açabilir 250 Bin TL ile de açabilirsiniz. Burada tercih tamamen sizin sermaye miktarınıza bağlıdır. Tabi ne kadar sermaye ayırırsanız, kazanacağınız rakam da bir o kadar artacaktır.
 • Sermaye ayırdıktan dükkan kiralayacağınız semti belirleyin. Ana cadde, yan cadde, ara sokak ya da pasaj içinde olmak tamamen sizin tercihiniz. Ancak uygun kira şartları olması size büyük avantaj sağlayacaktır. Tabi turistik ve yaya trafiğinin yoğun olduğu noktalarda hediyelik eşya satışı açısından büyük ciro rakamlarına ulaşabilirsiniz. O tarz bölgelerde cadde üzerinde ya AVM içerisinde olmak büyük avantaj sağlar.
 • Dükkan kiraladıktan sonra bir muhasebeci ile anlaşıp, vergi levhası başvurusunda bulunun. Tüm bu vergi levhası alma süreci en fazla 2 gününüzü alacaktır.
 • Vergi levhası aldıktan sonra dükkan rafları için bir marangozla anlaşın. İhtiyacınız olacak olan demirbaşları temin edin. Tüm bu işlemler bittikten sonra işletme için mal satışı yapmaya hazırsınız.
 • Tabi tütün ürünlerini toptan nereden satın alacağınız önemli bir konu. Herhangi bir tütüncü dükkanına gittiğiniz zaman hiç biri size nereden satın aldıklarını söylemeyeceklerdir. Tüm bu ürünleri yasal bir şekilde satın alabileceğiniz yerlerden size bahsedeceğim
 • Tütün ürünlerini yerleştirdikten sonra işletme için ruhsat almanız gerekiyor. Şimdi burada tütüncülere özel bir şartname olmadığı için ruhsatı farklı türde almanız gerekiyor. 2 çeşit ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. Ya hediyelik eşya satış ruhsatı ya da tekel ürünleri satış ruhsatı. Yani kuruyemişçi ruhsatı alıp, TAPDK belgesi ile de bunu taçlandırıp yasal bir şekilde ürünlerinizi satabilirsiniz.
 • Dükkan açtıktan sonra herhangi bir kampanya, açılış vs. yapmanıza gerek yok. Müşterilerin ihtiyaç duyduğu ürünleri sattığınız için zamanla onlar dükkanınıza uğramaya başlayacaktır.

Tütüncü Dükkanı Açma Maliyeti

Tütüncü Dükkanı Açma Maliyeti

Tütüncü Dükkanı Açma Maliyeti

2024 yılında tütüncü dükkanı açmanın maliyeti ortalama 125 Bin TL ile 250 Bin TL arasında değişiyor.

Satın alacağınız ürünlerin kalitesi, çeşitleri ve işletmenizin bulunduğu lokasyon maliyet üzerindeki en önemli etkendir. Hediyelik eşya dükkanı tarzında yapacağınız dükkanlar da 3500 TL’lik puro humidor dolabı dahi bulundurmanız mümkündür. Tabi satış potansiyeli olan bölgelerde bu tarz ürünler bulundurmanız da mantıklıdır.

Eğer mahalle arasında olayım ve başlangıç aşamasında az sermaye harcayayım diyorsanız, sarma tütün malzemeleri, nargile aksesuarları, pipo, sarma kağıtları ve hazır tütün ürünleri ile başlangıç yapmanız yeterlidir. Bu tarz ürünler ile bir tütün dükkanı açıp, kendinizi çevirecek kadar gelir elde etmeniz mümkündür.

Yukarıda bahsettiğim puro humidoru, pahalı purolar, lüks sigara aksesuarları, Cohiba ürünleri, tabakalar v.b ürünler için tobacco shop açmanız gerekecek. Ancak emin olun bu tarz ürünler Güngören, Bağcılar, Beylikdüzü gibi lokasyonlarda ki AVM’lerde dahi zor satılmaktadır. Önce müşteri kitlenizi tanıyıp daha sonra ürün getirmeniz sizin için en mantıklı seçenek.

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise Mutlaka Bu Yazıyı Okuyunuz

 

Tütüncü Dükkanında Satılabilecek Ürünler

Tütüncü Dükkanında Satılabilecek Ürünler

Tütüncü Dükkanında Satılabilecek Ürünler

 • Zippo Çakmak Standı
 • Pipo ve Aksesuarları
 • Tabaka Çeşitleri
 • Sigara Kutuları
 • Tütün Mamulleri
 • Lüks Küllük Çeşitleri
 • Ağızlık ve Sigara Filtleri
 • Nargile Ürünleri
 • Sigara Sarma Kağıtları ve Makaron
 • Puro Çeşitleri ve Aksesuarları
 • Tespih Çeşitleri
 • Farklı Hediyelik Ürünler

Tütüncü dükkanında Adıyaman tütünü, Gizeh, OCB filtre, Smoking, Rızla bandrollü ürünler, sigara sarma makinası vb. malzemeler yasal olduğu sürece bulundurup satışını gerçekleştirebilirsiniz. Yasal olmayan ürünlerin satışı ve bulundurulması hakkınızda yasal işlem başlatılmasına neden olacaktır.

 

Tütüncü Dükkanı Aylık Getirisi

Tütüncü Dükkanı Aylık Getirisi

Tütün ürünlerinin kar marjı ortalama %50 ile %300 aralığında değişmektedir. Yasal prosedürler açısından sıkıntılı olan bu işi yapanların sayısı az olduğundan elde edilen gelir yüksektir. Tabi ülkemizde sigara kullanım oranının yüksek olması da bu konuda etkilidir.

Toptan olarak 340 TL’ye alınan nargile setinin fiyatı ortalama 1000 TL ile 1500 TL arasında değişir. Kilosu 420 TL olan Adıyaman ya da Bitlis tütününün geliş fiyatı 220 TL’dir. Bunlar 2024 yılı fiyatları baz alınarak hesaplanmıştır.

Lüks semtlerde daha çok Golden Virginia, Old Holborn, George Karelias, Nastroy, Amber Leaf, Watson tarzı tütün ürünleri tüketilmektedir. Nastroy ve Watson ülkemizde yasal olarak satılan bandrollü ürünlerdir. Diğer ithal tütünler ise kullanıcıları tarafından Freeshop noktaları üzerinde ya da yurtdışından temin edilir. Bu tarz ürünlerde kar marjı %60 ile %100 arasındadır. Asıl kazanç ise sarma kağıtları ve filtrelerden elde edilir.

Sektörde sürekli olarak yeni trend ürünler bulunuyor. Bunları da özellikle sosyal medya gibi platformlar aracılığıyla mutlaka takip etmeli ve işletmenizde satışa sunmalısınız.

Toptan Tütün Malzemeleri Nereden Alınır?

Toptan Tütün Malzemeleri Nereden Alınır

Toptan Tütün Malzemeleri Nereden Alınır

Öncelikle marka olan tütün ürünleri Facebook sayfalar üzerinden alınmaz diyelim. Dolandırılma ve sahte ürün alma olasılığınız %95’tir. Bu tarz tütün dükkanlarında satılacak ürünleri alacağınız yer İstanbul / Eminönü / Tahtakale’dir. Hatta Mercan Mahallesi, Tahtakale caddesi üründe bu tarz ürünleri toptan olarak satan dükkanları görebilirsiniz. Cadde üzerinde alım yaparsanız kazıklanma ihtimaliniz yüksek. Bu nedenle tüm pasajları tek tek dolaşın. Zemin katta olan tütün ve çakmak toptancısı da mevcut, 4. katta olanlarda.

Ancak siz yine de alım satım yaparken uyanık olun. Bazı güvenilir zannettiğiniz toptancılar, tanımadığı müşterilere özel olarak sahte ürünler satmaktadır. Örneğin; 5 adet alacak adamı önemsemeyip, değiştireceğini garanti ederek sahte ürünler verir. Bunlar bizzat yaşanmıştır.

Diğer toptancı seçeneğiniz ise İstoç’dur. İstoç içinde hem üretici noktalarına hem de toptancı noktalarına ulaşabilirsiniz. Burada tek sıkıntı küçük alıcılar dikkate alınmaz. Sonuçta 100 binlik – 1 milyonluk satışların yapıldığı yerlerdir. Ancak yine de ürün alma konusunda size yardımcı olacak noktalar bulabilirsiniz. Eğer İstanbul dışındaysanız sürekli alım için anlaşma da yapabilirsiniz. Ancak tek bir toptancıya bağlı kalmayın.

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

Tütüncü Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • İşyeri Tapu Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Faaliyet Belgesi
 • Esnaflar Odası Kaydı
 • İmza Sirküleri
 • Adli Sicil Kaydı
 • SGK Bağkur Giriş Bildirgesi
 • Vergi Levhası
 • Çevre Temizlik Ödeme Makbuzu
 • İtfaiye Uygunluk Raporu

Belediye üzerinden hediyelik eşya ya da kuruyemiş dükkanı açılışı yapacakmış gibi bu belgeleri alıyorsunuz. Bu belgeler bulunduğunuz bölgenin belediyesine göre değişiklik gösterebilir. Siz mutlaka bu belgeler için önce belediyeye ziyaret edip net bilgi alın. Ruhsat alım aşamasını tamamladıktan sonra, sıra tütün ürünleri satabilmek için TAPDK alma aşamasını gelecek. Onun için gerekli bilgiyi Tekel Bayi Açmak başlıklı yazı üzerinde ki TAPDK bölümünden okuyabilirsiniz.

 

Okuyunuz: Bakkal ve Market Açmak

 

Tütüncü Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Tütüncü Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Tütüncü Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Siz siz olun sahte ve kalitesiz ürünler satmayın. Müşterileriniz genelde keyif saydığı ürünler için size gelmektedir. Aldığınız ürünlerin sahte olup olmadığı konusunda en az 10 kere kontrol edin. Özellikle sigara kağıtlarında bu sorun yaşanmaktadır.
 • Mutlaka işinizi yasal zeminler üzerine oturtun. Açık tütün ürünlerini büyük kiloluk torbalarda yasal olarak satabilirsiniz. Bandrollü olarak bu ürünler satılmaktadır. Yani gelirinizi yasal yollardan kazananın. Korkarak iş yapılmaz.
 • A’dan Z’ye tüm hediyelik eşya ürünlerini bulundurmaya çalışın. Bu tarz ürünler sizin ekstra kazancınız olacaktır. Bu nedenle bu tarz ürünler bulundurmadığınız sürece, yan gelir elde etme fırsatını kaçırmış olacaksınız.
 • İşletmenizi cadde üzerinde açıp, kira maliyetlerinizi yükseltmek zorunda değilsiniz. Her zaman düşük ve uygun kiraya sahip olmak büyük avantaj sağlayacaktır. Yüksek kira ödemektense, müşteriye yatırım yapmak daha mantıklıdır.
 • Müşterilerinize karşı mutlaka güler yüzlü olunuz. Müşteriyi çeken ana etmen budur.
 • Kendinize bu sektörde rakip aramayın. İş kurarken daha az rekabete girebileceğiniz noktaları seçin. Zira müşterileriniz bu rekabetten faydalanabilir.
 • Tütüncü dükkanları iyi gelir elde ettiğinden, 2. ve 3. dükkanları açmaları mümkündür. Bu nedenle işinizi takip edebileceğiniz bir barkod sistemi kurup, personel çalıştırmaya hazır olun. Gelir elde edecek bir çok dükkan sahibi olabilirsiniz. Sadece Kadıköy’de 7 dükkan sahibi olan tanıdığım mevcut.
Yorumlar

 1. Özlem dedi ki:

  Muhteşem bir yazı olmuş teşekkürler

  1. patronoldum dedi ki:

   Teşekkürler güzel yorumunuz için. Umarım faydalı olmuştur.

 2. Emre özbek dedi ki:

  Ben 10 bin tl ile bu işe girmek istiyorum aklıma takılan nokta benim tam olarak devlete ödeyeceğim net para nedir.? Zaten dükkan vs malı bir şekilde halledirim

  1. patronoldum dedi ki:

   Başlangıç sürecinde işletme ruhsatı almak için masraf yaparsınız + Vergi Levhası + diğer giderler.

 3. Kemal dedi ki:

  Hocam güzel yazı olmuş teşekkür ederiz, benim takıldığım nokta biz belediyeden ne ruhsatı alacağız? Tütün mamulleri ve hediyelik eşya birlikte alınamıyormu, ben alınabiliyor diye duymuştum, kuruyemişçi demişsiniz o ne alaka kafam karıştı 😄 ner bir şekilde bir daha tekrar edermisiniz rica etsem

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Kuruyemiş’i bir bakkal olarak algılayabilirsiniz. Sadece Tekel ürünleri ve atıştırmalık gurubu satan bir mini market. Hediyelik eşya ruhsatı ile birlikte alınmasını, bulunduğunuz belediyenin ruhsat işleri müdürlüğüne sormanız gerekiyor.

   1. Kemal dedi ki:

    Çok teşekkürler 👍🙏

 4. Mehmet inal dedi ki:

  Muhteşem bir yazı teşekkürler dostum

 5. Ahmet Kayıkçıoğlu dedi ki:

  Merhabalar. Bende şu anda bu sektöre başlıyorum. Ruhsat aşamasına geldim.
  Ne ruhsatı almalıyım diye merak ediyordum.
  Net ve Tatmin edici bir yazı olmuş teşekkürler.

  1. patronoldum dedi ki:

   Teşekkürler yorumlarınız için. Umarım sizler için hayırlısı olur.

  2. Serhat demiryoldaş dedi ki:

   Merhaba hayırlısı olsun Allah utandırmasın nereye açıyorsunuz dükkanı ne kadar harcadınız süreç nasıl oluyor bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim şimdiden

 6. Serdar dedi ki:

  A dan Z ye anlatmışsınız. Elinize sağlık teşekkür ederim.

  1. patronoldum dedi ki:

   Teşekkürler güzel yorumlarınız için. Umarım sizler için hayırlısı olur.

 7. mehmet dedi ki:

  Çok faydalı bir bilgi olmuş, paylaştığınız için çok teşekkürler.

  1. patronoldum dedi ki:

   Umarım sizler için hayırlısı olur.

 8. Ersn dedi ki:

  Merhaba, size birşey danışmak istiyorum vcplarsaniz çok sevinirim. Tütüncü dükkanı açmak için alinmasi gereken belgeler arasında TAPDK belgesi için bakanlığın sayfasında okudum fakat ödenecek tutar için bilgi verilmemiş, siz bu ücretin 2022 yili için ne kadar olduğunu biliyorsaniz benimle paylasirmisiniz?, (yazilarinizi sürekli okuyor ve çok faydali buluyorum) bunun için ayrica çok teşekkür ederim, saglikli gunler ..

  1. Çağlar dedi ki:

   Benim daha önce tekel dükkanım vardı ruhsat yazar kasa TAPDK ruhsatı dükkan ruhsatı hepsi vardı tekrardan açmak istiyorum bu belgeler geçerli olurmu,,,gidip belgeleri aktif halemi getirmem gerek.

 9. Zeki Kacar dedi ki:

  Tesekurler hocam vallahi iyi bir aydınlatma yaptınız tekrardan teşekkürler

  1. patronoldum dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. Detaylı sorularınızı yorumlar bölümünden ya da Instagram üzerinden yazabilirsiniz.

 10. Cüneyt TEKİN dedi ki:

  Ben de tütüncü açmak istiyorum.

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhaba Cüneyt Bey, umarım başarılı olursunuz.

   1. Sibel dedi ki:

    Yasal süreç ve maliyeti nedir? Bilgisi olan var mı?

    1. patronoldum dedi ki:

     Merhaba Sibel Hanım, TABDK ruhsatı almanız en büyük şartlar arasında. Maliyet ise yazının hazırlandığı tarih ile şimdiki tarih arasında neredeyse %100’lük bir artış mevcut.

 11. Bülent Özdemir dedi ki:

  Açıklamanız için çok teşekkür ederim

 12. Murat uğur dedi ki:

  Ok teşekkürler güzel bilgi verdiniz.

 13. meryem dedi ki:

  gerçekten çok güzel bir şekilde anlatılmış ama şu zamanla kıyaslarsak bu paralara açılmaz bi dükkan yıl olmuş2023 ben1 ay önce tobacco dükkanı açtım ve sadece belgelere 30 binden fazla para gitti karı çok yüksek bi iş ama masraflarıda aşırı derecede çok

 14. Dogukan dedi ki:

  Faydalı bir yazı teşekkürler. Keşke fiyatları 2023’e göre güncelleyebilseniz.

 15. Derya Orhan dedi ki:

  Ben bir bayan olarak bu işe girmek istiyorum ve size sormak istediğim çok soru var size özel olarak nerden ulaşabilirim

 16. Hilal dedi ki:

  Selamünaleyküm saatlerce tütüncü dükkanı ile ilgili yazınızı okuyorum çok şahane ayrıntılar elde ettim bilgiler edindim çok teşekkür ederim bu konuda bize yardımcı olmanızdan ötürü sizlere ve ailenize şükranlarını iletiyorum çok memnun kaldım sağ olun

  1. Patron Oldum dedi ki:

   Aleyküm selam Hilal. Rica ederiz umarız faydalı olabilmişizdir. Başarılı olmanızı dilerim. Selamlar.