Yurtdışı Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yurtdışı Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yurtdışı Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yurtdışında çalışma izni için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra gerekli başvurularınızın sonuç vermesi halinde ülkeler arası geçiş sağlayabilirsiniz. Yurtdışında çalışmak isteyenler için çok farklı alternatiflerin olduğu bilinir. Türkiye ile kıyaslandığında şartların daha iyi olması ve kazançların fazla olması birçok kişinin yurtdışı hayali kurmasını sağlar. Ülkenizde yeterli güce sahip değilseniz ve farklı iş kollarında kazanç elde etmek istiyorsanız yurtdışı çalışma izni için gerekli belgeler hakkında bilgi sahibi olarak kurumlara evraklarınız ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışma İzni Almak İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışında çalışma izni için gerekli belgeler ilgili birimlere teslim edildikten sonra eğer izin için gerekli onay verilirse kişiler yurtdışında çalışma hakkına sahip olabilir. Çalışma hayatınızı yurtdışına taşımak ve kariyerinizi farklı ülkelerde devam etmek istiyorsanız yurtdışına çıkmak ve ülkelere girmek için sizden talep edilecek belge ve evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport örneği
 • Vesikalık fotoğraf
 • İşyerine sunulmak üzere hazırlanan CV
 • Çalışılmak üzere işyeri ile yapılan ikili iş sözleşmesi
 • Adli sicil kaydı
 • Eğitim diploması
 • Çalışma alanına ait gerekli eğitim sertifikaları
 • Çalışma vizesi başvuru formu

Yurtdışında çalışma izni için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra vizenizin onaylanması ile tercih ettiğiniz ülkede işe başlayabilirsiniz. Hazırladığınız belgelerin birçok durumda İngilizce dil tercümesi ile sunulması istenir. Yani belgeleri yabancı dil ile hazırlayarak kuruma sunmanız, sürecin kısalması açısından önemlidir. Bu aşamada profesyonel destek almanız ve yeminli çeviri hizmeti almanız işiniz kolaylaştırır. Aksi taktirde yeterli yabancı diliniz yoksa kendi çeviriniz kurum onayı için yeterli olmayabilir.

Yurtdışında Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yurtdışında çalışma izni almak istiyorsanız öncelikle sizden istenecek gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekir. Ardından ilgili kurumlara başvuru yaparak çalışma izni almak için gerekli yasal süreci başlatabilirsiniz.

Yurtdışında çalışma düşüncesine sahipseniz hangi ülkede çalışmak istediğinize önceden karar vermeli ve bu doğrultuda iş imkânı sağlayan şirketler ile iletişime geçmelisiniz. Ardından hangi şirketin ne gibi ihtiyaçları olduğunu öğrenebilir ve bu doğrultuda hareket edebilirsiniz.

Yurtdışında çalışma imkânı veren firmaların talep ve beklentileri birbirinden farklıdır. Her şirket çalışma sektörüne göre çalışanlarından bir takım ekstra beklentiler içine girebilir. Yine bu doğrultuda en iyi sonuç şirketler ile görüşerek alınabilir. Yurtdışında çalışma izni nasıl alınır sorusuna yanıt arıyorsanız izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle çalışma izninin alınacağı kurumdan işlemler için randevu alınmalıdır.
 • Randevu gününde kurumda hazır bulunmalı ve başvuru için verilecek belge eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. (Bu aşamada bütün bilgilerin doğruluk içermesi ve eksiksiz olması önemlidir. Gereksiz bilgi paylaşımının tespiti durumunda vize verilmiş olsa bile daha sonradan iptali söz konusu olabilir).
 • Başvuru ile birlikte verilen listede talep edilen evraklar yer alır. Bu listede bulunan belgeler eksiksiz olarak hazırlanır ve kuruma sunulur.
 • Değerlendirme süreci için beklenir.
 • Başvurunun olumlu olması durumunda kurumun belirlediği tarihlerde çalışma vizesi belirtilen adrese gönderilir.

Çalışma vizesi farklı sürelerde verilmektedir. Süreli olarak verilen bu vizenin süresinin dolması halinde tekrar yenilenmesi zorunludur. Bu aşamada çalıştığınız firmadan talep edilecek belgeleri hazırlayarak tekrar vize başvurusu yapmanız gerekir.

Yurtdışında Çalışmak İçin Vize Kaç Günde Çıkar?

Yurtdışında çalışma düşüncenizi gerçekleştirmek için ilk yapmanız gereken çalışma vizesine sahip olmaktır. Çalışma vizesine başvurduktan sonra aldığınız vizeyi talep edilmesi halinde yurtdışında bulunan firmaya iletebilirsiniz. Yurtdışında çalışma vizesi talep edilecek ülkeye göre değişmekle birlikte genelde 15-20 gün aralığındadır. Başvuru olumlu sonuçlandıktan sonra vize merkezinden adresinize ulaşacak çalışma vizenizi geçerlilik süresi boyunca kullanabilirsiniz.

Yurtdışı Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Yurtdışında çalışma izni için gerekli belgelerin verilmesi ile çalışma vizesine sahip olmak için sizden bir ücret talep edilir. Bu ücreti yatırdıktan sonra başvurunuzu değerlendirmeye alınacaktır. Çalışma izni başvuru ücreti başvurmak istediğiniz ülkelere göre değişir. Çalışmak için gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğu ile iletişime geçerek ücretler ve vize süreci gibi konularda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışmanın Avantajları Neler?

Başarılı bir kariyer hedefleyenlerin ilk tercihleri yurtdışı olur. Birçok farklı ülkede sunulan iş imkanları ile Türkiye’den yurtdışına giderek burada hızlı ilerlemek ve kariyer yapmak mümkündür. Çalıştığınız sektörde hizmet veren yurtdışı firmaları ile iletişime geçebilir ve kariyerinizin geri kalanına yurtdışında devam edebilirsiniz. Yurtdışında çalışmak birçok farklı açıdan avantaj sağlar. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Daha fazla para kazanmak ve daha fazla gezerek keşif yapma şansınız olur. Yurtdışı keşfetmek için harika seçeneklere sahiptir. Kazancınızın fazlası ile birçok farklı ülke gezme fırsatı bulabilirsiniz.
 • Yeni kültürler ile tanışma fırsatınız olur. Küresel dünya şartları hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve farklı milletlerin yaşam tarzlarını yakından görebilirsiniz.
 • CV’nizi geliştirme fırsatı bulursunuz. Farklı ülkelerde çalışmak verimlilik kazanmak açısından yararlıdır. Buralarda kendinizi geliştirebilir ve CV’nize ekleyecek birçok farklı bilgi toplayabilirsiniz.
 • Kariyer planınızı daha da genişletebilirsiniz. Yurtdışı başarılı bir kariyer için en doğru adrestir. Farklı ülkelerde tecrübe edinerek diplomanızın üzerine kendinizi iyice geliştirebilir ve sektörünüzde hızlı bir büyüme sağlayabilirsiniz.
 • Küresel bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. Kendi alanınızda ilerlemeye kararlıysanız bu anlamda kendinize bir yurtdışı rotası çizebilir ve eğitiminizi gelişiminiz ile destekleyebilirsiniz. Böylece dünyada sizin sektörünüze ve alanınıza ilişkin ne gibi gelişmelerin yaşandığını yakından takip etme fırsatınız olur.
 • Özgüveniniz artar. Yurtdışına çıkmak birçok durumda mümkün olsa da çoğu zaman cesaret gerektirir. Yeni bir düzende yaşamak için yeterli güce sahip olduktan sonra yurt dışında yeni bir hayata başlayarak kendinize olan güveninizi artırabilirsiniz.
 • Değişimlere kolayca ayak uydurmayı öğrenirsiniz. Başka ülkede yaşamak tam anlamı ile büyük bir değişim demektir. Yeni insanlar ile kaynaşma problemi yaşıyorsanız bu atılım sizin adaptasyon sürecini rahat geçirmenizi sağlar. Böylece daha radikal kararlar alabilir ve olası bir durumda yabancı ortamlarda kolayca uyum sağlama alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Yurtdışı Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler Neler? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca En çok sorulan makalemizi incelemek isterseniz İngiltere’ye Çalışmak İçin Nasıl Gidilir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.