A101 Çalışan Yorumları ve Çalışma Şartları 2023

A101, Türkiye genelinde hizmet veren en büyük perakende zincirleri arasında yer alıyor. Sayısız mağazası bulunan A101, yılın her döneminde yeni açtığı mağazalarda çalıştırmak üzere personel alımına devam ediyor. Alım ilanlarına başvuru yapacak adaylar, başvuru öncesinde A101 çalışan yorumları ve çalışma şartları gibi konularda araştırmalar yapıyor. Mevcut mağazalardaki geliştirmeler nedeni ile de personel alım ilanlarını sürekli güncelleyen A101, bünyesine kattığı personelleri ihtiyaca uygun olarak mağazalarında görevlendiriyor.

A101 Çalışan Yorumları ve Maaşları

A101 Çalışan Yorumları ve Maaşları

A101 Türkiye genelinde 121 mağaza ile sektöre giriş yapan ve 2021 yılı sonu itibari ile 11000’inci mağazasını açan oldukça büyük sermayeye sahip bir perakende zinciridir. %100 yerli sermaye ile hizmete başlayan A101, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük şirketleri listesinde de 15. sırada bulunuyor. En ucuz fiyatlar ile en kaliteli ürünü müşterilerine ulaştırmayı amaçlayan A101, her daim müşteri memnuniyetini ön planda tutması ile de her geçen gün başarılı yükselişini sürdürüyor.

Büyüme ve gelişmeye bağlı olarak sürekli kasiyer ve reyon görevlisi ilanı açan A101, neredeyse her ay genç ve dinamik yeni personellerini kadrosuna katıyor. A101 çalışma şartları ve çalışan yorumları gibi konularda araştırma yapan adaylar, ilanda yer alan kriterlere göz attıktan sonra, mağazanın iletişim kanalları aracılığı ile iş başvurusunda bulunabilir.

 

A101 Çalışan Yorumları

A101, Türkiye’de bulunan en büyük market zincirlerinden bir tanesi ve kaliteli hizmetin yanı sıra sayısız kişiye de iş istihdamı sağlıyor. Sunduğu avantajlı çalışma fırsatları ile marketlerde çalışmak isteyenler ilk seçenek olarak A101’i değerlendiriyor. Hemen her semtte sayısız şubeye sahip olan A101’de çalışan personeller de yaptıkları yorumlar ile yeni adaylara işletme hakkında oldukça önemli fikirler veriyor.

A101 çalışan yorumları ve çalışma koşulları gibi konularda önceden fikir sahibi olanlar, başvuru seçeneklerini A101 marketler zincirinden yana kullanarak hayatları için önemli bir tecrübe edinme fırsatını yakalıyor.

A101 çalışanların yaptıkları yorumlar internet ortamında birçok farklı platformda yayınlanıyor ve hemen her kullanıcı kolay koşullarda bu yorumlara ulaşabiliyor. Her geçen gün en güncel yorumların yayınlandığı platformlar sayesinde A101 bünyesinde çalışmak isteyenler, mağazaya ait en güncel bilgilere kolayca erişebiliyor.

 

A101 Çalışma Şartları

A101 sunduğu çalışma sistemi nedeni ile de oldukça beğenilir ve tercih edilir. A101 personelleri vardiyalı olarak çalışır.  İki farklı vardiya vardır ve personellerin çalışmaları sabah açılış ve akşam kapanışa uygun olarak ayarlanır. 8 saatlik çalışma sisteminde bir kısım personel sabah açılışa hazır bulunurken, diğer kısım personel market kapanışına katılır.

Market çalışanları gün içerisinde molalarında yemek ve çay gibi ihtiyaçlarını karşılar. Reyon personeli olarak görev yapan personeller gerekli durumlarda kasadan da sorumlu olur. Yeni ürünlerin rafa yerleştirilmesi, rafların düzeni ve ürünlerin son kullanma tarihlerinin kontrolü gibi görevlerde yine mağaza personelleri ortak sorumluluk sahibidir. Personellerin 1 gün haftalık izinleri bulunur. 1 yıllık çalışmayı tamamlayan personeller, 14+2 gün yıllık izin kullanmaya hak kazanır.

A101 çalışma şartları hakkında yapılan yorumlar özellikle yeni iş başvurusu aşamasında adaylara yardımcı olur. Çalışan personellerin paylaştıkları şartlar ve maaşlar yeni adayların mağaza zinciri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalarını sağlar. Önceden alınan bilgiler eşliğinde personeller ortama kolayca uyum sağlayarak, kısa süre içerisinde hizmet performansını artırır. Eğer A101 bünyesinde çalışmak ve deneyim kazanmak istiyorsanız, sizde aranacak olan şartlar şunlardır;

 • Yüksek düzeyde iletişim yeteneğine sahip olmak
 • En az lise veya dengi okullardan mezun olmak
 • Hizmet sektöründe ya da markette daha önceden deneyimlere sahip olmak
 • Erkek adaylar için, askerlik ile herhangi bir ilişikte bulunmamak
 • Satış ve pazarlama konusunda beceri sahibi olmak
 • 30 yaşını doldurmamış olmak 
 • Esnek çalışma şartlarına uyum sağlayabilmek
 • Temizlik ve hijyen kurallarına uyabilmek
 • Mağaza ortamında çalışmaya engel herhangi bir rahatsızlığa sahip olmamak

Herhangi bir özel durumun söz konusu olmadığı müddetçe, adaylarda aranan genel özellikler bu şekildedir. Bazı durumlarda özel kadrolara alım yapılacağına dair duyurular yayınlanır ve bu pozisyonlar için adaylarda daha özel şartlar aranır. Bu durumda da uygun pozisyonları gözden geçirerek ve A101 çalışan yorumları hakkında araştırma yaparak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

A101 çalışma şartları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra yapacağınız başvurunun ardından eğer çalışmak için uygun görülürseniz mülakata çağrılırsınız. Mülakat A101 ofislerinde gerçekleşir ve mülakatta da yeterli olduğunuza karar verilirse size işbaşı yapacağınız mağaza ve işbaşı tarihi bilgileri verilir. Sizden istenen evrakları da eksiksiz bir şekilde hazırlayarak, başlama tarihinde mağazada hazır bulunur ve evraklarınızı teslim ettikten sonra işe başlayabilirsiniz.

 

A101 Çalışan Maaşları

A101 çalışan yorumları çalışan personellerin ne kadar maaş aldıklarına dair de adaylara önemli ölçüde fikir verir. A101 marketler zincirinde çalışan personeller asgari ücret – 5500 TL – düzeyine maaş alırlar. Aldıkları maaşlar çalıştıkları pozisyona göre değişiklik gösterir. Bunun yanında personellere yemek yardımı gibi ek ödemeler de yapılır. Bütün ödemeler toplandığında personellerin maaşı asgari ücretin %10-15’i kadar üstüne çıkar.  Reyon görevlisi ve kasiyer dışında bulunan pozisyonlarda görev alan personellerin maaşları, statü gereği daha yüksektir.  İdareci pozisyonunda görev alan personellerin 2023 maaşları ortalama 6000 TL- 12000 TL arasındadır.

 

Part Time Çalışan Maaşları

Part time olarak da çalışma imkânı veren A101 marketler zincirinde personeller günde 4-5 saat çalışma hakkına sahip olurlar. Part time giriş için gerekli koşullar diğer işe giriş koşulları ile aynıdır. Uygun kriterlere sahip adaylar başvuru sonucunda mağazalarda iş başı yapabilirler. Yarım günlük çalışma sonrasında part time A101 çalışanlarına verilen maaş ise 2023 yılı için 3.000 – 4000 TL aralığında olur.

 

A101 İş Başvurusu

A101’de çalışmak istiyorsanız birçok farklı yol ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. A101 Kariyer, genel merkez üzerinden ve mağazalardan herhangi birini tercih ederek, dakikalar içerisinde başvuru formunu doldurabilir ve yetkililere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılacak başvurular A101’in resmi internet sayfası üzerinden gerçekleşir. A101 çalışan yorumları araştırması yapan adaylar, bu sırada internet üzerinden de A101’e iş başvurusunda bulunabilir. Buradan yapılacak başvurularda adaylara ortalama 5 gün içerisinde geri dönüş sağlanır.

Genel Merkez’den yapılacak başvurular A101’in lojistik ve insan kaynaklarının bulunduğu adresten yapılır. Burada yapılan başvurular genelde anlık olarak sonuçlanır. Başvuru formunuzu verdikten sonra İnsan Kaynakları birimi ile görüşme fırsatı bulabilir ve uygun görülürseniz mülakat aşamasına kadar ilerleyebilirsiniz.

Mağazalardan yapılacak başvurular genelde adayların en sık tercih ettikleri başvuru yoludur. Herhangi bir mağazaya giden adaylar burada kasiyerden alacakları başvuru formunu doldurarak tekrar kasiyere teslim eder. Kasiyer formları mağaza sorumlusuna verir ve bölge sorumlusuna ulaşan formlar genel merkeze iletilir. Değerlendirmeden olumlu geri dönüş olursa telefon ile aday mülakata davet edilir.

A101 aynı zamanda staj imkânı da veren perakende bir market zinciridir. Öğrenciler staj belgesini başvuru dilekçesine ekleyerek A101 mağazalarında staj yapma imkanına da sahiptir. Staj için başvuru yolu sadece internet üzerindendir. Öğrenci iseniz A101 resmi internet sayfası üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

 

A101 Çalışma Saatleri

A101 çalışma şartları hakkında araştırma yapan adayların en merak ettikleri konu çalışma saatleridir. A101 bünyesinde mağazalarda kasiyer ya da reyon görevlisi olarak çalışan personellerin çalışma saatleri günlük 8 saattir. Herhangi bir ekstra durum olmadığı müddetçe, personeller 8 saatin ardından günlük mesailerini tamamlarlar.

Bazı günlerde daha uzun saatler boyunca çalışmak gerekir ve personeller bu durumda çalıştıkları her saat denkleştirme usulü başka bir günün çalışma saatinden düşülür. Eğer resmî tatillerde çalışmak gerekirse, bu durumda özel günlerde çalışılan saatler ekstra ücret olarak personellerin maaşlarına yansır.

Okuyunuz: 

 

A101 Personel Kıyafetleri Nasıl?

A101 çalışan yorumları A101 çalışanlarının giydikleri kıyafetler ile ilgili de bilgiler içerir. A101 perakende zincirinde çalışan personellerin kıyafetleri tek tip ve logoludur. Çalışma saatleri içerisinde personeller bu kıyafetler ile müşterilere hizmet sunar. İşe alımı gerçekleşen personeller beden ölçülerini mağaza sorumlusuna iletir ve personelin ölçülerine uygun kıyafetler kısa süre içerisinde temin edilir. Giydiğiniz kıyafetlerin daima temiz ve düzenli olması zorunludur. Çalışma saatlerini dolduran personeller gündelik yaşamda giydikleri kıyafetleri giyerek mağazadan ayrılır.

A101, personeller için tercih ettiği kıyafetlerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Her dönem sezonluk olarak yeni kıyafetler personellere dağıtılır. Yeni tasarıma geçildiğinde yeni kıyafetler size dağıtılır ve bütün mağaza personelleri yeni mağaza kıyafetleri ile sundukları hizmete devam eder.

 

A101 İş Başvuru Şartları

A101 çalışma şartları hakkında yapılan yorumlar özellikle yeni iş başvurusu aşamasında adaylara yardımcı olur. Çalışan personellerin paylaştıkları şartlar ve maaşlar yeni adayların mağaza zinciri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalarını sağlar. Önceden alınan bilgiler eşliğinde personeller ortama kolayca uyum sağlayarak, kısa süre içerisinde hizmet performansını artırır. Eğer A101 bünyesinde çalışmak ve deneyim kazanmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken şartlar şunlardır;

 • Yüksek düzeyde iletişim yeteneğine sahip olmak
 • En az lise veya dengi okullardan mezun olmak
 • Hizmet sektöründe ya da markette daha önceden deneyimlere sahip olmak
 • Erkek adaylar için, askerlik ile herhangi bir ilişikte bulunmamak
 • Satış ve pazarlama konusunda beceri sahibi olmak
 • 30 yaşını doldurmamış olmak
 • Esnek çalışma şartlarına uyum sağlayabilmek
 • Temizlik ve hijyen kurallarına uyabilmek
 • Mağaza ortamında çalışmaya engel herhangi bir rahatsızlığa sahip olmamak

Herhangi bir özel durumun söz konusu olmadığı müddetçe, adaylarda aranan genel özellikler bu şekildedir. Bazı durumlarda özel kadrolara alım yapılacağına dair duyurular yayınlanır ve bu pozisyonlar için adaylarda daha özel şartlar aranır. Bu durumda da uygun pozisyonları gözden geçirerek ve A101 çalışan yorumları hakkında araştırma yaparak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

A101 çalışma şartları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra yapacağınız başvurunun ardından eğer çalışmak için uygun görülürseniz mülakata çağrılırsınız. Mülakat A101 ofislerinde gerçekleşir ve mülakatta da yeterli olduğunuza karar verilirse size işbaşı yapacağınız mağaza ve işbaşı tarihi bilgileri verilir. Sizden istenen evrakları da eksiksiz bir şekilde hazırlayarak, başlama tarihinde mağazada hazır bulunur ve evraklarınızı teslim ettikten sonra işe başlayabilirsiniz.

Okuyunuz: A101 Bayilik Şartları

 

A101’de Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Her iş zordur ve eğer bir işyerinde çalışmaya başlayacaksanız, her şeyden önce kendinize her konuda güvenmeniz gerekir. Bu güven size yapabileceklerinizden çok daha fazlasını ortaya çıkarmanızda destek olur. İşe başlama öncesinde ihtiyacınız olacak öneriler hakkında fikir sahibi olarak, işe alışma sürecini kolay atlatabilir ve doğru öneriler ile kısa süre içerisinde çalıştığınız alanda yükselebilirsiniz. A101’de çalışmak isteyenlere verilebilecek öneriler şunlardır;

 • İlk iş gününüze özenli hazırlanın.

İlk izlenim çok önemlidir. İlk iş gününüze özenle hazırlanarak ve işyerinizde insanlara güler yüzle yaklaşarak insanlarda pozitif bir izlenim yarabilir ve başarılı bir iletişim için ilk adımı atabilirsiniz.

 • Tempolu çalışma sistemine hazırlıklı olun.

A101, birçok pozisyonda çalışabileceğiniz bir market zinciridir. Aynı anda hem kasaya bakmak hem de reyondaki ürünler ile ilgilenmek gibi sorumluluklarınız olabilir. Sorumluluklarınızı bilerek ve marketlerde geçerli olan tempolu çalışma sistemini benimseyerek her türlü işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

 • Öğrenmeye açık olun.

Öğrenmeye açık olmak, kolay uyum sağlamak ve hızlı ilerlemek açısından önemlidir. İlk başladığınızda sistem hakkında birçok şeyi bilmemeniz normaldir. Öğrenme konusunda kendinize güvenerek ve her bilgiyi değerli görerek kısa süre içerisinde her şeyi öğrenebilir ve diğer personeller ile aynı seviyeye ulaşabilirsiniz.

 • Yardımlaşma ve paylaşma konusunda açık olun.

Yardımlaşma ve paylaşmaya karşı açık biri olmanız gerekir. Çalışma ortamınızda gerekli olduğu durumlarda diğer çalışanlara yardım girişiminde bulunursanız, zamanı geldiğinde onlar da size karşılık verecektir. Dayanışma ile çalışmanıza devam ettiğiniz bir market, size her anlamda daha olumlu düşüneceğiniz ve severek gideceğiniz bir işyeri ortamı sunar. Böylece kısa süre içerisinde daha farklı pozisyonlara yükselebilirsiniz.

A101 market zinciri hayatınız için önemli bir kariyer veya deneyim fırsatı olabilir. İşe başlamadan önce A101 market zinciri hakkında kısa bir araştırma yaparak ve bu konuda size verilen tavsiyelere uyarak, başarılı bir çalışma hayatına sahip olabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Duru dedi ki:

  Merhabalar bir şey sormak istiyorum. Mesela kasiyerlik yapamadım ama diğer işleri yaptım. Sıkıntı olur mu?

  1. patronoldum dedi ki:

   Duru Hanım, daha önce hiç tecrübesi olmadan A101’de çalışan bir çok personel mevcut. Bunun için en doğrusu iş başvurusu yapmanız olacaktır.

 2. Kumsa dedi ki:

  A101 bayram tatilleri kaç gün oluyor bilen var mı?

  1. patronoldum dedi ki:

   Bayramlarda dönüşümlü olarak çalışılır, tatilin kaç gün olduğuna göre de değişiklik gösterir.

 3. İsim yok dedi ki:

  A101 de calisan personel olarak bizim magazamizda yeterli mola olmuyor ve sorumlumuz personellerin ustune oynuyor. Hafta da 1 gun full yerine 2 gun full cektigim oldu ve 2.gun fullun ertesi gün o yarım günü telafi etmek icin erken cikartip aradan 1 hafta geciyor şu sicil numarali personel ….. …….. şu tarihte erken cikartilmistir seklinde kagit imzalatiyor. Ama sebebini yazmiyor bu tamamen suc degil mi MS oyle bisey imzalatamazmis sonucta bir gun once fazladan yarım gün calisilmis oldugu icin….

 4. Sevinc dedi ki:

  Tatil beldesinde sezonluk çalışma için yaş sınırı varmı üniversite mezunu aliyormusunuz