Apart Otel Açmak | Apart Otel Açma Maliyeti ve Ruhsat Belgeleri

Girişimcilerin son yıllarda oldukça ilgisini çeken alanlardan birisi apart otellerdir. Hem maliyetinin daha uygun olması hem de konaklama açısından çok fazla tercih edilmesi apart otellerin her geçen gün biraz daha yaygınlaşmasını sağlıyor. Apart otel açmak konusunda düşünceleriniz varsa mutlaka bu alanda tüm detayları bilmeniz gerekiyor. Hem turizm beldelerinde yoğun olarak açılan hem de öğrencilerin en çok tercih ettiği ortamlar olan apart oteller son derece yüksek konaklama imkanları sunuyor. Uygun bir binanız varsa ya da kiralama yolu ile bir apart otel açmayı düşünüyorsanız hem gerekli belgeler hakkında hem de maliyetler hakkında gerekli detaylara sahip olmalısınız.

Apart Otel Açmak

Apart Otel Açmak

Apart otel açma konusunda öncelikle yasal tüm detaylara hakim olmalısınız. Eğer bu apart oteller öğrencilerin konaklaması için açılacak ise ve yurt formatında olacak ise mutlaka Milli Eğitim izni almanız gerekiyor. Fakat otel tarzında olup bir turizm beldesinde açmayı düşünüyorsanız daha farklı bir resmi prosedür izlemeniz gerekiyor.

Apart otel açabilmek için dekorasyondan güvenlik sistemlerine kadar hemen her türden detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu otelin nerede olacağına ve ne kadar maliyeti olacağına da önem verilmesi gerekiyor. Bir apartotel işletmenin yanında uygun maliyetlerle kurulması da son derece önemlidir. Apartotel açmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Not: Apart Otel açmak dışında hostel açmak başlıklı yazımızı okuyarak farklı fikir edinebilirsiniz.

 

Apart Otel Açmak

Turizm sektörünün dinamizminin yaşandığı bir yerde yaşıyorsanız apart otel açarak son derece yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Günümüzde hemen herkesin tatile gitmek istemesi ancak çok yıldızlı otellerin fiyatlarının yüksek olması konaklamada ciddi sorunlar ortaya çıkarıyor. Böyle zamanlarda konforlu ancak daha uygun fiyatlı apart oteller tercih ediliyor. Apart otel açmak için yapacağınız iş planında şu noktalara değinmeniz gerekiyor:

 • Otelin nereye açılacağı
 • Otelde kaç oda bulunması gerektiği
 • Otel odalarının dekorasyonu ve mobilya seçimleri
 • Yeme ve içme hizmetlerinin otel tarafından verilip verilmeyeceği
 • Hangi belgelerin hazırlanması gerektiği
 • Personel maaşları ve temini
 • Reklam ve tanıtım çalışmaları

Gibi konular apart otelinizi açabilmeniz için iş planında mutlaka yer vermeniz gereken bilgilerdir. Apart oteller beledilerin sınırları içerisinde açılması gereken işletmelerdir. Bu işletmeler bazı yerlerde pansiyon şeklinde isimlendirilebilirler. Bu nedenle de mutlaka açma ruhsatının alınması gereklidir.

 

Apart Otel Açma Maliyeti

Apart otel açma maliyeti girişimcilerin ilk olarak göz önünde bulundurması gereken konudur. Bir apart otel beş yıldızlı otel kadar maliyet gerektirmiyor. Özellikle bina size ait ise çok daha uygun bir maliyet ile apart otelinizi açabilirsiniz. Apart otelinizin oda sayısı ve kullanılacak mobilyaların kalitesi maliyeti etkileyen en önemli unsurlardan biridir. 15 odalı bir apart oteli çok işlek ve turist yoğunluğu olan bir yerde apart otel almak istiyorsanız 5 ya da 6 milyon dolar civarında maliyetiniz olabilir. Ancak sıfırdan kendiniz açmak isterseniz bu maliyet daha düşük olacaktır.

Apart oteli açabilmek için ödenmesi gereken tesis ücreti bulunuyor. Aynı zamanda müessese harcı gibi harçlar da ödenmesi gereklidir. İyi bir yerde işletme binası da size ait ise açacağınız apart otelin maliyeti 500 bin ile 1 milyon TL arasında olabilir. Ancak burada önemli olan konu otelinizi açacağınız lokasyondur. Bir apart otel açarken kullanılacak dekor malzemelerinin kaliteli olması birçok kişinin de burayı tercih etmesini sağlar.

 

Apart Otel Kazancı ve Getirisi

Apart otel açmak birçok yönden maliyeti yüksek gibi görülebilir. Ancak getirisinin son derece yüksek olduğu söylenebilir. İyi bir yerde konumlandırılan apart oteller sizlere aylık en az 40- 50 bin TL arasında kar bırakabilir. Turizm sezonunun yoğun olduğu zamanlarda bu karlılık daha da yüksek olabilir. Bununla birlikte maliyeti etkileyen unsurlar olduğu gibi apart otel kazancı ve getirisi de farklı faktörlerden etkilenebilir.

Aparttaki oda sayısı, personellerin maaş durumları, çalıştırılan personel sayısı, yeme içme konusunda verilen hizmetlerin ücreti gibi konular apart karlılığını etkiler. Bununla birlikte ilk aylarda otelinize ilgi az olabilir. Bunun için iyi bir reklam çalışması yerli ve yabancı turistlerin ilgisini otelinize yöneltebilir. İyi bir reklam ile aylık kazancınız da yüksek olacaktır. Aynı zamanda turizm sezonunda kış aylarında olduğundan daha fazla kazanabilirsiniz.

 

Apart Otel Açmak İçin Gerekli Belgeler

Apart otel açmak için gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanarak belediyelere teslim edilmelidir.  Bulunduğunuz yerin belediyesinin istemiş olduğu belge listesi içerisinde ek belgeler de bulunabilir. Ancak ruhsat alabilmek için gerekli evraklar şunlardır:

 • Şahıs işletmesi kuracaksanız kimlik belgesinin fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Sabıka kaydı
 • SGK’ya bağlı olduğunuzu gösteren bir belge
 • İşletici kimlik bildirme belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Yangına dayanıklılık raporu
 • Belediye iş yeri açma ruhsatı görüş belgesi
 • Esnaf odaları kayıt belgeleri
 • Vergi levhası fotokopisi ve imza sirküleri
 • Ticaret Sicil Gazetesi

Eğer şahıs işletmesi kuruyorsanız vergi levhası fotokopisi, imza sirküsü ve Ticaret Sicil Gazetesi istenmiyor. Bunların yanında apart otel açmak için güvenlik kameraları ve kayıt sistemleri de bulundurmaya önem vermeniz gerekiyor.

 

Butik Otel Açmak İçin Şartlar

Turizm sektöründe yer almak ve bu sektörde önemli kazançlar elde etmek istiyorsanız butik otel avantajlarından yararlanabilirsiniz. Ancak butik otel açma konusunda birtakım şartlar bulunuyor. Bu şartları yerine getirmeden bulunduğunuz yerin belediyesinden ruhsat alma şansınız olmayabilir. Öncelikle otelinizin mutlaka yüksek güvenlik standartlarını taşıması gerekiyor. Butik otel açmak için şartlar konusunda güvenlik en önemli konular arasında bulunuyor. Gerekli yerlerde kameralar bulunmalıdır.

Otelin girişinde güvenlik personeli bulunmalı ve ruhsatının alınmış olması gereklidir. Binanızın yangın gibi durumlara karşı son derece korunaklı olması gerekiyor. Ruhsat alma belgelerinizi hazırladıktan sonra gerekli resmi başvuruları da gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte gerekli harçları ödemeli ve harçların ödendiğine dair dekontları da almalısınız.

 

Butik Otel Açmak İçin Devlet Desteği

Butik otel açmak için devlet desteği işletmeciler açısından büyük bir avantaj oluyor. KOSGEB tarafından verilen teşvikler sayesinde işletmeciler otellerini daha kolay şekilde açabiliyorlar. Bu destekleri KOSGEB turizm destekleri adı altına alabiliyorsunuz. Birçok sektöre çeşitli hibe destekleri veren kurum NACE listesinde yer alan işletmelere birtakım programlar uygular. Bu programlar sayesinde girişimciler daha sağlam temeller üzerine bir işletme kurma şansı elde ediyor.

KOSGEB kuruluş desteği olarak gerçek kişi olan işletmelere 5 bin TL verirken sermaye şirketi olan işletmelere 10 bin TL veriyor. Bunların yanında işletmelerin birinci performans ve ikinci performans dönemlerine göre de yine desteklerini sürdürüyor. Bunun yanında sertifika destekleri de sunuluyor.

 

Apart Otel Açmak İsteyenlere Öneriler

Apart otel açmak son derece riskli bir sektördür. Eğer açacağınız apart otelin bulunduğu yer işlek bir alan değilse işletmenizin karlılığı düşebilir. Fakat turizm bölgesinde yer alan bir apart otel açmayı düşünüyorsanız yaz sezonlarında güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Apart açmak isteyenlere öneriler olarak öncelikle lokasyon bilgisi verilmektedir. Lokasyon ne kadar iyi olursa apartınız o kadar fazla tercih edilebilir. Aynı zamanda konforlu ve klas bir apart otel hazırlamaya özen göstermelisiniz. Yerli ve yabancı turistlere hitap edecek nitelikte bir yer olursa çok geniş bir müşteri kitleniz olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.