Fotokopi Dükkanı Açmak | Copy Center Açma Maliyeti

Copy center, fotokopi merkezleri ya da fotokopi dükkanları başta öğrenciler olmak üzere kamu görevlilerinden ofis  çalışanlarına dek hemen hemen herkesin yolunun düştüğü  hizmet birimleri. Özellikle vize ya da final haftaları gibi belirli dönemlerde yoğunluğu ile dikkat çeken fotokopi dükkanları, eğer rekabetçi sistem içinde kendi özgünlüğünüzü de bulabilirseniz oldukça iyi paralar kazandıran bir iş. Bu nedenle fotokopi dükkanı açmak kendi işini kurmak isteyenlere ve girişimcilere her dönem cazip görünüyor. Girişimciler, kendi işini, dükkanını açmak isteyenler fotokopi dükkanı nasıl açılır,  fotokopici açma maliyeti ne kadardır sorularına da yanıt arıyor.

Fotokopi Dükkanı Açmak 2

Fotokopi Dükkanı Açmak 2

Fotokopi dükkanları iş fikirleri denildiğinde en çok kazandıranlar listesinin başlarındaki yerini koruyor. Ancak bu durum fotokopi dükkanından, mevcut yatırım ve rekabet sektörü içinde garanti olarak kar elde edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü fotokopi dükkanları ya da copy centerlar  günümüzde giderek yaygınlaşan bir sektör. Dolayısıyla da bu alanda günden güne rekabet kızışıyor. Rekabet ortamında bir anlamda sağ kalmak ve karlı bir iş yapmak için işin en başından bazı konulara dikkat ederek, yere sağlam basmak gerekiyor.

 

Peki fotokopi dükkanı açmak ve uzun süreli karlı bir iş yapmak, kısa sürede kara geçmek için nelere dikkat edilmeli. Fotokopi dükkanı açmak 2021 tüm detaylar bilindiğinde karlı bir yatırım için doğru adımları işin başında atmak kolaylaşır. Aslında fotokopi dükkanının açılacağı bölge, il, elinizdeki kaynak para önemli değişkenler ancak genel olarak şunlar gözden kaçırılmamalı:

 • Fotokopi dükkanlarında diğer copy centerlara göre daha fazla maliyetle fotokopi çeken, küçük işletmelerin günümüzde fazla şansı kalmadı. Bu nedenle hedefleri en baştan yüksek tutmakta fayda var.
 • Fotokopi dükkanı açmak için öncelikle en yüksek kalitede olmasa dahi ortalama bir hız ve kalitede donanım malzemelerini almanız gerekiyor.
 • Dükkan kirasından, malzeme bedellerine dek ortalama 50 bin lira’ dan başlayan bir açılış kotasını gözden çıkartmalısınız.

Fotokopi Dükkanı Açmak

Fotokopi Dükkanı Açmak

Fotokopi Dükkanı Açmak

Fotokopi dükkanları özellikle öğrencilerden oluşan geniş bir müşteri potansiyeline sahip. Temel ağitimden master seviyesine dek öğrencilerin potansiyel bir müşteri olması, özellikle işlek bölgelerde kurulan fotokopiciler için oldukça karlı bir işe dönüşebiliyor. Bir copy center ya da fotokopici dükkanı için işlek bölge ise okullara, üniversite yurtlarına yakın lokasyonlar anlamına geliyor. Dolayısıyla da fotokopi dükkanı açmak isteyenler kiralayacakları ya da satın alacakları dükkanın yerini iyi ayarlayabilmeli. Okullara ya da kentin işlek merkezlerine yakın lokasyonlar öncelikle tercih edilmeli.

 

Copy Center açmak isteyenler, işin başında ticari kaygılar yaşayabilir ve fotokopici açmak karlı bir iş mi gibi soruları sorabilirler. Ticari faaliyet; özgünlük, sağlıklı müşteri ilişkileri, işyerinin yeri bakımından avantajlı olup olmaması, işyerinin donanımı gibi konulardan etkilenir. Dolayısıyla da fotokopi dükkanı açarak çok paralar kazanmak biraz da ticari zekanıza, yeteneğinize, insan ilişkilerinize, işyerinizin yerine de bağlıdır. Bunların yanında copy center açmak, sabit bir müşteri potansiyelini bulundurması açısından avantajlı iş fikirleri arasındadır. Dahası mühendisler ve mimarlar, projeleri ve çalışmaları için fotokopi dükkanlarının hatırı sayılır müşterileridir. Tarama, özellikle tez dönemlerinde cilt yaptırma gibi nedenlerle de fotokopi merkezleri ciddi bir müşteri potansiyeli çekmektedir.

 

Fotokopi Dükkanı Nasıl Açılır

Fotokopici ya da copy center  açmak için işyeri açma ve çalışma ruhsatınız olmalıdır. Fotokopi dükkanı açmak için çalışma ruhsatı nasıl alınır?

 

 • Sıhhi işyeri açma ruhsatı almak için öncelikle dükkanınızın yerini belirlemeniz gerekir. Dükkanınızın adresinin bağlı olduğu vergi dairesine istenen belgelerle birlikte işyeri açma ve çalışma ruhsatı için başvuruda bulunmalısınız. Vergi levhası çıkarttıktan sonra ilgili belgeleri işyerinizin bulunduğu belediyeye sunmanız gerekir.
 • Fotokopici açmak için gerekli belgeler arasında vergi levhasının aslı ve fotokopisi, kira kontratı ile tapu fotokopileri, iskan belgesi, esnaf ve zanaatkarlar sicil kaydı belgesi de bulunmaktadır. Ruhsat ve denetim müdürlüğünden alınacak başvuru formları da eksiksiz doldurularak evrak dosyasına eklenmelidir.

 

Fotokopi dükkanı açarken gerekli yasal prosedürlerle ilgili bir avukat vasıtasıyla daha detaylı bilgi alabilirsiniz.  Konuyla ilgili olarak bağlı bulunduğunuz belediyeden de müşavirlik isteyebilirsiniz. Copy center açmak için sermayenizi de çok iyi değerlendirmeli, fotokopi makinaları ve iyi bir donanımla işe başlamak istiyorsanız kesenin ağzını açmalısınız.  Kara geçene dek, fotokopi makinası kiralayarak da copy center açabilirsiniz.

 

Fotokopi merkezi açarken, dükkanınızın lokasyonunu da iyi seçmelisiniz. Dükkanınızın  potansiyel müşteriyi rahatlıklı çekebileceğiniz bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Fotokopici Açma Maliyeti

Fotokopici açmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de doğal olarak fotokopici açma maliyeti ne kadardır sorusunun yanıtı oluyor. Dükkan açmak için maliyet belirlenirken maliyeti arttıran en önemli noktanın fotokopi malzemeleri olduğu unutulmamalıdır. Kiradan sonra, fotokopi malzemelerine eğer işe iyi düzeyde başlamak istiyorsanız vereceğiniz para 2 bin Lira’ dan 20 bin Lira’ ya dek çıkmaktadır. Fotokopi açma maliyeti ortalama olarak şu şekildedir:

 • Kiralık işyeri fiyatları ilden ile, bulunulan bölgeye göre değişiklik gösterir.  kiralar ortalama 2 bin ile 30 bin arasında değişir.
 • Fotokopi araç gereçleri ve donanım, ekipmanlar için en az  50 bin Lira’ yı gözden çıkarmanız gerekir.
 • Alt ürünler de dahil diğer giderler için de en az 10 bin civarında bir harcamanız olacaktır.
 • Ayrıca açılış yapmak istiyorsanız 5 bin civarında bir harcamanız olacaktır.

 

Copy Center Kazancı

Copy centerlar kazandırır mı? Fotokopi dükkanı açmak karlı mı? Fotokopici açmadan önce gerçekten para kazanıp kazanmayacağınızı merak edebilirsiniz. İyi bir lokasyonda, işini iyi ve temiz yapan, müşteri ilişkileri gelişmiş ve sürekli donanım olarak kendini yenileyen bir fotokopicinin para kazanması işten bile değildir.  Fotokopiciler, copy center kazancı olarak  günlük ortalama 800-900 lira ciro elde edebilir.

 

Fotokopi dükkanı işinizi iyi yaparsanız, aylık olarak ortalama 20 bin ile 50 bin arasında para rahatlıkla kazandırır. Yaz aylarında günlük ciro düşse de okul sezonunda ciro ikiye katlanır. İşin başından işyerini iyi bir lokasyonda açmak, güncel olarak modern makinelerle işe başlamak, fotokopici sektöründe gelişmelere ayak uydurmak kazanç elde etmek için önemli detaylardır.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Fotokopi Dükkanı Açmak isteyenlere Öneriler

Fotokopi Dükkanı Açmak isteyenlere Öneriler

Fotokopi Dükkanı Açmak isteyenlere Öneriler

Fotokopi dükkanı açmak isteyenler, işin kazancı konusunda tereddüt yaşayabilir, işin başında bir takım kaygılar hissedebilirler. Ticarete atılan herkes gibi amaç, kar elde etmek, iyi düzeyde bir gelir kazanmaktır. Fotokopici açmadan önce fotokopi dükkanı açmak isteyenlere öneriler konusunda araştırma yapılabilir.

 

 • Öncelikle ortalama 50 bin ile 70 bin arasında bir sermayeyi gözden çıkarmalısınız
 • Fotokopi malzemeleri, özalit ve fotokopi ekipmanları konusunda iyi bir araştırma yapın,
 • Alt ekipmanlarınız ve diğer malzemeler konusunda da kaliteden taviz vermeyin,
 • İşyerinizin okul, yurt, üniversite gibi müşteri potansiyelinizin zengin olacağı yerlere yakın olmasına dikkat edin,
 • İşyerinizin metrekare olarak işinizi görecek yeterlilikte olmasına özen gösterin,
 • Müşteri ilişkileri konusunda profesyonel destek alabilirsiniz,
 • İşyeri tabelanızın da dikkat çekici olması da önemli bir konudur,
 • Ayrıca dikkat çekici bir etkinlik tasarlayarak işyeri açılışı ile potansiyel müşterilerinizi ilk günden çekmeniz de yararınıza olacaktır
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.