Midyeci Dükkanı Açmak | Midyeci Açma Maliyeti ve Kazancı

Müdavimleri tarafından her zaman sevilerek tüketilen midye, özellikle genç neslin talep ettiği bir ürün. Bundan birkaç yıl önce satışının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde ayak üstü alınıp yenilen bir aperatifti. Son yıllarda özel olarak mide işi ile uğraşan kişiler, satışa uygun lokasyonlarda  oldukça iyi paralar kazanıyor. İçki sofralarının da aranılan mezesi midye yetiştirmek ve satmak girişimcilik sektöründe popüler olmaya başladı. Bu yazıda midyeci dükkanı açmak, kar marjı ve gerekli belgeler gibi konularda tüm detayları sizlere aktaracağız.

Midyeci Dükkanı Açmak

Midyeci Dükkanı Açmak

Midye dükkanı açmak bu işi ancak titiz biçimde, kaliteli olarak yapacaksanız soyunmanız gereken bir iş. Aslına bakarsanız gıda sektörüne girecekseniz desturunuz ‘önce lezzet’  olmalı. İnsanlar yemeye içmeye parasını lezzet almak için ödüyor. Bunun yanında midyenin bozulmuş bir ürün olarak sindirim yollarını mahvettiğini düşünürsek, insan sağlığına karşı dürüst davranmalısınız. Yemediğini yememek tabiri midyeciler için defalarca hatırlatılmalı… Satışınızı iyi yapabileceğiniz, taze midye alabileceğiniz balıkçılarla ve midye üreticileri ile anlaşabildiğiniz, temiz mutfak araç gereçleri ile işinizi yapacağınız sürece lokasyon olarak da tam yerindeyseniz midye işi kazandırabilir.

 

Konu midyeci dükkanı açmak olduğunda  çok çeşitli detaylar işin içine karışıyor. Genellikle kokoreççi dükkanlarında, balıkçı restoranlarında ya da ayak üstü tezgahlarda satışı yapılan kabuklu deniz ürünleri için spesifik  olarak çalışma bazı koşullarda daha avantajlı:

 • Deniz kültürünün yaşandığı, kıyı kesimlerinde midyenin üretimi de yapılacağından bir midye dükkanı işletmek karlı bir işe dönüşebilir.
 • Midye dükkanını açarak karlı bir işe soyunmak istiyorsanız balıkçıların yoğun olduğu bölgelerde çalışmayı düşünmelisiniz.
 • Yaz aylarında turist çeken kıyı beldelerde, işini layıkıyla, temiz yapan bir midyeci oldukça iyi paralar kazanabilir.

 

Midyeci Dükkanı Açmak

Midyeci Açmak 2

Midyeci Açmak 2

Midyeciler arasında  seyyar satıcılar oldukça azalsa da hala var. Restoranlarda, özellikle içkili mekanlarda bir aperatif olarak midye de satılıyor. Ancak son zamanlarda  bu işin dükkan işletmeciliği de revaçta. Hatta kabuklu deniz mamulleri satmak isteyenler, ellerinde imkanlar varsa kesinlikle seyyar satıcılığı değil dükkan açmayı düşünmeli.

 

Kabuklu deniz ürünlerine toplum son yıllarda bir hayli alıştı. Tüketimi yaygınlaştıkça da özellikle kıyı kesimlerde çok kazanan midyeci dükkanları açılmaya başlandı. Örneğin Gelibolu’ ya yolu düşenler, üretimleri de titizlikle yapılan midyeleri tatmadan,  hatta hem midye üretip hem de satan midyecilere uğramadan dönmemeli. Midyeci dükkanı açmak, tedarik noktasında da temiz iş görecek insanlara ulaşabiliyorsanız işe atılmak için iyi bir alternatif.

 

Midyeci Nasıl Açılır

Kendi işini kurmak isteyenler, midyeci nasıl açılır sorusunun yanıtını da araştırabilirler.  Malum midyecilik  de son yıllarda bir hayli gözde bir işletme sektörü halini aldı.

 

Midye satışı yapan yerler, sıhhi işyerine girmekte. Dolayısıyla da dükkan açacaksanız, çalışma ruhsatınız elinizde olmalı. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı ise elinizde vergi levhanızla birlikte işyerinizin bağlı bulunduğu belediyeden alınıyor. Belgeniz olmadan çalışamazsınız, çok ciddi yasal süreçlerle karşılaşabilirsiniz.

 

İşe girişmeden önce iyi bir lokasyonda dükkanınızı kiralayıp, kira kontratını elinize almanız lazım. Yani çalışma ruhsatı çıkarabilmeniz için bir adres gösterebilmelisiniz.

 

Midyeci dükkanı açmak için dükkanınızı kiraladıktan sonra vergi dairesinden vergi levhası çıkartmalısınız. Tabi bunu dükkanınızın bağlı olduğu vergi dairesi aracılığı ile yapmalısınız. Daha sonra vergi levhası fotokopisi ve belediyenizin isteyeceği evraklar ve kişisel belgelerinizle  işyeri ruhsatı için başvuruda bulunmanız gerekiyor.Evrakları belediyelerden öğrenmek en doğrusu çünkü bu konuda bölgesel farklılıklar oluşuyor.

 

İşin yasal prosedürler kısmı dışında şunları yapmanız gerekiyor:

 • İşyerinizin dekoru ile ilgilenmelisiniz. Günümüz modern hayatları içinde insanlar gidecekleri yerlerde biraz da gösteriş arar oldu. Lüks lokanta ya da midyeci fark etmiyor, insanlar yiyip içecekleri ortamları kendi çapında nezih, ferah ve temiz görmek istiyorlar.
 • midyecilik işinde tedarikçi bulmak önemli  bir mesele. Midye alacağınız balıkçı ya da üreticilerle anlaşmalısınız. Tedarikçilerinizi  işi temiz yapan insanlardan seçmelisiniz.
 • Midye dükkanınızı açtıktan sonra lezzetli, taze ve temiz ürünler sunmaya dikkat edin, yoksa rekabet ortamı içinde fazla dayanamazsınız.

 

Midyeci Dükkanı Aylık Kazancı

Midyeci dükkanlarında kazanç, müşteri potansiyelinize bağlı. Müşteri potansiyelinin çok zengin olduğu bir işletme aylık 100 binleri bulan satış yapıyor. Tabi aylık yüzbinlerde kazanç herkes için mümkün olmayabilir ancak işinizi iyi yaparsanız ve lokasyon olarak da şanslıysanız, özellikle kıyı kesimlerinde beğenilen bir işletmeye dönüşürseniz aylık 30bin ile 50bin arasında geliriniz olabilir. Yaz aylarında turist çeken beldelerde gelirinizi katlarsınız. Tedarikin yoğun olduğu deniz kentlerinde midye işinden her daim elinize para geçer.

 

Seyyar midye satıcıları, işlek bölgelerde aylık 3 bin ile 6 bin Lira arasında para kazanıyorlar. Dolayısıyla işlek yerlerde dükkan açarak bu işte iyi paralar kazanmanız olası.

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Midyeci Dükkanı Açma Maliyeti

Midyeci dükkanı açmak maliyetli bir iş, baştan söyleyelim. Bunun dükkan kirası, mobilyaları, tedarikçilere ödenecek komisyonu, midye temizlemeden pişirmeye dek açılacak mutfağı, araç gereçleri, yardımcı malzemeleri var. Dekorasyonunuzu ön plana da çıkartmak isterseniz maliyetiniz artıyor. Ortalama ve minimum düzeyde  100 bin Lira’ yı gözden çıkararak bu işe atılmanız gerekiyor. 100 ile 150 bin Lira  civarında bir sermaye ile işe sağlam başlayabilirsiniz. Çok uygun bir yerdeyseniz ve tedarik sıkıntınız da yoksa ancak sermayeniz yetersizse seyyar olarak işe atılıp işi büyütünce dükkan açmayı da hedefleyebilirsiniz. Tabi vergi dairesi ve belediyelerle ilgili prosedürleri yerine getirmeyi ve uygun bir seyyar araçla işe başlamayı unutmayın.

 

Sokakta Seyyar Midye Satmak

Sokakta seyyar midye satmak lokasyon olarak bu işe uygun bir yerde değilseniz, günümüz koşullarında çok da mantıklı değil. Neden derseniz; en başta müşteri potansiyelleri çok zayıfladı. Çünkü midyeci dükkanları yaygınlaştı, üstelik birçok balıkçı artık midye de satıyor. Arz talep meselesine uygun biçimde kokoreççilerin hemen hemen hepsi bu işi de yapıyor. Dolayısıyla daha temiz iş  algısı yaratan midyeci dükkanları varken  seyyar satıcılardan midye alanlar çok azaldı. Yıllardır bu işi yapan, hatta adeta midyeyi bu ülkeye tanıtan seyyar satıcılar da yok değil, bir çoğu işlerini büyütüp  dükkanlarını açmış durumda. Bazıları ise hala çok kazanmaya devam ediyor çünkü tanıdık bir müşteri potansiyeli oluşturmuşlar.

 

Midyeci işine ilk kez soyunacaksanız, sermayeniz yetersizse sokakta seyyar midye satmak size göre olabilir. Ancak tedarik konusunda sıkıntı yaşayacaksanız, bölge olarak kıyı kesimlerde, deniz bölgelerinde değilseniz daha popüler iş fikirlerine göz atmanızı öneririz. Ayrıca seyyar satıcılık yaparken başınızın ağrımaması için öncelikle yolunuzu belediye ve vergi dairesine düşürmenizde fayda var.

 

Midyeci Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası
 • Kira Kontratı
 • Tapu Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Kimlik Fotokopisi
 • Faaliyet Belgesi
 • Esnaflar Odası Kaydı
 • Adli Sicil Kaydı
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • İtfaiye Uygunluk raporu
 • Gıda Tarım Bakanlığı Belgeleri

Yukarıda yer alan belgeler her ilçe belediyesi için değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bu evrakları temin etmeden önce mutlaka bulunduğunuz belediyenin ruhsat işleri müdürlüğüne uğrayınız.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Midyeci Açmak İsteyenlere Öneriler

Midyeci Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Midyeci Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Midyeci dükkanı açmak istiyorsanız, işin ucunda iyi paralar olan bir sektöre adım atıyorsunuz demektir. Tabi müşteri potansiyelinizin yanı sıra midye tedarikçilerine yakınlığınız, işi nerede kuracağınız önemli detaylar. Midyeci açmak isteyenlere öneriler konusunda araştırma yaparak

 • Midye dükkanı açarken bölgedeki müşteri potansiyelinizi gözden geçirin.
 • Kıyıda köşede, mahalle içinde açılmış bir midyeci dükkanı işe yaramayabilir. Dükkanınız için işlek ve hareketli lokasyonlar seçmelisiniz.
 • Midyenin en sevilen içki mezelerinden biri olduğu da düşünüldüğünde içkili restoranlara ya da içki satan yerlere yakın bir lokasyon midyeci dükkanı açmak için harika bir seçim.  
 • Midye satışı yapacaksanız lezzetli ürünler hazırlamalısınız, yoksa kimse sizden midye almaz. Bu nedenle tedarikçilerinizi iyi seçin.
 • Dükkanınızın dekoru için profesyonel ellerden destek almanızda fayda var.
 • Müşteri ilişkilerinizi sıkı tutmaya dikkat edin çünkü midye seven müşterilerden çok ciddi bir müdavim grubu yaratabilirsiniz.

 

Midyeci dükkanı açmak, midyeci açma maliyeti ve kazancı ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.