Soğuk Hava Deposu Kurmak | Maliyeti ve Kazancı

Teknolojik gelişmelere ve küreselleşmeye bağlı olarak hayatın her alanında yaşanan değişimler, yatırım ve işletme sektörüne de yansıdı. Kendi işlerini kurmak isteyenlerin yönelebileceği alanların sayısı günümüzde  çok daha fazla. Gıda sektöründen, saatçi dükkanı açmaya  dek uzanan  geniş bir yelpazede yenilikçi iş fikirleri giderek artıyor. Son dönemlerde özellikle ön plana çıkan yatırım ve işletme faaliyetlerinden biri de soğuk hava deposu kurmak.

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Soğuk hava deposu nedir sorusu akla gelebilir. Kısa süre içinde bozulabilecek her tür gıdanın uygun koşullarda saklanmasını olanaklı kılan endüstriyel depolardır. Özellikle gıda imalatı, kurutulmuş ürün ya da sebze meyve sektörü içinde olan işletmelerin soğutma sistemi ihtiyacına yanıt vermek için kurulmuştur. Medikal ve kimyasal ürünler de depolarda saklanabilmektedir.

 

Bu işe girecekseniz, sebze meyve sektörü, dondurulmuş gıda, deniz ürünleri işletmeciliği, hijyenik üretim sektörleri, kurutulmuş meyce sektörü, pastaneler, yağ üreticileri potansiyel müşteriniz olacaktır. Bu işletmelerin  ürünleri için depolar kiraya verilir.  Yani genel anlamda soğuk hava deposu kurmak  depo kiralayarak para kazanmak anlamına geliyor. Ancak bu depolar, ürünlerin alınarak belirli bir zaman bekletildikten sonra satılması yoluyla da kazanç getiriyor.  Bazı yatırımcılar, hem depo kiralayarak hem de alım-satım ile para kazanıyor.

Soğuk deposu kurmak isteyenlere detayları hakkında geniş bilgiyi  yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

 

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Soğuk Hava Deposu Açmak

Soğuk Hava Deposu Açmak

Soğuk hava deposu kurmak karşıdan oldukça farklı, cazip bir işe benziyor. İşin içine depoların hazırlanmasında kullanılan ısı yalıtım malzemelerinin kalitesi, deponun yeri, kiracılarınıza nasıl ulaşacağınız, kiracılarınızla müşteri ilişkileriniz, tabi bir de yüksek maliyet gibi detaylar karıştıkça işin zor tarafları da ortaya çıkmaya başlıyor. Avantajları, dezavantajları ile bu işi inceleyerek sektöre atılmakta fayda var. Dolayısıyla titiz bir araştırma yapmanız, depo kurmak istediğiniz bölgede ihtiyaç analizini doğru biçimde ortaya koymanız gerekiyor.

 

Soğuk hava depoları izolasyona dayanan bir altyapı sistemi. Bu işletmeleri gerekli kılan nedenler konusuna bakalım,

 •  mevsimsel üretimlerde, üretim fazlası sebze ve meyvenin  bozulmaması için bu depolara ihtiyaç vardır,
 •  kurutulmuş meyve imalatına talebin artmasıyla beraber, bu işle uğraşan işletmeler için soğuk hava depolarına  gereksinim doğmuştur,
 • gıda sektörünün ve lüks marketler zinciri kavramının hayatımıza yerleşmesiyle birlikte depolar önem kazanmıştır,
 • İnternet üzerinden  yapılan alışverişlerin adeta bir kültüre dönüşmesi özellikle gıda sektöründe yer alan işletmelerin iş hacmini arttırmış, bu durum da depoları zorunlu kılmıştır.

 

Dolayısıyla soğuk hava deposu kurmak istiyorsanız, baştan söyleyelim bu işi yapan insanlara ihtiyaç var.  Zaten bu nedenle iş; oldukça popülerlik kazanmaya başladı. Bu popülarite içinde sahada işini bilen, sıkı bir rakip olarak sektöre atılırsanız iyi paralar kazanabilirsiniz.  Evet maliyeti yüksek bir iş ancak yüksek maliyetine  karşılık depo, iki yıl içinde sizi kara rahatlıkla geçiriyor.

 

Soğuk hava deposu kurmak teknik yönü ağır bir yatırım işi. İşin derinlemesine girmeden soğuk hava deposu nasıl kurulur konusunu özetleyelim:

 • Öncelikle kullanılacak alan soğuk hava deposuna elverişli olmalı, şehrin işlek caddesinde bir ofise depo kurulamayacağı  için kentten uzak, belediyenin onay vereceği bir bölge seçilmelidir. İşe atılmak istiyorsanız bina yan da ofisten ziyade işiniz arsa ile olacak.
 • Deponun kurulacağı yer döşemeden duvarlara ısı yalıtımından mutlaka geçirilmeli. Yani inşaat da işin önemli bir parçası.
 • İzolasyon ve inşaat olarak mekan hazırlandıktan sonra soğuk hava panellerinin mantolanması işlemi yapılır,
 • Deponun en önemli parçası olarak motorlar  monte edilir, genellikle tavan seçilir.
 • Depo kapakları takılır.
 • Çalışan ve işçi güvenliği için tüm önlemler alınır.

 

Görüldüğü gibi soğuk hava deposu kurmak istiyorsanız işin içine birçok ince detay girecek. Tabi iş detaylandıkça maliyeti de artıyor. Soğuk depo açmak için en az ne kadar paranız olmalı, şimdi bu konuya bakalım.

 

Soğuk Hava Deposu Kurma Maliyeti

Soğuk hava deposu kurmak için ne kadar bir sermayeye ihtiyacınız var?  Yaklaşık 1000 metrekarelik ve 9-10 odalık bir soğuk hava deposunun toplam maliyeti 2 milyon Lira civarında. Ticari soğuk hava deposu kurma maliyeti asgari 1.5 milyon Lira’ dan başlıyor. Ayrıca alan olarak minimum 600 metrekareye ihtiyacınız var.

 

Soğuk hava depolarında maliyet hesabına giren soğuk depolarının 2×2’lik standart ve küçük boyutlu olanları yaklaşık 13 bin lira. Depo fiyatları 1,3 bin ile 2 bin arasında değişiyor. Arsa inşaat maliyeti en az 200 bin Lira’ dan başlıyor. Arsa değeri ve diğer giderler de eklendiğinde , soğuk hava deposu kurma maliyeti  için hatırı sayılır bir sermayeyi gözden çıkarmanız gerekiyor.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Soğuk Hava Deposu Kazancı

Bir işe soyunmadan önce ne derece karlı olduğu önemli bir nokta. Özellikle hatırı sayılır bir yatırım yapacak olanlar, zarar etmeyeceklerinden emin biçimde işe başlamak istiyor. Soğuk hava deposu oldukça yüksek maliyet istese de karlı bir yatırım. Maliyeti gözden çıkaranların,  depolara olan talebin giderek arttığını da düşünürsek iki yıl içinde maliyeti çıkarıp kara geçeceklerini söyleyelim. Kiralama dışında alım satım da yaparsanız mevsiminde aldığınız bir kasa meyve ya da balık ürününü, mevsim dışındayken  aldığınız fiyatın 2-4 katına satabilirsiniz.

 

Bazı durumlarda kimi işletmeler tüm depoyu oldukça hatırı sayılır bir fiyata, belirli dönem kiralayabiliyor. Depo kurulumunda en az 1,5 milyon lira harcadığınızı ve bu paranın muhtemelen iki yıl içinde kara dönüştüğünü düşünürsek soğuk hava deposu kazancı  bir hayli fazla.

Soğuk Hava Deposu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Soğuk hava deposu açmak için şirket kurmalısınız. Şirket kurarken şahıs, Limited ya da anonim şirketi için başvuruda bulunabilirsiniz. Seçeceğiniz şirket türüne göre evraklarda değişiklikler olacaktır. Şirket açtıktan sonra vergi dairesi, SGK, işyerinizin bağlı bulunduğu belediye ve ticaret ya da meslek odaları ile de evrak iş ve işlemleriniz olacak.

Öncelikle şirket kurarak  genel olarak soğuk hava  deposu açmak için gerekli belgeler:

 • Noter onaylı kimlik sureti,
 • İmza beyannamesi
 • İkamet Belgesi
 • Kira kontratı
 • Mali müşavir vekaletname
 • Limited ya da anonim şirketler için şirket müdürleri  veya yönetim kurulu  tarafından imzalanmış şirketin tüm bilgilerini içeren, faaliyet konusunun yer aldığı dilekçe.

Vergi dairesinden vergi levhası çıkartmak için gerekli belgeler.

 • Vergi dairesi işe başlama talep dilekçesi,
 • e-tebligat formu,
 • e-internet şifre talep formu,
 • Serbest muhasebeci mali müşavirler sözleşmesi

Depo kurma işlemleri için bulunduğunuz belediyelerden bilgi alarak adım adım izleyeceğiniz tüm yolları öğrenebilirsiniz. Her bölgede belediyeler arasında uygulama farklılıkları bulunuyor.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Soğuk Hava Deposu Kuracaklara Öneriler

Soğuk Hava Deposu Kuracaklara Öneriler

Soğuk Hava Deposu Kuracaklara Öneriler

Soğuk hava deposu yatırımcılarına giderek ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle bu yatırımlar için %50 oranında hibe desteği de veriliyor. Soğuk hava deposu kuracaklara öneriler :

 • Oldukça detaylı ve titiz çalışma gerektiren, düzenli bir yönetim anlayışı içinde yürütebileceğiniz bir işle karşı karşıya olduğunuzu hemen belirtelim. Bu nedenle, işe iyi bir ekiple başlamanızda fayda var.
 • Devletin depo kurulumunu destekleyen hibe programları hakkında da bilgi edinerek işe karlı başlayabilirsiniz.
 • İşe girişmeden önce bölgenizdeki soğuk hava depoları ve müşteri potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmanız daha iyi planlama yapmanızı sağlar.
 • Depo malzemelerinin yüksek kalitede üretilmiş, teknolojik gelişmelere paralel bir donanımda olması işinize yarayacaktır.

 

Soğuk Hava Deposu Kurmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Şimşek dedi ki:

  Bulun dugum bölge de soğuk hava deposu yok ve bulun duğun bölge çok sıcak ben de soğuk hava deposu yapmak istiyorum deponun kurulacağı yer kiralık olsa sadece odaların kurulumuna ne kadar sermaye gider görüşlerinizi bekliyorum.

 2. Oğuzhan dedi ki:

  Merhaba ben meyve için soğuk hava deposu kurmak istiyorum tahmini şuanda 1000 tonluk bir soğuk hava deposu kurmanın maliyeti nedir cevaplarsanız çok sevinirim ayrıca size ulaşabileceğim bir yer varsa daha iyi bilgi almak için görüşmek isterim teşekkürler

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhabalar, bu konuda üretim yapanlardan en güncel cevabı alabilirsiniz. Zira yazının yazıldığı tarih ile şimdiki tarih arasında büyük enflasyon farkı olabilir.