Saatçi Dükkanı Açmak | Saatçi Açma Maliyeti ve Kar Marjı

Vazgeçilmez aksesuarlar arasında yer alan saat, hediyelik eşyalar içinde de talep gören bir ürün. Duvar ya da masa modellerinden kişisel aksesuara dek farklı dizaynları, estetik özellikleri ile saatler dünyası oldukça renkli… Belki de bu sebeple  saatçi dükkanları yalnız alışveriş amacıyla değil, keyif için de gezilen mekanlar.  Özellikle tatil beldelerinde antik ve egzotik atmosferleri de bulunan bu sevimli dükkanlardan oldukça iyi paralar kazanmak da mümkün. Tabi  saatçi dükkanı açmak konusunda araştırma yaparak ve tüm avantaj ya da dezavantajlarını düşünerek işe başlamakta fayda var. Peki, saatçi dükkanı nasıl açılır, saatçi dükkanı açmanın maliyeti ne kadardır?

Saatçi Dükkanı Açmak

Saatçi Dükkanı Açmak

Bilindiği gibi günümüz rekabet piyasası içinde girişimcilik önemli bir kavram haline geldi. Kendi işini kurmak isteyenler, karlı ve farklı iş fikirleri arayışına girdi. Günümüzün karlı iş fikirleri arasında saatçi dükkanı açmak son zamanlarda popülerlik kazandı. Ticari sektörde iş hayatına atılmak ve dükkan açmak istiyorsanız, işin ne kadar sermaye istediğinden, işyeri açma prosedürlerine dek bazı konularda araştırma yapmanız gerekiyor.

 

Saatçi dükkanı açmak isteyenlere öneriler konusunda sıkı bir araştırma bazen yolunuzu çizmenizde yardımcı olabilir. Bu araştırmayı yaparken sektörün zorlukları ve dezavantajları nedeniyle gözünüzün biraz korkabileceğini hemen ekleyelim. Ama pes etmeyin, günümüz rekabet piyasasında farklı olabilen, özgün davranan ve müşterilerin nabzını tutan işletme sahiplerinin iyi paralar kazanması  her zaman mümkün.

 

Saatçi Dükkanı Açmak

Saat Mağazası Açmak

Saat Mağazası Açmak

Dükkan açmakta kararlıysanız ve saatçilik işine girmek istiyorsanız, işin başında önemli noktaları gözden geçirmekte fayda var:

 • Sınırlı metrekareye sahip dükkanlarda ağırlıklı olarak kol saati gibi kişisel ürünler satılıyor.  Ortalama 40 metrekare bir mekan tek bir kişinin yönetiminde rahatlıkla idare edilebiliyor.   Küçük dükkanlarda saatin yanı sıra tespih gibi aksesuarları da ürün yelpazenizde bulundurmanızda fayda var.

 

 • Daha büyük mekanlarda kol saatlerinin yanısıra duvar ve masa saatleri  satışı da yapabilirsiniz. Hatta yapmanızı öneririz… Ayrıca mekanınız büyüdükçe en az bir kişi çalışana daha ihtiyacınız olacak.

 

 • Saat sektöründe kişisel aksesuar olarak saat kullanımı cep telefonları ile birlikte azalmış görünüyor. Üstelik hem saat satan hem de saat yapan köklü dükkanlar, egzotik mekanlar hala oldukça gözde.  Alışveriş merkezlerinin saltanatını ve bu merkezlerde marka odaklı satışları da es geçmemeli. Bu nedenle işe soyunurken kolay bir rekabet piyasası içinde olmayacağınızı bilmeniz gerekir.  Sektörde rekabet içinde kaybolmamanız için kişiye özel hediyelikler, dekorasyon işini önceleyerek saatçi dükkanı açmak konusunu düşünün deriz.

 

Saat Mağazası Nasıl Açılır

Dükkan açmaya ve saat satmaya karar verdiyseniz işe nerden başlamalısınız?  Saat mağazası nasıl açılır? Ne tür olursa olsun öncelikle bir mağaza açmak için ruhsat almalısınız. İş yeri açma ruhsatı başvuruları ise dükkanınızın ikametine göre vergi dairesi ve bölgenin belediyesi aracılığı ile yapılır. Bu işlemler, yasal bir tür evrak işleridir. Teslim edilecek evraklar konusunda ise en doğrusu işyerinin açılacağı yerin belediyesinden müşavirlik almaktır.

 

Saatçi dükkanı açmak için ruhsat çıkarma belgeleri genel olarak şu şekildedir:

 • Başvuru beyan formu
 • Esnaf odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Dükkanın kira olması durumunda kira kontratı
 • Sicil memurluğundan alınacak sicil tasdiknamesi
 • Ustalık belgesi
 • Emlak beyanı

 

Başvuru belgeleri bölgeye ve belediyeye göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca başvuru şirket işletmesi olarak yapılacaksa belgelere ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, ticaret faaliyet belgesi gibi evraklar da eklenir.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Saatçi Dükkanı Açma Maliyeti

Dükkan açmak, işyeri kurmak bir sermaye gerektirir. İşin niteliği sermayenin taban fiyatında önemli ölçüde etkilidir. Elinizdeki küçük bir meblağ ile ufak bir dükkan rahatlıkla açabilirsiniz ancak konu saatçi mağazası açmak gibi ciddi paraların döndüğü bir sektör olunca, hatırı sayılır bir maliyeti göze almanız gerektiğini baştan söyleyelim.

 

En başta rakiplerinizden sıyrılarak işe sağlam başlamanız iyi bir lokasyonda, işlek bir yerde dükkan kiralamakla olur. İşlek bir yerde, nezih bir dükkan kirası için ise aylık  en az 5 bin lirayı gözden çıkarmalısınız.  Saatçi dükkanı açma maliyeti hesaplanırken tutacağınız dükkanın iç dekoru da işin içine girer. Satışını yapacağınız malları ne derece ferah ve nezih bir ortamda sergilerseniz o derece çok müşteri çekersiniz. Ayrıca müşterileriniz için kahve ikram edeceğiniz bir oturma grubunu ve hoş bir vitrin dekorunu mağazanızda düşünmenizi öneririz. Dolayısıyla dekor, iç mekan tasarımı için bir profesyonelden yardım almak için kesenin ağzını açık bırakmak gerekecek.

 

Saatçi dükkanı açmak için satacağınız malları getirmek de masraflı olacaktır. Anlaştığınız markaya, satacağınız saatlerin ortalama fiyatlarına göre bu oranlar etkilenir. Ayrıca duvar ve masa saatlerine de yönelmeniz gerekir ve bu maliyeti arttırır.  Dolayısıyla iyi bir lokasyonda, nezih bir ortamda, kaliteli ürünlerle işe girişmek istiyorsanız en az 150 bin Lira civarında bir sermayeniz olması gerekiyor.  Günümüzde nezih bir ortamda saatçi dükkanı açmak ortalama 200 bin lirayı buluyor.

 

Saat Dükkanı Kar Marjı

Dükkan açarak ticarete atılmak ve kendi işini kurmak isteyenlerin en başta, kar yapar mıyım şeklinde kaygıları mutlaka oluyor. İşyeri açarak kara geçmek, müşteri potansiyelinizi dükkanınıza çekebilmenize, ayrıca çektiğiniz müşteri potansiyelini koruyabilmenize bağlı. Bu da müşteri memnuniyetini önceleyen, kaliteli ve güleryüzlü hizmet anlayışı içinde hareket eden bir vizyon geliştirmenizle olacak bir iş. Ayrıca saat piyasası çok hızlı gelişen bunun  yanında hediyelik eşya dünyasında  ciddi yeri olan bir sektör. Bu nedenle piyasayı yakından takip etmeniz de karınızı arttıracak önemli bir nokta.

 

Peki saat kar marjı günümüzde ne oranda? Saatçi dükkanı açmak karlı bir iş midir? Saat dükkanından ciddi paralar kazanılır mı?

 

Ciddi anlamda satış gerçekleştirirseniz saat kar marjı ortalama E’ tir. Pahalı saatlerde iyi bir satış `’ lara varan kar marjı demektir. İyi bir lokasyonda, ürün çeşitliliği ile ve hatırı sayılır bir sermayeyle açacağınız bir saatçi dükkanında aylık cironuz 70 bin ise ürün  maliyeti ve ürün dışı giderler çıkarıldığında elde edeceğiniz kar aylık  30 bin Lira olabilmektedir.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Saatçi Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

İşyeri açmak ve işletmeye karar vermek  günümüzde çok çeşitli riskleri beraberinde getiren işlerdir. Kazanç getiren birçok işin İnternet üzerinden yapıldığı, lüks alışveriş merkezlerinin mağaza sektörünü önemli ölçüde etkilediğini düşünürsek işyeri açarak piyasada kalmanın çok da kolay olmadığını görebiliriz. Bir yandan da küçük dahi olsa dükkan açarak çok para kazananların varlığı, bu sektöre yönelik umutları canlı tutuyor. Hala kazanan saatçi dükkanlarının özelliklerine baktığımızda,  saatçi dükkanı açmak isteyenlere  öneriler konusunda şunları söyleyebiliriz:

 • Saat piyasası hakkında bir inceleme yaparak işe başlayın. Piyasadaki gelişmeleri ve genel olarak insanların hangi mallara rağbet gösterdiğini araştırın.
 • Müşteri potansiyelinize ve satmak istediğiniz modele, markaya ya da yapmak istediğiniz işe göre bir lokasyonda dükkan kiralayın. Çok iyi saatler satmak için orta düzeyde sosyo ekonomik bir bölge iyi bir tercih olmayabilir.
 • Saat dükkanınızın ismini orijinal ve çekici seçmeye dikkat edin.
 • Mekan dizaynınızın müşterileri çekmek için çok önemli olduğunu unutmayın. Mekanınız konforlu olmalıdır, gireni kaçırmayacak ferahlıkta mekanlar günümüz insanı tarafından daha çok tercih edilmektedir.
 • Müşterilerinizle iletişim açısından müşteri  memnuniyeti ile ilgili kurslara yazılarak kendinizi bu konuda hazırlayabilirsiniz.
 • Günümüzde akıllı telefonlar saat işlevi de gördüğü için kol saatinden ziyade duvar saatleri ve masa saatleri ile kolye saatler gibi çarpıcı aksesuarlara yönelin. Kişiye özel  ürünler ile hediyelik eşya standınızın her zaman iyi işler getireceğini unutmayın.
 • Günümüzde sosyal medya ve İnternet üzerinden reklamını yapan firmalar, her zaman daha önde oluyor.  Sosyal medyayı aktif kullanın, bir web sayfası açarak reklamınızı yapmayı deneyin.
 • Saatçi dükkanı açmak ve dükkanınızı iyi bir şekilde işletmek istiyorsanız tatillerde, vaktiniz oldukça farklı bölge ve beldeleri gezerek, oradaki egzotik dükkanlarda neler satıldığını inceleyin. Belki oralar için küçük ama bulunduğunuz bölgede büyük işler getirecek bir fikir yakalayabilirsiniz.

 

Saatçi Dükkanı Açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Şaban dedi ki:

  Mrh ben THY çalışıyordum eyt ile emekli oldum aldığım tazminatla 400 bin veye 500 bin saatci dükkano açmak istiyorum bağcılar fatih yürüyüş yolunda kirası 10 bin bu işi bilmiyorum bana getirisi götürüsü ne olur lütfen yardımcı olur musunuz