Kargo Bayiliği Veren Firmalar | Kargo Bayilik 2023

Son zamanlarda dijitalleşen dünyanın ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kargolara duyulan gereksinim bir hayli artmıştır. Müşterilerin yoğun sanal talepleri, kargo şubelerini gittikçe yoğun bir tempoya sokmuştur. Artan talepler sonucunda kargo şirketi kurmak baya ilgi görmüş ve kargo bayiliği veren firmalar araştırılır olmuştur. Bu konuda aklınıza takılan ve tüm merak ettiklerinizin cevaplarını detaylı bir şekilde bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kargo Bayiliği Veren Firmalar

Kargo Bayiliği Veren Firmalar

Kargo şirketine sahip olmak sanıldığı kadar zor değildir. Eğer elinizde yeterli sermayeniz varsa, geriye size en uygun firmayı seçerek şartları yerine getirmek kalıyor. Kargo bayiliği veren firmalar ise şu şekilde sıralanabilir:

 

1.Aras Kargo Bayiliği

Faaliyetlerine dağıtım ve pazarlama şirketi olarak başlayıp yoluna şu anki adı ile devam eden Aras, Türkiye’de kargo bayiliği veren firmalar arasında büyük bir yere sahiptir. Aras Kargo, isim hakkı olarak girişimcilerden 230 ile 460 bin TL arasında değişen bir ücret talep etmektedir. Yatırım maliyeti ise şube lokasyonu ve büyüklüğüne göre 60 bin ile 150 bin TL arasında olmaktadır. Aradığı şartlar arasında, bayiliğin işlek bir yerde kurulması ve yeterli deneyime sahip olunması gibi maddeler yer almaktadır.

 

2.Yurtiçi Kargo Bayiliği

800’den fazla bayi ve 4 bini aşan personeli ile Türkiye’nin en büyük kargo firmaları arasında yer alan Yurtiçi Kargo şirketi, bilhassa şubelerinin bulunmadığı bölgelere bayilik veriyor. Ayrıca çok fazla sayıda bayisi bulunduğu için her bölgeden başvuru kabul etmiyor. Yurtiçi bayiliğine sahip olmak için en az 2 nakliye aracınız ve 400 bin TL sermayeniz olmalıdır.

 

3.PTT Kargo Bayiliği

Yer Seçimi, eğitim desteği ve bölge koruması hizmetleri sağlayan PTT kargo bayilik şartları arasında, T.C.vatandaşı olmak, istenilen özelliklere sahip kapalı, kolay ulaşılabilen ve güvenliği sağlanmış bir iş yeri bulmak, herhangi bir kamusal engelin bulunmaması gibi özellikler yer almaktadır. Başvuru için dilekçe hazırlayarak merkez müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Dilekçe ile birlikte diploma belgesi, T.C. kimlik numara beyanı, adli sicil kaydı belgesi, sağlık raporu ve askerlik ilişiği belgesi de ek olarak ibraz edilmelidir.

 

4.MNG Kargo Bayiliği

Dünyada 220 değişik ülkede hizmet veren MNG kargo şirketi, 2003 yılında ticari faaliyetlerine başlamıştır. Filosunda kendine ait kargo uçağı bulunan tek kargo şubesi MNG’dir. Toplam olarak 800’ü geçkin şubesi mevcuttur. 15 bölge müdürlüğü ve 25 aktarma merkezine sahiptir. Bayilik şartları arasında, 2 yıllık iş tecrübesi, en az lise ve lisans mezunu olmak, 25 yaşını doldurmuş olmak, istenilen yasal izinlerin alınmış olması, işlek lokasyon seçilmesi ve acente başvuru formunun doldurulması gibi maddeler yer almaktadır. Bayilik destekleri arasında ise eğitim, personel, pazarlama, yer seçimi, reklam desteği ve bölge koruması gelmektedir.

 

5.Sürat Kargo Bayiliği

Bölge koruması ve pazarlama desteği sunan Sürat Kargo şubesinin bayilik maliyetleri, değişiklik göstermektedir. İlk etapta Sürat Kargo acente başvuru formunu doldurarak firma ile iletişime geçebilirsiniz.

 

6.UPS Kargo Bayiliği

Ticari faaliyetlerine 1907 yılında başlayıp köklü bir firma geçmişine sahip UPS Kargo şirketi, Avrupa pazarına ilk olarak 1970 senesinde girmeyi başarmıştır. 1988 yılından beri Türkiye’de hizmet vermeye başlamıştır. 260’tan fazla şube ve 700 araçlık filosu vardır. Bayilik maliyetleri açılacak olan bölgenin potansiyeline göre 250 bin TL ile 600 bin TL arasındadır. Bayilik şartları içinde, teminat mektubu sunmak, yoğun iş temposuna ayak uydurmak, yeterli sermayeye sahip olmak, araç temini sağlamak ve G3 yetki belgesi almak gibi özellikler mevcuttur.

 

7.Atak Kargo Bayiliği

Atak Dağıtım ve Taşımacılık Dış Tic. Ltd. Şti, 1996 yılında hizmet vermeye başlayan bir kargo firmasıdır. Lojistik, depolama, kurye, paketleme, dağıtım, özel ve uçucu kurye, aynı gün içinde İzmir, İstanbul ve Ankara teslimatları gibi faaliyetler, şirketin hizmetleri arasında gelmektedir.

 

8.Metro Kargo Bayiliği

2009 yılında kurulmuş olan Metro Kargo, 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Modern taşımacılık yapmakta ve girişimcilerine minimum maliyetlerden bayilik vermektedir.

 

9.Vatan Kargo Bayiliği

Yurt içi ve Yurt dışı ambar sevkiyatı gerçekleştiren Vatan Kargo, 2006 yılında kurulan bir şirkettir. Temiz sicile sahip olmak, gerekli sermaye temini, personel ve zaman yönetiminde deneyim sahibi olmak, marka değerleriyle uyumlu olmak gibi özellikler firmanın aradığı şartlar içindedir. Markalaşmak ve bayilik verdiği şubeler ile koordine içinde işlerini başarıyla yürütmek Vatan Kargo’nun en büyük hedeflerindendir.

 

10.Goose Express Kargo Bayiliği

Hızlı ve hava kargo taşımacılığı alanında hizmet sağlayan Goose Express şirketi, 2007 yılında ticari hayatına başlamıştır. Şu an için toplamda 4 şubesi bulunmaktadır. Bu şubeler İzmir ve İstanbul havalimanları içinde görev yapmaktadır. Dünyanın her yerinde bulunan havalimanlarına hava kargo ve express kurye taşımacılığı yapmaktadır. Goose Express Kargo, Bayilik vermek istediği girişimcilerinden ortalama 50 metre karelik ofis alanı istemektedir.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Kargo Bayiliği Almak İsteyenlere Tavsiyeler

Sıfırdan bir şirket kurmak her zaman kar getiren bir durum olmayabiliyor. Bu nedenle piyasada tanınmış ve belli bir yer edinmiş firmanın bayiliğini almak çok daha kazançlı çıkmanıza katkı sağlayacaktır. Böylece şirket tanınırlığı için ekstra çaba sarf etmenize gerek kalmaz. Tabii ki bayilik almanın da bazı şartları bulunmaktadır. Bu konuda sizlere vereceğimiz tavsiyelere göre hareket edebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Öncelikle işe, cebinizdeki mevcut sermayeniz doğrultusunda almak istediğiniz bayiliğe karar vermek ile başlayabilirsiniz. Seçiminiz kargo bayiliğinden yana oldu ise piyasadaki kargo bayiliği veren firmalar hususunu araştırmaya koyulabilirsiniz. Daha sonra seçtiğiniz kargo şubesinin teslimat süreçleri hakkında incelemelerde bulunarak herhangi bir aksaklık olup olmadığını araştırabilirsiniz. Sorun yaşanan bölgelerde kargo hizmetleri düşük demektir. Bu durum dikkat etmeniz gerekenler arasında bulunuyor.

 

Son olarak açmak istediğiniz kargo firmasının gerekli şartlarını araştırıp size uyup uymadığını kontrol edebilir ve uyuyor ise bu şartları yerine getirmeye başlayabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz bölgede almak istediğiniz kargo bayiliği yoksa bu durum çok işinize yarayacaktır.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Kargo Bayiliği Almak İçin Gerekli Olan Şartlar

Kargo Bayiliği Veren Firmalar 2

Kargo Bayiliği Veren Firmalar 2

 Kargo bayiliği veren firmalar, şirket prensipleri doğrultusunda belirli şartlar sunmaktadır. Aşağı yukarı birbiri ile benzerlik gösteren bu şartları ve kurulum sürecini kısaca şöyle listeleyebiliriz:

 

  • Elbette ilk ve ana kural sermayenin bulunmasıdır. Kargo firmalarının depo ve ana alan kurulumu gibi maliyetleri bulunmakta, bu fiyat ortalama bir şirket için 200 bin TL’ye ulaşan rakamlardan oluşmaktadır. Bayi küçüldükçe maliyetler de değişiklik göstererek azalacaktır.
  • Gerekli sermaye sağlandıktan sonra kargo bayiliği veren firmalar ile görüşmeler sağlanıp yaklaşık 2 hafta içinde bayinizi kurabilirsiniz.
  • Kargo şirketinin görevlendireceği 2 personel, kurulum aşamasında sizlere yardımcı olacaktır. Bu 2 personel eşliğinde tüm işlemleri halletmeniz mümkün.
  • Personel desteğinin yanı sıra araç desteği de tarafınıza sağlanacak olan avantajlardandır.
  • Kargo bayiliği veren firmalar sizden araç talebinde bulunmaktadır. Bu talepler şirketin büyüklüğüne göre değişmektedir. Büyük firmalar için bu rakam 8 ya da 9 iken; daha küçük firmalarda sayı azalmaktadır.
  • Son olarak kargoculuk konusunda belirli bir tecrübeye sahip olunması, istenilen özellikler arasında gelmektedir.

 

Kargo bayiliği veren firmalar listesi ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Görüşlerinizi yorumlar bölümünden bildirebilirsiniz.

Yorumlar

  1. veda keskin dedi ki:

    kargo bayiliği için her donanıma sahibim çarşamba samsunda ilamet etmekteyim