Lazer Epilasyon Merkezi Açmak | Maliyeti ve Kazancı

Günlük bakım ve istenmeyen tüylerden kurtulma günümüzde oldukça popülerlik kazanmış bir konudur. Kıl köklerinin teknolojik aygıtlardan yararlanılarak kökten yakılmasına olan talep artmaktadır. Bu popülaritenin en önemli sebeplerinden biri,  son yıllarda lazer teknolojisinde hızlı gelişmelerin yaşanmasıdır. Vücut tüylerinin son teknolojiler ile alındığı merkezlerinin potansiyel olarak müşteri grubunu genişletmesi, lazer epilasyon merkezi açmak konusuna olan ilgiyi de arttırmış durumdadır.  En kazançlı İş fikirleri arayanlar ve girişimciler epilasyon merkezi nasıl açılır sorusunun yanıtını sıklıkla araştırıyor.  Lazer epilasyon merkezlerinin kazancı  da sıklıkla araştırılan konulardan biri haline geldi.

lazer epilasyon merkezi açmak

lazer epilasyon merkezi açmak

Işığın kullanıldığı optik düzenlemelerle istenmeyen tüylerden kurtulma, günümüzde  gelişmiş ve hijyenik, ayrıca uzun süreli konfor sağlayan bir teknik olarak biliniyor. Teknolojik gelişmeler ve modernleşmeye bağlı biçimde, özel olarak donatılmış istenmeyen tüyleri aldırma merkezleri, erkeklerden kadınlara potansiyel müşterilerini bir hayli arttırdı. Kişisel bakımda estetik ve hijyen yönünden daha iyi uygulamaların talep edilir olması,  lazer epilasyon merkezi açmak konusunu karlı iş fikirleri arasına aldı.

 

Kişisel bakım, güzellik ve epilasyon merkezlerinin yaygınlaşmasına paralel olarak, sektörde rekabet ön ön plana çıkmaya başladı. Bu rekabetçi yapı, lazer uygulaması ile tüylerin giderildiği merkezleri seçerken müşterilerin hassas davranmasından da kaynaklanıyor. Epilasyon merkezi açmak isteyenlerin öncelikle bireylerin bu hassasiyetini yakından tanıyarak donanımlı, steril mekanlarla  en iyi konforu sağlayacak biçimde işe başlaması gerekiyor.

 

Lazer Epilasyon Merkezi Açmak

lazer epilasyon merkezi açmak 2

lazer epilasyon merkezi açmak 2

Güzellik merkezlerinin dallanıp, tek bir işe odaklanması ile birlikte istenmeyen tüylerin giderilmesi spesifik bir çalışma konusu haline gelmiş ve bu amaçla merkezler kurulmaya başlanmıştır.  Eskiden güzellik merkezleri bünyesinde yapılan tüylerin lazer yoluyla temizlenmesi işlemi, günümüzde son teknoloji ile donatılmış özel merkezlerde gerçekleştiriliyor. Bu durum, lazer epilasyon merkezi açmak konusunda ciddi bir girişimci potansiyeli de yarattı.

 

Lazer epilasyon salonu açmak için girişimde bulunacakların bilmesi gereken ilk konu, muhataplarından birinin Sağlık Bakanlığı olduğudur.  Işık kaynaklı optik düzenekle tüy aldırmanın mutlaka uygulamayı bilen bir doktor kontrolünde yapılması gerekliliği, hijyen ve kişisel bakımın yanı sıra cilt sağlığı ile de doğrudan alakalıdır. İşlemin gerçekleştirildiği merkezlerde yönetici pozisyonu için doktor şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla da lazer epilasyon merkezi açmak belediye ve vergi daireleri dışında Sağlık Bakanlığı prosedürleri ile de ilgilidir.

 

Epilasyon Merkezi Nasıl Açılır

Kişisel bakım konusunun spesifik çalışma alanı tüy aldırma merkezleri işletmek, karlı bir iştir. Dolayısıyla da sermayesi olanlar için akıllıca bir yatırımdır. Günümüzde iş fikirleri arasında özel olarak değerlendirilmektedir. Girişimciler tarafından epilasyon merkezi nasıl açılır sorusu sıklıkla araştırılır.

 

Lazer epilasyon, dermatologların alanı içindeki bir konudur ve uygulamayı yapan merkezlerden yalnızca doktor kontrolünde bulunanlar ruhsatlandırılır. Eğer doktor değilseniz ve  merkezinizi yalnızca işletmek istiyorsanız öncelikle merkezin yöneticisi olarak bir doktorla anlaşmış olmanız gerekmektedir.  Lazer epilasyon merkezlerinin ruhsatlandırılması ancak merkezin doktor yöneticiliği ve kontrolünde olacağını kanıtladığınızda mümkündür. Diğer şartları da sağlamanız taktirinde ruhsatlandırılırsınız.

 

Lazer epilasyon merkezi açmak istiyorsanız, konu medikal estetik alanına girdiği  için Sağlık Bakanlığı’ nın ilgili yönetmeliğine göre hareket etmelisiniz. Dolayısıyla öncelikle il sağlık müdürlüğüne başvurarak merkezi açmak için gereken koşulları öğrenmeli, tüm belgelerinizi hazırladıktan sonra ilk sağlık müdürlüğünden gereken izni almalısınız.  Bunun için bilmeniz gerekenler;

 

 • İl sağlık müdürlüğüne işyeri i açma talebinizi bildiren bir dilekçe yazmalısınız.  Lazer epilasyon merkezi açma talep dilekçesi yazarken isteğinizi açık ve net olarak ifade etmelisiniz.

 

 •  Merkezinizi açmak için vereceğiniz dilekçe  ile birlikte dosyanızda bazı belgelerin bulunması da gerekir. Bu belgeler, işyerinizin adresi, kiraladığınız yerin mimar tarafından onaylanmış krokisi, merkezinizde çalışacak uzmanların diploma ya da belgeleri, doktorların bilgileri, diplomaları ile fotoğrafları, merkezinizde kullanacağınız cihazların ilgili belgeleri ve bu belgelerin Türkçe tercümesi şeklindedir.

 

 • Lazer epilasyon merkezi işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı için vergi dairesi ve belediyeler aracılığı ile gerçekleştireceğiniz prosedürler vardır. Bunları işyerinizin bağlı olacağı vergi dairesinden öğrenebilirsiniz. İlgili tüm evrakları eksiksiz hazırlayarak teslim etmeniz gerekecektir.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Lazer Epilasyon Merkezi Kazancı

Günümüzde sadece kadınlar değil erkekler de günlük ve kişisel bakımına, sağlığına ve hijyenine dikkat etmektedir. Bu sebeple gelişmiş ışın teknolojileri ile kişisel bakım hizmeti veren merkezler işletmek, kazançlı bir iştir.  Ancak tüm işyerlerinde olduğu gibi lazer epilasyon merkezleri için de kazancı etkileyen bazı durumlar ortaya çıkacaktır. İşyerinin yeri,  merkez çalışanları, epilasyon doktorunun deneyimi gibi faktörler kazancı etkileyecektir.

 

Lazer epilasyon merkezi kazancı aylık 10 bin lira olabileceği gibi işletmenin kalitesi ile donanımına bağlı olarak 100 bin lirayı da bulabilmektedir. Burada işletmenizin reklamını ne derece yapabildiğiniz, mekanınızın donanımı, ulaşılabilir olması, müşteri ilişkileriniz devreye girmektedir. Ayrıca yaz aylarında kazanç biraz daha artmaktadır.

 

Epilasyon merkezinin kazancı nasıl arttırılır? Şu durumlarda daha iyi kazanabilirsiniz:

 • Epilasyon cihazlarında son teknoloji ile donanımlı bir merkez olmanız kazancınızı arttırır.
 •  Müşteri konforunu, hijyeni ve müşterilerin  hizmet alırken rahat olmasını, başkaları tarafından görünmeyeceği biçimde mekan dizaynını sağlamanız kazancınıza olumlu etki yapacaktır. Bir müşterinin sürekli biçimde size gelmesini sağlar. Ayrıca gizliliği sağlayamayan mekanlardan müşteri potansiyelini kaçırmanız da olası.
 • Müşterilerle olumlu diyaloglar kurabilmeniz kazancınızı da olumlu etkiler.
 • İşyeriniz,  ulaşılabilir olmalıdır. Reklam tabelası göze batmalı ve dikkat çekmelidir. İşlek yerlerde kurulan çalışma yerleri daha fazla kazanır.

 

Epilasyon Merkez Açma Maliyeti

Epilasyon merkezi açmak maliyetli bir iştir. Maliyetin içinde işyeri kirası,  cihazlar ile donanım ürünlerinin bedeli, personele ödenecek ücret, iç dekorasyon girmektedir. Tüm bu giderler en baştan gözden çıkarılmalıdır.

 

Lazer epilasyon merkezi kiraları, bölgeye göre değişiklik gösterir. Ayrıca hedef kitleniz erkekleri de içerecek biçimde bir merkez açabilmeniz metrekare olarak daha geniş alan ister. Bunun yanında işyerinizin müşterilerin birbirini göremeyeceği özel alanlar yaratılabilecek genişliği olanaklı kılması şarttır. Ortalama olarak kiraların 2 binden başlayacağı söylenebilir. Çok daha geniş bir merkez için kiralar 10 bine de çıkabilmektedir. Küçük yerleşim bölgelerinde müşteri sayısı da azalacağından makul kiralarla iyi bir yer işletmek de olasıdır.

 

Lazer epilasyon merkez açma maliyeti satın alınacak cihazlar nedeniyle oldukça yükselmektedir. Epilasyon cihazlarına verilecek para ortalama 130 bin Lira’dır. Dolayısıyla da asgari olarak spesifik biçimde tüy aldırma konusunda çalışmak isteyenler,  bu alanda işyeri kurmaya karar verdiğinde en az  150 bin Lirayı gözden çıkarmalıdır. Merkez açma maliyeti 150-200 bin lira civarında olacaktır ve iyi bir başlangıç için ortalama tutar 170 bin Liradır.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Epilasyon Merkezi Açmak İsteyenlere Öneriler

Epilasyon Merkezi Açmak İsteyenlere Öneriler

Epilasyon Merkezi Açmak İsteyenlere Öneriler

Lazer epilasyon merkezi açma aşamasında gerekli ekipman ve donanımları araştırarak almanız yararınızadır. Ayrıca açacağınız işyerinin yeri de çok önemlidir. Yer olarak kolay ulaşılabilir, merkezde bulunan, işlek bir lokasyona sahip bulunmalıdır. Ancak iç dizaynda çok önemlidir. İşyeriniz; zemin katlarda asla içerinin gözetlenmesine olanak vermemeli, estetik olarak göze de hitap eden, temiz ve modern bir iç dekora sahip  olmalıdır. Medikal bir işletme olacağınız için girenlerin ferah bulacağı, hijyen hissi vermesi açısından iç dekoru gözden geçirilmiş, modern bir yere sahip olmalısınız.

Epilasyon merkezi açmak isteyenlere öneriler:

 

 • Rekabet içinde ayakta kalmak istiyorsanız reklamınızı iyi yapmalısınız. Dolayısıyla da hem web siteniz olmalı hem de sosyal medyayı aktif biçimde kullanarak müşteri potansiyeli çekmelisiniz.
 • Lazer epilasyon merkezi açmak isteyenlere tüm detaylar konularında işin en başında sıkı bir araştırma yaparak mümkün olduğunca bilgi edinmeniz işinize yarayacaktır.
 • İşyerinizi açmadan önce rakiplerinizi tanımaya çalışın ve bölgenizdeki mevcut merkezler hakkında bilgi toplayın. Bu merkezler işinde sizi güçlü bir rakip olarak öne çıkartacak bir detay yakalamaya çalışmanız ve özgün biçimde bir başlangıç yapmanız rakipleriniz içinde öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bazen küçük bir fark dahi büyük adımlar için  yeterlidir.
 • Epilasyon merkezi açarken işletmenizin yerinin müşteri potansiyeliniz için ulaşımının kolay olması gerektiğini unutmayın. Çevrede otopark kolaylığına dek, yerinizi ararken tüm detayları düşünün.
 • Erkek müşteri potansiyelinin de göz ardı etmeyin. Uniseks bir işletme düşünüyorsanız, erkek ve kadın müşterilerin ayrı biçimde hizmet alacağı mekansal konforu, mekanları keskin sınırlarla bölmeniz  gerektiğini unutmayın.
 • Mekanınızın iç donanımı ve dizaynı için bir iç mimardan destek alabilirsiniz.
 • Zaman zaman yapacağınız kampanyalar, paket programlar ile de müşteri potansiyelini arttırabilirsiniz.
 • Açılışınızı da ücretsiz kişisel bakım çekilişi gibi ilgi çekebileceğiniz etkinliklerle yapmanız yararınıza olacaktır.
 • Merkezinizde bireyin sağlığına dost bir yaklaşım içinde olmayı da unutmamalısınız.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.