Logo Yaparak Para Kazanmak | Logo Satma Siteleri

Logo tasarlamak için profesyonel bir grafiker olmanıza gerek yok. Çevirim içi eğitimler ve araçlarla kısa sürede logo yaparak para kazanmak mümkün. Basit tasarımlar için internet siteleri üzerindeki hazır şablonları kullanabilirsiniz. Alacağınız düşük maliyetli ve kısa eğitimlerle daha profesyonel işler çıkarabilirsiniz. 

Logo Yaparak Para Kazanmak

Logo Yaparak Para Kazanmak

Logo, bir şirketin, kurumun ya da birliğin kimliğidir. Hedef kitlenin görsel algısına hitap eder. Kafasında, yapılanma ile ilgili çağrışımları oluşturur. Bu anlamda, logo tasarımları basit ama önemli bir iştir. Eskiden, bu işi yalnızca profesyonel grafik tasarımcılar yapabilirdi. Bugün, hem profesyoneller hem de bu işe yeni başlayanlar logo satma siteleri üzerinden tasarım yapabiliyor. 

Logo yapmak, evden para kazanma yöntemlerinden biri olarak da kullanılıyor. Logo işinden para kazanmak isterseniz, internet üzerinde kendinizi geliştirebileceğiniz çok sayıda kaynak mevcut. Bu kaynaklar arasında okumalar, eğitimler ve çevirim içi araçlar var. Sürekli ve artan bir kazanç grafiğine sahip olmak için makalemizde logo yapıp satmak isteyenlere öneriler bulabilirsiniz.

 

Logo Nasıl Tasarlanır?

Logolar, metin ya da görsel kullanılarak tasarlanabilir. Kullanılacak kurumsal dokümanlara ve ürünlere basılır. Bir kurumu doğru şekilde temsil edecek logoyu tasarlamak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Marka kimliğini iyi kavrayın.

 Logonun temel amacı kurumsal kimliği temsil etmektir. Hizmet verdiğiniz şirket ya da diğer kurumların temel ilkelerini, vizyonunu, misyonunu doğru kavrayabilirseniz ortaya doğru bir ürün çıkarabilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle iyi bir araştırma, derinlemesine görüşmeler yapmalısınız. Sektöre ve müşteri beklentilerine dair bir çalışma da işinizin kalitesini arttıracaktır.

İyi markalardan örnek alın.

 Logo ne kadar güzel gözükürse gözüksün, ait olduğu kurum ile aynı dili konuşamazsa hedefine ulaşamaz. Üzerinde çalıştığınız sektörde olsun olmasın, iyi örnekleri inceleyin. Başarılı bir logonun nelere işaret ettiğini, nasıl bir algı yarattığını anlamanız, çalışmalarınıza yön verecektir. Bu çalışma sizin kendinizi tekrar etmenizi de önüne geçecektir.

Yöntem belirleyin.

 Logo üzerinde çalışmaya başlamadan önce, bir yöntem belirleyin. Hizmet verdiğiniz kurum için sadeliğin mi klasik olmanın mı yoksa iddialı söylemlerin mi öne çıkması gerektiğini belirleyin. Kullanacağınız fontlar, renkler, görsel ya da metinler yönteminize göre değişecektir. Sade bir söylem, klasik bir font ama iddialı bir görsel yanlış bir bütün anlamına gelir. Logo yaparak para kazanmak isteyenlerin mutlaka doğru kombinasyonu oluşturması beklenir.

Logo türünü seçin.

 Piyasada kullanılan farklı türde logolar vardır. Bunlar arasında aşağıdaki kullanımlar yaygındır.

 – Kelime kullanan logolar 

 – Harf ya da baş harflerini kullanan logolar

 – Sembol çalışan logolar

 – Soyut kavramlara odaklanan logolar

 – Amblemler

 Logo tasarlarken, yukarıdaki türlerin yanında bunların farklı kombinasyonları da kullanılabilir.

Logo ögelerini belirleyin.

 Logonun temel ögeleri, logo şekli, renk kombinasyonları ve fonttur. Öncelikleri bir logo şekli seçin. Geometrik şekillerden birini kullanabileceğiniz gibi, soyut ya da organik şekiller de tercih edebilirsiniz. Sonra kullanacağınız renk kombinasyonlarına karar verin. Renk seçimi öncesi, mutlaka renklerin etkileri üzerine çalışma yapmalısınız. Birbirini tamamlayıcı renkler kullanılabileceğiniz gibi analog renkler de başarılı sonuçlar verir. Logo içinde harf kullanımı olacak ise, bir font seçimi yapın. Logo ögelerini seçerken, kullandığını yöntem ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Örnek çalışmalar ile başarı şansınızı arttırın.

 Somut bir ürün üzerinden konuşmak zamanı kullanmak ve başarıyı arttırmak için önemlidir. Örnek logo çalışmaları yaparak, müşterinizden geri dönüşler alın.

Okuyunuz: İnternetten Para Kazanma Yolları

 

Logo Yaparak Para Kazanmak

Mevcut araçlar ve eğitimler ile logo yaparak para kazanmak son derece kolaydır. Zor olan, bu kazancı arttırmak ve sürekli hale getirmektir. Süreklilik için anahtar tanımlar

 • Müşteri memnuniyeti
 • İletişim kabiliyeti
 • Trend takibi
 • Kendini sürekli geliştirme ve değiştirme

olarak sıralanabilir.

Logo tasarımı işine yeni başlıyorsanız, öncelikle iyi bir ön çalışma yapmalısınız. Ön çalışma kendinize bir vizyon oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Dışardan bir göz olarak, en başarılı logoları incelemeli, hikayelerini okumalı, şirket ile ilişkisine dair notlar oluşturmalısınız. Kendinizi tasarımcının yerine koyarak nasıl bir tasarım oluşturabileceğinize dair beyin jimnastiği yapmak sizi başarıya götürecektir.

 

Logo Satma Siteleri

Logo tasarlayarak gelir elde etmek yalnızca üretim işi değildir. Ne kadar kaliteli iş yaparsanız yapın, pazarlayamadığınız sürece kazanç sağlamak mümkün olmayabilir. Yeni başlayanlar için en kolay yol logo satma siteleri ile çalışmaktır.

 

Bionluk.com

 Freelancer yani serbest çalışanların ürünlerini satmak için tasarlanan site, logo tasarımcıları tarafından da kullanılıyor. Site çalışmaları, minimal, kurumsal, 3D gibi farklı kategorilerde sınıflandırıyor. Her kategori için ayrı fiyatlandırma yapmak mümkün.

 Sitede en aktif çalışan tasarımcının 850 civarında sipariş aldığı görülüyor. Tüm aktif logo tasarımcıların ortalama iş alma potansiyeli ise ortalama 75.

SadeceOn.com

 Başka bir freelancer platformu olan SadeceOn, referans konusunda puanlama yöntemini kullanıyor. En başarılı tasarımcının yaklaşık 200 kişiden tam not aldığı görülüyor. Platformda yeni tasarımcıların sayısı da yüksek. Logo yaparak para kazanmak sizin için yeni bir gelir kaynağı olacak ise, bu platformu kullanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

İdemama.com

 Tasarımcıları ve firmaları bir araya getirmek için kurulan idemama.com üzerinden bugüne kadar 20 bini aşkın logo sahibini buldu. Logo tasarımı konusunda uzmanlaşan platformda, proje bazlı teklif veriyorsunuz. Şirket, gelen teklifler üzerinden değerlendirme yaparak çalışmak istediği tasarımcıyı belirliyor. Memnun kalması halinde, kişiye özel projeler de yayınlayabiliyor. Platformlarda kendinizi geliştirip uzmanlaştıktan sonra, idemama.com üzerinden daha çok kazanç elde edebilirsiniz.

 

Logo Yaparak Ne Kadar Kazanılır?

Logo yaparak kazanacağınız para, deneyiminize ve ürünlerinizi pazarlama yöntemine bağlıdır. Serbest çalışan grafik tasarımcılar, logo tasarımı başına minimum 1500 TL kazanır. Grafiker olmadan logo yaparak para kazanmak isteyenler ise farklı zorluktaki tasarımlar için farklı bedel belirler. Piyasada logo tasarım ücretleri logo türlerine göre 80 TL ile 550 TL arasında değişir. Fiyat yoğunlaşması ise 200-250 TL aralığındadır.

Okuyunuz: Para Kazandıran Uygulamalar

 

Kimler Logoya İhtiyaç Duyar?

Şirketler, logo tasarımı konusunda en çok talepte bulunan müşterilerdir. Özellikle yeni kurulan ya da kurumsallaşma konusunda adım atmak isteyen şirketler kendi kimliklerini oluşturmak için logo tasarımına ihtiyaç duyar. Bunun yanında, kurumsal şirketler belli bir dönem sonunda farklılık yaratmak için de logolarını yenileyebilir. Piyasay sürülecek yeni bir ürün için şirketin mevcut logosu dışında farklı bir logo ihtiyacı da duyabilirler. 

Esasında, talebin firmalarda yoğunlaşmasının temel nedeni şirket sayısının çok olmasıdır. Logo yaparak para kazanmak isteyenler için pazar son derece geniştir. Potansiyel müşteriler arasında şunlar yer alır:

 • Organizasyonlar (örneğin, kitap fuarı)
 • Sivil toplum kuruluşları
 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Proje bazlı çalışmalar (örneğin, kız çocukları okusun kampanyası)
 • Bir hedef kitleye ulaşmak isteyen kişiler (örneğin, bir seçimde aday olan kişiler)
 • Resmi kurumlar (daha çok belediyelerin çalışma projeleri)

 

Logo Yapıp Satmak İsteyenlere Öneriler

Logo tasarlama işinden sürekli kazanç sağlamak istiyorsanız, önemli bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Logo yapıp satmak isteyenlere öneriler için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 • Logo, kurumsal kimliğin bir parçasıdır. Web sitesi, kullanılan söylemler gibi bütünü oluşturan diğer ögelerle uyumlu olmalıdır.
 • Logonun kullanım alanlarını öğrenebilmek, daha kaliteli bir sonuç çıkmasını sağlar. Örneğin, araba giydirme gibi büyük alanlarda çalışılacaksa, alanı kaplayacak bir şekil seçimi uygun olabilir. Bu bilgiye sahip değilseniz, logoyu her boyutta aynı kalitede görünebilecek biçimde tasarlamalısınız.
 • Müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Kullanımında sorun yaşamaması için renk kodlarını ve font detaylarını mutlaka müşterinizle paylaşmalısınız. 
 • Müşterinin karar aşamasında somut bilgi en anlamlı bilgidir. Logo yaparak para kazanmak için mutlaka kendi portföyünüzü oluşturmalısınız. 
 • Çalıştığınız bir logo, müşterinin kimliği olduğu kadar sizin de imzanızdır. Kendinizi geliştirmek için, aklınıza gelen güzel fikirler üzerinde de harici olarak çalışmalısınız.
 • Bir logodan en çok beklenen şey özgünlüktür. Özgün işler çıkartabilmek için benzer işlerden feyz almalı fakat andıracak ürünler çıkarmamalısınız. Kendinizi sürekli tekrarlamaktan da kaçınmalısınız. 
 • Logo için düşündüğünüz herhangi bir ögenin hukuki anlamda kullanımına engel bir durum olmadığından emin olmalısınız.
Yorumlar

 1. Samir dedi ki:

  Ilgimi cekdi

 2. İlyas Gündüz dedi ki:

  bence çok iyi

 3. İlyas Gündüz dedi ki:

  ben yaparım güzel bir iș karalıyım tasarımlarım
  güzeldir