Nalbur Dükkanı Açmak | Hırdavatçı Açma Maliyet ve Kazancı

Büyük hırdavat mağazaları dışında küçük hırdavatçı dükkanlarının sayısı azalmaktadır. Dikkat ederseniz nalbur dükkanları artık yaşça büyük olan kişiler tarafından işletilmektedir. Nalbur dükkanı açmak ve bu sektöre girmek için yaş skalasının olmadığını biliyoruz. Ancak buna rağmen yeni girişimcilerin sektöre adım atmamasının nedeni, işi bilmediklerinden kaynaklanmaktadır. Hırdavat sektörü yüksek karlılık içermektedir. Sadece perakende ürün satışı yaparak bu sektörde yerinizi almanız oldukça kolaydır. Yeter ki bu konuda yeterli sermaye rakamlarına sahip olun. Şimdi nalbur dükkanı açmak isteyenlere için nalbur açma maliyeti, hırdavat sektörü kar marjı ve gerekli belgeler gibi tüm konulara değineceğim.

"<yoastmark

Koçtaş, Bahaus ve Tekzen gibi hırdavat satan mağazaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak hiç bir müşteri 10 TL’lik çivi almak ya da 2 kg alçı almak için bu tarz işletmelere gitmez. Bir çok kişi de bu işletmelerin pahalı olduğunu düşünmektedir. Bu dev hırdavat marketlerine gitmektense, nalburdan alışveriş yapmak en mantıklı seçenek gibi görünüyor. Nalbur dükkanlarının kolay ulaşılabiliyor olması ve birebir iletişim kurabilmemiz bu dükkanları avantajlı kılmaktadır. Tabi tüketici için avantajlı olduğu kadar, nalbur dükkanı açmak isteyen girişimci içinde avantajlı.

 

Nalbur dükkanı açmak isteyenlerin duyduğu en büyük şüphe iş hakkında bilgilerinin olmamasıdır. Ayrıca toptan nalbur malzemelerini nereden alacaklarını bilmemeleri de bir soru işareti. Bu konularda endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. Sonuçta bir inşaat yapmıyorsunuz. Tek yapmanız gereken toptan ürün alıp, perakende olarak satmak. Aynı bakkal ya da market dükkanı gibi düşünebilirsiniz. Yeter ki sattığınız malzemeleri bilin. Bu sattığınız malzemelerle ilgili de internet sınırsız bir kaynak. Ayrıca size ne alayım diye soran kişi sayısı oldukça az olacaktır. Nalbur dükkanına genelde ne alacağını bilen müşteriler gelir.

 

Nalbur Dükkanı Açmak

"<yoastmark

Hırdavatçılık sektöründen para kazanmak istiyorsanız, sermaye sıkıntınızın olmaması gerekiyor. Hem müşteri, hem de iş yapan ustalar, tüm malzemeleri bir arada bulabileceği nalbur dükkanlarını tercih eder. Aynı zamanda ürünlerde marka çeşidi sunmalısınız. Özellikle armatür çeşitlerinde hem ucuz malzeme hem de kaliteli malzemeler yer almalıdır. Yeterli sermayeyi ayırabildiğiniz sürece, bu sektörden para kazanmak için ilk adımı tamamlamış olacaksınız.

 

Diğer önemli adım ise müşteri ile iletişim kurma kısmı olacaktır. En azından benim çevremde gördüğüm hırdavatçılarda bu sorun mevcut. Bir çok nalbur dükkanı ya suratsız olmaktan ya da aşırı fahiş fiyatlar sunmaktan müşteri kaybeder. Bu sektörde güler yüzlü olmak ve müşteriye karşı yardımcı olmak onların daha çok alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. Fiyat politikası konusunda ise çevrenizdeki nalbur esnaflarına göre daha rekabetçi olmalısınız. Satın alma gücünün düştüğü bu devirde, artık uygun fiyatlı satan nalbur dükkanları daha da ön plana çıkmaktadır.

 

Şimdi nalbur sektörü ile ilgili bilgi sahibi olmadığınız aşamaya gelelim. Bu sektörde hiç bilginiz yok ise kendinize 1 aylık bir zaman tanıyın. Bu zaman diliminden her gün 2 saatinizi ayırıp, yapı sektöründen satılan malzemelerle ilgili araştırma yapmanız yeterli. Ayrıca çevrenizde bulunan tüm toptancılarla iletişime geçin. Emin olun onlar size daha çok yardımcı olacaktır. Perakende satış yapan işletmeleri genellikle alım yaptıkları toptancılar yönlendirir. Bir çok hırdavatçı ile çalıştıkları için sektörde ne olduğunu ve neler döndüğünü en iyi toptancılar bilir.

 

Bu sektörde sıfırdan nalbur dükkanı açmak yerine devir alarak da girişi yapabilirsiniz. Sahibinden.com sitesinden nalbur dükkanı satışı yapan esnaflar mevcut. Devir fiyatları ortalama 150 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişiyor. Özellikle boya ve dekorasyon ağırlıklı olan dükkanların kar marjı yüksek olduğu için, satış fiyatları da yüksektir. Hırdavat sektöründe devir eden dükkanların bir çoğu emeklilik nedeniyle bu işi bırakmaktadır. Avantajlı gördüğünüz bir dükkanı devir alarak bu işe girebilirsiniz. Ancak fiyatlar konusunda bilginizin olmaması kandırılmanıza neden olabilir.

Eğer yine de sıfırdan nalbur dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, aşağıda yer alan adımları takip ediniz.

 

Hırdavatçı Dükkanı Nasıl Açılır

 • Yatırım tutarı belirleyin. Bir dükkan açmak için öncelikli olarak yapmanız gereken ne kadar sermaye ayıracağınızı belirlemek olmalı. Tüm iş süreci ve hareketlerinizi ortaya koyacağınız sermaye belirleyecektir. Lokasyon, işletme büyüklüğü, iş modeli ve satılacak ürün çeşitleri tamamen ortaya koyacağınız sermaye rakamına bağlıdır.

 

 • İş planları yapın. Bir üst başlıkta sizlere nalbur dükkanı açmak için gerekli seçenekleri sundum. Ya devir alırsınız ya da toptan ürün alarak sıfırdan bir dükkan açarsınız. Bu plan dahilinde ne yapacağınızı yazıya dökün ve adım adım ilerleyin.

 

 • Dükkan yeri araştırın. Açacağınız hırdavat dükkanı için en az 100 m²’lik rekabetin olmadığı bir alanda dükkan bulmanız gerekiyor. Tabi daha büyük olması da size avantaj sağlayacaktır. Ürün çeşidiniz ne kadar çok olursa o kadar gelir elde edersiniz.

 

 • Vergi levhası ve ruhsat alın. Dükkan bulduktan sonra öncelikle bir muhasebeci ile anlaşarak vergi levhası çıkartın. Malzeme almadan önce vergi levhası almanız, ürünleri kendinize fatura ettirebilmenizi sağlar. Bu da vergi yönünden avantajlı olacaktır.

 

 • Tadilat yapmaya başlayın. Dükkan için ihtiyacınız olacak rafları sipariş edin ya da kendinize özel olarak yaptırın. Bu aşamada özel raf yaptırmanız maliyetli olsa da, hazır rafa göre daha işlevsel olacaktır. Rafla birlikte vitrin ve tabela tasarımını tamamlayın.

 

 • Toptan ürünleri tedarik edin. Artık mal alımı yapmak için hazırsınız. İstanbul’da yaşıyorsanız Karaköy, istoç ya da Tahtakale üzerinden toptan nalbur ürünleri alabilirsiniz. İstanbul dışında ise toptancı olan firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

 

 • Açılış İçin hazırsınız. Nalbur dükkanı açmak için görkemli bir açılış yapmanız gerekmiyor. Sadece yeni bir dükkan açıldığını bildirmek amaçlı bazı ürünlerde kampanya yapabilirsiniz. Bunun yanında pankart ya da reklam ürünleri ile dükkanın dikkat çekmesini sağlamalısınız.

 

 • İletişime önem verim. Bu aşamadan sonra para kazanmak için iletişime önem vermeniz gerekiyor. Her gelen müşteriyi kalıcı olarak işletmenize bağlamak için güler yüzlü yaklaşım ve optimum fiyat politikası ile karşılamalısınız.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Nalbur Dükkanı Açmanın Maliyeti

Nalbur dükkanı açmanın maliyeti işletme boyutuna ve ürün çeşitliliğine bağlı olarak 100 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu sektörde büyük bir nalbur olmak ve ürün çeşitliliğinin çok olması aylık gelirinizin artmasını sağlayacaktır. Özellikle boya, armatür ve dekorasyon malzemeleri nalbur dükkanı açmak için gerekli maliyetlerinizi arttıracaktır.

 

Nalbur dükkanlarında yer alan ürünlerin sürekli fiyatları artmaktadır. Bu nedenle bu sektörde aldığınız her ürün dükkanda durdukça para kazanır. Buna sermayesi olan esnaf para kazanır da diyebiliriz. Başlangıç aşamasında sektöre minimum maliyet ile girip, zamanla müşterilerinizi tanıdıkça ürün çeşitlerini arttırabilirsiniz.

 

Nalbur Dükkanı Ne Kadar Kazandırır

Nalbur dükkanında yer alan ürünlerin kar marjı %20 ile %200 arasında değişiklik gösterir. Özellikle açık olan ürünlerde ve boyalarda kar marjı oldukça yüksektir. Günlük 2000 TL ciro yapan bir nalbur dükkanın aylık kazancı en az 20 Bin TL olacaktır. Bu sektörde asıl kazanç tadilat için gelen müşterilerden elde edilmektedir.

 

Bir çok nalbur dükkanı sahibi, komisyonlu olarak iş dağıtmaktadır. Badana ustası arayan bir müşteriye yönlendirme yapan esnaf, bu işi yapandan ortalama %20 komisyon alır. Bir çok nalbur esnafının dükkanı girişinde bu tarz bir pankart ya da yazı astığını görebilirsiniz. Size bu tarz sorular soran günlük en az 10 müşteri olacaktır.

 

Nalbur dükkanı açan esnafın geleceği ile ilgili de bir not düşmek istiyorum. Bir çok inşaat ve müteahhit firmasını araştırın. Bunların büyük bir çoğunluğu hırdavat ve nalbur sektöründen gelmektedir. Özyurtlar İnşaat’ın tarihçe bölümünü okuduğunuz zaman bu söylediğime hak vereceksiniz.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Nalbur Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Faaliyet Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kira Kontratı
 • Vergi Levhası
 • Ruhsat Başvuru Formu
 • Oda Kayıt Belgesi
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Kimlik Fotokopisi
 • Adli Sicil Kaydı
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Yapı Kullanım İzni

Nalbur dükkanı açmak için gerekli belgeler, bulunduğunuz ilçe belediyesine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle ilk önce ilçe belediyesi ruhsat işleri müdürlüğüne gidin. Gerekli belgeler listesini oradan alabilirsiniz.

 

Nalbur Dükkanında Satılan Ürünler

 • Dış Cephe Mantolama Ürünleri
 • Boya Çeşitleri
 • Yalıtım Malzemeleri
 • Teknik Hırdavat Ürünleri
 • Yapı Malzemeleri
 • Alçı, Çimento ve Kalekim çeşitleri
 • Su Tesisatı Malzemeleri
 • Armatür çeşitleri
 • Hobi Malzemeleri
 • İş güvenliği malzemeleri vb.

 

Nalbur ve hırdavatçı dükkanı açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüşlerinizi yorumlar bölümünden bildirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Halim dedi ki:

  Devamını bekliyoruz

 2. Recep tekin dedi ki:

  Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederiz

 3. Mehmet serdar dedi ki:

  Çok teşekkür ederim sizlere hayırlı işler dilerim

 4. Fatih dedi ki:

  Bende 23 yıldır inşaat sektöründeyim ve bilgi birikimim oldukça fazla.O yüzden kısa sürede açma planım var. Yardımınız in teşekkür ederim

  1. patronoldum dedi ki:

   Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Yalnız yaşanmış olan fiyat artışlarından dolayı, makale içinde verilen rakamları en az 2 katı olacak şekilde hesaplamalısınız.

  2. Halil İbrahim dedi ki:

   Benle iletişime geçermisin

 5. fırat dedi ki:

  Çok teşekkürler, vermiş olduğunuz bilgiler oldukça kıymetli oldu bizler için.

  1. patronoldum dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz, umarım faydalı olmuştur.

 6. Rezzak dedi ki:

  Çok faydalı ve değerli bilgiler ALLAH razı olsun.

 7. Yücel dedi ki:

  Yeni bı Dukan açmak mimi ne kadar masraf

 8. Yücel dedi ki:

  Bı dükkan açmak mumun ne kadar