Pazarcılık Yapmak | Pazarda Tezgah Açmak İçin Gerekenler?

Pazarda bir ürün satmak istiyorsanız, öncelikle bu sektörle ilgili dikkat etmeniz gereken bazı konular mevcut. Evet, pazarcılık yapmak en karlı iş fikirleri arasında yer alır. Tamamen sıcak paranın döndüğü bir ekosistem diyebiliriz. Pazarda tezgah açmak sıfırdan bir dükkan açmaya göre daha kolaydır. Ancak sadece avantajları olan bir sektör değildir. Tezgah kiralayacağınız lokasyon, pazar komşularınız, çadır kurulması, pazar malları alımı, hava şartları ve ürün seçimi gibi konular para kazanmanızı doğrudan etkileyecektir. Peki bu doğrultuda, pazarcılık yapmak ve para kazanmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Pazarcılık Yapmak

Pazarcılık Yapmak

Pazara gelen kitle direk sıcak paranın olduğu ve satın almaya hazır olan müşterilerden oluşur. Ürünlerin satışa dönüşüm olasılığının bu kadar yüksek olduğu bir mecra yoktur. Ziyaretçilerinin %97’e yakın olan kısmı sadece alışveriş için orada yer almaktadır. Bu kitleye ürün satmak, bir dükkanda ya da online mecrada ürün satmaktan daha kolaydır. Tabi ne satacağınızı bildiğiniz taktirde.

Pazarda satılan ürünler arasında hem rekabet hem de fiyat avantajı mevcut. Bu avantaj sadece müşteriler için geçerlidir. Yani sizinle aynı işi yapan pazarcılar, sizin rakibinizdir. Müşteriler kim daha uygun fiyata satıyorsa, ondan satın alma eğiliminde olacaktır. Bu nedenle başarılı olmak ve para kazanmak için mutlaka satın alırken kazanmanız gerekiyor. Yani uygun fiyata toptan ürün bulmalısınız. Bunun tek yolu da üreticiden satın almak, aracı olmadan. Şimdi bu yazıca pazarcılık yapmak için ihtiyacınız olan tüm detayları A’dan Z’ye aktaralım.

Not: Pazarcılık yapmak dışında farklı ticari fikirler edinmek istiyorsanız, En Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Pazarcılık Yapmak

Pazarcılık Yapmak - Pazarda Tezgah Açmak

Pazarcılık Yapmak – Pazarda Tezgah Açmak

Pazarda bir ürün satıp para kazanmak istiyorsanız, öncelikle mevcut durumu birlikte analiz edelim. Mevcut durum nedir derseniz; satabileceğiniz üründür diye ilk cevabı ekleyelim. Evet, pazarda en çok satılan ürünler meyve ve sebzelerdir. Ancak siz bu işi sıfırdan yapacaksanız, meyve ve sebze işinden uzak durmanız gerekiyor. Zira bu iş hem tek başına yapılmaz hem de rekabet etmeniz zordur. Rekabetin zor olmasının yanında giriş maliyetinin yüksek olması, sabah erken saatlerde hale gitme, personel ihtiyacı ve ürünlerin bozulma tehlikesi gibi bir çok dezavantaj mevcut. Peki diğer türlü ne yapmalı?

Pazarda tekstil ürünleri, hazır gıda, aksesuar, mutfak gereçleri ve bazı ürünleri satmak beceri ister. Yani bu ürünleri satmayı başardığınız taktirde para kazanmanız mümkün. Bunun nedeni pazara gelen müşterilerin sadece %20’lik kısmı gıda dışı harcama yapmaktadır. Bu %20’lik kısım ise bütçesinin sadece %30’unu gıda dışı harcamalar için ayırmaktadır. Özetle pazarda gıda dışı ürün satarken seçeceğiniz ürünler başarınızı etkileyecektir.

Pazara gelen müşteriler genellikle aradığı ürünü bulmak için gelmezler. Bulduklarını satın almak için gelirler. Sizin yapmanız gereken ise, ona ihtiyacı olduğunu hissettirmek. Örneğin; vapurlarda satılan limon sıkacağını örnek olarak gösterelim. Satıcı bir anda yaptığı pazarlama ile bir kişiye 3 tane satmaya başlar. Halbuki o an kimsenin limon sıkacağına ihtiyacı yoktur. Bu tamamen ihtiyaç hissettirmekten gelir. Pazarda bu tarz ürünler bulduğunuz taktirde sırtınız yere gelmeyecektir. Bu noktada pazarcılık yapmak sizin için karlı bir girişim olacaktır.

 

Pazarda Tezgah Açmak

Pazarcılık yapmak istiyorsanız ürün belirledikten sonra tezgah açmalısınız. Bunun için hangi pazarlarda çıkacağınızı belirleyin. Tabi sizin belirlemeniz tek başına yeterli değildir. Bazı yoğun merkez pazarlarda yer bulmanız imkansıza yakındır. Bunun nedeni tamamen kazançlı olmasından kaynaklanır. Pazar yönetimine ismini yazdırmış, sıra bekleyen yüzlerce kişi olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin; Bahçeşehir Sosyete Pazarı, Fatih Çarşamba Pazarı, Kadıköy Salı Pazarı vb. bunlara en büyük örnektir. Bu pazarlarda yer olsa bile, istediğiniz yerde bulmanız zordur.

Siz turşu satmak istersiniz, ancak tekstilcilerin bulunduğu yer boş olur. Ya da sizinle aynı işi yapan kişilerle rekabet etmenize de izin verilmez. Pazar yönetimi izin verse dahi, yanınızdaki pazarcılar bu durumda sizi rahatsız edecektir.

Pazarda tezgah açmak için iki seçeneğiniz mevcut. Ya pazar yeri kiralayacaksınız, ya da pazar yeri satın alacaksınız. Bu sektörde yeniyseniz, pazar yeri satın almak mantıklı bir seçenek değil. Haftalık 200 TL verip, tahta kiralamak önünüzü görmeniz açısından iyi bir seçenek. Üstelik bu sayede pazarları tanımış olursunuz. Ayrıca bu işte piştiğiniz taktirde, yeni açılacak olan pazarlar ile ilgili de düşen fırsatları daha önceden öğrenme gibi bir şansınız olacaktır.

 

Pazar Yeri Kiralamak 

Sıfırdan pazarcılık yapmak için yer kiralamak en iyi seçenek. Bunun için hem ilan sitelerine bakabilir, hem de pazar yönetimleri ile iletişime geçebilirsiniz. Tabi belediyeler tarafından da yıllık kiralama yapılan semt lokasyonları da mevcut. Ancak yeni olduğunuz için Sahibinden.com sitesine bakabilir ya da bizzat pazar yönetimleri ile haftalık tezgah yeri kiralama konusunda iletişime geçebilirsiniz.

İletişime geçtiğiniz anda size öncelikle ne satmak istediğiniz sorulacaktır. Bu pazar yerlerini kiralayanlar tarafından yazılı olmayan bir kuraldır. Yani yanınızdaki bir esnaf çorap satıyorsa, sizin çorap satmanıza izin verilmez. Bu hem iş birliğinin önüne geçecek, hem de kavga çıkmasına neden olacaktır. Özellikle meyve ve sebze satıcıları arasında bu sorun yaşanmaktadır. Bu nedenle pazarcılık genellikle ailecek yapılan bir iştir. 20-30 tezgahın tek bir aile tarafından işletildiğini şahit olabilirsiniz. Peki yer pazar yeri kiralamak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Pazarın giriş kısmı ya da tam çıkış kısmı olması fiyat açısından farklılık gösterebilir. Ancak her zaman orta kısımlarda yer almak avantaj sağlar
 • Katlı pazar yerlerinde özellikle üst katlar ve alt katlar fazla ziyaret edilmez. Bu nedenle giriş katta bulunmaya özen göstermelisiniz.
 • Pazar tezgahı kiralamadan önce mutlaka kiralayacağınız yerin yanındaki esnaflar ile konuşun. Anlaşamayacağınız kişiler olabilir. Hatta onlar yüzünden yapacağınız işi bırakmak zorunda dahi kalabilirsiniz.
 • Hava durumu pazarcıların en çok dikkat etmesi gereken konu. Yağmur yağdığında suyun birikme noktasında olmanız sizin işinizi olumsuz etkileyebilir.
 • Pazar tezgahının arkasında bir işletme veya dükkan bulunuyorsa, mutlaka iletişime geçip konuşun. O esnafın görüşünü almanız size büyük fayda sağlayacaktır.

 

Pazarda Ne Satılır?

Şimdi en önemli soruya geldik. Pazarda satılabilecek ürünler sizin araştırmanıza göre büyük çeşitlilik gösterebilir. Bu doğrultuda kiraladığınız tezgah yerine göre sattığınız ürün para kazanmanızı sağlayacaktır. Müşterilerin büyük bir bölümü ürün gördükten sonra pazar tezgahına doğru ilerlemektedir. Bu doğrultuda satışını yaptığınız ürününü müşteriyi çekmesi gerekir. Sizler için önerdiğimiz pazarda satılabilecek ürünler:

 • İmitasyon Ürünler
 • Cüzdan ve Çanta
 • Peynir Ürünleri
 • Bijuteri Ürünleri
 • Terlik Satmak
 • Baskılı Ürünler
 • Bayan Tayt Satışı
 • Kıyafet Satmak
 • İhracat Fazlası Ürünler
 • Tuşu Satmak
 • Bal ve Arıcılık Ürünleri
 • Organik Köy Ürünleri
 • İstiridye Mantarı
 • Açık Parfüm Satışı
 • Kuruyemiş Satmak
 • Şapka Satışı
 • Tesettür Ürünü
 • İç Çamaşırı Satmak
 • Oyuncak Satışı vb. 

Yukarıda yer alan ürünleri uygun fiyata bulup satarak, pazarcılık yapmak sizin için karlı bir iş haline gelecektir. Ancak yazın ya da kışın pazarda satılacak ürünler birbirinden farklı olabilir. Mevsimlere uygun ürün satmazsanız, zarar etmeniz muhtemeldir.

Okuyunuz: Ne İmal Edip Satabilirim Diyenlere Üretim Fikirleri

 

Pazarcılıkta Para Var mı? Kazandırır mı?

Pazarda tezgah açmak, düşük sermaye ile yapılabilecek en risksiz işler arasındadır. Para kazandırır mı kısmına gelirsek, bu durum tamamen size bağlı. Yani “malı alırken kazanırsın” sözü özellikle pazarcılar için geçerlidir. Yani toptancıdan ürün alıp pazarda satış yaparak para kazanmak zor. Kazansanız bile sizi zengin etmez. Ancak üreticileri ve imalatçıları bulduğunuz taktirde, onlarda mal alabilirseniz, para kazanmanız mümkün.

 

Pazarcılık Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

 • Pazarcılık yapmak için kararlıysanız ve ürünü belirlediyseniz, ilk işiniz vergi levhasını çıkarmak ve pazarcılar odasına kayıt olmak olmalıdır. Zira pazarcılar kendileri haricinde kayıtsız ve seyyar iş yapanları sevmezler.
 • İş yapma potansiyelinizin olduğu pazarları belirlemek için, öncelikle araştırma yapmalısınız. Pazarcı esnafı ile konuşmaktan çekinmeyiniz. Onlar size bu konuda yardımcı olacaktır.
 • Pazarcılık yaptığınızda iş olmaması sizi endişelendirmesin. Bütün gün boş dursanız dahi, 1 saatte bütün tezgahı bitirebilecek kadar iş yapmanız mümkün.
 • Başlangıç aşamasında uygun fiyata ürün buldum diye, stoklama yapmayınız. Zira bulduğunuz ürünler size uygun gelse de, rakip bir tezgah daha ucuza satabilir. Stokçuluk, pazarcılık yaparken mantıklı olmayabilir.

Pazarcılık nasıl yapılır” diyenler için tüm detayları aktardık. Sizde aklınıza gelen fikirleri bizimle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Nigora kuwandykowa dedi ki:

  Pazarda tezgah açmak istiyorum

  1. patronoldum dedi ki:

   Hangi pazara çıkacaksanız, o pazarın yönetimi ile iletişime geçmelisiniz.