Defacto Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Defacto giyim sektöründe önemli mağazalar arasında yer alıyor. Kendine has ürün portföyü bulunan firma binlerce çalışanı ile oldukça geniş müşteri kitlesine hizmet veriyor. Defacto çalışma şartları da bu bakımdan birçok kişi için en merak edilen konulardan biri oluyor. Defacto kariyer imkanları bol olan firmalar arasında bulunuyor. Günümüzde çalışanlarına iyi maaş vermesi ve onları primlerle desteklemesi Defacto mağazalarına olan ilgiyi her geçen gün biraz daha artırıyor. Türkiye’nin birçok şehrinde ve ilçesinde mağazası bulunan marka firma çok geniş bir coğrafyaya hizmet vermeye çalışıyor. Bu nedenle de personel sayısı oldukça fazladır.

Defacto Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Defacto Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Defacto çalışan yorumları incelendiğinde ise firmanın beklentileri karşıladığı söylenebilir. Erkek ve kadın giyim yanında çocuk giyim ürünlerinin de satışını yapan mağazalar zinciri oldukça geniş müşteri portföyüne sahiptir. Beklentileri en iyi şekilde karşılayan firma çalışanlarına iyi bir çalışma ortamı sunuyor.

Defacto mağazaları çalışma şartları bakımından birçok farklı pozisyonun bulunduğu bir mağazadır. Bu firma ile çalışmak istiyorsanız iş başvurusu yaparken kendinize en uygun olan pozisyona iş başvurusu yapmanız gerekir. Hem maaşlar hem de çalışma şartları pozisyonlara göre farklılık gösteriyor.

 

Defacto Çalışma Şartları

Defacto çalışma şartları bakımından personellerine farklı çalışma olanakları sunuyor. Bununla birlikte başvuru yaparken kendiniz için en uygun olan çalışma şeklini tercih etmeniz gerekiyor. Defacto çalışma koşulları konusunda şu şekilde bir sisteme sahiptir:

 • Defacto’da hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı olarak çalışabilirsiniz.
 • Her iki iş kademesinin çalışma şartları farklılık gösteriyor.
 • Alacağınız maaşlar ve çalışma saatleri de farklıdır.
 • Part time olarak işe girenlerin haftada kaç saat çalışacağına kişilerle birlikte karar verilir.
 • Tam zamanlı olarak çalışan kişiler ise haftada 45 saati doldurmak zorundadır.
 • Yoğun zamanlarda ise bu saatlerden biraz daha fazla çalışmanız gerekebilir.
 • Defacto mağazalarında eğer 6 ay çalışırsanız alan müdürlüğü sınavına girmeye hak kazanırsınız.
 • Ancak bu sınava girebilmek için en az 2 senelik bir üniversiteden mezun olmanız gerekir.
 • Haftada bir tam gün izin bulunur.
 • Bir yılı dolduranlar ise 14 gün izinlerini kullanabilirler.

Dünyanın birçok ülkesinde mağazası bulunan Defacto son derece iyi şartları olan firmalar arasında yer alıyor. Maaşlardan çalışanlarının sosyal haklarına kadar hemen her konuda beklentilere yanıt veriyor.

Okuyunuz: LC Waikiki Çalışma Şartları

 

Defacto Çalışan Yorumları

Defacto çalışan yorumları genel olarak olumlu şekilde yapılan yorumlardır. Çalışanlarının mağazadan memnun olduğu her durumda söylenebilir. Yalnızca çalışanların çok yorucu ve yoğun bir tempoda çalıştığı söylenebilir. Eğer yoğun bir tempoya alışık değilseniz bu süreç biraz yıpratıcı olabiliyor. Fakat Defacto günümüzde en çok ziyaret edilen mağazalar arasında yer alıyor. Bu nedenle de çalışanlarının yoğun olması normal karşılanan durumlardan biridir.

Sürekli olarak ayakta durmanız gerekeceği için kendinizi yoğun bir tempoya hazırlamanız gerekiyor. Firmaya karşı yapılan bir eleştiri olsa da bu durum genelde çok fazla ayakta kalmayı gerektiren durumlar nedeniyledir. Ancak bu durum hemen her mağazada karşılaşılan durumlar arasında bulunuyor.

 

Defacto Çalışma Saatleri

Defacto çalışma saatleri bakımından diğer mağazalardan çok da farklı olmuyor. Çalışma saatleriniz çalışma şeklinize göre de farklılık gösterebiliyor. Part time ile full time çalışanların çalışma saatleri arasında farklılıklar olabiliyor. Bununla birlikte eğer mağaza AVM içerisindeyse kapanış saati 21:30’u buluyor.

Yarı zamanlı çalışan personellerin haftada 30, tam zamanlı olarak çalışanların ise 45 saati doldurması büyük bir önem taşıyor.  Çalışma saatleri 09:00’da başlıyor, akşam ise 21:30’a kadar hizmet veriyor. Defacto mağazalarının çalışanları zaman zaman mesai yapmak durumunda da kalabilirler.

Okuyunuz: Zara Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

 

Defacto Çalışan Maaşları

Defacto çalışan yorumları konusunda en çok üzerinde durulan konular arasında maaşlar bulunuyor. Çalışanların maaşları konusunda farklılıklar olabiliyor. Yeni giren birisi asgari ücret ile işe başlıyor. Bunun yanında daha eski olan personeller biraz daha yüksek kazanç elde edebiliyor. Defacto mağazaları çalışanlarının motivasyonunu yükseltebilmek için prim ödemeleri yapıyor.

Prim almaya hak kazanabilmek için çalışanların kendilerine belirtilen kotayı doldurması gerekiyor. Kotayı geçtikten sonra da maaşlarının yaklaşık olarak %10- 15’i kadar prim kazanma fırsatları oluyor. Bunlara ek olarak Defacto çalışanlarına ekstra yemek parası ödemesi de yapıyor.

 

Defacto İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Defacto mağazalarında işe girmek isterseniz ilk olarak detaylı ve doğru bilgilerin yer aldığı bir özgeçmiş hazırlamanız gerekiyor. Özgeçmişinizde mutlaka kişi bilgileri, adres ve referans bilgileri, ilgi alanları gibi detaylar olmasına özen gösterin. Defacto mağazalarında çalışmak isteyen kişiler birçok farklı alanda iş başvurusu yapabilme imkanı bulabilirler. Firmada çalışabileceğiniz pozisyonlar şu şeklidedir:

 • Satış personeli
 • Kasiyer
 • Depo sorumlusu
 • Mağaza müdür yardımcılığı
 • Mağaza müdürü
 • İnsan kaynakları departmanı personeli
 • İnsan kaynakları uzmanı

Gibi birçok farklı pozisyon bulunmaktadır. Her pozisyonun da kendine göre çeşitli avantajları bulunuyor. Çalışma şartlarından saatlerine kadar birçok farklı konuda farklılıklar olsa da Defacto çalışma şartları her personeline uygun olarak hazırlanmaktadır. Çalışmak istediğiniz pozisyonda daha önceden deneyiminiz var ise işe alınma avantajınız biraz daha yüksek olabiliyor.

 

Defacto Yemek Parası Ne Kadar?

Defacto çalışma şartları arasında yemek saatleri ve yemek için verilen ücretler de merak ediliyor. Eğer Defacto mağazalarında çalışmak istiyorsanız 1,5 saatlik yemek ve çay molanız oluyor. Bu süreçte sizlere yemek konusunda ödeme de yapılıyor. Aylık olarak kart şeklinde yemek parası ödeniyor. Her sene maaşlar gibi yemek paralarına da zam yapılarak çalışanların yaşam koşullarında iyileştirmeler yapılıyor.

Defacto günümüzde son derece iyi şartlar sunan bir firmadır. Müşteri memnuniyeti yüksek olan bu mağazalarda çalışmak isteyen kişilerin iyi bir deneyiminin olması işe alım sürecinde etkilidir. Bunun yanında eğitim durumunuz da işe alım sürecinde dikkat edilen konular arasında yer alır.

 

Defacto Genel Müdürlük İletişim

Defacto iş başvurularınızı farklı kanallar aracılığı ile yapabilirsiniz. Firma kariyer sitelerinde her sene genel başvuru ilanları veriyor. Bunların yanında acil olarak personel arayışına girildiğinde pozisyon bilgisi paylaşılarak da başvurular açılabiliyor. Böyle durumlarda bu kariyer sitelerine üye olarak başvuru yapabilirsiniz. Bunların yanında Defacto genel müdürlük iletişim bilgilerini kullanarak da başvuruları yapmanız mümkün olmaktadır. Firmanın genel müdürlük iletişim bilgileri şu şekildedir:

 • Müşteri Hizmetleri: 0850 333 22 86
 • Adres: Defacto Plaza Basın Ekspress Yolu Bahariye Caddesi No: 31 34303 Halkalı Küçükçekmece/ İstanbul

Bilgileri ile firmaya ulaşmanız mümkün olmaktadır.

 

Defacto’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Defacto mağazalarında çalışmak istiyorsanız öncelikle uzun saatler ayakta kalmak zorunda olacağınızı bilmelisiniz. Mağaza çok yoğun ve dinamik bir ortama sahiptir. Çalışanlarla hızlı bir şekilde kaynaşmalı ve işinize karşı son derece bağlı olmalısınız. Bunun yanında mağazada çalışmanın zor koşullarını kaldırabilecek yapıya sahip olmalısınız.

İnsanlarla iyi iletişim kurmak çalışma devamlılığı açısından büyük bir önem taşıyor. Hem müşteriler ile hem de çalışma arkadaşlarınız ile çok iyi iletişim kurmanız bekleniyor. Üniversite mezunu olursanız işe alınmanız daha da kolay olur. Eğer öğrenciyseniz mutlaka part time çalışma şeklini tercih etmelisiniz. Beklentilere en iyi şekilde yanıt veren Defacto mağazaları her sene birçok kişiyi iş sahibi yapıyor. Başvurunuzu yaparken iyi bir özgeçmiş en iyi referansınız olacaktır.

Defacto çalışma şartları ve çalışan yorumları ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Daha detaylı ve en doğru bilgiyi Defacto Kariyer üzerinden alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.