Riskleri Azaltarak Nasıl Başarılı Bir Yatırımcı Olabilirsiniz?

Yatırımcı olmak birçok kişinin tercih ettiği bir iş modelidir. Son yıllarda borsa sahalarında yer almaya başlayan online ve elektronik araçlarla beraber değişen yatırımcılık faaliyeti artmaktadır. Böylece farklı disiplinlerden çok sayıda kişinin tercih ettiği bir gelir kapısıdır. Yatırımcı olmak ve bu şekilde gelir elde etmek için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Zira zahmetsiz bir iş modeli gibi görünen yatırımcılık esasında hassas hesaplamalar ve dengeler üzerine kuruludur. Başarılı bir yatırımcı olmak için her bir faktörü denklem içerisine dahil ederek risk azaltmak, kazanç odaklı hareket etmek gerekir.

Başarılı Bir Yatırımcı Olmanın Yolları Nelerdir?

Plana Sadık Kalmak

Yatırımcılığın birçok iş modelinden temel olarak ayrıldığı özelliklerinden birisi yaygın kanının aksine kısa vadeli olmamasıdır. Birçok kişi varlığını yatırım yolu ile kısa sürede büyütmek ve kayıp yaşamadan çekilmek istemektedir. Fakat yatırımcılık kısa süreli planlar ile sürdürülen bir faaliyet değildir. Başarılı bir yatırımcı kişisi uzun vadeli planlarını gerçekleştirmeli ve gerekli süre boyunca borsada kalmalıdır.

Yatırımcılar varlıklarını büyütmek ve kaybı minimize etmek için kısa süreli planlar oluşturabilmektedir. Bazı durumlarda bu planlar işe yaramaktadır. Böylece yatırımcı kısa sürede hedeflediği geliri elde edebilmektedir. Fakat bu sadece şans ile açıklanabilmektedir. Zira kısa vadeli yatırım planlarında getiri elde etmek mümkün olduğu kadar kayıp yaşamak da olasıdır.

Öte yandan uzun vadeli planlı yatırım faaliyetlerinde süreç boyunca farklı ölçeklerde kayıplar yaşansa da hedeflenen getiri garantilidir. Başarılı yatırımcılar en ufak kayıptan sonra panikleyerek çekilmemeli, piyasada kalarak analizler yapmalı ve bir sonraki hamlesini hesaplamalıdır.

Risk Toleransı ve Risk Kapasitesi

Her ölçekten yatırım faaliyetinde risk toleransı ve risk kapasitesi sıklıkla kullanılmalıdır. Başarılı olmak isteyen yatırımcı kişilerin bu iki kavrama da önem göstererek süreci bu çevrede oluşturmalıdır. Risk toleransı temelinde yatırımcı kişisinin psikolojik olarak kaldırabileceği, farkında olmasına rağmen işlem yapmayacağı ve bir sonuç almayı bekleyeceği riskli durumlara verilen isimdir. Öte yandan risk kapasitesi ise yatırımcının elindeki varlığın kaldırabileceği riskli durumları ifade eder. Başarılı bir yatırımcı da hem risk toleransı hem  de risk kapasitesi dengeli ve verimli bir şekilde bulunmalıdır.

Piyasa Analizi

Başarılı olmak isteyen yatırımcıların ölçekleri fark etmeksizin piyasa analizi yaparak strateji üretmesi gerekir. Yatırım sahaları oldukça değişkendir ve volatilite çok yüksektir. Bu nedenle yatırımcıların analiz yapmadan getiri elde edebilmeyi amaçlaması verimsiz sonuçlara yol açabilmektedir. Yatırımcılar ellerindeki varlıkları daha fazla getiri amacıyla kullanmadan, piyasaya dahil etmeden önce detaylı analizler yapmalıdır. Bu analizler temel olarak faaliyet göstermeli ve piyasanın her türlü dinamiğine dair aydınlatıcı bilgiler sunmalıdır. Her ölçekten yatırımcı basit piyasa analiz teknikleri ile hangi alanda varlığını kullanması gerektiğini anlayabilmelidir.

Gerekli Deneyim ve Bilgiye Sahip Olmak

Yatırım sahalarında başarı şans işi olarak görülse de uzun vadeli ve verimli yatırım faaliyetlerinde şanstan çok deneyim ve bilgi gerekmektedir. Başarılı bir yatırımcı olmak isteyen kişilerin faaliyet gösterecekleri alanda deneyime, bilgiye  sahip olması gerekir. Yatırımcıların kaynaklarını kullandıkları iş sahalarına dair bilgilere sahip olması birçok açıdan avantajlıdır. İş sahası hakkında bilgi ve deneyimi bulunan yatırımcılar analizlerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda piyasa davranışları için tutarlı tahminlerde bulunmalıdır. Böylece getirisini maksimize edebilmektedir. Yatırımcıların iş sahaları hakkında bir fikir sahibi olmaması yatırım sürecinin birçok aşamasını verimsiz kılarak büyük kayıplara yol açabilmektedir. Bu nedenle yatırımcılar sadece bilgi sahibi oldukları iş sahalarındaki yatırım faaliyetlerine yönelmelidir.

Modern Araçlardan Faydalanmak

Günümüzde her sektörde olduğu gibi yatırımcılık faaliyetlerinde de köklü değişimler görülmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan ve her alanda bütün süreçleri baştan yazan teknolojik araçlar yatırımcılık faaliyetlerinde de genel geçer kalıpları ortadan kaldırır. Başarılı olmak isteyen girişimci kişiler günümüzde birçok yatırımcının kullandığı teknolojik ve modern yatırım araçlarını kullanmalıdır. Borsa kontrolünü daha kolay yapabilmenizi sağlayan yazılım paketleri modern yatırım araçlarına örnek olarak verilebilmektedir.

Kaynak Yönetimi

Başarı elde etmek isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir diğer kritik nokta kaynak kullanımıdır. Kaynak büyüklüğü ve niteliği yatırımcı ölçeğine göre değişiklik gösterse de kaynak kullanımı açısından önem taşıyan noktalar her faaliyette benzerliklere sahiptir. Başarılı olmayı amaçlayan yatırımcılar sadece büyüme ve getiri ihtimali bulunan iş modellerinde faaliyet göstermelidir. Aynı zamanda yatırımcılar sadece tamamen kaybetmeyi göze alabilecekleri miktarda kaynaklarını yatırım faaliyetleri için kullanmalıdır. Zira günümüzde her türlü iş sahasında ve her türlü yatırım varlığında volatilite hiç olmadığı kadar yüksektir.

Yüksek Risk Profilinde Olmak

Yatırımcılar bazı özelliklerine ve borsadaki davranışlarına göre birbirinden ayrılmaktadır. Farklı yatırımcı profilleri bulunmaktadır. Bu profiller ise temel olarak yatırımcının risk karşısında ne hamleler aldığına göre şekillenmektedir. Bazı yatırımcı profilleri bu faaliyetin temel yapı taşlarından da faydalanarak riskler karşısında ortalamadan farklı davranışlar sergiler ve getirisini maksimize eder. Başarılı olmak için kaynaklarını yatırım faaliyetlerine dahil eden yatırımcılar yüksek risk profilinde yer almalıdır. Yüksek risk profilinde bulunan yatırımcılar volatilitenin yüksek olmasından etkilenmezler. Ayrıca uzun vadeli kazançları hedefler. Bu profile sahip olan yatırımcı kişiler aynı zamanda belirsizlikleri sorun etmezler. Bilgisine ve tecrübesine güvenir, kaynaklarını mümkün olan en iyi şekilde kullanır.

Farklı Kanallara Yatırım Yapmak

Başarılı olmak isteyen yatırımcı kişiler sadece belirli kanal ya da kanallar üzerinden faaliyet göstermemelidir. Günümüzde başarı elde etmiş olan yatırımcıların büyük bir bölümü birden fazla varlık üzerinde faaliyet gösterir. Tek bir varlık üzerinde kaynak kullanarak getiri beklentisi içerisinde bulunmak yatırımcı kişiler için yıpratıcı ve verimsiz olabilmektedir. Bu nedenle yatırımcı kişilerin birden fazla varlık üzerine yatırım yapması, her bir kanalı mümkün olan en iyi şekilde kontrol ederek kazancı maksimize etmesi tavsiye edilmektedir.

Her türlü yatırım faaliyetinde kazanç ihtimali ve her şeyi kaybetme ihtimali her zaman, her şart altında bulunmaktadır. Yatırımcı kişilerin bu belirsizlik atmosferinde getiri elde etmesi için risk faktörü değişkenlik gösteren varlıklarda aynı anda bulunması tavsiye edilmektedir. Örneğin, yatırımcıların volatilitesi yüksek stabilitesi değişken varlıklara yatırım yapmak istemesi olağan ve sağlıklı bir durumdur. Fakat sadece bu varlık üzerinde bulunmak olası kayıp durumlarında yatırımcının bütün varlığını kaybetmesine yol açabilmektedir. Bu olumsuz ve yıkıcı durumu önlemek amacıyla aynı zamanda risk faktörü düşük olan diğer varlıklara da kaynak ayrımı yapılmalıdır. Ayrıca her bir varlığın dinamikleri ile uyuşan stratejiler geliştirilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.