Spotify’dan Para Kazanmak | Şarkı Dinle Kazan

Spotify 16 yıllık bir geçmişi sonunda dünyada en popüler dijital müzik platformu olmayı başardı. 2021 yılı son çeyreği itibari ile platformun 406 milyon aktif kullanıcısı olduğu açıklandı. Bu, 6 ay içinde kullanıcı sayısının %15 artmış olduğu anlamına geliyor. Milyonlarca kişi bu pazara ulaşarak Spotify’dan para kazanmak için fırsat arıyor.

Spotify’dan Para Kazanmak

Spotify’dan Para Kazanmak

Müzik ve podcast platformu olan Spotify’dan müzisyen, besteci, içerik üreticisi ya da yayıncı olarak para kazanabilirsiniz. Her bir yayınınız için Spotify dinleme başı ücret öder. Yayınınız kaç kişi tarafından dinlenirse, o kadar çok para kazanabilirsiniz. Piyasada bulunan müzik platformlarının dinleyici başına ödediği tutar 0.1 dolar ile 0,001 dolar arasında değişir.

Spotify’da dinleyici kitlesini arttırmak için çeşitli ipuçları vardır. Spotify para kazanma yöntemleri olarak isimlendirilebilecek bu ipuçlarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Not: Spotify’dan para kazanma dışında farklı fikirler edinmek için 115+ Adet Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Spotify Dinleme Başına Ücret

Spotify, müzisyenler ve içerik üreticiler için büyük bir pazardır. Platform, sunduğu olanaklarla rakiplerinin önüne geçerek pazar payını gün geçtikçe artıyor. Spotify’a bilgisayar, telefon, tablet gibi her türlü elektronik cihazdan ulaşılabiliyor. Ücretsiz üyelik avantajı da platformun yaygın kullanımını sağlıyor. Bugün yaklaşık 250 milyon kişi Spotify’ın ücretsiz üyelik imkanından yararlanıyor. Bu üyelik çeşidi, platformun reklam içeriği sunduğu bir çeşit olduğu için reklam destekli üyelik de deniyor. Müzik keyfini reklamsız yaşamak isteyenlere ise premium üyelik alternatifi sunuluyor. 

Spotify’da milyonlarca müzisyenin ve içerik üreticisinin hesabı bulunur. Bu bölüme kayıt olmak için Sanatçılar İçin Spotify kategorisinden yararlanabilirsiniz. Platform sanatçılara para kazanmaları için çeşitli olanaklar sağlar. Bunlardan en temeli Spotify dinleme başına ücret ödemesidir.

Akış başına yapılan ödeme, ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Platform bu konuda resmi bir bilgi paylaşmasa da dünya genelinde dinleme başı ücretin 0,0033 ile 0,0054 değiştiği biliniyor. Ortalama ise 0,004 dolar para ödediği söylenebilir. Spotify’dan para kazanmak için bu düşük bir miktar gibi gözükse de kullanım yaygınlığı düşünüldüğünde büyük kazanç potansiyeli barındırıyor.

 

Spotify Para Kazanma

Spotify’da dinlenebileceğiniz milyonlarca müzik ve içerik vardır. Bu içeriklerin üretiminde besteci, sanatçı, yayıncı şirket gibi birçok kişi bulunur. Spotify, anlaşmaların kişi düzeyinde değil kullanıcıların anlaşmalı olduğu şirket ya da kurum düzeyinde yapar. Ödenen telif hakkı ise iki kanaldan yapılır.

 • İlki, müzikleri kaydedenlere ödenen telif hakkıdır. Ödemeler, kullanıcıların anlaştığı dağıtım şirketlerine yapılır.
 • İkincisi, şarkıların beste sahiplerine ödenen telif hakkıdır. Ödemeler, yayıncılara ya da meslek birliklerine yapılır.

Sonuç olarak Spotify para kazanma olanağından yararlanmak için Spotify’a içerik yükleyen şirketlerle anlaşma yapmanız gerekir. Spotify, çevirim içi olmayı ve platformu aktif kullanmayı önemser. Örneğin, bir dinleyici son 30 günde aktif olmamışsa maddi anlamda bir etken sayılmaz. Yani “şarkı yaptım, üye ol da bir kez dinle ben de para kazanayım” anlayışına izin vermez. Spotify’dan para kazanmak için gerçek bir kitleye ihtiyacınız vardır.

 

Spotify Ne Kadar Kazandırır?

Spotify, farklı ülkelerde farklı kullanım anlaşmaları yapabilir. Örneğin bir ülkede, dinleme başına 0,0033 dolar verirken başka bir ülkede 0,0054 dolar ücret belirleyebilir. Spotify’ın ücretlendirme politikası kamuya açık olmasa da pazar koşulları ile doğrudan orantılıdır. Sanatçıları platforma çekerek daha fazla platform kullanışı elde etmeye çalışır.

Spotify’dan ne kadar para kazanılacağı, eserin platform üzerinde ulaştığı kitleye bağlıdır. İlk kez platforma şarkı yükleyen bir kişi bir içeriği ile ortalama 400 dolar kazabilir. Spotify’dan para kazanmak için daha fazla emek ve zaman harcadıkça bu miktar katlanarak artacaktır.

Platform üzerinden kazanç elde etme potansiyeline bakmak için 2021 yılının en çok dinlenenlerini inceleyelim. Listenin en üst sıralarında yer alan bir şarkının 117.272.455 kez dinlendiği görülüyor. Dinleme başına ortalama bir gelir elde edildiğini ve tüm komisyonlar dağıtıldığında %70’lik bir oranın sanatçıya kaldığını düşünelim. Bu varsayımlar altında, şarkı üzerinden sanatçı geliri yaklaşık 320 bin dolardır. Vergiler, tanıtım ve benzeri harcamaları da düşündüğümüzde bu şarkının platform üzerinde net kazancının minimum 200 bin dolar olduğu söylenebilir.

Okuyunuz: Para Kazandıran Uygulamalar

 

Spotify 1000 Dinleme Kaç Para?

Spotify dinleme başı ücret ödemesi yapar. Genellikle dinlemeler 1000 akışın altına düşmez. Aracı şirket ve kurumların aldığı komisyonu da düşünürsek, 1000 dinlemeden elde edeceğiniz ortalama gelir 4 dolardır. Spotify’dan para kazanmak için, bu rakam kulağa az gelebilir. Oysa, Spotify’ı açtığınızda bir şarkının milyonlarca kez dinlendiğini görebilirsiniz. Unutmayın, 1 milyon kez dinlenen bir şarkının kazancı yaklaşık 4 bin dolardır. 356 milyon aktif kullanıcısı olan ve her cihazdan ücretsiz olarak erişilebilen bir platformda, biraz çaba gerektirse de imkansız bir rakam değildir.

 

Spotify Sanatçı Geliri

Sanatçılar için Spotify, sanatçılara kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için özelleştirilmiştir. Mavi tik onayı, sanatçının gerçekliğini dinleyiciye gösterir. Profil sayfası fotoğraflarla özelleştirilebilir. Sanatçılara tanınan farklı desteklerden yararlanılabilir. Platform, sanatçılara gelir sağlamak için de farklı opsiyonlar geliştirir. Spotify sanatçı geliri aşağıdaki kalemlerden oluşur.

 • Spotify’da sanatçıların temel geliri dinleme başına aldıkları ücrettir. Bu ücret ortalama her dinleme için 0,004 dolardır.
 • Dinleyicilerden bağış toplamak başka bir kazanç elde etme yöntemidir. Bağış seçeneğini kullanmak için profilde bulunan bağış için bulunan bölüme şarkı yüklenebilir. Platform yapılan bağışlardan herhangi bir pay almaz.
 • Profil üzerinden resmi ürünlerin satışı yapılar gelir elde edilebilir.
 • Spotify’dan konser bilgileri paylaşarak tanıtım yapılabilir.

 

Spotify Gelir Hesaplama

Spotify, ödemeleri doğrudan sanatçıya değil aracı bir şirkete ya da kuruma yapar. Sanatçı, ürününün telif hakkı için dağıtımcı ya da meslek birliği ile anlaşır. Bu bilgi Spotify gelir hesaplama için önemlidir. Çünkü bu şirket ve kurumlar da telif hakkı üzerinden belli bir komisyon alır. Dağıtım şirketlerinin sizden alacağı ücretler şunlardır:

 • Şarkılarınızı Spotify’a yüklemek için yıllık abonelik ücreti
 • Şarkınız dinlendiğinde alınan komisyon ücreti

Dağıtımcı şirketlerin güvenirliği konusunda şüpheniz varsa, Spotify resmi sitesinde önerdiği şirketleri inceleyebilirsiniz. Bu şirketlerin koşullarını ve sunduğu olanakları karşılaştırarak güvenli bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Okuyunuz: Para Kazandıran Siteler

 

Spotify Para Kazanma Taktikleri

Spotify, müzik dünyası için çok büyük bir pazardır. Konser vererek ulaşamayacağınız bir kitleye eserlerinizi ulaştırarak para kazanabilirsiniz. Bu kadar kalabalık bir içerik listesi içinde nasıl öne çıkacağınız bilmiyorsanız, Spotify para kazanma taktikleri listemizi inceleyebilirsiniz.

 • Öncelikle, bir şarkı ya da içeriğin para kazandırması için dinleyici tarafından 30 saniye veya daha fazla süre dinlenmesi gerekir.
 • Dinlenme sayısı, çevirim içi dinlemeler üzerinden sayılır. İndirilen şarkılar hesaplamaya katılmaz.
 • Dinleyicinin aktivitelerinin para kazandırması için aktif bir dinleyici olması beklenir. Aktif dinleyici, en az otuz günde bir platformu kullanan dinleyicidir.
 • Müzisyen olarak yaptığınız remix ve düzenlemelerden de para kazanabilirsiniz.
 • Spotify’da kişilerin yaptığı listeler referans niteliğindedir. Platformun kendi oluşturduğu listeler kadar, dinleyicilerin oluşturduğu listeler de çok dinlenenler arasındadır. Popüler bir dinleyicinin listesine girmek demek, şarkınızın daha fazla kişiye ulaşması demektir. Bu kişilere ulaşarak, listelerinde yer bulmaya çalışabilirsiniz.
 • Özellikle, henüz popüler olmayan yayınlar için önerilenler listesinde yer almak önemlidir. Spotify’ın Yeni Müzik Radarı özelliği size bu olanağı sağlayabilir. Eserinizin yayınlandığı hafta bu radara girerek öne çıkabilirsiniz. Bunun için şarkının yayınlanmasından en az 7 gün önce müziğin platforma iletilmesi gerekir.
 • Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak önemlidir. Dinleyici sayınız ve takipçiniz arttıkça, arama sonuçlarındaki performansınız da artacaktır.
 • Takipçilerinizden platform üzerinden bağış talebinde bulunabilirsiniz. Bu aracı, Spotify’dan para kazanmak için kullanabileceğiniz gibi farklı kurumlara da bağışlayabilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.