Telegram’dan Para Kazanmak | Para Kazanma Grupları

Telegram son dönemin en hızlı büyüyen dijital platformlarından biri. Platformun dünya çapında kullanıcı sayısı 1,5 milyara yaklaşıyor. Aktif kullanıcı sayısı ise 500 milyonun üzerinde. Küresel alanda bu denli geniş bir pazar sahip olunca, Telegram’dan para kazanmak için farklı yöntemler geliştiriliyor. 

Telegram’dan Para Kazanmak

Telegram’dan Para Kazanmak

Telegram, 2013 yılında piyasaya sürülen bulut tabanlı bir yazılımdır. Telefon numarası üzerinden çevirim içi mesajlaşmayı sağlar. Benzer uygulamalara göre gizlilik konusunda kullanıcıları lehine taviz vermez. Bu hassasiyeti sayesinde her gün binlerce kullanıcı platforma kaydoluyor. Gizlilik ilkesini avantaja çevirmek isteyenler için Telegram para kazanma yöntemleri konusunda birçok ipucundan bahsedilebilir. 

Telegram üzerinden gelir elde etmek isteyenlerin en çok kullandığı yöntem Telegram para kazanma grupları üyeliğidir. Rakiplerinden farklı olarak, Telegram grupları 200 bin üyeye kadar ulaşabilir. Açtığınız ya da dahil olduğunu gruplarla, ağınızı genişleterek hedef kitlenizi büyütebilirsiniz.

Not: Telegram’dan para kazanma dışında farklı fikirler edinmek için İnternetten para kazanma başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Telegram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanmanıza olanak sağlayan her platform gibi, Telegram’dan para kazanmanın da farklı yöntemleri vardır. Bu yöntemleri ayrıntılı bir şekilde incelemeden önce, Telegram’ın özelliklerine göz atalım.

 • Ücretsiz bir uygulamadır.
 • Telegram kullanıcı verilerini devletler de dahil 3. Kişilerle paylaşmaz. 
 • Kayıt telefon numarası ile yapılsa da görüşmeler esnasında karşı tarafın telefon numaranızı görmesini engelleyebilirsiniz.
 • Kayıt olduğunuz numarayı değiştirebilirsiniz. Kişileriniz otomatik olarak aktarılır.
 • Telefona uygulama yüklenir. Masa üstü uygulaması ile ya da web üzerinden kullanılabilir.
 • Masa üstü uygulaması dışında, gizli mesaj opsiyonu vardır. Gizli mesajlaşmada görüşmelere ait veriler sunucuda saklanmaz. Merkezi olarak dahi bu mesajlara ulaşılamaz.
 • Gizli mesajlaşma seçeneğinde, dilerseniz süreli mesajlar iletebilirsiniz. Seçilen süre sonunda iletiler iki uçtan da otomatik olarak silinir.
 • Mesajlaşmanız gizli ise, herhangi bir taraf ekran görüntüsü aldığında iki tarafa da uyarı mesajı gider.
 • Sesli ve görüntülü arama, konum paylaşımı özelliği vardır.
 • Bilmediğiniz numaraların mesaj atmasını engellenebilir.
 • Mesaj içinde yazım hataları olduğunda, 48 saat içinde düzenleme yapılabilir.
 • Reklamsızdır.
 • Dağıtık sunucu sistemi ile daha hızlı çalışır.
 • Saklanması istediğiniz görselleri bulut üzerinde tuttuğu için telefon hafızanızdan az yer harcar.

Uygulamanın bu özellikleri Telegram’dan para kazanmak isteyenler için güvenli bir ortam yaratır.

 

Telegram Para Kazanma Yöntemleri

Telegram, güvenli ve hızla artan kullanıcı sayısı ile para kazanmak isteyenlerin gözdesi haline geliyor. Telegram para kazanma yöntemleri için farklı opsiyonlara sahip. Bunlardan en önemli olanları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Reklam geliri elde etmek
 • Ücretli abonelikler oluşturmak
 • Bağış geliri kazanmak
 • Ürün ve hizmet satışı yapmak
 • Ücretli mesaj hizmeti sunmak
 • Link kısaltması üzerinden gelir kazanmak
 • Bot sistemi üzerinden kripto para kazanmak

Yukarıda yer alan yöntemlerin başarılı olabilmesi için Telegram’da aktif bir kullanıcı olmanız şarttır. Telegram’dan para kazanmak için platformdaki ağınızın geniş olması gerekir.

Okuyunuz: Para Kazandıran Uygulamalar

 

Telegram Para Kazanma Grupları

Telegram grupları, tanıdığınız ya da tanımadığınız kişiler ile oluşturacağınız konuşma gruplarıdır. Aramalarda görünmeyen gizli gruplar oluşturabileceğiniz gibi, herkese açık gruplar da vardır. Özellikle, ürün satışı, reklam gibi yöntemler üzerine kurulan gruplara Telegram para kazanma grupları denebilir. Bu grupların temel amacı, doğru insanlarla ağ kurarak grup üyelerine para kazandırmaktır.

Para kazanabileceğiniz açık gruplar, internet üzerinden bulunabilir. Gruplarla ilgili bilgi veren sitelerde, ilgili grubun adına ve kısaca açıklamasına ulaşabilirsiniz. Gruplardan amacı dışında yapılan paylaşımlar, yöneticiler tarafından uyarılır. Açıklama kısmında gruptan ne şekilde faydalanabileceğinizi görüp, ona göre gruba katılma kararı verebilirsiniz.

 

Telegram Reklam Kazancı

Kullanıcı sayısı yüksek olan her platformda, reklam kazancı en büyük gelir kaynaklarından biridir. Reklam gelirinden pay alabilmek için, doğru strateji ile daha fazla kişiye ulaşmanız gerekir. Telegram reklam kazancı elde etmenin en iyi yolu ise takipçi sayısı yüksek bir kanala sahip olmaktır. Kısacası, diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi ne kadar çok takipçi o kadar çok pazarlama olanağı denebilir. Böylece ünlü markalardan ve hatta farklı kanallardan reklam alarak gelir elde edebilirsiniz.

 

Bot ile Para Kazanma

Botlar, programcılar tarafından geliştirilen ve farklı konularda özgülenen Telegram hesaplarıdır. Bir çeşit platform için robot yazılımıdır. Botlar kullanıcıya teknik anlamda destek sağladığı gibi bir nevi Telegram gizli reklamcısı görevini de üstlenir. Tabi kullanımı tercihe bağlıdır. Bot ile para kazanma olanağını denemek isterseniz, ilgili botu aktif hale getirmelisiniz. Aktif botlar günün belli saatlerinde size reklam linkleri iletir. O linklere tıklayarak, kripto para cinsinden gelir elde edebilirsiniz. Düşük gelir nedeniyle, Telegram’dan para kazanmak isteyenlerin çok fazla tercih etmediği bir yöntemdir.

Öte yandan, programlama konusunda bilginiz var ise, doğrudan bot olarak daha yüksek gelir elde edebilirsiniz. Bot yazılımı, ilgili linki milyonlarca kişiye iletebildiği için kazanç daha yüksek olacaktır. Aynı zamanda, çok sayıda takipçisi olan bir kanala sahipseniz, üzerinizden bağlantıyı tıklayacak kişi sayısı da fazla olacaktır.

 

Telegram Kanal Açarak Para Kazanma

Platfom üzerinden en emin şekilde kullanılabilecek yöntem Telegram kanal açarak para kazanma olanağıdır. Bu yol, daha çok zaman ve emek gerektirse de giderek artan sürekli bir gelire dönüşme şansı vardır. İnstagram ya da Youtube gibi platformlara benzer şekilde, Telegram’dan para kazanmak için de kanal abone sayınızın yüksek olması gerekir. Çok fazla abonesi olan hesaplar, reklam, bot gibi saydığımız tüm yöntemleri kullanarak daha fazla gelir elde edebilir.

Telegram kanalını büyütmek için çeşitli ipuçları vardır.

 • Sadık bir takipçi kitlesinin en önemli anahtarı kaliteli içeriklerdir. Planlı ve doğru içerikler oluşturamadığınız sürece, takipçi sayınızda arma olduğu kadar azalma da olacaktır. Bu da hesabınızın yerinde saymasına neden olur.
 • İlk çemberde tanıdığınız tüm arkadaşlarınızın kanala abone olmasını ve duyurmasını sağlamalısınız.
 • Kullandığınız diğer sosyal medya platformlarında kanalınızı paylaşarak, potansiyel abone sayınızı arttırabilirsiniz. Bu yöntemin en çok işe yaradığı platformun Twitter olduğu söylenebilir.
 • Farklı kanal sahipleri ile iletişime geçerek, karşılıklı tanıtım yapmaya çalışabilirsiniz.
 • Gruplara ya da kanallara reklam verebilirsiniz.

Telegram’dan sürekli gelir elde etmek istiyorsanız, organik takipçilerinizin daha fazla olması gerekir. Hatır gönül ya da reklam ile değil içeriğinizin kalitesi sayesinde oluşan kitle her zaman daha sadıktır. Bu nedenle, en iyi içerik oluşturucular Telegram’dan para kazanmak konusunda daha başarılıdır.

 

Telegram Link Paylaşarak Para Kazan

Telegram üzerinden link paylaşımı yaparak gelir elde etmeniz mümkün. Bu yöntem biraz bot ile para kazanmaya benzese de çok daha farklı yöntemleri de vardır. Telegram link paylaşarak para kazan demek aslında link kısaltarak kazanılan gelire işaret eder. İnternet üzerinden link kısaltan siteleri bulmanız mümkün. İlgi çekebileceğini düşündüğünüz bağlantıları kısaltıp, kanalınızda ve gruplarınızda paylaşabilirsiniz. Kısaltılan link tıklandıkça kazanç sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle kısalttığınız bağlantıya yapılan her 1000 tıklama için ortalama 1-2 dolar kazanırsınız. Kazanç miktarı düşük olsa da az emek harcanması ve sizden bağımsız yayılabilme ihtimali sayesinde tercih edilen bir yoldur.

 

Telegram’dan Para Kazanmak İsteyenlere Öneriler

Telegram, doğru kullanılabildiği durumda yüksek miktarlarda gelir elde edebileceğini biz kaynak haline dönüşebilir. Telegram’dan para kazanmak isteyenlere öneriler konusunda sürekli bir gelir elde etmek isteyenler için en önemli püf noktası iyi bir kanal açmaktır. Bu konuda aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi öneririz

 • Acele etmeyin.
 • Telegram kitlesi ile ilgili ön çalışma yapın. Hangi konular daha çok ilgili görüyor, analiz etmeye çalışın.
 • Telegram kanalınızın belirli bir konusu olsun. Her konudan paylaşımlar sizi başarıya ulaştırmaz.
 • Paylaşımlarınız için belli bir şablonunuz olsun.
 • İçerik oluştururken kullandığınız dilin size özgün bir karakteri olsun.
 • İçerikleriniz kesinlikle kopyala-yapıştır olmamalı.
 • Kanalınızı aktif olarak kullanmadan önce, belli bir içerik stratejisi oluşturun. En az 1-2 aylık içerik oluşturmanız sizin için avantajlı olacaktır.
 • Rutin paylaşımlarınız yanında, kanalınızın konusu ile ilgili anlık ve güncel bilgiler paylaşın.
 • Kanalınızın Telegram’dan para kazanmak isteyenler için de olanaklar yaratmasını sağlayın.

Unutmayın hem gerçek hem dijital olduğu gibi Telegram’da da ilişkide olduğunuz kişi sayısı ve niteliği önemlidir. Ne kadar çok ve doğru kişi ile etkileşim kurarsanız, para kazanma şansınız o kadar artar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.