Yufkacı Dükkanı Açmak | Yufkacı Açma Maliyeti ve Kazancı

Google arama terimlerinin hacmine baktığım zaman, yufkacı dükkanı açmak ile ilgili yapılan aramaların sayısını artmış görüyorum. İnsanların yufkacı açmak konusunda neden çok istekli olduğunu anlamasam da bu konuda yaptığım araştırmalar üzerinden gerekli bilgileri aktaracağım. Yufkacı dükkanlarının sayısı her yıl azalış kaydetmektedir. Bunun yerine daha çok üretim yeri mantığı ile çalışan firma sayısında artış var. Tüketiciler yufka ve türevi ürünleri daha çok A101, BİM ve ŞOK gibi marketlerden alma eğilimindeler. Bunun en büyük nedeni fiyat ve ulaşılabilirlikten kaynaklanır. Tabi bu durum yufkacı dükkanı açmak ve para kazanmak konusunda %100 olumsuz bir etkiye sahip değildir. Şimdi yufkacı açma maliyeti, kazancı ve gerekli belgeler gibi tüm detayları sıralayalım.

Yufkacı Dükkanı Açmak

Yufkacı Dükkanı Açmak

Yufka satış dükkanı açmak için öncelikle yufka yapımını biliyor olmanız gerekiyor. Dışarıdan hazır olarak satın alayım ve dükkanda satayım derseniz, büyük market zincirleri ile rekabet etmeniz zor. Yufka açmayı, sac üzerinde pişirmeyi ve muhafaza etmeyi biliyor olmanız gerekiyor. Bu süreç emek açısından çok zor. Genellikle yufka açma makinesi kullanılır. Büyük üretim tesislerinde ise yufka üretim bandı olur. Tüm süreç makine tarafından yürütülür.

 

Eğer maddi durumunuz yeterliyse yufka üretim tesisi açmak sizin için daha mantıklı olabilir. Tesis açtığınız zaman ürettiğiniz yufkaları toptan olarak büyük market zincirlerine ya da küçük esnafa satabilirsiniz. Perakende satış yapmaktan ziyade daha yüksek gelir elde edersiniz. Her gün ürettiğiniz ürünlerin dağıtımını yapmak tek işiniz olacaktır. Eğer yine de perakende olarak yufkacı dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, tüm detayları anlatayım sizlere.

 

Yufkacı Dükkanı Açmak

Yufkacı Dükkanı Açmak 2

Yufkacı Dükkanı Açmak 2

Bu aşamada öncelikle empati kurun. Yufkanın kg fiyatı zincir marketlerde 7 TL iken, tüketici normal bir yufkacı dükkanından neden kg fiyatı 10 TL’ye satın alsın? Yok daha taze olur, şöyle olur böyle olur aşamasını geçmelisiniz. Zincir marketlerde satış rakamları o kadar yüksek ki, günde 2 sefer yufka servisi yapıldığını görebilirsiniz. Yufkaların üzerinde üretim tarihleri de mevcut. Tabi zincir marketlerin tek avantajı bu değil. Tüm bunlara rağmen nasıl rekabet edebileceğinizi bilmiyorsanız, sizlere bir kaç öneri sıralayayım.

 

 • Rekabetçi fiyatlar sunmak
 • Zincir marketlerden uzaklaşmak
 • Yufka harici ürünlerin satışını yapmak
 • Organik ürünler bulundurmak
 • Lavaş İmalatı Yapmak
 • Toptan Satış için Anlaşma yapmak

 

Yukarıda saydıklarım dışında yufka dükkanı açmak ve iş yapmak için farklı fikirlerde edinebilirsiniz. Bu işten para kazanmanızı sağlayacak en önemli faktör bulunduğunuz lokasyondur. Bir çok yufkacıyı ara sokakta görmek mümkün. Bunun dışında cadde üzerinde daha geniş dükkanlarda faaliyet göstermek müşteri potansiyelini arttırabilir.

 

Bir çok yufka dükkanında tel kadayıf, organik ürünler, milföy hamuru, hazır mantı gibi harici ürünler görmek mümkün. Bu tarz ürünlerin yer alması ekstra gelir oluşturur. Bir çok yufkacı dükkanı aynı zamanda çevresinde bulunan bakkal, market ve pastaneler ile yufka satışı konusunda anlaşma yapar. Yufka üretim maliyeti satış fiyatına göre daha uygun olduğundan, toptan satılsa bile yüksek kar bırakmaktadır.

 

Yufka üretimi yapmak için yufka yapımı ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Hiç bilmeden bu sektöre girmeniz imkansız. İmalathane açıp personel çalıştırsanız, belki bu iş üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Ancak dükkan açıp bir personel ile çalıştığınızda kar elde etmeniz çok zor olacaktır. Bu nedenle ilk yapmanız gereken yufka yapımı ile ilgili eğitim almak olmalıdır. Makine yardımı ile tüm bu süreci öğrenmek, iyi bir öğrenci olduğunuz taktirde en fazla 1 ayınızı alacaktır.

 

Eğer şansınız var ise, bu işi yapan girişimci esnaflar ile görüşün. Onların sektörle ilgili görüşlerini almalısınız. Tabi bunu yaparken onlara rakip olmayacağınızı özellikle belirtin. Ya da normal bir müşteri gibi işlerin nasıl olduğunu sorun. Eğer olumlu bir hava var ise, bir alt başlık olan yufkacı nasıl açılır aşamasını okuyun.

 

Yufkacı Dükkanı Nasıl Açılır

 • Yatırım tutarını belirleyin. Nasıl bir yufkacı dükkanı açmak istiyorsanız, beklentinizi karşılayacak oranda bir sermaye ayırmanız gerekiyor. İşletme lokasyonu, dükkan büyüklüğü ve satılacak ürünler tamamen ortaya koyacağınız sermaye ile bağlantılıdır.

 

 • İş planı oluşturun. Herhangi bir harcama yapmadan önce, neyi nasıl yapacağınıza dönük planlar yapın. Bu planlarınızı 1 aylık, 1 yıllık ve 5 yıllık olarak bölümlendirin. Plana uygun hareket etmeniz bu sektörde başarı şansınızı arttıracaktır.

 

 • Dükkan yeri araştırın. Bu işi yapmak için rekabetten uzak durmanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda semt pazarına yakın olursanız, pazarda yufka satmak gibi bir avantaja da sahip olabilirsiz. Uygun kiralı ve yaya sirkülasyonunun olduğu noktalar araştırın.

 

 • Muhasebeci ile anlaşın. Vergi levhası çıkarmanız için öncelikle bir muhasebeci ile anlaşmanız gerekiyor. Üretim sektöründe olduğunuz için, KDV indirimi almanız zor olur. Bu nedenle muhasebeci seçiminde dikkatli olunuz. Aksi taktirde yüksek vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

 • İşletme dekorunu tasarlayın. Yufkacı dükkanı dekorasyonu için çevrenizde bulunan işletmeleri gezebilirsiniz. Hoşunuza giden dükkan tasarımını kendi işletmenize uygulayabilirsiniz. 

 

 • Mutfak malzemeleri alın. Dekorasyon tamamlandıktan sonra dükkanınız için gerekli mutfak ekipmanlarını satın alın. Sarın alacağınız yufka açma makinası ve pişirme sacı oldukça önemli. Bu aşamada kaliteli demirbaş satın alın.

 

 • Açılış için hazırsınız. İlk gün sabahtan dükkanı açıp, yufka pişirmeye başlayın. Tabi diğer satacağınız ürünleri de aynı gün temin etmiş olun. Görsel açıdan basit balonlarla süslenmiş bir açılış tasarımı yapabilirsiniz.

 

 • Güler yüzlü olmalısınız. Dükkan açmanız ve lezzetli yufkalar yapmanız yeterli değil. Müşteri çekmek için iyi niyet, güler yüz şart. Yırtık yufka vermek bu sektörde yapılabilecek en büyük hatadır. Bunu sakın yapmayınız.

 

Okuyunuz: İşletme İçerisinde Kullanılan Renklerin Anlamı ve Önemi

 

Yufkacı Dükkanı Açma Maliyeti

Ne tarz bir işletme açacağınıza bağlı olarak, ortalama bir yufkacı açma maliyeti 40 Bin TL ile 100 Bin TL arasında değişiklik gösterebilir. Bir çok sektörde ne kadar çok sermaye yatırırsanız, o kadar çok avantajlısınız diyebilirim. Ancak yufkacılık sektöründe önemli olan lokasyondur. Birazda şansınızın yaver gitmesi gerekiyor. Gerçekten bir yufkacı dükkanının iş yapması ve başarılı olması kolay değildir.

 

Yufkacı dükkanının iş yapması için yan ürün satışı yapması gerekir. Bunun içinde ek sermaye kullanmaktan çekinmeyin. Dükkanınıza her gelen müşterinin farklı bir ürün daha almak isteyebileceğini unutmayınız. Örneğin; sigara böreği için köyden getirilmiş lor peyniri satan yufkacı dükkanları mevcut. Bunun gibi bir çok örnek mevcut. Bulunduğunuz lokasyona göre ekstra ne satabileceğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

 

Yufkacı Dükkanı Kazancı Ne Kadar

1 adet yufkanın maliyeti 0,50 kuruş ile 0,75 kuruş arasında değişiklik gösterir. Bu maliyetleri daha da düşürmek mümkündür. Tabi kaliteden kısmamak şartıyla. Ortalama olarak 1 kg yufkanın %100 ile %150 arası kar bırakmaktadır. Toptan ürün sattığınız zaman kar marjınız düşük, ancak ciro rakamlarınız yüksek olacaktır.

 

Kar rakamlarınız düşük olacağı için toptan ürün satmaktan çekinmeyin. Bu sizin parayı döndürmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda elinizde ürün kalmaması ve sürekli taze üretim yapmanız açısından avantajlıdır.

 

Yufkacı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • İmza Sirküleri
 • Faaliyet Belgesi
 • Vergi Levhası
 • Kira Kontratı
 • SGK Bildirgesi
 • 2 Adet Vesikalık
 • Kimlik Fotokopisi
 • Tapu Fotokopisi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Yapı Kullanım İzni
 • Gıda Denetim Raporu

Her belediyenin istediği evraklar farklı olabilir. Bu nedenle bu evrakları almadan önce belediyenin ilgili birimini ziyaret ediniz.

 

Okuyunuz: Girişimcilerin İş Kurmadan Önce En Sık Yaptığı Hatalar

 

Yufkacı Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Yufkacı Açmak İsteyenlere Öneriler

Yufkacı Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Ana cadde ya da yan cadde üzerinde bir dükkan açmaya özen gösterin. Pazarın içinde olması büyük avantaj sağlar.
 • Toptan satış yapmak için bir çok market ve bakkal ile iletişime geçin.
 • Pazarlama faaliyetlerine önem verin. Fiyat politikasını uygun tutup, marketlerle rekabetçi olun. Sonuçta siz üreticisiniz.
 • Temizlik ve hijyen bu sektörde çok önemli. Bunu başaramıyorsanız, bu işi yapmayınız.
 • Müşterilerinize gerekiyorsa, ikramlarda bulunun. Bazı işletmeler fazladan parça yufka bırakırlar.
 • Her şey umarız gönlünüzce olur.

 

Yufkacı dükkanı açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Yakup dedi ki:

  Harika bir makale olmuş eline sağlık.şunu sormak istiyorum yufka yapımını müşterilerinde görmesi yani birnevi reklam.olumlu olurmu

  1. Patron Oldum dedi ki:

   Merhaba. Yufka yapımında titiz ve temiz çalışıyorsanız müşterinizin bunu görmesi iç rahatlığı açısından artı bir değer olacaktır.