Bim Bayilik Şartları ve İsim Hakkı Bedeli

Bim bayilik şartları gereği yasal haklar barındırıyor. Gıda üzerine satış yapan marketler içerisinde marka haline gelmiş olan Bim firması tarafından bayilik alınıp alınamayacağı merak ediliyor.

Bim Bayilik Şartları

Bim Bayilik Şartları

BİM firması benimsemiş olduğu aktif politika gereğince bayilik açılmasına izin vermemektedir. Bunun en önemli sebebi markanın içinde bulunduğu iyi imajın zedelenmesine engel olabilmektir. Bayilik işletmeciliğinde bulunan yönetici kişinin olumsuz tutumlarından kaynaklı olarak BİM’in marka imajını kötü olarak algılanması, ürünlerin satışında azalmalar görülmeye başlaması gibi olumsuz etkilerin önüne geçebilmek için böyle bir politika izlenmektedir.

Her ne kadar BİM firması bayilik açılmasına izin vermesede Franchise sistemini kullanarak mağaza kiralaması hakkını sunmaktadır. Bu sebeple uygun doğrultuda ve gereken şartlar yerine getirildiği takdirde BİM şubesi üzerinden mağaza kiralaması yapılabilmektedir. Genel çerçevede en fazla 10 yıl boyunca bir sözleşme imzalanarak kişi uygun bir noktada mağaza bulduğu takdirde genel merkezi ile iletişime geçerek başvuruda bulunabilir.

 

Bim Bayilik Veriyor mu?

Zincir marketler içerisinde en çok sevilen ve ürünleri beğenilen BİM market üzerinden bayilik alınmak istenmektedir. Geleceğe dönük yatırım yapabilmek amacıyla bu sektörde belirli bir varlık gösterebilmek için yatırımcılar Bim bayilik şartları nedir, konusunu merak etmeye devam ediyor.

Bim market üzerinden uygun bir noktada belirli bir şube açarak aktif olarak satış yapmak isteyen kişiler bulunabilir. Bu sebeple hizmet sektöründe var olmak isteyen kişiler zincir marketler içerisinde en çok beğenilen ürünlere sahip olan BİM üzerinden bayilik nasıl açılır sorusu araştırmalarda bulunuyor. Yatırımsal anlamda BİM bayiliği satın almak isteyen kişilere firmanın belirlemiş olduğu prensip engel olmaktadır. BİM bayilik olarak şube açılmasına izin vermemektedir. Sebebi ise ürünlerde elde edilen kaliteyi düşürerek satılan malın ucuzlaşmasına engel olabilmektir. Araştırma yapan ve başvuruda bulunan pek çok kişi bu sebepten dolayı bayilik satın alamaz.

 

Bim Bayilik Şartları

Pek çok mağaza zinciri sektör içerisinde varlığını koruyan çeşitli market ve satış yapan firmalar bayilik satışında bulunur. İsmi bilinen markaların bayiliğini yapan kişiler bu anlamda daha çok kazanç sağlayabileceklerini düşünürler. Yatırım olarak da bu sebeple bayilik nasıl alınır ve alınabilir mi sorularını araştırmada bulunurlar. Bu anlamda Bim bayilik şartları merak ediliyor. BİM benimsemiş olduğu standartlar gereği bayilik açılmasına izin vermez. Kendi çapında bunu belirli bir sebep üzerine sunmaktadı. Pek çok firma bayilik verdikten sonra bu işletmelerde aktif olarak yöneticilik yapan kişilerin agresif ve müşteri memnuniyetinden uzak tutumları sebebiyle markanın zedelenmesine sebep olmuştur. BİM’in benimsemiş olduğu politika gereği ürünlerinin satışı böyle bir olumsuzluktan dolayı zedelensin istememiştir.

 

Bim Bayilik Ücreti

Bim bayilik şartları araştırıldığında net bir sonuç elde edilemiyor. Çünkü BİM firması yetkilileri bayilik oluşturmasına izin vermez. 7.500’ü aşkın bayisi Fas, Mısır gibi ülkelerde olmak üzere dünyanın pek çok yerinde bulunmaktadır. Kişisel olarak markanın kötülenmesi ve yönetici bireylerden kaynaklı olarak markanın imajının düşmesine engel olunması için böyle bir politika benimsemiştir. Bu sebeple BİM bayilik ücreti hakkında net bir bilgi belirli değildir. Ancak BİM mağazaları üzerinden kiralama bedeli bulunur. Mağazanın bulunduğu bölge ve işlekliği ön planda tutularak fiyat belirlemesi yapılır. Özellikle mağaza olarak seçilmiş alanın genişliği ve etrafında bulunan diğer marketler ile oluşturduğu genel durum ön planda tutularak belirli bir miktar belirlenir.

Okuyunuz: Bakkal ve Market Açmak

 

Bim Franchise Açma Maliyeti

BİM markası üzerinden mağaza kiralamak için belirli maliyetler gerekir. Bu maliyetler belirlendikten ve tutar üzerine genel bir fikre sahip olduktan sonra bir başvuru formu ile işlemler başlatılabilir. Unutulmaması gereken şey mağazalar kiralandığında 10 yıllık olarak sözleşme yapılabilir. Bu kişinin en fazla miktarda kiralayabileceği süredir. Yapılan başvuru sonrasında olumlu bir sonuç elde edilirse 10 yıl boyunca kişinin kiralayabileceğiniz bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşme içerisinde genel kira tutarı hakkında bilgi verilmiştir. Bu işlemlerin ardından ancak mağaza açılışı gerçekleşebilir.

 

Bim Kiralık Yer Gösterme

BİM ürünlerini satarken müşteri odaklı benimsemiş olduğu politikanın zedelenmesi ve aşağı çekilmesinden kaygı duyduğu için benimsemiş olduğu Bim bayilik şartları gereğince bayilik vermemektedir. Ancak günümüzde pek çok firmanın yapmış olduğu gibi Franchise sistemini kullanarak kiralama yapılabilir. BİM bayiliklerini kiralayarak üzerinden bir yatırım yapmak isteyen ve bu işletmelerde aktif faaliyet göstermek isteyenler başvuruda bulunabilir. Bunun için önemli olan şubenin kiralanabilmesi için uygun bir kiralık yerin gösterilebilmesidir. BİM’in kalite standartları gereği kiralık bir yer gösterilebilmesi ve bunun uygunluğunun yetkililer için tespit edilebilmesi için dikkat ettikleri belirli noktalar bulunur. Mağaza yerini kiralayabilmek adına başvuruda bulunurken belirli noktalara dikkat edilmelidir. Bu bilgiler:

 • Mağaza sahibinin isim ve soy ismini, telefon numarası gibi kişisel bilgilerini barındırır.
 • Mağazanın bulunduğu yer
 • Bu yerin metrekare alanı
 • Ürünlerin ve BİM’in genel standardının kiralanan alan içerisinde yürütebilirliği
 • Mağazanın satış alanında asma katın bulunduğu yerin metrekaresi
 • Mağazanın bodrum alanı
 • Malların depolandığı bir depo alanı
 • Mağazanın içinde bulunduğu il, ilçe, semt, mahalle, cadde ismi; sokak ve bulunduğu yerin numarası da detaylı olarak verilmelidir.

Bir başvuru formu aracılığıyla BİM’le iletişime geçilerek tüm bu şartlar bir kağıtta tek tek işlenmelidir. Uygun görüldüğü takdirde muhakkak ki geri dönüş sağlanacaktır.

Okuyunuz: Market Bayiliği Verene Firmalar

 

Bim Genel Merkez İletişim 

Bim bayilik şartları üzerine yazımız içerisinde genel olarak bilgilendirme yapmaya çalıştık. Burada önemli olan kişinin BİM mağazalarında bayilik açamayacağı ancak Franchise sistemini kullanarak mağaza kiralanabilir. Oluşturulan başvuru formunu iletebileceğiniz ve mağaza kiralayabilmek için iletişime geçebileceğiniz bir genel merkez bulunur. BİM’in müşteri hizmetlerini arayarak da buradan daha net ve doğru bilgiler alabilirsiniz.

 • BİM müşteri hizmetleri numarası: 0850 254 44 44

Akılda kalan pek çok soruyu sorabilmek ve BİM mağazalarında kiralama işlemlerinde hakkında bilgi alabilmek için e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Bim Bayiliği Almak İsteyenlere Öneriler

1995 yılında kurulmuş bir market zinciri olan BİM hem yurtiçinde hem yurtdışında aktif faaliyetlerine devam etmektedir. Mağaza olarak onlarca şubesi vatandaşlar tarafından sevilmekte ilgi ile takip edilmektedir. Son yıllarda daha çok popüler haline gelen ürünleri ile insanlara memnun eden ve müşteri odaklı bir satışa sahip olan Bim mağazaları üzerinden bayilik alarak aktif olarak şube işletecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunur. BİM bayiliği alamayan ancak mağaza kiralamak isteyen kişilere öneri niteliğinde birkaç maddelik seçenekler sunuyoruz:

 • Hizmet sektöründe özellikle insanların var olduğu bir iş alanında müşteri memnuniyeti her zaman için ön planda tutulmalıdır
 • Satılan ürünlerden elde edilecek gelir her ne kadar önemli ise de müşteriye en uygun fiyatların sunulması ileriye dönük olarak daha çok kazanç sağlayabilmeyi destekler
 • Pek çok kuruluş ürün iadesi noktasında problemli bir strateji izlemektedir. Bayilik açmak isteyen ve bu anlamda şube işletmeciliğinde bulunacak olan kişilerin herhangi bir sorun yaşatmadan karşı taraf ile iade sürecini işletmesi önemlidir
 • Üzerinde belirli bir ambalaj bulunduran markalı ürünlerin ürün bedeli noktasında daha akıllıca ve doğru bir strateji izlenmelidir
 • Satış yaparken koli içerisinde ürünün rafları konulması masrafların aza indirilmesinde dikkat edilebilecek bir noktadır
 • Reklamcılık faaliyetlerinde bir markanın ön plana çıkarılmasında abartıya gidilmesi o üründen uzaklaştırılmasına sebep olabilir
 • Bayilik açarken özellikle mağaza düzeni her şubede aynı olarak işler. Bu sebeple sade, şık ve ürünlerin rahatlıkla bulunabileceği bir düzen ön plana çıkarılmalıdır.
 • Genel olarak bütün BİM mağazalarında çalışan personeller, mağazanın iç düzeni tek bir standartta görülmektedir. Bu anlamda şube işletmeciliği yapacak olan kişilerin bu düzene dikkat ederek standart belirlemesi doğru olacaktır.

 

Okuyunuz: Bayilik Veren Firmalar 2022

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.