İç Çamaşırı Dükkanı Açmak: Maliyeti ve Geliri

İç çamaşırı sektörü 2024 yılı itibarıyla yıllık yüzde 20 düzeyinde büyüme performansını devam ettiriyor. Siz de iç çamaşırı sektöründe yeni bir iş kurmayı arzu ediyorsanız bu rehber aracılığıyla ilgili süreci çok daha kolay yönetebilme fırsatı elde edebilirsiniz.

Bitmez ve tükenmez sektörler arasında yer alır. Giyim sektörü gıdadan sonra en çok talebin olduğu sektördür. İç çamaşırı ise giyimin alt sektörü olarak sürekli sirkülasyonun olduğu ürünleri içerir. Sizde bu karlı sektörde yerinizi almak ve iç çamaşırı dükkanı açmak istiyorsanız, doğru karar verdiğinize emin olabilirsiniz. Bir çok iç giyim mağazası açmak isteyen kişiler, iş yapma ve toptan ürün satın alma konusunda endişe yaşamaktadırlar. Bu yazıda iç çamaşırcı açmak istiyorum diyenler için iç giyimci açma maliyeti, aylık kazancı ve toptancılar hakkında tüm detayları aktaracağım.

İç Çamaşırı Dükkanı Açmak

İç Çamaşırı Dükkanı Açmak

Öncelikle iç çamaşırı dükkanı açmak ve bu sektörde başarılı olmak istiyorsanız, iş yapacağınız lokasyon çok önemli. Yüksek sermayeniz yok ise, ilçe meydanlarında bu tarz dükkanlar açmak sizin için çok riskli. Hem büyük mağazaların olması hem de  Penti, Kompedan, Loya vb. markaların olması iş yapma konusunda sizi zorlayacaktır. Ayrıca gereksiz rekabete girmiş olacaksınız.

 

İç giyim sektörünün en avantajlı tarafı karlı bir sektör olması. 250 TL’ye satılan bir ürünün toptan fiyatının 60 TL ya da 70 TL olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. Türkiye’de yüzlerce iç çamaşırı üreticisi mevcut. Bu nedenle toptan ürün alımında da rekabet var. Bir firmada 100 TL’ye gördüğünüz aynı kalitede sütyen takımını farklı bir firmada 250 TL’ye görebilirsiniz. Bu ürünü satın alırken kazanmanızı sağlayacaktır. Şimdi iç çamaşırı dükkanı açmak isteyenler için tüm detayları aktaralım.

 

İç Çamaşırı Dükkanı Açma Süreci

İç giyim dükkanı açmak 2

İç giyim dükkanı açmak 2

Bu sektörde nasıl iş yapacağınızı ortaya koyacağınız sermaye belirleyecektir. Düşük bir sermaye ile mahalle arasında yer alan ana caddede dükkan açmanız daha mantıklı olacaktır. Tabi bunun yanında kiralayacağınız mağazanın metre karesini de ortaya koyacağınız sermaye belirleyecektir. Tabi bu sektörde yeni olduğunuz için yüksek sermaye ayırmanız tavsiye edilmez.

 

İç çamaşırı dükkanı açmak ve bu sektörde başarılı olmak için kaliteye önem vermeniz gerekiyor. Evet bir çok marka mevcut. Çevrenizde tüketicilerin ekonomik durumuna göre uygun fiyatlı iç çamaşırı satmak isteyebilirsiniz. Ama ucuz satmanın, ucuz satıcı olmanın bir sınırı yok. İşletmenizde kaliteli ürünleri olması gereken fiyata satarsanız, emin olun uzun vadede kazanan siz olacaksınız.

 

Artık bir çok iç çamaşırı mağazasının kendine ait instagram sayfası bulunmakta. Ayrıca Trendyol, N11 ve Hepsiburada üzerinden iç çamaşırı satanlar da mevcut. İç giyim ürünleri özellikle internet üzerinden yüksek satış hacmine sahiptir. Bu konuda setler oluşturup, uygun fiyatlarla sizde internet sektöründe yerinizi alabilirsiniz. Eğer başarılı olursanız, internetten yaptığınız ciro rakamı, yakın zamanda dükkan cirosunu geçecektir.

 

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, bu konuda kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Hangi semtte oturuyorsanız, oturun mutlaka size yakın bir üretici ya da toptancı bulabilirsiniz. Sütyen takımları, atlet, külot vb. tarzı ürünlerin üretimi kolay olduğundan, 100 m²’lik dükkanda üretim yapan bir çok atölye görebilirsiniz. Fiyat açısından daha uyguna ürün maal edip, aynı zamanda kendi markanızı ürünlerin üzerine diktirebilirsiniz. Bunun avantajı online ürün satarken rekabet etmeyecek olmanız. Çünkü aynı ürüne sahip olan farklı bir marka olmayacaktır.

Şimdi adım adım iç çamaşırcı nasıl açılır adım adım anlatalım.

İç Giyim Dükkanı Nasıl Açılır

İç Çamaşırı Dükkanı Nasıl Açılır

İç Çamaşırı Dükkanı Nasıl Açılır

 • Ne kadar sermaye ayıracağınızı belirleyin. Tüm sermayenizi tek bir işe yatırmayın. Aksi taktirde işlerin rayına girmesi için geçen sürede büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Mutlaka iç çamaşırı dükkanı açmak için başlangıç sermayesini ideal seviyede tutunuz.

 

 • Sıra geldi iş planı oluşturma aşamasına. İç çamaşırı dükkanı açmak için tüm planlarınızı detaylı bir şekilde yazıya dökünüz. Ürünleri nereden tedarik edeceğiniz, hangi markaları satacağınızı belirleyin. Dükkan açtıktan sonra neler yapacağınızı, 1 yıl sonra hangi aşamada olmak istediğinizi, beklentilerinizi not alın.

 

 • İş planı yaptıktan sonra dükkan kiralamak için hazırsınız. Şimdi kendiniz için uygun kiralı, ana cadde ya da yan cadde üzerinde bir dükkan araştırın. Rekabetin olmadığı bir noktada olduğunuza emin olun. Kar marjının yüksek olduğu bu sektörde, rekabetten uzak durmanız size daha çok kazandıracaktır.

 

 • Tadilat ve demirbaş alımı öncesi vergi levhasını çıkartın. Bunun için bir muhasebeci ile anlaşıp, 2 gün içerisinde vergi levhası edinebilirsiniz.

 

 • Dükkan kiraladıktan sonra bir marangoz ile anlaşıp, iç giyim mağazası için uygun raflar yaptırın. Vitrin düzeni, mankenler ve askılar satın alın. Tüm bu aşamaları, rakip iç giyim dükkanlarını inceleyerek yapın. Onların tasarımında olumlu gördüklerinizi kopyalayabilirsiniz.

 

 • Daha önce belirlemiş olduğunuz toptancılardan ürünlerinizi alıp, raflara yerleştirin. Yaptırmış olduğunuz özel askılıklarda ve vitrinde ürünleri sergileyin. Mutlaka işletme önü için de sepet ayarlayın. Artık dükkanı açmak için hazırsınız.

 

 • İç çamaşırı dükkanı açmak için görkemli bir açılış yapmanız gerekmiyor. Sadece ilk başlangıçta dikkat çekmek amaçlı balonlar ve kapı girişine çelenk tarzı çiçekler koymanız yeterli. Bu sayede insanlara yeni bir mağaza açıldığını duyurmuş olacaksınız. Bu da işleriniz daha çabuk oturmasını sağlar.

 

Okuyunuz: İş Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

İç Çamaşırı Dükkanı Açma Maliyeti

Ortalama bir iç çamaşırı mağazası açma maliyeti 400 Bin TL’den başlayıp 500 Bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu maliyetin üst sınırını daha da yükselmeniz mümkün. Hatta 1 Milyon TL sermaye ile iç giyim bayiliği de alabilirsiniz. Ancak iş yapabilmek için en az 400 Bin TL harcamanız gerekiyor. Daha düşük sermayeler ayırmanız ürün açısından işletmenizi fakir gösterecektir.

 

İnsanlar her zaman daha çok seçeneğinin olduğu dükkanlardan alışveriş yapma eğilimindedirler. Bu tarz işletmelerde tek markaya bağlık kalmak yerine bir çok markanın ürününü tedarik etmelisiniz. Ayrıca satın aldığınız ürünler serili bir şekilde satılır. Sütyen takımları 6’lı seri iken, külotlarda düzine hesabı satılmaktadır. Farklı renklerde farklı markalar bulundurmak için 40 Bin TL en ideal rakamdır.

 

Yukarıdaki maliyetleri emlakçı komisyonu, raflar ve bir takım tasarruflarla düşürebilirsiniz. Tabi kaliteden ödün vermeyerek yapmalısınız bunu. Tabela ve vitrin tasarımlarına dikkat etmelisiniz.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

İç Çamaşırı Dükkanı Ne Kadar Kazandırır

İç giyim ürünlerinde kar marjı %40 ile %50 arasında değişiklik gösterir. Bu kar marjı olması gerekendir. Günlük yapacağınız ciro miktarına göre de aylık kazancınız değişecektir. Tabi maliyetinizin bu kazançta büyük bir etkisi olacaktır. Eğer 5000 TL ciro yapıyorsanız ortalama olarak net karınız en az 80 Bin TL olacaktır. Bu rakamlar en düşük kar marjı hesaplanarak oluşturulmuştur.

 

Fiyat politikası ile oynayarak daha yüksek kar elde etmenizde mümkün. Ancak bu sektörde rekabet olduğu için bu size olumsuz yansıyabilir. Özellikle semt pazarlarında bu tarz ürünler daha uygun fiyatlı satılmaktadır. Sizin burada prensibiniz kaliteli ürünü uygun fiyata satmak olmalı. Ancak bu politika ile sadık müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz. Aksi taktirde bir gelenin ikinci defa gelmediği bir dükkan ile iş yapmanız çok zor olacaktır.

 

İç Çamaşırı Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Tapu Fotokopisi
 •  Vergi Levhası
 • Adli Sicil Kaydı
 • 2 Adet Vesikalık
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Kira Kontratı Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi
 • BAĞKUR Giriş Bildirgesi
 • Ruhsat Başvuru Formu Doldurulması
 • İmza Sirküleri

Bulunduğunuz ilçe belediyesi daha farklı belgeler isteyebilir. Bu evrakları temin etmeden önce mutlaka ruhsat müdürlüğüne gidip gerekli belgeler listesini talep ediniz.

 

İç Giyim Bayiliği Veren Firmalar

 • Merry See
 • Moon Light underwear
 • Dagi
 • Kompedan
 • Penti
 • Tutku iç Çamaşırları
 • Kevser iç Giyim
 • Ay Yıldız İç Giyim
 • Erdem Çamaşır

Yukarıda yer alan listedeki bazı markalar aynı zamanda web siteleri için XML bayiliği de vermektedirler.

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

İç Çamaşırcı Açmak İsteyenlere Öneriler

İç Çamaşırı Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

İç Çamaşırı Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Tek bir firmaya bağlı kalmayınız, birden çok firmanın ürünlerini işletmenizde bulundurun. Hem ucuz olan da yer alsın pahalı olan da. Hangisini satın alacağına müşteri karar verecektir.
 • Instagram üzerinden sayfa açıp internet üzerinden faaliyet göstermeyi ihmal etmeyiniz. İnternet satışları emin olun işletme cirosunu geçecek seviyeye gelecektir.
 • Güler yüz her şeyden önce gelir. Müşteriyi ürünlerden sonra sizin iletişiminiz ve güler yüzlü olmanız işletmenize bağlayacaktır.
 • Her hafta mutlaka indirim yapın ve vitrini yenileyin. Tüketiciler interaktif olan işletmeleri sever. Mağazada sürekli ürün yerlerinde değişiklik yapın.
 • İç çamaşırı dükkanı açmak tek başına başarılı olmanız için yeterli değildir. Mutlaka broşürler ve online bölgesel reklam yapınız.
 • Facebook üzerinden bir çok giyim imalatçısı ile irtibata geçebilirsiniz. Onlardan daha uygun fiyatlara ürün satın alabilirsiniz.
Yorumlar

 1. Reyhan dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler vermişsiniz Allah razı olsun emeğiniz için Cook teşekkür ederiz

 2. Duru dedi ki:

  Çok teşekkürler faydalı bilgiler

 3. Oktay dedi ki:

  Fikirleriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

  1. patronoldum dedi ki:

   Umarım sizler için faydalı olur Oktay Bey.

 4. Nergiz dedi ki:

  Çok tşk ederim net bir şekilde bilgi vermişsiniz kafamda soru işareti hiç kalmadı emeğinize sağlık

  1. patronoldum dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz. Takıldığınız noktalarda instagram üzerinden takip edip, DM üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

   1. Erdal özçelik dedi ki:

    Çok faydalı tavsiyeler emeğinize sağlık

    1. Patron Oldum dedi ki:

     Rica ederiz Erdal. Umarız faydalı olmuştur. Selamlar.

 5. Özge Çakır dedi ki:

  Fikirleriniz görüşleriniz bizim için çok değerli çok teşekkür ederim 🙏 bende iç çamaşırı dükkanı açacağım ve bi çok konuda beni aydınlattınız müteşekkirim 🙏

  1. patronoldum dedi ki:

   Umarım başarılı olursunuz Özge Hanım.

  2. Songül dedi ki:

   İyi günler açtınız mı dükkan açtıysanız bu süreci paylaşabilir misiniz?

   1. patronoldum dedi ki:

    Özge Hanım İnstagram’dan satış yapmaya başladı.

    1. Seher dedi ki:

     merhaba size nasıl ulaşabilirim

     1. patronoldum dedi ki:

      İletişim kurulmuştur.

 6. Mahmut zoroğlu dedi ki:

  Çok açıklayıcı bir paylaşım yapmışsınız teşekkür ederim konuyu tüm detayları ile yazmışsınız faydalı olacak benim için tekrar teşekkürler

  1. patronoldum dedi ki:

   Umarım sizin için kazançlı bir girişim olur Mahmut Bey.

 7. Ayşe kurban çağ dedi ki:

  Spor malzemeleri satan bir dükkan açmak istiyorum maliyeti ne kadar olur ve yürür mü?

  1. patronoldum dedi ki:

   Ayşe Hanım çok mantıklı bir fikir düşünmüşsünüz. Ancak nasıl yapacağınız çok fark ediyor. Örneğin lokasyon, satacağınız ürünler, bulunduğunuz semt vb. gibi bir çok faktör var. Instagram üzerinden yazarak detayları anlatabilirsiniz.

 8. Çiğdem dedi ki:

  Yol gösterme biçimi çok hoşuma gitti kendi adıma daha temkinli olacağım emeğinize sağlık

 9. Ayşe Nur Alpar dedi ki:

  Günlerdir nerden baslicam bilmiyordum burayı okuyana kadar çok teşekkürler bilgiler için pazartesi günü bismillah diyerek baslicam