Kargo Şirketi Kurmak | Kargo Şubesi Nasıl Açılır?

Son yıllarda e ticaret firmalarının artış göstermesi ile birlikte kargo sektörü büyük bir canlılık kazandı. Kişilerin internet alışverişleri yapması bu süreci destekleyen en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Bu bakımdan kargo şirketi kurmak düşünülenden çok daha fazla kar getiren bir iş fikri oluyor. Günümüzde karlı iş alanı arayışında olan kişilerin araştırdığı sektörler arasında kargo şirketleri ilk sırada geliyor.

Kargo Şirketi Kurmak

Kargo Şirketi Kurmak

Kargo şirketi açma maliyeti gibi detaylar hesaplandığında hem karlı hem de kolay kazanılabilecek bir sektör. Bu süreçte iyi bir iş planı hazırlayarak başarılı bir kargo şirketi kurmayı başarabilirsiniz. Ancak iş planınızda mutlaka bulunması gereken detaylar var. Bu detayları tek tek tespit etmek ve sürece dahil etmek durumundasınız. Kargo şirketi kurmak için sermayesinden yer seçimlerine kadar her detayı en ince ayrıntısına kadar değerlendirmeniz gerekiyor.

Tüm bu süreçte maliyeti detaylı olarak hesaplamak size kargo şirketi kazancı net bilgisini de verir. Böylece bu sektöre adım atarken yolunuzu daha iyi bir şekilde görebilirsiniz. Kargo şirketlerinin kazancının her geçen gün artış gösterdiği düşünüldüğünde bu alanda birçok firma bulunduğu söylenebilir.

 

Kargo Şirketi Kurmak

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte e ticaret sektörü de kargo alanına büyük bir ivme kazandırdı denilebilir. Bu sektörün gelişmesinde e ticaretin çok büyük bir payı bulunuyor. Yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da profesyonel hizmetler veren kargo şirketleri bulunuyor. Bu bakımdan kargo şirketi kurmak düşündüğünüzden daha kazançlı olabilir. Ancak bu süreçte kargo şirketinizi kurmadan önce şirketi ne şekilde kurmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

Kargo şirketinizi sıfırdan bir isim altında kurabilirsiniz. Aynı zamanda büyük kargo firmalarından bayilik de alabilirsiniz. Kısacası kargo şirketi kurmak için farklı alternatifleriniz bulunuyor. Bu alternatifler içerisinde kargo bayiliği satın sizin için daha kolay bir süreç olabilir. Fakat imkanlarınız genişse ve bu alanda büyük bir şirket olmayı planlıyorsanız yepyeni bir isim altında sektöre girebilirsiniz.

Kargo şirketi kurma aşamasında maliyetleri, kazançları, personel giderlerini çok iyi hesaplamanız gerekiyor. Aynı zamanda işletmeniz için işlek bir yer seçmek de önemli konular arasında bulunuyor. Günümüzde birçok kişi kargo şirketi kurmak konusunda yeterli bilgiye sahip olmadan sektöre giriyor. Bu da şubelerinin kısa süre içerisinde yeteri başarıyı elde edememesine neden oluyor.

 

Kargo Şubesi Açma Maliyeti

Kargo şubesi açarken maliyetleriniz yüksek olabilir. Çünkü bu süreçte dikkat etmeniz gereken çok fazla masraf kaleminiz bulunuyor. Hem işlek bir yerde olmak hem de bilindik bir firma olmak bu süreci bir hayli zorlaştırıyor. Ancak kargo şubesi açma maliyeti konusunda farklı desteklerden de yararlanabiliyorsunuz. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta bulunuyor. Maliyetinizi etkileyebilecek konular ise şu şekildedir:

 • Şubenizi açmak için dükkan yeri kiralamak ya da satın almak
 • Resmi işlemlerde giden ödemeler
 • Personel SGK ve maaş ödemeleri
 • Kargoları farklı şehirlere ulaştırması için araç temini
 • Reklam ve tanıtım giderleri
 • Bayilik alacaksanız bayilik ücretleri ve isim bedeli
 • Ödenmesi gereken vergiler

Gibi detayları bu süreçte sizi mali açıdan etkileyebilecek unsurlardır. Beklentilerinizin karşılanmasında bu detaylara dikkat etmek büyük bir önem taşıyor. Kargo şubesi açma masrafları konusunda her zaman için detaylı araştırmalar yapmanız gerekiyor. Çünkü her şehirde kargo şirketi kurma bedeli aynı olmayabilir. Metropoliten bir şehirdeki maliyetler hiçbir zaman küçük ve az nüfuslu bir şehirle aynı olmaz.  Bayilik alarak şube açmak isterseniz ortalama olarak 200 bin TL kadar sermayeniz olması gerekiyor.

 

Kargo Şirketi Kazancı

Kargo şirketinizi kurmadan önce mutlaka ne kadar kazan elde edeceğinizi de önceden hesaplamanız gerekiyor. Bu şekilde kargo şirketinin birkaç ay içerisinde sürekli olup olmayacağını daha net şekilde görebilirsiniz. Geleceği görerek işletme başarısını yükseltebilmek için ilk olarak kazançlarınızın ne kadar olacağını bilmeniz gerekiyor.

Kargo şirketi kazancı hakkında net bilgi vermek hiçbir zaman mümkün değil. Çünkü büyük kargo şirketler yüksek kazançlar elde etseler de sektörde yeni olanlar bu konuda geriden gelebiliyor. Ancak her durumda kargo şirketlerinin kazandıran şirketler olduğu söylenebilir. Kazanç şubenizin ne kadar büyük olduğuna göre değişiyor. Aynı zamanda bulunduğunuz şehrin nüfus miktarı da bunda etkili olan faktörler arasında yer alıyor.

Bir kargo şirketinin en büyük gider kalemleri personel giderleri ile akaryakıttır. Tüm masraflar çıkarıldığında işletmenin durumuna göre aylık olarak 20 bin TL arasında gelir elde etmek mümkündür. Ancak bu ortalama bir kargo şubesi için belirlenen bir kazanç durumu. Aynı zamanda bayilik alma ya da sıfırdan şirket kurma kazançları arasında da farklılıklar olacağını unutmamanız gerekiyor.

 

Kargo Bayileri Nasıl Para Kazanıyor?

Kargo şirketlerinin ne şekilde para kazandığı da merak edilen detaylar arasında yer alıyor. Kargo şirketi kurmak hem maliyetli hem de çaba gerektiren bir sektördür. Bu sektörde başarılı olabilmek için deneyimli çalışanlara ve son model kargo araçlarına sahip olmak gerekir. Bunun yanında idareci olarak sizin de sektör deneyimine sahip olmanız büyük bir önem taşır. Bu bakımdan sektörde yer almadan önce karlılık ve maliyet öncesinde şirketlerin nasıl para kazandığını bilmeniz gerekiyor.

Kargo bayisi olarak gelirinizin %60 ile %70 kadarını e ticaret gönderilerinden elde edeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Kargo firmalarının gelirlerinin büyük bir kısmı e ticaret sektörüne bağlı denilebilir. Bu nedenle firmaların gelirlerini arttırmaları için e ticaret alanında hizmet veren firmalarla anlaşmalı olması gerekir. Türkiye’nin en büyük kargo şirketleri en kurumsal ve büyük e ticaret siteleri ile anlaşmalı olarak hizmet veriyor.

Kargo firmaları genelde bayi olarak açılmışlarsa gönderiler üzerinden %13, gelen gönderilerden de %18 kadar kar marjı elde edilebiliyor. Örnek vermek gerekir ise kargo şirketine gelen bir gönderi 30 TL tutarında ise bu tutarın %13 kadarı firmaya kalıyor. Eğer şubenizden çıkarsa bu tutarın %18 kadarını alıyorsunuz. Uzaktan gönderilen ağır kargolarda kargo kazancı daha da yüksek olabiliyor.

Kargo Bayiliği Veren Firmalar

Günümüzde birçok kargo firması bayilik veriyor. Bu nedenle sıfırdan bayilik açmanın neredeyse imkansız olduğu günümüzde bu bayilik firmalarından yararlanılabiliyor. Kargo bayiliği veren firmalar bu alanda farklı şartlar öne sürebilir. Her firmanın kendine göre isim bedeli, kargo şube maliyeti bulunuyor. Aynı zamanda şube büyüklüğü, yer seçimi standartları da farklılık gösterebilen durumlardan biridir. Son yıllarda en çok başvuru yapılan kargo bayilik firmaları arasında ise şunları saymak mümkün olabilir:

Gibi bu sektörün en iyi firmaları kargo hizmeti sunuyor. Bayilik konusunda beklentilere yanıt veren bu firmalar son derece yüksek standartlarda işletme açmanıza destek veriyor. Bir kargo şirketini sıfırdan açmak yerine bayilik alarak açmak çok daha avantajlı bir durum. Daha detaylı bilgi için Kargo bayiliği veren firmalar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Kargo Şirketi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kargo şirketi kurmak isteyen kişilerin mutlaka istenilen belgeler hakkında da detaylı olarak bilgi sahibi olması gerekir. Belgelerin eksik olması ya da hatalı olması şirketin kurlum sürecinde ciddi sorunlar doğurabilir. Kargo şirketi açmak için gerekli belgeler arasında şunlar yer alıyor:

 • 2 tane fotoğraf gerekiyor. (şirket işletmesi kurulacak ise gerekli değil.)
 • Kimlik belgesinin fotokopisi ve ikametgah belgesi
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • SGK kaydı olduğunu gösteren belgeler
 • İşletici kimlik bilgilendirme gelesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi (şahıs şirketinde istenmez)
 • İmza Sirküleri (şahıs şirketinde istenmez)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve oda Sicil Tasdiknamesi fotokopileri
 • Kira sözleşmeleri
 • Muvafakatname
 • ADAT iş yeri için açma ruhsat görüş belgesi
 • Güvenlik kamerası ve kayıt sistemleri
 • Ulaştırma bakanlığı yetki belgesi
 • İşyeri kirası
 • İtfaiye uygunluk belgesi

Ulaştırma bakanlığı yetki belgelerinde mutlaka M1, M2 veya M3 yetki belgeleri bulunması gerekiyor.

 

Yurtdışı Kargo Şirketi Nasıl Kurulur?

Yurtdışına hizmet verecek bir kargo şirketi kurmayı planlıyorsanız bu süreçte daha detaylı çalışma yapmanız gerekiyor. Yurtdışı hizmet belgelerinizin tamamının uygun olması gerekiyor. Aynı zamanda sermayenizin de daha fazla olması bu süreçte önemli bir nokta. Yurtdışına hizmet sunan kargo şirketlerinden de bayilik alabilme imkanınız bulunuyor.

Ancak yurtdışı bayiliği veren firmaların bayilik ücretleri yüksek olabilir. Aynı zamanda hava, deniz ya da karayolu kargo taşımacılığı alanında deneyim sahibi olmanız da önemli noktalar arasında bulunuyor.

 

Kargo Şirketi Kurmak İsteyenlere Öneriler

Kargo şirketi kurmak istiyorsanız belirli püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu süreçte profesyonel iş insanı olarak hareket etmeniz büyük bir önem taşıyor. Kargo şirketi kurmak isteyenlere öneriler kapsamında şunlar söylenebilir:

 • Kargo şubenizi yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu yerde açmaya dikkat edin.
 • Şubenizde çalışacak personellerin deneyimli olmasına önem verin.
 • Gerekli tüm taşımacılık hizmetleri için sertifikalarınızın tam olmasına dikkat edin.
 • Tanınmış bir firmadan bayilik almaya dikkat edin.
 • Araçlarınızın yeni olmasına dikkat edin.
 • Gönderileri tam zamanında ulaştırmak firmanızın en önemli prensibi olmalıdır.
 • Müşterilerinizle sürekli iletişim halinde olun.
 • Gönderi takip sistemi bulundurmaya özen gösterin.
 • Çalışanlarınızın müşteri gizliliğine önem vermesine dikkat edin.

Tüm bu detaylara dikkat etmek işletme başarısı açısından büyük bir önem taşır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.