Oto Yıkama Açmak | Maliyeti ve Gerekli Şartlar

Araç sayısının her geçen artış gösterdiği günümüzde oto yıkama açmak son derece karlı iş fikirleri arasındadır. Özellikle müstakil evlerin azalması ve her yerin apartmana dönüşmesi araç sahipleri açısından çok ciddi bir sorun haline geliyor. Araçların dip köşe temizlenmesi ve yıkanması için geniş bir alana sahip olmak büyük bir önem taşıyor. Oto yıkama işi son derece karlı olsa da birçok işletme sahibi bu işin zorluklarından da dert yanıyor. Ancak düşük sermaye ile yüksek kar elde edilebilecek bir iş arıyorsanız oto yıkama işi son derece avantajlı olabilir.

Oto Yıkama Açmak

Oto Yıkama Açmak

Oto yıkama açmak günümüzde en popüler hale gelen işler arasında bulunuyor. Müşteriyi memnun etmenin kolay olduğu ve sektörün son derece dinamik olması birçok girişimciyi bu alana yönlendiriyor. Yüksek standartlarda bir işletme için yüksek oranda sermaye gereksiniminiz de olmuyor. Yalnızca işletme kurulum yerini çok iyi seçmeniz ve gerekli tüm ekipmanlara eksiksiz sahip olmanız bu süreçte son derece önemli.

 

Verdiğiniz hizmetin kalitesi yüksek olduğunda kısa sürede sıradan bir işten kazandığınızdan çok daha fazlasını kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu işi yapabilmek için bir aracın nasıl temizlendiğiniz, temizleme sırasında ne tür solüsyonlar kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. İlk zamanlarda tek başına idare edebilirsiniz. Ancak zamanla müşteri sayısı artış gösterdiğinde yanınızda çalışacak birine ihtiyacınız olabilir.

 

Not: Oto yıkama açmak dışında farklı fikirler edinmek istiyorsanız, 112+ adet İşyeri açma fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Oto Yıkama Nasıl Açılır?

Oto yıkama nasıl açılır sorusu bu alanda para kazanmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardandır. Oto yıkama işletmesi açabilmek için birçok ufak detayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Oto yıkama açmak için önem verilmesi gerekenler arasında şunları saymak mümkündür:

 

 • Oto yıkama açmadan önce bu sektörü çok iyi bir şekilde araştırın.
 • Rakip analizine büyük bir önem verin. Bulunduğunuz yerde kaç oto yıkamacı var? Kazançları ne kadar sorularının yanıtlarını öğrenin.
 • Bu işte uzman olan kişilerden detaylı olarak bilgiler alın.
 • Sermayenizin yeterli olduğundan emin olun.
 • Banka kredilerine başvurmadan önce KOSGEB avantajlarını araştırın.
 • Dükkan için uygun yer seçin.
 • Reklam ve tanıtım çalışmalarınızı yapın.
 • Ekipmanlarınızın tam olduğundan emin olun.

 

Oto yıkama işinde müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Müşteri kalıcılığı yakaladığınız anda son derece kazançlı bir işletmenin sahibi olabilirsiniz. Oto yıkama açmak hem karlı hem de oldukça kolay işler arasında yer alıyor. Biraz titiz olursanız ve yaptığınız işin hakkını verirseniz her gün aracını yıkatmak isteyen birçok müşteriniz olabilir.

 

İşletmenizde bulundurmanız gereken malzemeler içerisinde deterjan, hortum, elektrikli süpürge, fırçalar, cam silme bezleri, süngerler ve daha birçok malzeme bulunmaktadır. Her malzeme temizleme işleminde önemli bir yere sahiptir. Dükkanı açabilmek için vergi levhası ve ruhsata da ihtiyacınız bulunuyor. Bu işlemler için de bulunduğunuz yerin belediyesinden işlem yaptırmanız gereklidir.

 

Oto Yıkama Açma Maliyeti

Oto yıkama açmak kişilere belli bir sermaye gerektiriyor. Bu sermaye çok yüksek olmadığı gibi banka kredileriyle de karşılanabilmektedir. Ortalama bir oto yıkama açma maliyeti 15-20 bin TL kadar tutuyor. Ancak aynı anda iki üç tane araca hizmet vereceğiniz boyutlarda bir işletme açmak isterseniz daha fazla maliyetiniz olacaktır. Bu kadar düşük bir sermaye ile anlık olarak tek bir araca hizmet verebileceğiniz karı fazla yüksek olmayacak bir işletme kurabilirsiniz. Dükkanı açarken almanız gereken malzemeler arasında şunlar sayılabilir:

 

 • Oto parfüm ve özel temizlik solüsyonaları
 • Cam bezi, pompa, kağıt paspas
 • Torpido temizleme sütü
 • Jant temizleme malzemeleri
 • Oto yıkama köpükleri
 • Pasta cilası makinesi
 • Detaylı temizlik tabancası çeşitleri
 • Bez sıkma merdanesi
 • Koltuk yıkama makinesi
 • Köpük püskürtme makinesi ve tankı
 • Soğuk yıkama makinesi gibi malzemeler maliyetleri etkileyen malzemelerdir.

 

Yüksek kar getirisi olsun istiyorsanız en az 50 bin TL gözden çıkarmanız gerekiyor. Maliyetinizin en büyük kısmını dükkan kirası oluşturuyor. Ayda 3000 TL civarında kiralık bir dükkan tutmayı planlıyorsanız günde en az 30- 40 arası aracın temizleme işlemini yapıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte kiralık tuttuğunuz iş yerinin ruhsat standartlarına uygunluk son derece önemlidir. Kişiler bazen sıfırdan dükkan açmakla devir almak arasında karamsarlık yaşayabilirler. Tam teşekküllü bir oto yıkama işletmesini devir almak için ortalama 300 bin TL’ye ihtiyacınız bulunuyor. Ancak sıfırdan açtığınızda işletmeniz için daha düşük sermayeye ihtiyacınız bulunuyor.

 

Okuyunuz: Oto Ekspertiz Açmak

 

Oto Yıkama Kazancı ve Kar Marjı

Oto yıkama kazancı ve kar marjı birçok sektöre göre daha yüksektir. Aylık ortalama olarak 10 Bin TL getirisi olan bu işletme için yüksek bir karı bulunuyor. Ancak karınızı etkileyecek unsurlar da bulunuyor. İşletmenin bulunduğu konum, müşteri hareketliliği, çalışan personel sayısı, dükkan kirası gibi unsurlar karlılık üzerinde etkili faktörler arasındadır.

 

Yeni açılan bir iş yeri olarak ilk zamanlarda araç temizleme fiyatlarını biraz daha düşük tutabilirsiniz. Bu süreçte müşterileriniz yaptığınız işten memnun kaldıkça sektör fiyatlarına doğru yönelebilirsiniz. Bir aracın iç ve dış temizleme fiyatı 30 TL ile 50 TL arasında değişiyor. Günde on tane araç yıkarsanız günlük olarak 400 TL size kalacaktır. Bu rakam da 10 bin ile 12 bin arasında bir gelir anlamına gelir. Dükkanın tüm masraflarını çıkardığınızda size bu rakamın yarısından fazlası kalacaktır. Araç temizleme işlemine ek olarak farklı hizmetleri de sunarsanız gelirinizde ciddi bir artış olabilir. Oto yıkama açmak günümüzün en karlı işlerinden biri olduğundan bu alanda iyi bir araştırma ile işletmenizi açabilirsiniz.

 

Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Belgeler

Oto yıkama açmak için gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu süreçte hazırlanması gereken evraklar arasında şunlar bulunuyor:

 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Kira sözleşmesi veya dükkan tapusunun fotokopisi
 • Vergi levhasının iki tane kopyası
 • Ustalık belgesi
 • Bulunduğunuz şehirde ki Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt evrakı
 • İmar müdürlüğünden alınan belge
 • Başvuru dilekçesi
 • İtfaiye raporu

Oto yıkama açmak için ilave alanların olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda müşteri bekleme odası bulunmalı ve suyun akış eğiminin çok iyi bir şekilde ayarlanması gerekir. Bunların yanında çalışanlarınızın kılık ve kıyafetlerine özen göstermeli, yıkamaların kapalı alanlarda gerçekleştirilmesine önem vermelisiniz.

 

Okuyunuz: Oto Yıkama Bayiliği Veren Firmalar

 

Oto Yıkama Açmak İsteyenlere Öneriler

Oto yıkama açmak kolay gibi görünse de bu süreçte mutlaka önem verilmesi gereken detaylar da vardır. Bu detaylara dikkat etmek işletme başarınızı yüksek oranda etkiler. Bu süreçte en çok önem vermeniz gereken konu dükkan konusunda yer seçimidir. Araç trafiğinin yoğun olduğu bir yer seçmek son derece önemli bir konudur. Çevrenizde benzin istasyonu olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü benzin istasyonlarında çok düşük fiyata araç yıkanabiliyor. Böyle bir durum da sizin müşteri kaybetmenize neden olabiliyor.

 

Oto yıkama açmak isteyenlere öneriler kapsamında kampanyalar da önemli oluyor. Örneğin işletmenizden iç araç temizliği alan müşterilerinize dış temizleme işlemini ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Müşterilerinize karşı güler yüzlü ve her zaman yardımsever olmak onların sizi tercih etmelerini sağlar. Her zaman alanında uzman olan personellerle çalışmaya gayret göstermelisiniz. Böylece müşteri memnuniyetiniz de yüksek olacaktır. Oto yıkama açmak konusunda gerekli tüm hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra rahatlıkla işletmenizi açabilirsiniz.

 

Oto yıkama açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. yaşar yılmaz dedi ki:

  Oto yıkama alanında ustalık belgesi alınabilir mi. Kim verir.