Dondurmacı Dükkanı Açmak | Maliyeti ve Kar Marjı

Yaz sezonlarının dinamizminden yararlanmak isteyenler için dondurmacı dükkanı açmak son derece karlı iş fikirleri arasında bulunuyor. Son derece karlı işler arasında bulunan dondurmacı dükkanları 6 aylık sezon boyunca kişilere beklediklerinden çok daha yüksek standartlarda kar getirisi sunmaktadır. Hem kar marjının yüksek olması hem de az bir sermaye ile dondurmacı açma fırsatının olması değerlendirebileceğiniz bir fırsat olabilir. Genelde akşam saatlerinde çok aktif olan dondurmacılar müşterilerine ne kadar çeşit ve hızlı servis sunarsa o kadar fazla tercih edilebilirlikleri yüksek olabilir.

Dondurmacı Dükkanı Açmak

Dondurmacı Dükkanı Açmak

Dondurmacı açmak karlı bir iş olsa da dikkat edilmediğinde hem lezzet hem de sunum iyi olmadığında müşteri kazanmanız son derece zor. İş yerini açarken dükkanın yeri, dükkan dizaynı ve daha birçok önemli faktör dikkate alınmak durumundadır. Bu süreçte karar vermeniz gereken önemli noktalardan birisi de dondurmayı nereden alacağınız konusu oluyor. Çünkü kaliteli bir dondurma üretme merkeziniz yok ise dondurmaları hazır olarak üretim merkezlerinden almalısınız. Bu süreçte en kaliteli dondurma firmaları ile çalışmanız gerekiyor.

 

Ürünleri nereden tedarik edeceğinizi biliyorsanız ve güzel bir yerde dükkan kiraladıysanız dondurmacı dükkanı açarak yüksek kar elde etme şansına da sahip olabilirsiniz. Bu işletmeyi açabilmek için bayilik yoluna gidebileceğiniz gibi bireysel olarak da açabilme şansınız bulunuyor. Bayilik almayı düşünüyorsanız sektörde bilindik firmaları tercih etmelisiniz.

 

Not: Dondurmacı dükkanı açmak dışında farklı fikirler edinmek için, 112+ adet dükkan açma fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Dondurmacı Dükkanı Nasıl Açılır?

Dondurmacı dükkanı nasıl açılır sorusu birçok girişimcinin yanıt aradığı sorulardandır. Dükkan açmak günümüzde son derece zordur. Fakat sermayeniz varsa ve karlı bir iş sektörüne girmeyi planlıyorsanız kısa sürede toparlanabilirsiniz. Hem sermayenizi birkaç ay içerisinde çıkarabilir hem de kısa sürede kara geçebilirsiniz. Dondurmacı dükkanı açmak için öncelikle iyi bir iş planına ihtiyacınız bulunuyor. İş planınızda şunların olmasına özellikle dikkat etmelisiniz:

 

 • İşletmeyi açacak kişinin tüm bilgileri planda yer almalıdır.
 • Kuruluş tarihi ve neden kurulduğu bilgilerinin bulunması gerekir.
 • İşletmenizi kurarken hangi adımları takip edeceğinizi belirtmelisiniz.
 • Tüm masraf kalemlerini tek tek iş planında yazmalısınız.
 • Sermayenin nereden sağlanacağı tüm detayları ile belirtilmelidir.
 • İşletmeniz için çalışacak personeller hakkında ki tüm bilgiler planda bulunmalıdır.
 • Bu işletmeden aylık ve yıllık olarak ne kadar gelir elde edeceğinizin tahmini rakamları bulunmalıdır.
 • Aylık ve yıllık gider tahminlerinin bulunması da gerekir.
 • Kısa ve uzun dönemde bu işletmeden neler beklediğinizi planda detaylı olarak belirlemelisiniz.
 • Dükkanda kullanılacak demirbaşlar konusunda tedarikçi firmanızdan bilgi alabilirsiniz. Birçok malzemeye ihtiyacınız olacağından bu süreçte iyi bir eşya planlaması yapmanız gereklidir.

 

Dondurmacı açma konusunda gerekli tüm planlamayı yaptıktan sonra piyasa araştırması yapmalı ve en uygun lokasyona karar vermeniz gerekir. Dondurmacı dükkanları kar marjı çok yüksek işletmeler olsa da uygun bir yer açmadığınızda çok ciddi zarar edebilirsiniz. Ancak doğru yere açılan bir dondurmacı dükkanı sayesinde normal bir işletmenin bir senede kazanacağı geliri sizler yaz sezonunda kazanma şansı elde edebilirsiniz.

 

Okuyunuz: Dondurma Bayiliği Veren Firmalar

 

Dondurmacı Açma Maliyeti

Dondurmacı açma maliyeti işletme kurulum sürecinde son derece önemlidir. Bu süreçte maliyetler açacağınız dükkanın boyutlarına göre farklılık gösteriyor. Ancak birçok işletme türüne göre çok daha uygun fiyatlarda açılabilmesi mümkündür. Her şeyden önemlisi dondurmayı siz yapmayacaksınız. Dondurmalar günlük taze olarak sizlere tedarikçi firmalar tarafından gönderilecektir.

 

Maliyetlerinizi en çok etkileyecek konular arasında eşyalar ve dükkan kirası olacaktır. Temin etmeniz gereken eşyalar içerisinde stoklama yapabilmek için dondurucu dolap, sosu ısıtma makinesi, masalar ve sandalyeler gereklidir. Yer ve duvar dekorasyonu da son derece önemlidir. Duvar dekorasyonu için duvar kağıtları kullanmak ve masa üstlerine çeşitli aksesuarlar eklemek maliyeti etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.

 

Dondurmacı açmak için en az 30 bin TL en fazla ise 60 bin TL’ye gereksinim vardır. Çok daha yüksek bir sermaye bağlamanıza ise gerek yoktur. Çünkü 6 aylık sezonlarda bu işletmeyi çalıştıracağınız için sermaye tutarını minimum tutmaya özen göstermeniz gerekiyor. Kullanılan malzemelerin ve dondurma çeşitlerinin kaliteli olması son derece önemlidir. Aynı zamanda dondurma tezgahlarınızın göze hitap etmesi de önemli bir noktadır. Dondurma ikramları sırasında peçete ve ıslak mendil gibi ikramlar işletmeniz tarafından karşılanmalıdır.

 

Okuyunuz: Künefeci Dükkanı Açmak

 

Dondurmacı Dükkanı Kar Marjı

Dondurmacı açmak isteyen kişiler için kar marjı son derece önemlidir. Türkiye yaz aylarında son derece sıcak bir ülke olduğu için yaz aylarında en çok tüketilen tatlı türü dondurmadır. Hemen her yerde bulunan dondurmacılar gün içerisinde ciddi anlamda iş yapabilme kapasitesine sahiptirler. Yüksek kalitede satışa sunulan dondurmalar sayesinde her geçen gün müşteri kitlenizi genişletebilirsiniz. Külah dondurma yanında kilo dondurma satışı da sizlere hızlı kazanç sağlayacak bir yöntemdir.

 

Dondurmacı dükkanı kar marjı son derece yüksektir. İşletmenizin bulunduğu lokasyona ve satış fiyatlarınıza göre %100 kar ile %500 kar arasında bir gelir elde etmeniz mümkün oluyor. Bu süreçte maliyeti azaltmak kar seviyenizin yükselmesini sağlar. Bu süreçte profesyonel bir dondurma imalatçısıysanız ve dondurmayı kendiniz üretirseniz kar oranı daha da yükselir.

 

Günlük yaklaşık olarak 1000 TL kazanmanız mümkün oluyor. Bununla birlikte masraflar çıktığında kişiye kar olarak 300 ile 400 TL gibi bir rakam kalıyor. Bu da aylık olarak yaklaşık 10 Bin TL kazanma şansı anlamına geliyor. Birçok işletmeye göre dondurmacı dükkanı açmak çok karlı bir iştir.

 

Okuyunuz: Bakkal ve Market Açmak

 

Dondurmacı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Her işletme gibi dondurmacı açmak için gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu süreçte mutlaka hazırlamanız gereken belgeler arasında şunlar bulunuyor:

 • Vergi levhası
 • Tapu fotokopisi ya da kira kontratı
 • SGK giriş bildirgesi
 • Faaliyet belgesi
 • Oda kayıt belgesi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • İki tane fotoğraf
 • Ticari sicil kaydı
 • Yapı kayıt belgesi

Bu belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak bulunduğunuz yerin belediyesine başvurmalısınız. Belgeler bazen belediyeye göre farklılık gösterebiliyor.

 

Dondurma Bayiliği Veren Firmalar

Dondurmacı açmak için bayilik yöntemine başvurmak çok daha karlı olabilir. Bayilik sistemine başvurduğunuzda marka firmalar dükkan yeri belirlemesinden iş yeri dizaynına kadar her detay ile yakından ilgileniyor. Bu süreçte yalnızca bayilik firmasına toplu ödeme yapmanız yeterli oluyor. Bu firmalar aynı zamanda sizlere gerekli konularda eğitimler de sunuyor.  Dondurma bayiliği veren firmalar arasında en bilinenler şu firmalardır:

 • Do Do Box Bayilik
 • Eve’s Ice Cream Bayilik
 • Tordo dondurma Bayilik
 • Maraşta Dondurma Bayilik
 • Maraşhan Dondurma Bayilik
 • Dondurmacı Yaşar Usta

En bilindik bayiler arasında yer alıyor. Bu bayilerden biriyle anlaşarak uzun yıllar kar elde edeceğiniz bir dondurmacı açmanız mümkün olmaktadır.

 

Dondurmacı Açmak İsteyenlere Öneriler

Dondurmacı açmak isteyenlere öneriler kapsamında birçok faktörden bahsedilebilir. İşletmenizi açtığınızda çeşitlilik son derece önemlidir. Sade, kakaolu, çilekli, böğürtlenli, limonlu, kavunlu gibi birçok dondurma çeşidine yer vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda elinizi biraz bol tutmak müşterilerin sürekli olarak sizi tercih etmesini sağlar.

 

Güler yüzlü ve son derece tatlı dilli çalışanlar bulmaya özen göstermelisiniz. Her zaman hijyene büyük önem vermelisiniz. Bulunduğunuz semtte evlere servis yaparak dondurma hizmeti de verebilirsiniz. Bunların yanında dükkan tasarımı konusunda mutlaka modern tasarımlara yer vermelisiniz. Gece geç saatlere kadar işletmenizin açık olması da önemli bir noktadır. Dondurmacı açmak günümüzde en çok tercih edilen işletmeler arasındadır.

Dondurmacı dükkanı açmak” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Kasım anlı dedi ki:

  Bir bayilik şartları nasıl yapılır ve açmak istiyorum ben

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhabalar, listede yer alan firmalar üzerinden başvuru yapabilirsiniz.