Petshop Açmak | Petshop Açma Maliyeti ve Kazancı 2023

Hayvanlara karşı olan ilgi ve sevgi son dönemde artmış durumda diyebiliriz. Bu ilgiye istinaden petshop açmak istiyorsanız hangi semtte açacağınıza dikkat etmelisiniz. Bazı semtlerde sadece kuş ve benzeri evcil hayvan ürünleri satılıyorken, bir takım semtlerde ise kedi ve köpek ürünleri daha çok satılmaktadır. Petshop sahibi olup bu işte başarılı olmak istiyorsanız nerede dükkan açacağınız konusunda dikkat etmelisiniz. Zira kedi ve köpek ürünleri satan dükkanlar daha çok kazandırmaktadır. Siz de petshop açmak istiyorum diyorsanız bu yazıda petshop açma maliyeti, aylık kazancı ve gerekli belgeler gibi tüm konulara değineceğiz.

Petshop Açmak

Petshop Açmak

Öncelikle ticari boyutu unutup, hayvanlara karşı sevginiz olması gerektiğinden bahsedelim. Hem petshop sahibi olup, hem de hayvanlara karşı sevgisi olmayan olur mu demeyin. Sokaktaki yavru kedileri toplayıp aşı maliyetine ücretsiz sahiplendiriyorum diyen petshop dükkanları mevcut. Bu tarz dükkanlar babadan kalma ya da miras yolu ile geçtiğinden bu işi sevmeyenler başında durabiliyor. Tabi müşteri bunu algıladıkça o tarz işletmelerden uzaklaşmaya başlar.

Kedi ve köpek ürünleri fiyat olarak yüksek olduğundan işletme için de yapacağınız ciro da yüksek olacaktır. Kedi maması satın almak için ortalama  100 TL harcayan bir müşteri, kanarya ya da muhabbet kuşu yemi için en fazla 15 TL harcayacaktır. İkisinin de kar marjı %30 olsa da, ciro yüksekliğinden dolayı kazandığınız para da farklılık olacaktır. Bu nedenle petshop açmak için öncelikle bulunduğunuz lokasyona önem vermeniz gerekiyor.

Pet shop açmak istiyorsanız toptan kedi ve köpek maması ve evcil hayvan malzemeleri mi arıyorsun? Online pet shop mağazası Petibom.com ile tüm ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Evet, sadece kuşlara karşı ilginiz olması bir dezavantaj değil. Kuşçu dükkanı açıp iyi gelir elde eden petshop dükkanları da mevcut. Bu tarz dükkanlar genelde merkezi noktada olduklarından uğrak noktası olurlar. Ayrıca petshop dükkanlarının iş yapması iletişim yeteneğinize de bağladır. Sizlere soru sormaya gelecek olan bir çok müşteriniz olacaktır. Onlarla iyi iletişimde bulunmanız işlerinizin artmasını sağlayacaktır. Şimdi petshop açmak isteyenlere için tüm detayları anlatmaya başlayalım.

Petshop dükkanı açmak dışında farklı fikirler edinmek için 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Petshop Açmak

Petshop Açmak 2

Petshop Açmak 2

Öncelikle petshop açmak için ortaya koyacağınız sermaye miktarı nasıl bir dükkan açacağınızı belirleyecektir. İşletme lokasyonu, bulundurduğunuz ürün çeşitleri, dükkan büyüklüğü vb. konular yapacağınız yatırım miktarı ile değişiklik gösterecektir.

Günümüzde bir çok kişi evcil hayvan ürünlerini internet üzerinden satın almaktadır. Hatta eve hızlı servis yapan petshop dükkanlarına telefon ile sipariş vermektedir diyebiliriz. Bunu Ortaköy, Beşiktaş ve Kadıköy gibi semtlerde yapan petshop dükkanları mevcut. Sizde sattığınız ürün çeşidine göre hem online satış hem de eve servis modelini düşünebilirsiniz. Tabi aşırı bir sirkülasyon yok ise, kurye maliyeni kaldırmanız zor olacaktır. Ancak İnstagram sayfası açmak yada Trendyol gibi siteler üzerinden ürün satmak sizin için daha avantajlı olabilir. Zira bu tarz siteler üzerinde satış yapıp, dükkan cirosunu geçen bir çok işletme mevcut.

Petshop açmak için önünüzde iki seçeneğiniz mevcut. Ya sıfırdan bir petshop dükkanı açacaksınız, ya da devren bir petshop dükkanı bulacaksınız. Şimdi devren petshop satın alma aşamasını inceleyelim.

Bu sektörde müşteri tarafından benimsenen ve benimsenmeyen dükkanlar mevcut. Bir müşteri işletmeye geldi. O petshop dükkanını sevmeyip, memnun kalmadığı sürece, 2. defa dükkana gelmesi çok zor olacaktır. Günümüzde marketlerin dahi petshop ürünleri sattığını düşünürsek, müşterinin alternatifi çok. Bu nedenle devir alacağınız petshop dükkanını müşteri tarafından benimsenmemiş olma ihtimali yüksek olabilir. Yani o tarz dükkanlara yeni müşteri çekmeniz hem zor olacak, hem de çok uzun zamanınızı alacaktır. Çünkü müşteri için olumsuz bir deneyim mevcut.

 

Ancak her devrenden petshop dükkanı aynı sayılmaz. Ancak buna istinaden, iş yapan petshop dükkanlarını da 100 Bin TL’den aşağıya satın almak mümkün değil. Bu da bu aşamada hiç mantıklı görünmüyor. Zira sıfırdan petshop dükkanı kursanız daha çok ürün doldurma şansınız olacaktır. Üstelik sizin açmış olduğunuz petshop dükkanının iş yapma potansiyeline göre değeri, devir alınacak dükkandan daha yüksek olabilir.

Özetle sıfırdan petshop açmak daha mantıklı görünüyor. Şimdi bu aşamaya değinelim.

 

Petshop Nasıl Açılır

Petshop Nasıl Açılır

Petshop Nasıl Açılır

 • İlk alt başlığımızda belirttiğimiz gibi, öncelikle ortaya koyacağınız sermayeyi belirleyin. Zira petshop açmak için atacağınız her adımı belirleyecek olan sermaye miktarıdır. Bu sermaye rakamı ne kadar yüksek olursa, gelir elde etme avantajınız o kadar yüksek olacaktır. Müşteriler genelde çeşidi çok olan büyük dükkanlardan alışveriş yapma eğilimindedirler.

 

 • İş planı yapmanız gerekiyor. Hiç bir şeye dokunmadan bir iş planı oluşturun. Petshop ürünlerini toptan olarak nereden tedarik edeceğinizi, nasıl bir dükkan açacağınızı, iç ve dış tasarım gibi her şeyi kağıda dökün. Aynı zamanda yapacağınız pazarlama faaliyetlerin ve 1 yıl sonraki hedeflerinizi de yazın. İş esnasında bu yol haritasının büyük avantajını göreceksiniz.

 

 • Sıra geldi dükkan bulma aşamasına. İstanbul’da petshop açmak istiyorsanız, Kadıköy ve Beşiktaş gibi semtler büyük avantaj iken, Bağcılar ve Esenyurt gibi semtler dezavantajlı gözükecektir. Ancak Beşiktaş ve Kadıköy gibi semtlerde de büyük rekabet sizi bekliyor olacak. Bu nedenle rekabetin olmadığı, uygun kiralı ve evcil hayvan ürünlerinin tüketildiği bir noktada dükkan bulmalısınız.

 

 • Dükkan kiraladıktan sonra ilk yapmanız gereken vergi levhasını çıkartmak olmalı. Bir muhasebeci ile anlaşıp, 2 içinde vergi levhası çıkartabilirsiniz. Bu sayede almış olduğunuz tüm ürünleri kendinize fatura ettirip, demirbaşları masraf olarak gösterebilirsiniz.

 

 • İşletmeniz tadilat ve raf yerleşimi için hazır. Açacağınız petshop türüne göre raf ve vitrin tasarımı yaptırın. Bu konuda özellikle işletme rafı üreten marangozlar ile irtibata geçiniz.

 

 • İç ve dış tasarımı bitirdikten sonra, toptan olarak satacağınız ürünleri tedarik edin. Bu ürünleri ulaşım kolaylığına göre dükkana diziniz. Petshop dükkanının bu aşamada dolu ancak karmaşık gözükmemesine dikkat ediniz.

 

 • Artık dükkan açılışı yapmak için hazırsınız. Petshop dükkanı olduğunuz için görkemli bir açılış yapmanız gerekmiyor. Sadece balonlarla bir süsleme yapmanız ve broşür dağıtmanız, açıldığınızı bildirmeniz için yeterli. Bu sayede müşteri kitlesi daha hızlı oturacaktır.

 

 • Petshop açmak bu aşamada iş yapmanız için yeterli olmayacaktır. Mutlaka Instagram ve Facebook sayfası oluşturup, bölgesel hedeflemeli reklam yapmalısınız. Takipçi kitlesini arttırıp, internet üzerinden satış yapmaya başlayın. Bu sektörde müşteri sadakati yüksektir. İnsanlar genellikle sahiplendikleri işletmelerden alışveriş yapma eğiliminde olurlar.

 

Okuyunuz: İş Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Petshop Açma Maliyeti

Ortalama bir petshop açma maliyeti bulunduracağınız ürünlere göre 30 Bin TL ile 100 Bin TL arasında değişiklik gösterecektir. Bu rakamlarda fiyat üst limitini yükseltebilirsiniz. Ancak alt limiti düşürmeniz günlük yapacağınız ciroyu etkileyecektir. Özellikle kedi, köpek ürünlerinin aksesuar fiyatlarının çeşidi ve yüksekliği işletme açılış maliyetini yükseltmektedir.

 

Bu tarz işletmelerin ana cadde gibi lokasyonlarda bulunma zorunluluğu yoktur. Bu nedenle kira maliyetlerinizi düşürmeniz mümkün. Ancak bu durumda gel geç müşterisini es geçmiş olacaksınız. Maliyetleri kontrol etmekte tercih sizin. Ancak çeşit yapmanız sizin için büyük avantaj sağlayacaktır. Kuş yemlerinde bile özellikle marka için gelen müşteriler mevcut.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

Petshop Ne Kadar Kazandırır

Bir dükkanının ne kadar kazandıra kazandıracağını günlük yaptığı ciro ve sattığı ürünler belirler. Günlük ortalama 1000 TL ciro yapan bir petshop dükkanının aylık kazancı en az 10 Bin TL olacaktır. Bu sattığınız ürünler, fiyat politikası ve işletme masraflarınıza göre değişiklik gösterecektir. Aylık kazancınızı arttırmak yerine fiyatları yükseltmek yerine, müşteri sayısını arttırmayı hedeflemelisiniz.

 

Kedi, köpek mamaları, kuş yemleri gibi kapalı ürünlerde kar marjı en az %30’dan başlamaktadır. En yüksek karı aksesuar tarzı ürünler bırakmaktadır. Kedi ve köpek evleri, kuş kafesleri, tasma, suni kemik vb. ürünlerin kar marjı %50 ile %100 arası değişmektedir. Bu tarz ürünleri işletmede ön plana çıkarmak ve çeşidi arttırmak kar oranınızı yükseltecektir.

 

Petshop’ta Satılan Ürün Markaları

Kedi mamaları: Goody Mama, Pow Pow, Jungle, Milo, Champion, Friskies, Enjoy ve Newcat markaları en çok satılan mamalardır.

Köpek Maması: Royal Canin, Goody, Boss Prestige, Mercy, N&D, Proplan, Face Dog ve Enjoy markaları en çok satılan köpek mamalarıdır.

Kuş Yemleri Markası: Jungle, Gold Wings, Vitakraft, Quik, Gardenmix ve Prestige en çok satılan kuş yemi markalarıdır.

Bu tarz ürünlerin satın almak için firmaların iletişim adresleri üzerinde arama yapın. Sizlerin dağıtıcı firmalar ile irtibat kurmasını sağlayacaklardır.

 

Petshop Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Tapu Fotokopisi
 • Kira Kontratı
 • Vergi Levhası
 • 2 Adet Vesikalık
 • SGK Bildirgesi
 • Petshop Sertifikası
 • Ruhsat Başvuru Formu
 • Faaliyeti Belgesi
 • Oda Kayıt Belgesi
 • İmza Sirküleri
 • Adli Sicil Kaydı

Yukarıda istenilen belgeler bulunduğunuz ilçe belediyesine göre farklılık gösterebilir. Bulunduğunuz ilçe belediyesinin ruhsat işleri müdürlüğüne giderek gerekli belgeleri temin edebilirsiniz.

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

Petshop Açmak İsteyenlere Öneriler

Petshop açmak isteyenlere öneriler

Petshop açmak isteyenlere öneriler

 • Bu sektörde kesinlikle online satış yapmayı ihmal etmeyiniz. Büyük pazaryerlerinde satış yapmanız zor olabilir. Ancak Instagram üzerinden işiniz daha kolay olacaktır.
 • Ürün çeşitleri bulundurmaya özen gösterin. Bir çok tüketici evcil hayvanının belirli markayı sevdiğini iddaa eder. Bu doğru olabilir. Bu nedenle talep gören markaları temin edip petshopta bulundurun.
 • Petshop açmak için kredi çekmeniz tavsiye edilmez. Bu tarz sektörlerde işlerin oturması zaman alıyor. Kredi çekmek sizi zorlayabilir. KOSGEB üzerinden destek almayı deneyebilirsiniz.
 • Her ne kadar ürün çeşidine sahip olsanız, müşteri sadakatini iyi iletişim kurmanız sağlayacaktır. Güler yüzlü ve yardım sever olmalısınız.
 • Bir çok petshop dükkanını ziyaret edin. Başarılı olan petshop dükkanlarının dekorasyon, vitrin ve dizaynlarını örnek alabilirsiniz.

 

Petshop açmak, petshop açma maliyeti, aylık kazancı ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Yorum yaparak bizlere destek olabilirsiniz.

 

kaynak: thebalancecareers

Yorumlar

 1. Can dedi ki:

  Başarılı bi yazı olmuş. Teşekkürler

 2. Hüseyin dedi ki:

  Teşekkürler çok bilgilendiriciydi emeğinize sağlık

  1. patronoldum dedi ki:

   Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   1. Volkan uc. dedi ki:

    Çok güzel olmuş ellerine sağlık emeği geçenlere ben bu iş yapmak istiyorum bana çok iyi fikir ve hangi yollara baş vuracağım gösterdi teşekkürler

    1. patronoldum dedi ki:

     Teşekkürler güzel yorumunuz için, başarılı olmanızı umuyorum.

 3. Patman dedi ki:

  Kar yüzdeleri çok düştü eskisi gibi değil %30 kar zaten yalan ayriyeten 1000 tl lik satışda 10.000 bırakırsa batarsınız kira stopaj sigorta zaten 10.000 tokatlar gibi silip atıyor. Aksesuar yada canlı hayvan satmak gerekli yada kedi tırmalamalarını kendiniz yapıcaksınız eşe dosta kedi köpek yatakları yaptıracaksınız açık mama kesin elinizde bulunduracaksınız

  1. patronoldum dedi ki:

   Batuhan Bey, sektöre dair güncel bilgiler için teşekkürler.

 4. Olcay dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler birşey soracağım peki canlı hayvan alım satım için belge almak gerekiyormu

  1. patronoldum dedi ki:

   Satış ruhsatı yeterli. Bu konuda HAYTAP üzerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 5. Vahap Çınar dedi ki:

  Çok aydınlatıcı bilgiler verdiniz.çok teşekkür ederim

 6. Sevgi dedi ki:

  Çok güzel anlatılmış ve ben de aynen bu şekilde başladım umarım başarılı olurum teşekkürler

  1. Utku dedi ki:

   Sevgi hanım ben de petshop açmak istiyorum ama kararsızım ilk açılıştaki giderlerinizi ve sonrasını anlatırmısınız rica etsem

 7. Halime dedi ki:

  Makaleyi sonuna kadar okudum bilgilendirici ve güzel bir yazı olmuş bence baya faydalı. Paylaşım için teşekkürler

  1. Patron Oldum dedi ki:

   Rica ederiz ne demek