Masaj Salonu Açmak | Masaj Salonu Açma Maliyeti 2023

Hem Türkiye’de hem de tüm dünyada masaj salonu açmak yapılabilecek en karlı iş fikirleri arasında yer alır. Bir çok turistik yerde müşteri çekmeye çalışan masaj salonlarını görebilirsiniz. Ya da otel de dinlenirken, şezlonga gelen spa merkezi ile ilgili teklif alabilirsiniz. Otellerde, özel tutulmuş salonlarda, Spa merkezlerin masaj salonları ile karşılaşmanız mümkün. Seansı minimum 200 TL olan bu hizmetin getirisi oldukça yüksektir. Bu işin ülkemizde yaygınlaşmamasının nedeni ise, nasıl yapılacağının bilinmemesinden kaynaklanır. Şimdi sizlere masaj salonu nasıl açılır, salonu açma maliyeti, kazancı ve ruhsat için gerekli belgeler gibi tüm detayları aktaracağım.

Masaj Salonu Açmak

Masaj Salonu Açmak

Öncelikle Türkiye’de bu işi yapanların büyük bir bölümü şubeli bir şekilde çalışmaktadır. Genellikle bir kişinin en az 3-4 tane daha salonu bulunmakta. Bunun nedeni hızlı kar ve şubeleşme şansı tanımasından kaynaklanır. Yurtdışında olduğu kadar yaygın olmama nedeni; otellerin tekelleşmesi, iş konusunda bilgi eksikliği, sermaye yetersizliği ve işin ahlaki boyutunun düşünülmesidir. Ben bu yazıda sizlere bu iş konusunda yeterli bilgiyi aktaracağım. Diğer konular sizin pazarlama yeteneğiniz ve kararlılığınızla ilgilidir.

 

Masaj salonu açmak için masaj yapmayı biliyor olmanız gerekmiyor. Zaten bir çok masaj salonu sahibi de bu konuda bilgi sahibi değil. Profesyonellerle çalışmayı bildikleri için, bu işte başarılı oluyorlar. Bu sektörde ihtiyacınız olan sertifika sahibi mesul müdür, masaj yapacak personel ve pazarlama faaliyetlerini yürütecek birisi. Pazarlama faaliyetleri bulunduğunuz lokasyona göre değişiklik gösterir. Turistik şehirlerde kapı önünde dahi müşteri çekebilirken, büyük şehirlerde Google Reklamları ve fırsat siteleri en iyi reklam kanalıdır.

Şimdi masaj salonu nasıl açılır tüm detaylara değinelim.

 

Masaj Salonu Açmak

Bir çok girişimci otellerin masaj salonlarını yıllık kira bedeli ve ihale usulü satın almaktadır. Burada yüksek rakamlar dönmektedir. Tabi iş yapma anlamında en kolay otelde iş yapabilirsiniz. Pazarlama maliyetleri de çok düşük olacaktır. Otel dışındaki bir müşteriyi masaj salonuna çekmek biraz zorlu bir iş. Bu nedenle otel ihalesi alabilmek bu sektörde yapabileceğiniz en mantıklı hamle olacaktır.

 

Tabi bu iş sadece otelde olur diye kestirip atmayın. Plazaların ve sitelerin olduğu bölgelerde özellikle İstanbul’da bulunan Spa merkezleri ve masaj salonları yüksek cirolar yapmaktadır. Öyle ki sahibinden.com üzerinden 1 yıllık masaj salonlarının 400 Bin TL devir bedeliyle satıldığını görebilirsiniz.

 

Bu işin ilgi çekici tarafı maliyetlerin en büyük kısmının sadece personel maaşları + kira  olmasıdır. Onun dışında pek maliyetiniz yok. Günlük her yaptığınız iş size kar olarak yansır. Her bir müşteri için 30 dakika ile 1 saat aralığında hizmet veren masaj salonlarında müşteri sıkıntısı da olmaz. İnanın bir çok kişi futbol maçına gidip stres atmak yerine masaj salonlarını tercih ediyor. Biraz huzur bulma kültürümüz değişti diyelim. Artık 2 tip insan var. Masaj yaptıran ve yaptırmayan. İnternet üzerinde yorumları okuduğunuzda olumlu görüşler ilgilinizi çekecektir. ” iyi ki gitmişim, daha önce neden masaj yaptırmamışım ” gibi yorumlar mevcut.

 

Bu kültür daha da artacağı için masaj salonu açmak popüler hale gelecektir. Bu sektörde tek sorun mevzuata uygun bir masaj salonu açmaktır. Maalesef bir çok masaj salonu kaçak bir şekilde iş yapmaktadır. Bu da ileride başka bir şekilde anılmanıza neden olacak ve mutlaka bir gün davalık olacaksınız. İşinizi kanuni temellere dayandırdığınızda 50 Bin TL maliyetle açtığınız masaj salonunu 1 yılda 400 Bin TL’ye satabilirsiniz. Bu gelir fırsatını da size hiç bir iş kolay kolay tanımaz.

 

Sıfırdan bir masaj salonu açmak için öncelikle bir mesul müdür bulmanız gerekiyor kendinize. Mesul müdür olacak kişi aynı zamanda sertifika ve ustalık belgesine sahip olan çalışanınız olabilir. Mevzuat içerisinde nasıl bir iş yerine sahip olmanızla ilgili detaylarda yer almaktadır. Klima kullanımı, tek kullanımlık malzemeler, pürüzsüz zemin vb. gibi alt başlıklarda tüm detayları paylaştım

Şimdi sıfırdan masaj salonu nasıl açılır adımına geçelim.

 

Masaj Salonu Nasıl Açılır

 • Öncelikle bu iş için ne kadar sermaye ayıracağınızı belirlemelisiniz. Arttıracağınız sermaye boyutuna göre sadece masaj salonu değil, güzellik ve spa merkezi olarak da hizmet verebilirsiniz. Tabi bir çok hizmeti bir arada yürütüyor olmanız özellikle turistik bölgelerde ekstra gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

 

 • Sıra geldi masaj salonu açmak için iş planı oluşturmaya. Bu işin en zor kısmı mevzuata uygun olan bir salon açmak. Kendinize mesul müdür olacak 520 saatlik MEB eğitim sertifikasını almış, lisans veya ön lisans mezunu bir  aday bulun. Bu kişinin aynı zamanda kalfalık ve ustalık belgesine sahip olması gerekir.

 

 • İşletme için en az 200 m²’lik bir salon arayışına başlayın. Daha küçük bir alanda bu işi yapmanız mümkün. Ancak işleriniz arttığı zaman emin olun yer sıkıntısı yaşayacaksınız. Ayrıca mevzuata uygun bekleme salonu, mesul müdür odası, bir takım özelliklere sahip masaj odaları gibi alanlar yüksek m² ihtiyacı doğurmaktadır.

 

 • Yer kiralama aşaması sonrası ihtiyacınız olan tüm demirbaşları satın alın. Ayrıca büyük bir tadilat yaptırmanız gerekiyor. Masaj salonlarında her odada sıcak su, salon içerisin soyunma odaları, erkek ve kadın ayrı wc gibi bir takım gereklilikler mevcut.

 

 • Tadilat yaptıktan sonra vergi levhası alın. İş yapmaya başlamak için ise ruhsat çıkarmanız gerekiyor. Ruhsat alabilmek için aşağıda sizlere gerekli evrakları paylaştık.

 

 • Tüm ruhsat işlemlerini tamamladıktan sonra, mesul müdür ile birlikte personel alımı için planlama yapın. Bu sektörde hem masör hem de masöz çalıştırabilirsiniz. Yalnız erkek masörler pek tercih edilmemektedir. Onlar daha çok bireysel hizmet vermektedirler.

 

 • İşletme açılışı sonrası, iş yapmak için pazarlama faaliyetlerine başlamalısınız. Bunun için en etkili kanal internet reklamları, otel anlaşmaları, şehir fırsatları siteleri vb. reklam donelerini kullanabilirsiniz. Her gelen müşterinin artması, iş akışının çığ gibi büyümesini sağlayacaktır.

 

Okuyunuz: İş Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Masaj Salonu açma Maliyeti

Mevzuata uygun bir masaj salonu açmanın maliyeti 150 Bin TL ile 300 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu maliyet kalemlerindeki en büyük pay, kuşkusuz tadilat ve demirbaşlara gitmektedir. İsteğe bağlı olarak tadilat ve salon dekorasyon maliyetlerinden kısa bilirsiniz. Ancak rakipleriniz ile aranızda büyük bir uçurum söz konusu olacaktır.

 

Bir çok masaj salonu; hamam, sauna, spa, güzellik bakımı gibi her şeyi bir arada yürütmektedir. Bunu yaparken de müşterilerine bekledikleri görüntüyü sunarlar. Özellikle otellerde yer alan spa merkezleri, en lüks hizmeti vermektedir. Sizin de müşterilerinize aynı beklentiyi ve hizmeti sunmanız gerekiyor. Ara sokakta dahi bir salon açma şansınız yok. Tabela değeri yüksek olan bir yer belirlemelisiniz. İstanbul’da bu alanda hizmet veren masaj salonlarının kira bedeli 5000 TL’den başlamaktadır.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

Masaj Salonu Aylık Kazancı

Ortalama bir masaj seans ücreti 200 TL’den başlamaktadır. Tabi bu farklı tür masajlara göre fiyatlarda artış olabilir. Günlük 10 müşterinin geldiği bir masaj salonunda en az 2 Bin TL ciro elde edilmiş olur. Aylık kazancın 60 Bin TL olacağı masaj salonunda maliyetleri düştüğünüz zaman net kazancınız ortaya çıkar.

 

Turistik yerlerde masaj salonunun büyüklüğüne göre sezonda  günlük 4-5 Bin TL ciro yapmanız mümkün. Turistlerin spa merkezlerine olan ilgisi büyük. 4 odalı bir masaj salonunun aylık kazancı en az 50 Bin TL olacaktır.

Thai masajı, shiatsu masajı, refleksoloji, bali masajı ve bir takım masaj seçenekleri sunmanız daha çok iş yapmanızı sağlayacaktır.

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

Masaj Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Kira Kontratı
 • Faaliyet İzni Belgesi
 • Oda Kaydı
 • Mevzuata Uygunluk Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • Ustalık Belgesi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Sağlık Bakanlığı izni
 • İmza Sirküleri
 • Ticari Sicil Kaydı

Yukarıdaki ruhsat belgeleri belediyeden alınmaktadır. Belediyeler sizlere ruhsat vermek için mevzuata uygunluk şartı arar. Masaj salonu açmak için gerekli belgeleri  KODER üzerinden edinebilirsiniz.

 

Masaj Salonu Açmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

 • Masaj salonların ile ilgili yapılan şikayetleri inceleyin. Büyük bir çoğunluğu hijyen üzerine şikayette bulunmuşlardır. Eğer bu sektörde hijyen yönünden olumsuz not alıyorsanız, bu işi yapmanız tavsiye edilmez.
 • Tasarım ve dekor yaptığınız iş kadar önemlidir. İnsanlar hizmete para verdiği kadar dekorasyon ortamına da para öder. Bulunduğu ambiyanstan memnun olan kişiler ödedikleri paranın karşılığını aldığını düşünürler.
 • Bir çok masaj salonu sadece MEB onaylı masör veya masöz yetkisine sahip mesul müdür çalıştırıp, diğer personellerde sertifikaya önem vermezler. Bu hataya düşmeyiniz. Düzenli olarak masaj yaptıranlar kimin profesyonel kimi amatör olduğunu anlarlar.
 • Her zaman 2. ve 3. şubeyi açacakmış gibi çalışmalarınızı yapın. Yani siz olmadığınız zaman da masaj salonu işler konumda olmalıdır. Bunun için her şeyi kayıt altında tutabilecek bir sistem oluşturmalısınız.
 • Bir çok masaj salonuna gidip kendinize masaj yaptırın. Onların iyi yönlerini, dekor örneklerini ve beğendiğiniz yönlerini kopyalayabilirsiniz.

 

Masaj Salonu açmak, masaj salonu açma maliyeti ve kazancı ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Yorum yaparak bizlere destek olabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Tuncay dedi ki:

  Müdür şart mı

  1. patronoldum dedi ki:

   Evet, profesyonellik isteyen bir çok işte mesul müdür önemli bir şarttır.

   1. kenan dedi ki:

    bu belgeyi nerden çıkarabilirim ve belgesi olup ortak olmak isteyenler iletişime gecebilir

    1. Fatih dedi ki:

     Belgem var ortaklık kurmak isteyenler ulaşabilir 5422597847

  2. Zeynep sakartepe dedi ki:

   yok müdüre gerek yok arkadaşım, istersen ben sana masaj yaparım.

   1. Kadir dedi ki:

    Ankara için açmayı düşünüyoruz. Mesul müdürlük yapmak isteyen varsa mail atabilir.
    kadircolak08@gmail.com

 2. Tuba dedi ki:

  Kendi belgem var eğer böyle bir işletme açarsam yinede mesul müdür sartmi

  1. patronoldum dedi ki:

   Kendi belgeniz var ise, kendinizi mesul müdür olarak atayabilirsiniz. Herhangi bir ortaklık yoluna gitmek istiyorsanız da, buradan taleplerinizi iletebilirsiniz.

  2. Muhammed dedi ki:

   Tuba hanım bende bi yer açmayı düşünüyorum konum olarak çok güzel bi şehirde hiç mekan yok eğer ortaklik düşünürseniz iletişim kurabilirmisiniz

  3. Mahmoud dedi ki:

   bursa ile ilgileniyorsanız whatsapp üzerinden bana ulaşın masaj merkezi açmak isteyen bir girişimciyim +96599******

  4. Erencan dedi ki:

   Ortak lazım mı lazım ise görüşelim

 3. Arzu dedi ki:

  İsteyene mesul müdür olarak ortak olabilirim ! Anlatım açıklayıcı sohbet tadında sevdim ..

  1. Semih dedi ki:

   Belgeniz var mı Arzu hanım, nasıl iletişime geçebiliriz?

  2. Şenol dedi ki:

   Arzu Hnm ğörüşelim

  3. Mango dedi ki:

   Arzu hanım irtibata geçebilirmiyiz lütfen

  4. Mehmet dedi ki:

   Arzu hanım iletişim numarası alabilirmiyim

  5. Atlantis spa dedi ki:

   Arzu hanım hala ortaklık düşünüyor musunuz acaba, mesul müdüre ihtiyacımız var?

  6. Mahmoud dedi ki:

   bursa ile ilgileniyorsanız whatsapp üzerinden bana ulaşın masaj merkezi açmak isteyen bir girişimciyim +96599******

  7. Erencan dedi ki:

   Merhaba 100 mt karelik bir iş yer var Ortak olarak Açabiliriz Sizin içinde olur ise Gmail den ulaşın lütfen..

  8. Zrs dedi ki:

   Hala düşünceniz var mı ? Yer açtınız mı acaba

 4. Sefa dedi ki:

  Mesul müdür ne oluyor birde evraklar nedir işletme açabilmek için

  1. patronoldum dedi ki:

   Aslında tüm detaylar yazıda mevcut. Mesul müdür, bu işin eğitim belgesine sahip olan kişinin işletmeden sorumlu olmasıdır.

 5. Nur dedi ki:

  Ben fizyoterapist teknikeriyim. Nasıl bir yol izlemem lazım yer açmak için

  1. patronoldum dedi ki:

   Sağlık Bakanlığının mesleğinizle ilgili sunmuş olduğu bir yönetmelik var. En doğru bilgiyi yönetmelik üzerinden alabilirsiniz.

  2. Volkan dedi ki:

   Hanfendi ortaklık düşünürseniz bana ulaşın

 6. Serkan dedi ki:

  Masaj salonu açmak için gerekli belgem mevcuttur. Mesul müdürlük ve ortaklık düşünen arkadaşlar buraya yazsın. Tercihen İstanbul Anadolu yakası olur.

  1. patronoldum dedi ki:

   Talep olduğu taktirde girişimciler yorumlar üzerinden iletişim sağlayabilirler.

  2. Mahmoud dedi ki:

   bursa ile ilgileniyorsanız whatsapp üzerinden bana ulaşın masaj merkezi açmak isteyen bir girişimciyim

 7. Hülya dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacak.. salonu açacağımız dükkan için belediye bizden dükkanın olduğu binanın yönetici ve binada oturan ev sahiplerinin de onayı ve imzası olacak diye şart koşuyor mevzuatta böyle bir şart var mı belediye ne için böyle bir şey istiyor. Bilgi verebilir misiniz lütfen?

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhabalar, normal işletme açılışında eğer kiraladığınız yer mesken ise, apartman sakinlerinin oy çokluğu ile ortak izni istenir. Bu durum bazı iş kollarında mesken olmasa bile apartman sakinlerinin izni aranmaktadır.

 8. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. 520 saatlik üniversiteden masaj belgem var. Önlisans mezunuyum. Uzun yıllardır masaj yapıyorum. Küçük çapta kendi işimi yapmak istiyorum. Bu belge ve mezuniyet bana kifayet eder mi?

  1. patronoldum dedi ki:

   Belgeniz yeterlidir Mustafa Bey. Mesul müdür olabilirsiniz.

   1. Mustafa SEVEN dedi ki:

    Teşekkür ediyordum. Mesul müdürlük şeklinde değil de kendime homeofis şahsi çalışma düşünüyorum.
    Gerek makale için gerekse cevap için teşekkür ediyorum.

    1. Alaattin Akyazıcı dedi ki:

     Merhaba,608 saatlik sertifika yanında, manuel terapi,hacamat, sülük, fitoterapi,Reiki,bioenerji eğitimlerim var,uygulamalarda başarı oldukça-
     yüksek.İlgilenenlere……

   2. Ceylan dedi ki:

    608 saatlik belgem var mesul müdür olabiliyormuyum veya mesul müdürlük için hangi belgeler gerekli

    1. Patron Oldum dedi ki:

     Mesul müdür olabilirsiniz, güncel bilgi için Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgeyi inceleyebilirsiniz.

    2. Cengiz dedi ki:

     Ceylan hanım mesul müdür arıyorum yeni açacağım masaj spa merkezi için değerlendirmek isterseniz iletişime geçebilirsiniz mahmurlusefiksefikoglu@gmail.com

  2. ayşegül dedi ki:

   belgeyi nereden aldınız mustafa bey

 9. Medine dedi ki:

  Makale gayet açıklayıcı çok güzel bir anlatım olmuş yazarının ellerine sağlık. Not: Mesul müdür veya ortak işyeri tekliflerine açığım. İletişim bölümünden yazarsanız, Admin bilgilerimi paylaşabilir.

  1. Recep dedi ki:

   Merhaba mesul müdürlük için görüşebiliriz. Yalnız hangi il’de ikamet etmektesiniz?

  2. veysel dedi ki:

   merhaba eğer ortaklık düşünüyorsanız ulaşabilirsiniz

  3. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar hangi sehirdesiniz acaba mail atabilirmisiniz bana ?

 10. çağrı dedi ki:

  Merhabalar 520 saatlik üniversiteden alınmış belgem var. ancak belge üzerinde 520 saat MASAJ UYGULAYICI EĞİTİMİ sertifikası programını başarı ile tamamladığı için bu sertifikayı almayı hak kazanmıştır diyor. bu belge ile iş yeri açabilmem mümkünmüdür. yardımcı olursanız teşekkür. ederim

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhabalar mevcut belge ile iş yeri açabilirsiniz.

 11. Zeynep dedi ki:

  Güzellik uzmanlığı ustalık belgem var, 520 saat masaj eğitimim yok. Bir yer açabilir miyim?

  1. patronoldum dedi ki:

   Masaj salonu açamazsınız, uzmanlığınız ne üzerineyse o sektörde salon açmanız mümkündür.

  2. ayşegül dedi ki:

   belgenizi nereden aldınız zeynep hanım

 12. Meral demir dedi ki:

  Mesul müdür arıyorum Kayseri’de yasayan bay bayan önemli değil üniversite mezunu ve ustalık belgesi olması yeterli 520 saatlik sertifikası yani

  1. patronoldum dedi ki:

   Talep bulunması durumunda mail üzerinden sizinle iletişime geçilecektir.

 13. Doga dedi ki:

  Merhaba 608 saatlik belgem var. yer açmak için üniversite mezunu olmak mı gerekiyor lise mezunları acamiyor mu?

  1. Patron Oldum dedi ki:

   Belgeniz mevcut ise Lise mezunu olarak da salon açabilirsiniz.

 14. Miramira dedi ki:

  Dernek adı altından masaj salonu açabiliyormuşuz ve maliyeti çok düşükmüş. Yardımcı olur musunuz?

  1. Patron Oldum dedi ki:

   Bahsettiğiniz konu tesis (Lokal) açma adı altındaysa, sadece dernek üyelerine hizmet verebilirsiniz. Yani cezası yüksek olan bir durum. Bu nedenle resmi prosedürlere uymanız daha mantıklı olacaktır.

 15. Funda dedi ki:

  MEB’den 520 saatlik belgem var. Antalya’da otel SPA işyeri açmak için ortak arıyorum. Ekibim var maddi olarak tüm masraflara yapacak ortak arıyorum 4 veya 5 yıldızlı otel SPA’da iş yapmak isteyen mesaj bırakabilir.

  1. Deniz dedi ki:

   Bana yazabilirmisin .Fikir almak istiyorum senden ☺️🙏

  2. Abdullah dedi ki:

   Düşünürseniz çok ciddi paralar kazanacağımız bi ilçe var beraber açabiliriz

  3. Harun dedi ki:

   Bn size ortak olabilirim lutfen goruselim

 16. ayşegül dedi ki:

  mesul müdür olmak için hangi belgelere ve diplomaya sahip olmak gerekiyor bilgilendirir misiniz…?

 17. Ertan dedi ki:

  MEB 608 saatlik eğitim sertifikası ve Taylandda yaşadığım dönemde aldığım Tayland geleneksel tıp hizmetleri derneği tarafından verilen bakanlık onaylı “Geleneksel Tay masaj kursu (150 Saat), Geleneksel Tay masaj kursu (372 Saat) ve Refleksoloji ayak masajı (60 saat) belgeli eğitimlerim mevcuttur. Hafta içi Ankara, Hafta sonu Samsun olacak şekilde çalışma tekliflerine açığım.

 18. Deniz dedi ki:

  Acaba bana yazabilirmisinuz detaylı konuşmak fikir almak istiyorum Masaj salonu açmak istiyorum .Masaj uygulayıcı eğitimi belgem var . Yazarsanız çok sevinirim.

 19. Mehmet dedi ki:

  Sancaktepe İstanbul da bir salon açmak istyorum yardımcı olan varsa bana ulasa bilirmi 5324184603

 20. Yusuf dedi ki:

  Merhaba meb onaylı olması şartmı belgenin. Uluslar arası gecerliliği olan bir masörlük belgesiyle acılamaz mı . Teşekkürler

 21. Abdullah cengiz dedi ki:

  Merhaba.6O8 saatlik mosorluk belgem mevcut.Salon açabilmek için yeterli sermaye yok.elimdeki mevcut belge ile evlerde ve işyerlerinde masörlük hizmeti verebilmek mümkün müdür?

  1. Abdullah cengiz dedi ki:

   Yardımcı olursanız sevinirim,iyi günler🙏

 22. Furkan dedi ki:

  4 yıllık fizyotereapi ve rehabilitasyon bölümü mezunuyum mesul müdür olarak kendimi atayabilir miyim? Yine de MEB eğitimini almam gerekli mi?

 23. Cengiz dedi ki:

  Mesul müdür arıyorum masaj salonu açacağım yer Urfa ilgilenen olursa iletişime geçebilir

 24. Hamza dedi ki:

  Baya bilgilendim teşekkür ederim.
  Bende yeni bir yer açmaktayım güzelce anlamışsınız çok faydalı olmuş
  Emeğe saygılar

  1. Patron Oldum dedi ki:

   Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Başarılar dileriz.

 25. Halil dedi ki:

  Kocaeli geneli evlere masaj hızmetı verılır bay ve bayan olmak uzere itina ile yapılır 05527374101