Pilavcı Dükkanı Açmak | Pilavcı Dükkanı Açma Maliyeti 2023

Fastfood sektöründen her yıl %20’in üzerinde büyüme yaşamaktayız. Bundan en büyük payı alanda dönerciler ve pilavcılar. Sizde pilavcı dükkanı açmak istiyorsanız, emin olun karlı bir sektör sizi bekliyor. % 100 ile %500 arasında kar marjına sahip olan pilavcılık sektörüne girmek bilmiyor olsanız bile zor değil. Sektörde yerinizi almak için bir kaç seçeneğiniz mevut. Bu yazıda pilavcı dükkanı açmak isteyenler için, pilavcı açma maliyeti, aylık kazancı, gerekli belgeler gibi tüm konularda bildiklerimi aktaracağım. 

Pilavcı Dükkanı Açmak

Pilavcı Dükkanı Açmak

Evet, doğru duydunuz. Pilavcı dükkanlarının kar marjı %100 ile %500 arasında değişmektedir. 100 gram prinç ile 1 porsiyon pilav çıkartabiliyorsunuz. Üzerine eklenen serpiştireceğiniz tavuk ile birlikte satış fiyatı 8 TL’den başlayan bu ürün inanılmaz bir kar marjına sahip. Üstelik iş yapma olasılığınız çok yüksek. Peki her şey böyle toz pembe mi? Tabi ki hayır. Dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken bazı durumlar var.

 

Öncelikle sektör ile ilgili bilgi sahibi değilseniz bu sizi korkutmasın. Sonuçta iki seçeneğiniz var. Bir catering ile anlaşıp hazır pilav almak ya da pilav yapmayı öğrenmek. Eğer kendi pilavımı yapıp satmak istiyorum diyorsanız, pilav yapmayı öğrenmek fazla zamanınızı almayacaktır. 1 ay boyunca her gün deneme yanılma yöntemi ile en iyi lezzeti oluşturabilirsiniz. Ya da oluşturduğunuz lezzetin tarifini catering şirketine verip bu şekilde de devam edebilirsiniz. Tabi bu durum kar marjınızı etkileyecektir.

 

Özetle Pilavcı dükkanı açmak isteyenlerin bir çok seçeneği mevcut. Olumsuz tarafı ise hijyen, lezzet, iletişim, lokasyon seçimi ve doğru zaman konusunda yetersiz olan kişilerin batması. Örneğin; yazın sıcağında, güneş gören bir dükkanda pilavcı dükkanı açarsanız, başarısız olma şansını yüksektir. Bunun gibi bir çok örnek mevcut. Yazı içerisinde hepsine ayrıca değineceğiz.

 

Pilavcı Dükkanı Açmak

Pilavcı Dükkanı Açmak 2

Pilavcı Dükkanı Açmak 2

Nasıl bir pilavcı dükkanı açacağınızı belirleyecek en büyük faktör ortaya koyacağınız sermayedir. Sermaye miktarına göre arabada pilav satmanız da mümkün, Baruthane pilavcısı gibi olmanızda. Tabi ilk başta lüks bir pilavcı açmanız mantıklı bir seçenek olmaz. Lezzetinizi piyasaya sürüp, müşteri geri bildirimi almanız çok önemli. Eğer olumlu dönüşler var ise, büyümek için hazırsınız diyebiliriz.

 

Peki pilavı sizin yapmanız neden önemli? Şimdi hem pilav yapıp, hem de işletmecilik yapamazsınız. Bu sizin için aşırı yorucu bir süreç olur. Başlangıç aşamasında başarsanız bile, ileride mutlaka pilav yaptıracağınız bir personele ihtiyaç duyacaksınız. Siz enerjinizi sadece müşteri potansiyelini arttırma, personel yönetimi ve müşteri ilişkilerine harcamalısınız. Ama pilav yapmayı biliyor olmanız tüm üretim proseslerine dahil olmanızı sağlayacaktır.

 

Nasıl pilav yapılacağını bilmediğiniz sürece, ustalar tarafından kolaylıkla manipüle edilirsiniz. Siz pilavla ilgili A’dan Z’ye her şeyi bilip, ustayı da o doğrultuda yönlendirebilirsiniz. Her iş sektöründe doğru olan budur. İflas etmenin en büyük nedeni iş bilmemektir.

 

Tabi lezzet tek başına her şey değil. Yeterli emeği verdikten sonra bir çok kişi lezzetli tavuklu pilav çıkarabilir ortaya. Bundan sonra müşteri ile ilişkiler, ürün kalitesi, kullanılan malzemeler, temizlik ve hijyen gibi konular işlerinizin artmasını sağlayacaktır.

 

Örneğin; tavuklu pilav isteyen müşterinin tabağına az pilav koyamazsınız. Hakkı neyse o olmalı. Her masada karabiber, acı biber turşusu, baharatlar vs. olmalı. Bu gözler peçeteden kaçan esnaf gördü. Tabi en kaliteli peçeteyi koyan esnafta gördüm. Kalite size daha çok müşteri getirir. İnsanlar değerli hissedildikleri yerlerde zaman geçirmeyi ister. Eğer müşterilerinize kazıklanmış hissi verirseniz, emin olun bir çok kişi arkanızdan küfür edecektir. Google haritalardan olumsuz yorumlar da yapan olacaktır.

 

Peki fiyat politikası nasıl olmalı diyebilirsiniz. Evet bu da çok önemli. Çevrenizdeki tüm pilavcılara göz gezdirin. Şunu fark edeceksiniz. 5 TL’ye pilav satan da var, 15 TL’ye satan da var. Siz en ucuz ben satacağım diye rekabete girmeyin. Ucun satanlar para kazansaydı, Starbucks kahvecisi bu kadar popüler olmazdı. Yaptığınız işin hakkı ve maliyeti üzerinden ideal fiyatlandırma yapın.

Şimdi nasıl pilavcı dükkanı açılır, adım adım anlatalım.

 

Pilavcı Dükkanı Nasıl Açılır

Pilavcı Dükkanı Nasıl Açılır

Pilavcı Dükkanı Nasıl Açılır

 • Yazı başında belirttiğimiz gibi, sermaye bu işi nasıl yapacağınızı belirleyecektir. İşletme içerisine harcayacağınız dekor maliyeti, müşteri çekmek için önemli bir faktördür. Bir işletmeye bayan müşteri çekebiliyorsanız, dekor anlamında istenileni karşılıyorsunuz demektir. Bir çok kişi fotoğraf çekilip paylaşabileceği mekanlara gitmek istiyor. 

 

 • Sıra geldi dükkan bulma aşamasına. Pilavcı dükkanları hem işletme için hem de servis ile iş yaparlar. Servis sizin ekstra kazancınızdır. Evet ana kazancınız da olabilir, ancak marka olmak istiyorsanız dükkanı müşteri çekmelisiniz. Bunun için ana cadde ve yan cadde üzerinden bir işletme seçmeniz gerekiyor. Bu sayede işletmeniz kısa zamanda müşterileriniz tarafından tanınır ve uğrak nokta haline gelebilir.

 

 • Uygun fiyatlı, az tadilata ihtiyaç duyulan bir dükkan kiraladıktan sonra vergi levhası almaya hazırsınız. Hizmet sektörü olduğunuz için, muhasebecinizi iyi seçmelisiniz. Diğer türlü yüksek vergi ödemeleri ile karşılaşabilirsiniz. Vergi levhasını almak en fazla 2 gününüzü alacaktır.

 

 • Vergi levhası aldıktan sonra tadilata başlamak için hazırsınız. Tadilat esnasında maliyet yönünden kontrollü olmalısınız. Başlangıç aşamasında tadilat aşamasında ideal seviyeyi karşılayın yeter. İlerleyen zamanlarda kazanmanız durumunda ek yatırım ayırabilirsiniz.

 

 • Tadilat işlemi bittikten sonra pilav dükkanı açmak için gerekli olan tüm demirbaşları satın alın. Masa, sandalye, pilav tezgahı, kasa bankosu, gıda mutfak ekipmanlı vb. her şeyi eksiksiz bir şekilde tamamlayın.

 

 • Dükkanı artık açmak için hazırsınız. Sıra geldi, ilk gün görkemli bir açılış yapmaya. Bu tarz dükkanlar genellikle ilk gün büyük indirim yapar ya da bedava ürün dağıtırlar. Siz bunun yerine esnafa bedava ürün kuponları da dağıtabilirsiniz. Seçeneğiniz çok. Ancak görkemli bir açılış yapmanız kısa zamanda büyüyüp para kazanmanızı sağlayacaktır.

 

 • Son aşama ise pazarlama faaliyetleridir. Her şey iyi gitse bile pazarlama faaliyetini bırakmayın. Sürekli olarak broşür dağıtımı yapın. İnstagram ve Facebook üzerinden bölgesel videolu reklamlar çıkın. Bunlar size olumsuz yansıyacaktır.

 

Not: İş planı yapmadan hareket etmeyiniz. Yukarıda pilavcı açmak için yapmanız gerekenler iş planı olmadan olmaz. Tek tek yapılacakları not edip, plan dahilinde ilerleyiniz. Tavuklu pilav ne kadar olacak, nohutlu pilav maliyeti gibi tüm detayları hesaplayınız.

 

Okuyunuz: İş Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Pilavcı Dükkanı Açma Maliyeti

Pilavcı Dükkanı Açma Maliyeti

Pilavcı Dükkanı Açma Maliyeti

Ortalama bir pilavcı dükkanı açmanın maliyeti 30 Bin TL’den başlamaktadır. Bu maliyet rakamları bir çok işe göre oldukça düşüktür. Ana maliyet kaleminiz pilav ve müşteri için oturma düzeni olduğundan pilavcı dükkanı açma maliyetinin bu kadar düşük olması normaldir. Ancak maliyetlerde üst sınır yoktur.

 

Baruthane pilavcı gibi bir yer açmak isterseniz 2 milyon TL harcamanız gerekecektir. Meşhur Tahtakale pilavcısı gibi yer için 30 Bin TL, arabada seyyar pilav satmak için de 10 Bin TL sermaye ayırmanız yeterli. Yani maliyet kalemi nasıl bir dükkan açacağınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Ana ürün dışında maliyetleri arttıran tamamen demirbaş ve dekorasyon ürünleridir.

 

Başlangıç aşamasında pilav lezzetiniz ne kadar iyi olsa da, fazla harcama yapmanıza gerek yok. Sonuçta en büyük etkenlerden birisi de bulunduğunuz lokasyon ve çevredeki rekabet durumudur. Amaç en iyi verimi almak olmalıdır.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

Pilavcı Dükkanı Ne Kadar Kazandırır

Satış yapacağınız günlük pilav ve yan ürün miktarına göre kar hesaplaması yapılabilir. Ancak bir pilavcının iş yapıyorum diyebilmesi için günlük en az 750 TL ile 1000 TL arasında iş yapması gerekir. Günlük 1000 TL ile aylık 30 Bin TL ciro yapan bir pilavcının kazancı 15 Bin TL olacaktır.

 

Burada kazancınızı en etkileyen en önemli faktörler işletme kirası, personel giderleri ve kullandığınız malzemelerin kalitesi. Bu ana maliyet kalemlerinden asla tasarruf edemezsiniz. Personelin kalitesi düşmemeli, kullandığınız malzemelerden kaçmayınız. Kar edeyim derken müşteri sayısını azaltırsınız.

 

Pilav dükkanının aylık kazancını arttırmak için yapmanız gereken tek şey, günlük ciroyu arttırmak olmalı. Bunun için de daha çok pazarlama yapmalı, farklı satış kanalları oluşturmalısınız. Her ay belirli bir reklam bütçeniz olmalı. Emin olun bu durumda daha çok kazanç elde edeceksiniz.

 

Pilavcı Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Oda Kayıt Belgesi
 • Faaliyet Belgesi
 • Kira Kontratı
 • Tapu Fotokopisi
 • Vergi Levhası
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Çevre Temizlik Vergisi Makbuzu
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • Adli Sicil Kaydı
 • İşletme Krokisi

Yukarıda istenilen evraklar bulunduğunuz ilçe belediyesine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle bulunduğunuz ilçe belediyesine gidip istenilen evrakları temin edebilirsiniz. Ruhsat için başvurunuzun yanıtlanması süresi 2 haftayı bulmaktadır.

 

Seyyar Pilav Satmak

Bir çok kişi tarafından sorulduğu için bu alt başlığı ekliyorum. Evet arabada seyyar pilav satmak daha az sermaye istiyor. Ancak vergi levhanız ve satış izniniz yok ise bu sizi çok uğraştıracaktır. Belediyeden bir yer için izin almakta oldukça zor. Kolay kolay kimseye de yer verilmiyor.

 

Sermayenizi bir miktar daha arttırıp, dükkan aşamasına geçmeye çalışmalısınız. Eğer fırsatınız var ise, seyyar pilav satmak yerine, bir pilavcıda çalışın. Bir işletmede çalışmak emin olun sahip olabileceğiniz en büyük tecrübedir.

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

Pilavcı Açmak İsteyenlere Öneriler

Pilavcı Dükkanı Açma Maliyeti

Pilavcı Dükkanı Açma Maliyeti

 • Lezzetli pilav yapmak için dükkan açmadan önce denemeler yapın. Dükkan açtıktan sonra deneme yapma şansınız olmayacaktır. Bir gün kötü bir gün iyi pilav satayım diyemezsiniz.
 • Lezzetten daha önemli olan konu hijyendir. Bu sektörde hijyenik olamıyorsanız, hiç başlamayın. Bir gelen müşteri 2. defa gelmeyecektir.
 • Personel seçimine özen gösterin. Gerekirse, 1000 TL daha fazla ödeme yapın, ancak en iyilerle çalışın. Personel sizi vezir de eder rezil de. Tabi onları yönetmek size bağlı.
 • Müşterilerinizi 2. defa dükkana çekebiliyorsanız başarılısınız demektir. Amacınız her zaman bu olsun. Ayrıca her müşterinize paket servis magneti dağıtın.
 • Pilavcı dükkanı açmak tek başına başarı getirmez. Müşterileriniz için menü oluşturun. Örneğin; ciğerli pilav + ayran ya da nohutlu pilav, pastırmalı pilav gibi seçenekleriniz olsun.
 • Sürekli online kanallar üzerinden videolar paylaşın. Eğer göze hitap ediyorsanız 40 km öteden dahi müşteri çekebilirsiniz. Tabi farklı yapmak kaydıyla. 

 

Pilavcı dükkanı açmak, pilavcı açma maliyeti ve aylık kazancı ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan  tüm konularda yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Adem dedi ki:

  Cok guzel aciklamalar ve tavsiyelerde bulunmussunuz ben bir profesyonel aşci olarak tavsiyere uyup dukkani acacagim tesekkurler

  1. patronoldum dedi ki:

   Umarım başarılı olursunuz. Güzel yorumlarınız için teşekkürler

 2. Ersn dedi ki:

  Çok guzel aciklamissiniz, her detayiyla doğrusu teşekkür etmeden geçmek istemedim🙏
  “Bende düşünüyorum açmayı “🤔

  1. patronoldum dedi ki:

   Umarım hakkınızda hayırlı olur. Yemek ortalama fiyatlarının yüksek olması, pilav ve dönercilik sektörüne olan ilgiliyi arttırmıştır.

 3. Erkan dedi ki:

  Etkileyici yorumlarınız için teşekkürler. Bir sorum var size tecrübenizden yararlanmak istiyorum

  Yan cadde dükkan buldum peki etrafında ne olmamalı? Yada ne satılmamalı? Esnaf olarak hangi konumlardan uzak durmalıyım benim açacağım yerin yanında kuru yemiş var Buda bana içecek sattırmayacaktır öneriniz nedir?

  1. patronoldum dedi ki:

   Pilav dükkanı açarken yanınızdaki işletmenin dez avantajından ziyade avantajı vardır. Kuruyemiş var diye endişelenmeyin. O tarz dükkanların gel geç müşterisi çok olur. Bu sizin tanınmanız ve bilinirliğiniz açısından olumlu bir şey. Özellikle A101 ve BİM gibi marketlere yakın olmanızı öneriririm.

 4. Ahmet dedi ki:

  Hocam hayırlı akşamlar biz iki ortak açmayı planlıyoruz 2 kişiyi kaldırır mı? Cevabınızı mailime atarsanız şimdiden teşekkürler.

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhabalar, aslında son zamanlarda ortak olarak işletme açmak daha mantıklı. Zira personel maaşı SSK ve vergilerle birlikte 8 bin TL’yi buluyor. Ortak olduğunuz zaman personel maliyetiniz azalır ve kısa zamanda kar etmeye başlarsınız.

 5. Chef123 dedi ki:

  Hocam çok güzel detaylıca yazmışsınız, emek vermişsiniz elinize sağlık. Fakat deneme yanılma yöntemi ile 1 ayda pilav yapma kısmı yanlış olmuş. Ben 20 yıldır bu işin içinde birisi olarak bunu imkansıza yakın görüyorum. Yemek yapmak, hele hele de satmak için sürekli aynı standartta, lezzette pilav yapmak 1 ayda öğrenilebilecek birşey değil.
  O yüzden; yemek yapma konusunda profesyonel olarak tecrübesi olmayan arkadaşlar bu işlere girerken; ya çok güvendikleri bir aşçıdan yardım alsınlar ya da hiç girmesinler. Adı üstünde “pilavcı” 🙂 burada sıkıntı yaşanırsa o dükyan açıldığı ilk hafta batar.
  Yine de yazınızın geneli gayet bilgilendirici

  1. patronoldum dedi ki:

   Yapmış olduğunuz yorum için teşekkürler. Eğer farklı tarifler ve ustalardan alınan farklı sırlar denenirse, bunun 1 ayda mümkün olduğuna inanıyorum. T

 6. murat dedi ki:

  çok teşekkür ederim yorumlarınıza emeğinize ben çok kısa yoldan düşünmüştüm fakat açıklamalar ile biraz daha iyi aydınlandım çok teşekkürler…