Shutterstock Para Kazanma | Fotoğraf Satmak

Çektiğiniz fotoğraflardan para kazanabileceğinizi biliyor musunuz? Fotoğrafları stoklayan internet siteleri üzerinden kazanç sağlamak mümkün. Shutterstock para kazanma yöntemlerini öğrenerek, keyifle yaptığınız fotoğraf çekimlerinden gelir elde edebilirsiniz. Siz de ilgi göreceğine inandığınız fotoğraflarınızı siteye yükleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Shutterstock Para Kazanma

Shutterstock Para Kazanma

İnternet sitelerinde, afişlerde, sosyal medya platformlarında, özel projelerde en büyük problemlerden biri kullanılan görsellerin telif hakkı. Tasarımcılar ücretsiz ve telif hakkı olmayan görsellerle çalışmayı tercih ederler. Fakat bu son derece kısıtlı ve özgünlükten uzak bir hal alabilir. Görsellerin önemi arttıkça, özgün fotoğraf arayışları da artıyor. Stok fotoğraf platformları da daha sık kullanılmaya başlıyor. Fotoğraf satarak para kazanmak için profesyonel fotoğrafçılar eserlerini bu platformlara yüklüyor.

Shutterstock, görsel çeşitliliği ve kalitesi ile en çok tercih edilen stok fotoğraf platformlarından biridir. Shutterstock ile para kazanma olanağını değerlendiren binlerce sanatçı, 19 yıl içinde şirketten 1 milyar dolardan fazla ödeme aldı. Şirket, ilgi gören sanatçılara daha fazla kazanç sağlamayı ilke edindi. Müşterilerin lisansladığı eser sayısı arttıkça, sanatçının aldığı komisyon oranı da artar. Sitede şu an 405 milyondan fazla görsel bulunuyor.

Okuyunuz: Fotoğraf satarak para kazanmak dışında farklı iş fikirleri için İnternetten Para Kazanma başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Her fotoğrafın bir hikayesi vardır. Bu hikaye web sitesi sahiplerinin, tasarımcıların, içerik üreticilerinin peşinde olduğu değere sahip olabilir. Özellikle kimi özel günlerde ya da farklı konseptlerle çekilen fotoğrafları kullanmak isteyen çok sayıda kişi ve kurum bulunabilir. Stok fotoğrafçılık bu ihtiyacı karşılamak için ortaya çıkan bir sektördür.

Stok fotoğraf telif haklarının belli bir bedel karşılığında ilgili platform tarafından alınan, site üzerinde depolanarak üçüncü kişilere satılan fotoğraflardır. Fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler eserlerinin telif haklarını sabit bir ücret ya da komisyon oranı karşılığında stok fotoğrafçılığı yapanlara satar. İnternet sitesi, fotoğrafları belli bir ücret karşılığın da satar. Genellikle, fotoğrafçı için kazanılan para indirme ve lisanslanma başına belirlenen komisyonlardır. Geri kalan miktar ise siteye gelir olur. Shutterstock çalışma yöntemi, komisyon ile çalışan birinci modele uygundur.

 

Shutterstock ile Para Kazanma

Shutterstock, en köklü stok fotoğrafçılığı platformlarından biridir. Shutterstock ile para kazanma oldukça kolaydır. Site üzerinden gelir elde etmeye başlamak için Shutterstock contributor bölümünde hesap oluşturmanız gerekir. Hesap sahipleri içeriklerini platforma yükler. Bu iki kolay adım sonunda, fotoğraflar kullanıcılar için sergilenmeye hazırdır.

Shutterstock, fotoğrafçıların eserlerine telif hakkı öderke,n site kullanıcılarına fotoğrafları telifsiz olarak sunar. Bir kullanıcı platform üzerinden ücret karşılığında fotoğraf indirdiğinde, o görseli dilediği gibi kullanma hakkını kazanır. Telifini değil sadece kullanma hakkını aldığı gibi başkasına satarak para kazanamaz. Başka birinin kullanmasını engelleyemez.

Kullanıcı, görselin başka biri tarafından kullanılmasını istemiyorsa, eseri lisanslayabilir. Bu yöntemle, platformun elinde bulunan telif hakkını satın almış olur. Lisanslanan eser için Shutterstock para kazanma hakkı da ortadan kalkmış olur. Fotoğrafçı için bu dezavantajı oluşturabilir. Site eser sahibinin lisanslanan ürün sayısı arttıkça komisyon oranını da yükselterek bu dezavantajı ortadan kaldırır.

Okuyunuz: Pasif Gelir Kaynakları

 

Shutterstock Fotoğraf Satmak

Shutterstock’ı bu kadar popüler yapan faktörler arasında, sektördeki deneyimi, fotoğraf portföyü ve müşteri kitlesi gelir. Bu faktörlerin gelişmesinin arkasında ise firmanın fotoğraf satmak konusundaki başarısı yer alır. Shutterstock fotoğraf satmak için çeşitli stratejiler geliştirir.

 • Kullanıcı dostu tasarım

Sitenin, arayış içinde olan biri için kolay kullanımı önemlidir. Shutterstock tasarımı ve araçları ile görsel ihtiyacı olanlara hızlı bir şekilde destek olur.

 • Doğru kategoriler

Platform, görsel arayanların en çok kullandığı arama kelimelerine göre kategoriler oluşturur. Stok erkek, stok kadın, stok düğün fotoğrafları gibi kategorilerle arayışı kolaylaştırır.

 • Trend takibi, bilgilendirme ve yenilikçilik

Platform, taleplere yanıt olmak için trendleri yakından takip eder. Haber amaçlı görseller Shutterstock para kazanma kategorileri içinde en fazla kazandıranlar arasına girer. Ek olarak, Shutterstock anneler günü, düğün sezonu gibi belli dönemlerde öne çıkan kategoriler oluşturur. Her yıl yayınladığı raporlarda en çok aranan kelimeleri, yılın talep gören renkleri gibi konularda bilgi verir.

 • Şeffaflık

Sitenin şeffaflığı da sanatçılar ve kullanıcılar için çekim merkezi haline gelmesini sağlıyor. Kazanç politikası ve komisyon oranları internet sitesinde net olarak yazıyor.

 

Shutterstock Alternatifi Siteler

Shutterstock, en güvenilen ve kullanılan stok fotoğraf platformlarından biri olmakla birlikte, pazarda alternatifleri de mevcut. Shutterstock alternatifi siteler aşağıdaki listede bulunabilir:

 • iStock

Stok fotoğrafçılık alanında en kurumsal sitelerden biridir. Şirket 2000 yılında kurulmuş, 2006 yılında ise Getty Images tarafından satın alınmıştır. Platform kalite standartlarını koruyabilmek için kayıt olmak isteyenlere belli kurallar koyar.

 • Fotolia

Adobe’nin sitesi olan Fotolia, 2004 yılında kurulmuştur. Adobe’nin kalitesinden ve geniş veri tabanından yararlanmanıza olanak sağlar. İndirilme başına komisyon öder. Komisyon oranları yüzde 33 ile yüzde 38 arasında değişir.

 • Depositphotos

Şirket 2009 yılında Ukrayna’da kurulmuş olup 2021 yılında Vistaprint tarafından satın alındı. Türkçe destek de sunar. Komisyon oranları %30- %38 arası değişir.

 

Shutterstock Ortalama Kazanç

Fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler, stok fotoğrafçılık hizmeti veren platformlardan birine üye olarak çalışmaya başlayabilir. Bir fotoğrafı aynı anda birden fazla siteye yükleyemeyeceğiniz için, sizin için en kazançlı siteyi bulmanız gerekir. Shutterstock ortalama kazanç miktarlarını öğrenerek kararınızı verebilirsiniz.

Öncelikle, Shutterstock para kazanma yöntemleri arasında temel olanı indirme başı gelirdir. İndirilen her fotoğrafta kullanıcının ödediği miktarın belli bir kısmı size verilir. Komisyon oranı %15 ile başlar. Fotoğraflarınız kullanıcılar tarafından satın alındıkça komisyon oranı artar.

Bir Yılda Satılan Fotoğraf Sayısı Komisyon Oranı
0-100 15%
101-250 20%
251-500 25%
501-2500 30%
2501-25000 35%
25000’den fazla 40%

 

Platformdan diğer kazanç yolları ise referans olmaktır. Herhangi bir sanatçı sizin referansınız ile siteye üye olursa, indirilen görsellerden 0,04 dolar kazanç sağlarsınız. Eğer bir müşteri kaydına referans olursanız, ilk ödemesinin %20’si sizin hesabınıza aktarılır. Bu yolla yapılacak ödeme maksimum 200 dolardır.

Fotoğraf başı kazanacağız ortalama gelir 0.44 dolar ile 1.19 dolar arasında değişir. Fotoğraflarınız satın alındıkça, kazancınız tavan ücrete yaklaşır.

 

Shutterstock Güvenilir Mi?

Shutterstock, hem sanatçılar hem müşteriler açısından şeffaftır. Çalışma prensipleri, kazanç oranları, paketler ile ilgili ayrıntılı bilgiler internet sitesinde bulunabilir. Sitenin blog bölümünde, firmanın kazancı, en çok para ödenen ülkeler, en çok kazanan sanatçılar gibi bilgiler şeffaf şekilde paylaşılır.

 

En İyi Resim Satma Sitesi Hangisi?

En iyi resim satma sitesi, sizin siteden ne beklediğinize göre değişir. Bunun belirlenmesinde sizin profesyonellik düzeyiniz yanında, firmanın katılımcılık koşulları ve kazanç olanakları önemlidir. Shutterstock para kazanma için karar vermeden önce, komisyon oranları karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz.

 • Shutterstock: %15-%40
 • iStock: %15-%45
 • Fotolia: %33-%38
 • Depositphotos: %30-%38

Ayrıca, aşağıdaki noktalar da karar vermenize yardımcı olabilir.

 • Shutterstock’ta müşteri referansı ile referansınızın ilk satışından %20 kazanç sağlarsınız.
 • Depositphotos’ta özel gelir paylaşım programına katılarak %40 komisyon alabilirsiniz.
 • 25 bin üzerinde fotoğrafınız satılırsa, Depositphotos ile Shutterstock komisyon oranı neredeyse aynı olur.
 • Fotolia, minimum ödeme tutarı 25 dolardır.
 • iStock oranları non-exclusive ve exclusive (özel) programlarında farklılık gösterir. Özel fotoğraf olarak belirlediğiniz eserlerden komisyon alma oranı %25’ten başlar.
 • Sanatçılara referans olmak da Shutterstock para kazanma yollarından biridir. Referans olduğunuz sanatçının eserleri site üzerinden satılırsa, kazancından siz de belli bir miktar gelir elde edebilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.