Solaryum Salonu Açmak | Solaryum Merkezi Açma Maliyeti 2023

Ultraviyole ve UVA ışınlarının birleşimi ile hızlı bir şekilde bronzlaşmanızı sağlayan merkezlerdir. Solaryum salonu açmak yapılabilecek en karlı iş fikirleri arasında yer alır. Bu işi yapanlar yüksek kar marjı ile gelir ederler. Ancak internette bu sektörle ilgili pek fazla bilgi bulmanız mümkün değil. Genelde geçer bilgilerle geçiştirilmiş bir sektördür. Bu yazıda solaryum salonu açmak isteyenler için detaylı bir rehber oluşturdum. Solaryum merkezi açmak, solaryum açma maliyeti, makine fiyatları gibi tüm detayları aktaracağım sizlere.

Solaryum Salonu Açmak

Solaryum Salonu Açmak

Öncelikle solaryum salonları genellikle spor salonu, güzellik merkezi ve spa merkezlerinin içinde yer almaktadır. Bazı firmalar sadece solaryum ile hizmet verip bu alanda marka olmuşlardır. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi şehirlerde bu sektörde iş yapanlar yüksek gelir elde etmektedir. 10 dakikalık seans fiyatlarının 60 TL’den başladığı bu sektörde maliyet kaleminiz sadece harcadığınız enerji ve işletme kiranız olacaktır.

 

Solaryum cihazları yatay ve dikey olarak ikiye ayırılır. Bu makineler kullanım türüne göre ve müşteri tercihine göre değişiklik gösterir. Yatay makinelerden gelen UVA ışınlarının her bölgeye ulaştığı söylenir. Tabi girişimciler yani solaryum salonu açmak isteyenler için bunun bir önemi yok. Solaryum sektöründen para kazanmak istiyorsanız bu iki makineyi de satın almanız gerekiyor. Şimdi bu solaryum salonu nasıl açılır aşamasını detaylandıralım.

 

Solaryum Salonu Açmak

Saloaryum Merkezi Açmak

Saloaryum Merkezi Açmak

Öncelikle bu sektörde yerinizi almak için yüksek sermaye rakamlarına ihtiyacınız var. Sıfır solaryum makinesi fiyatları 80 Bin TL’den başlarken, 2. el olanların fiyatları ise 30 Bin TL civarında. Daha uygun fiyata da bulmanız mümkün. Ancak böyle bir mekan açıyorsanız 2. el cihaz almanız tavsiye edilmez. Aradaki teknoloji farkı hizmet açısından çok büyük farklılıklar yaratmaktadır. Bu nedenle solaryum açmak için en az 200 Bin TL gibi bir sermayeyi gözden çıkarmalısınız.

 

Peki solaryum salonu nereye açılır? Bu tarz salonları hem kalabalık hem de orta gelir grubunun oturduğu semtlere açmalısınız. Örneğin; İstanbul’da Beylikdüzü ve Ataşehir gibi sitelerin yoğun olduğu bölgelerde solaryum merkezleri çok iyi iş yapmaktadır. Hatta bir çok güzellik merkezin de bu cihazları görebilirsiniz. Tabi bir çok kişi solaryum için güzellik merkezine değil de, sadece solaryum hizmeti veren yerlere gitmeyi tercih ediyor.

 

Bu cihazları satın almak ve işletme dekorunu dizayn ettirmek işe başlamanız için en önemli 2 adım. Peki müşteri nasıl bulabilirsiniz. Reklam açısından oldukça geniş bir alan. Hem internet reklamları, hem broşür hem de dükkan tabela değeri gibi bir çok faktör önemli. Tabi bunun yanında en etkili olanı müşteri tavsiyesidir. Google yorumlara baktığınız zaman müşterilerin bu tarz yorumlara nasıl dikkat ettiğini görebilirsiniz. Ya da şikayet var sitesinde yapılan incelemeleri de okuyabilirsiniz.

 

Diğer bir konu yani en önemlisi verdiğiniz hizmettir. Solaryuma gittim işe yaramadı, yüzüm de yara çıktı ya da çil oluşmaya başladı diyenler olacaktır. Bu işte en önemli kısım bilgidir. Sektöre 200 Bin TL yatırım yapıyorsanız, uzman bir ekibe ve personele ihtiyacınız var. Tabi bunun yanında ucuz solaryum kremleri değil, kaliteli ürünler kullanmalısınız. Solaryum gözlüğü, vücut nem oranı vb. konularda dikkat etmeniz gerekiyor. Müşteri isteğinden çok kaliteli hizmet sunmak ön planda olmalıdır.

 

Solaryum salonu açmak için 2 seçeneğiniz var. Ya sıfırdan bir salon açacaksınız. Ya da devren solaryum salonu alacaksınız. Sahibinden.com sitesi üzerinde ki devren solaryum salonlarını inceleyebilirsiniz. Fiyatlar 300 Bin TL’den başlayıp 1 milyon TL’ye kadar çıkmaktadır. Evet bu işletmeleri satın alarak para kazanabilirsiniz. Ancak sıfırdan bir solaryum salonu açıp, iş yaparak bu dükkanı 1 milyon TL’ye siz devir etseniz, daha kazançlı çıkarsınız. Ticarette nihai amaç nakde çevrilebilir iş yapmaktır.

Şimdi solaryum salonu nasıl açılır aşamasına geçelim.

 

Solaryum Salonu Nasıl Açılır

"<yoastmark
 • Öncelikle ne kadar sermaye ayıracağınızı belirlemelisiniz. Sermaye rakamları bulunduğunuz lokasyon, kullanacağınız makineler ve ekstra hizmet seçenekleri ile artabilir. Kimi solaryum firmaları ekstra spa ve masaj seçenekleri sunmaktadır. Sizde ekleyeceğiniz sermaye miktarı ile verdiğiniz hizmet sayısını arttırabilirsiniz. Bu konuda tercih sizin.

 

 • Sermaye miktarını belirledikten sonra iş planı oluşturmanız gerekiyor. Harcayacağınız yatırım tutarı en az  200 Bin TL olduğu için adım adım yapılacakları yazıya dökmelisiniz. Bu aşamada solaryum makinelerine nereden alacağınızı, işletme lokasyon araştırması gibi her şeyi planlamalısınız. İşe giriş esnasında planlama gibi konulara ayıracak zamanınız olmayacaktır.

 

 • Şimdi işletme yeri tutmak için hazırsınız. Burada önem vermeniz gereken konu tabela değeri olan bir konum ve lokasyon seçmeniz olacaktır. Bu da bir ofis merkezinin üst katları olabilir. Yüksek konuma koyacağınız tabela ile bir çok kişiye reklam yapmış olursunuz. O reklam 100 kere gören yaya, bir gün ihtiyaç duyduğunda sizin işletmenize uğrayacaktır. En az 3+1 ofis kiralayınız. Kiranın uygun olması büyük avantaj sağlayacaktır.

 

 • Salon kiraladıktan sonra vergi levhası almanız gerekiyor. Bunun için muhasebeci ile iletişime geçmeniz yeterli. En fazla 2 gün içerisinde vergi levhanız çıkacaktır.

 

 • İşletme dekor ve tasarım için mobilya, tablo, krem rafları satın almanız gerekiyor. Bunu şahsi zevkinize göre lüks olacak şekilde dizayn edebilirsiniz. Tabi dizayn aşamasını solaryum cihazlarına göre yapmalısınız.

 

 • Solaryum cihazlarını teknik servis ekibine kurdurun. Personelleriniz ve siz bu konuda gerekli eğitimi alın.

 

 • Artık solaryum salonu açmak için hazırsınız. Bundan sonrası iş yapabilmeniz için reklam yapmanızda. Bir çok solaryum firması Insagram üzerinden çekiliş yaparak müşteri sayısını arttırmaktadır. Sizde instagram bölgesel reklamlar, broşür reklamı, Google reklamları vb. reklam doneleri ile adınızı duyurabilirsiniz. Ayrıca spor salonları ve kuaför salonları ile anlaşma yapabilirsiniz.

 

Solaryum Açma Maliyeti

Kullanacağınız ekipmanlara göre solaryum açma maliyeti 150 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişiklik gösterecektir. Eğer tüm güzellik hizmetlerinin yer aldığı bir salon açıyorsanız, üst limit 2 Milyon TL dahi olabilir. Bu tamamen sizin tercihinize ve açacağınız lokasyona göre değişir. En az 150 Bin TL’lik maliyet ise tek cihaz ve sıfır dikey solaryum makinesi kullanacağınız hesaplanarak ortaya çıkarılmıştır.

 

2. el solaryum cihazları lambaları yenilenmiş bir şekilde satılmaktadır. Bu cihazları satın almakta ki tercih size ait. Ancak teknik servis konusunda size sorun çıkarabilir. Ayrıca müşterileriniz daha yeni ve son teknoloji olan cihazlarda solaryuma girmek isteyeceklerdir. Bu nedenle sıfır cihaz her sektörde avantaj sağlar.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

Solaryum Aylık Kazancı ve Getirisi

Solaryum cihazlarından elektrikten başka gideriniz olmadığı için aldığınız ücretin neredeyse %80’i sizin kar marjınız olacaktır. Aylık kazanacağınız para da yaptığınız ciro rakamlarına göre değişiklik gösterecektir. Günlük 1000 TL ciro yapan bir solaryum salonunun aylık net kazancı en az 20 Bin TL civarında olacaktır.

 

Bu rakamlar yükselebilir de azalabilir de. Tamamen sizin maliyetinize, personel sayısına, ödediğiniz kiraya ve iş modelinize göre değişiklik gösterir. Maliyetlerden kısma şansınız yoktur. Daha fazla kar elde etmek için mutlaka ek seçenekler sunmalısınız. Tabi solaryum alanında uzmanlaştıktan sonra diğer sektörlere girmeniz daha mantıklı.

 

Solaryum Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Kira Kontratı
 • Ustalık Belgesi ( Mesul Müdür )
 • Faaliyet Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Ruhsat Formu
 • Oda Kayıt Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Sağlık Bakanlığı izni
 • SGK Girişi Bildirgesi
 • İmza Sirküleri
 • Ticari Sicil Kaydı

Yukarıdaki belgeler bulunduğunuz belediyeye göre değişiklik gösterebilir. Mutlaka bulunduğunuz ilçe belediyesinin ruhsat işleri müdürlüğünden bilgi alınız.

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

Solaryum Açmak İsteyenlere Öneriler

Solaryum Açmak İsteyenlere Öneriler

Solaryum Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Solaryumun kanıtlanmış zararlar mevcut. Bunları müşterilerinize bildirmeniz gerekiyor. Ayrıca 18 yaş altına solaryum hizmeti vermek yasaktır. Kanuni prosedürleri uyarak iş yapmalısınız.

 

 • Bu sektörde hijyen en önemlisidir. Solaryum cihazını her müşteri çıkışı sonrası dezenfekte etmeniz gerekiyor. Ayrıca her ay ya da 3 ayda bir teknik servis çağırıp lamba değişimi gibi bakımları yaptırmalısınız.

 

 • Solaryum açmak dışında, aynı zamanda güzellik salonu hizmeti verebilirsiniz. Bunun için personel sayısını arttırmanız gerekecek.

 

 • Solaryum cihazı kiralama yöntemi ile de salon açabilirsiniz. Başlangıç aşamasında yeterli sermayeniz yok ise bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak sizinle belirli bir süre için kontrat yapılır.

 

 • Mutlaka Instagram ve Facebook sayfası oluşturmayı ihmal etmeyin. Ayrıca web sayfası olan solaryum salonları daha kurumsal imajı vermektedir.

 

Solaryum salonu açmak, solaryum açma maliyeti ve kazancı ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Yorum yaparak bizlere destek olabilirsiniz.

 

kaynak: https://howtostartanllc.com/business-ideas/tanning-salon

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.