Su Arıtma İşi yapmak | Arıtıcı Satış Dükkanı Açmak

Kriz zamanında gıda sektöründen başka firmalar iş yapmaz denir. Bu bir nevi doğru. Ancak tasarruf sektörü de yaptığı ciro rakamlarını kriz zamanlarında yükseltmektedir. Su arıtma işi yapmak da bunlardan birisidir. İnsanlar ekonomik şartlar kötüye gittiğinde önce tasarruf yapmayı tercih ederler. Damacana su kullanan bir tüketicinin arıtma cihazına geçmesi ise totalde 1000’lerce liralık tasarruf yapmasını sağlar. Fiyatı minimum 14 TL’den başlayan damacana suya artık para  verilmeyeceğini vadediyorsunuz. Bunu kabul etmeyecek müşteri veya yakın çevreniz yoktur. Tek sorun su arıtma işi konusunda bilgi sahibi olmayışınız. Sizlere endişelenmemeniz gerektiğini söylüyorum. Su arıtma montajı, kurulumu, filtre değişimi ve bu sistemi anahtar teslim kurmak çok kolay. Öğrenmek is en fazla 2 haftanızı alacaktır.

Su Arıtma İşi Yapmak

Su Arıtma İşi Yapmak

Su arıtma işi yapmak istiyorsanız, öncelikle kurması kolay olan internette satılan artıcı cihazları inceleyin. Tek yapmanız gereken mutfak tezgahında musluk için bir delik açmak ve bağlantı hortumlarını resimde gösterildiği gibi bağlamak. Hatta Youtube üzerinden montaj kurulumları ile ilgili videoları da izleyebilirsiniz. Tabi bunların hepsi işinize yarayacak. Ancak sizin öğrenmeniz gereken asıl konu, hangi filtre ne işe yarar, arıtma cihazı iç bağlantı hatları, su TDS ölçümü, PH+ ölçümü, arıtıcı hava verme, teknik destek gibi konulardır. Teknik konularda kendinize güveniyorsanız, emin olun bunları öğrenmek en fazla 2 haftanızı alacaktır. Çünkü sistem o kadar basit ki, dışarıdan aldığı su arıtıcı filtreler ile, kendi markasını kuran dahi var.

 

Piyasada BMS, İhlas, Waterbox, Waterlife, Ortimax, Aura gibi markalar mevcut. Fiyatlarına göre kendi aralarında değişiklik gösterseler de, en pahalısı şimdilik BMS’dir. Kalite farkları var mı derseniz, buna cevabım evet. Bazı sistemlerde 6 ayda bir mebran ya da filtre değiştirmeniz gerekirken, kaliteli markalarda 2 yıl boyunca bile herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şimdi su arıtma işi yapmak isteyenler için işe başlangıç aşamasını detayları ile anlatalım.

 

Su Arıtma İşi Yapmak

Su Arıtma İşi Kurmak 2

Su Arıtma İşi Kurmak 2

Su arıtma işi kurmak istiyorsanız, öncelikle Youtube, blog siteleri vb. mecralar üzerinde okumadık ya da izlenmedik bir kaynak bırakmayın. Bir sistemin içinde arıtıcı filtreler, tüp, ve bağlantı ekipmanları bulunmaktadır. Bu kadar. Hangi filtrenin ne işe yaradığını, hangisinin yan yana gelmesi gerektiğini öğrenirseniz işiniz kolay. Sonuçta bu ürünleri sıfırdan siz yapmıyorsunuz. Sadece sistemin çalışma mantığını anlamanız gerekiyor. Bunun için internet üzerine yeterli bilgi kaynağı mevcut.

 

Tabi öğrenme aşaması sadece izleme ile yeterli değildir. Online web siteleri üzerinden 1-2 adet tanesi 300-400 TL olan arıtıcı cihazlardan satın alın. Aldığınız cihazları evde sökün. Cihaz içeriğini izlediğiniz videolarla karşılaştırın. Bunları sürekli söküp, takın. Hatta musluk ile bağlantısını kurup, suyun kalite seviyesini satın almış olduğunuz TDS kalem ile ölçün.

 

Eğer bu anlattıklarım sizlere basit geliyorsa bu işi yapmak için hazırsınız. Ancak yok yapamam diyorsanız, başlangıç aşamasında personel vasıtası ile bu tarz bir iş yapmak çok zor. Bu nedenle iş fikirleri kategorisi üzerinden kendinize daha uygun bir iş bulmanızı öneririm.

 

Eğer su arıtma işi yapmak için kendinize güveniyorsanız, detaylara girmeye başlayalım. İnternette yer alan satış siteleri üzerinden arıtıcı cihaz satın alıp montajını yaparak para kazanmanız çok zor. Sizin ulaştığınız bir ürüne müşteri de ulaşabiliyorsa, yeterli büyümeyi sağlayamazsınız. İstanbul’da yılda 2 veya 3 defe arıtıcı teknolojileri üzerine fuarlar düzenlenmektedir. Bu fuarda bir çok üretici firma ile bir araya gelebilirsiniz. Onlarda markalı ya da markasız ürünlerde almanız mümkün. Bu işe başlamak için ilk seçeneğiniz fuara gidip üretici firmalarla anlaşma sağlamak olacaktır.

 

Bir diğer seçeneğiniz ise su arıtma cihazı bayiliği almak. Bu sektörde kar marjı yüksek olunca bayilik vermek isteyenlerin sayısı da çok. Bir çok su arıtma bayiliği veren firma temsilcisine eğitim vermektedir. Ancak bu eğitimi %100 olarak algılamayın. Genellikle bu işi bilene eğitim verirler. Yani sizi çırak gibi sıfırdan yetiştirmezler. Sistemleri sadece demonte olanlar, nasıl kurulum yapılacağını size gösterirler. Tabi size sürekli destek olan, marka değeri yüksek bir firma ile çalışmak avantaj sağlayacaktır.

 

Su Arıtma İşi Nasıl Kurulur

Su Arıtma işi Nasıl Kurulur

Su Arıtma işi Nasıl Kurulur

 • Öncelikle eğitime yatırım yapmanız gerekiyor. Bunun için 1 aylık bir eğitim serüveni planlayın. Bu planlama dahilinde okuyabildiğiniz tüm kaynakları tüketin. Hatta gerekiyorsa bu işi yapan birilerinden ücret dahilinde eğitim almayı deneyin.

 

 • Eğitim süreci bittikten sonra nasıl ilerleyeceğiniz konusunda bir iş planı oluşturun. Bu iş dükkan kiralanarak da yapılabilir, ayaklı servis hizmeti vererek de. Ancak dükkan sahibi olmak her zaman avantajlıdır. Bu müşterinin gözünde güven oluşturmaktadır.

 

 • Kendinize uygun maliyetli, yaya sirkülasyonun olduğu bir bölgede dükkan bulun. Bulduğunuz dükkanın vitrin cephesinin geniş olması ürünleri sergilemeni ve reklamınızı yapmanız açısından çok önemli olacaktır.

 

 • Dükkan kiraladıktan sonra vergi levhası için başvuru yapın. Bir muhasebeci ile anlaştıktan sonra, en geç 2 gün içerisinde vergi levhasını çıkartmış olacaksınız.

 

 • Dükkanda herhangi bir tadilat yapmanıza gerek yok. Sadece su arıtma cihazlarını sergileyebileceğiniz bir raf sistemi oluşturun. Tabi bunun yanında arıtma sistemi yedek parçalarını koymak için de kendinize özel bir alan kurmalısınız.

 

 • Artık su arıtma işi yapmak için hazırsınız. Dükkanda tabela, görsel vitrin vb. pazarlama doneleri olsa da, bu tek başına iş yapmanız için yeterli değildir. 

 

 • Online reklam kanalları, broşürler ve ağızdan ağıza pazarlama ile adınızı duyurmanız gerekiyor. Hatta belirli kampanyalar yaparak, müşteri çekmelisiniz. Bu iş tavsiye ile yürür. Başlangıç aşamasında yaptığınız büyük kampanyaların dönüşü mutlaka olacaktır.

 

Su Arıtma İşi Maliyeti

Bu sektörde su arıtma işi yapmanın maliyeti  20 Bin TL’den başlayıp 60 Bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu sektörde en büyük yatırım tutarı bilgidir. Bilginiz olduğu sürece cihazları uygun fiyata alıp, en az 6 katı fiyata satıp kar etmeniz mümkün. Bir çok su arıtma firması bu şekilde gelir elde etmektedir. Su arıtma işinde maliyet rakamlarını kontrol etmek tamamen sizin bilginize dayalıdır.

 

Eğer dükkan açmayıp, sadece kartvizit üzerinden yürümek isterseniz, açılış maliyeti daha düşük olacaktır. Bu aşamada sadece reklam için para harcamanız gerekiyor. Müşteri kitleniz arttıkça, dükkan açma aşamasına geçebilirsiniz. Bir yerinizin olması daha güvenilir olduğunuz imajını verecektir.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

Su Arıtma Cihazı Satmanın Kazancı 

Çevrenizde su arıtma işi yapan bir esnaf var ise, fiyat sorun. Ya da online siteler üzerinden teklif alın. Size 1000 TL’nin altında fiyat veren olmayacaktır. 1000 TL fiyat verilen arıtma cihazlarının geliş fiyatı ise maksimum 300 TL. Yani işçiliği saymazsak sizden 3 kat fiyat talep edilir. Özetle su arıtma işi yapmak en karlı sektörler arasında yer alır. Aylık 10 adet sistem kurduğunuzda en düşük kazancınız en düşük 7 Bin TL olacaktır.

 

Bu sektörün diğer avantajı ise, rezidans projelerinden toplu ihale almak. Tek seferde 100 dairelik ya da 1000 dairelik iş almanız mümkün. Tabi bu tarz işlerde vadeli çalışanlar olur. Ödeme almakta sorun yaşamamaya dikkat ediniz.

 

Su Arıtma Bayiliği Veren Firmalar

 • Hyundai Su Arıma Bayiliği
 • BMS Su Arıtma
 • Vatan Su Arıtma
 • Water Station Bayilik
 • Yeşil Su Arıtma
 • Water Life Su Arıtma
 • Nur Life Bayilik
 • Dizayn Aqua Bayilik

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

Su Arıtma İşi Kurmak İsteyenlere Öneriler

Su Arıtma İşi Kurmak İsteyenlere Öneriler

Su Arıtma İşi Kurmak İsteyenlere Öneriler

 • Müşterilerinizi mutlaka not edin. Hangi tarihte hizmet verdiğinizi, ne yaptığınızı tek tek yazın. Aradan 1 yıl geçtikten sonra filtre değişimi için arayın.
 • Müşterilerinize size tavsiye ettiği her müşteri için ekstra indirim ya da hediye sunun. Bu sayede onlarda sizin için çalışacaktır.
 • Ürünlerinizin üzerinden mutlaka teknik servis olarak baskılı kartınız bulunsun. Müşterileriniz sizi unutabilir  bu mümkündür.
 • Tek bir su arıtma ürününe bağlı kalmayın. Müşteri ucuz olanı da isteyebilir, pahalı olanı da. Önemli olan müşteriyi kaçırmamaktır.
 • İnternetten yapacağınız reklamı ihmal etmeyin. Müşterilerinize taksit yapma gibi fırsatlar sunun. Bu tarz tasarruf ürünlerini vade farksız taksit ile sunmanız, tasarrufu daha iyi idrak etmelerini sağlayacaktır.

 

Su arıtma işi yapmak ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Görüşlerinizi yorumlar bölümünden bildirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Kadir dedi ki:

  Detaylı ve bilgi dolu yazı olmuş teşekkür ediyorum.

 2. yılmaz dedi ki:

  çok güzel bir açıklama çok teşekkür ederim

  1. patronoldum dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz güzel yorumlarınız için.

 3. Şükrü Can dedi ki:

  Ben bu işi yapmak istiyorum İzmir’de yaşıyorum bana işi öğretecek birini arıyorum ücret falan istemiyorum 05541343950