Cep Telefonu Dükkanı Açmak: Maliyeti ve Geliri

Cep telefonu dükkanı açmak 2024 yılında yapılabilecek en yüksek potansiyelli iş fikirlerinden biridir. Düşük komisyon gelirlerine sahip olsa da işin hacim fırsatları oldukça yüksektir.

İş yapmayan ya da para kazanmayan bir cep telefoncu tanımıyorum diyerek bu yazıya başlamak istiyorum. Sizde benim gibi düşünüyorsanız doğru yazı da olduğunuza emin olabilirsiniz. Ayrıca iş kurmak istiyorsanız ve cep telefonu dükkanı açmak gibi bir fikriniz var ise, tüm bildiklerimi sizlere aktaracağım. Adım başı cep telefonu dükkanı görmenizin ana nedeni, hepsinin iş yapıyor olmasıdır. Sizde bu pastadan payınızı almak istiyorsanız, endişelenmeyin. Sıfırdan cep telefonu dükkanı açma, açılış maliyeti ve kazancı gibi tüm detaylar bu yazıda.

Cep Telefonu dükkanı açmak

Cep Telefonu dükkanı açmak

Öncelikle bu sektörde hala yerinizi almadıysanız, bunun en büyük nedeni yeterli bilgiye sahip olmamanızdır. Öncelikle teknik bilgi konusu sizi korkutmasın. Cep telefonu dükkanı açmak için, telefon tamiri yapmayı biliyor olmanız gerekmiyor. Bir çok telefoncu teknik servis kısmını anlaşmalı olduğunu noktalardan karşılıyor. Örneğin; telefon ekranı kırılan bir müşteri size geldi ve telefonunu bıraktı. Sizin yapmanız gereken anlaşmalı olduğunuz servisi arayıp, gelip telefonu almalarını söylemeniz. Piyasada işler bu şekilde ilerler. Cep telefonu teknik servislerinin bu tarz motorlu kuryeleri olur.

 

Şimdi teknik servis kısmını atladıysak sıra geldi, dükkan içerisinde ki diğer işlere. Bir cep telefonu dükkanı; aksesuar satışı, hat satışı, abonelik, teknik servis, operatör geçişleri vs. işlerden gelir elde eder. Bunun yanında 2. el ve sıfır telefon satışı da vardır. Bu kısım gözünüzü korkutan 2. aşama olabilir. Öncelikle bilginiz yok ise, telefon satışı kısmına hemen girmeniz gerekmiyor. Sadece telefon kılıfı satarak aylık 20 Bin TL kazanan dükkanlar var.

 

Diğer kısım olan abonelik, hat satışları, operatör geçişler vs. işler için Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom gibi şirketlerden telefon veya internet üzerinden alt bayilik alarak yapabilirsiniz. Birisi hat geçişi yapacaksa, size verilen bayi kodu ile bunu ekrandan gerçekleştirirsiniz. Firmalarda otomatik olarak hak ettiğiniz bayi primini size öder. Şimdi cep telefonu dükkanı açmak istiyorum diyenler için tüm detayları anlatacağım yazı seline giriş yapalım.

 

Cep Telefonu Dükkanı Açmak

Cep Telefonu Dükkanı Açmak 2

Cep Telefonu Dükkanı Açmak 2

Öncelikle nasıl bir cep telefonu dükkanı açacağınızı sermayeniz ve sizin kararınız belirleyecek. Cep telefonu dükkanı açmak için bir kaç seçeneğiniz mevcut. Bu seçenekler aşağıdaki gibidir.

 • Tüm Operatörlerin Olduğu Cep Telefoncu Açmak
 • Aksesuar Satış Dükkanı Açmak
 • Vodafone Bayilik Açmak
 • Turkcell Bayilik Almak
 • Turk Telekom Bayi Açmak
 • Devren Cep Telefonu Dükkanı Almak

 

Hangi cep telefoncu ile konuşursanız konuşun, size tüm operatörlerin olduğu bir cep telefoncu açmanızı tavsiye edecektir. Neden mi?

 

Artık sektörde kazançlar eskisi gibi değil. Eskiden bir çok operatör tarafından bayilere yüksek komisyonlar ödenirdi. Az sayıda cep telefonu dükkanları olduğu için şartlar da esnekti. Ancak şimdilerde girişimci sayısının artması, kar marjının düşmesi esnaf için sorun yaratıyor. Bu nedenle tek bir operatöre bağlı kalmak yerine 3 operatörün de alt bayisi olmak sizin için en mantıklı seçenek.

 

Yok ben yine de Vodafone, Turkcell ya da Turk Telekom bayisi açmak istiyorum diyorsanız, yine olumsuz. Artık eskisi kadar kolay bayilik alma şansınız yok. Bu tarz bayilik almak için Dağıtım Merkezleri ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Size bayilik verilirken, bu işteki tecrübenize bakılır. Yeterli tecrübeye sahip değilseniz, bayilik almanız çok çok zor.

 

Genellikle firmalar kendi ürünlerini iyi satan, cep telefonu dükkanlarına teklif götürürler. Bu dükkanlara özel komisyon katsayısı sunabilirler. Ancak sıfırdan cep telefonu dükkanı açmak isteyenler için cevap olumsuz. Tabi bir kaç istisna var. Sizlerle birincisini aşağıda paylaşıyorum.

 

Sahibinden.com sitesine girdiğiniz zaman devren Vodafone Silver Bayi ya da Turkcell DSN Plus Bayilik ilanlarını görebilirsiniz. Bu tarz bayileri devir aldığınız zaman iş direkt tek bir bayilik almanız mümkündür. Onların kazanç modeli ile ilgili de önümüzdeki günlerde bir yazı oluşturmuş olacağız.

 

Cep Telefonu Aksesuar Dükkanı Açmak

Cep Telefonu Aksesuar Dükkanı Açmak

Cep Telefonu Aksesuar Dükkanı Açmak

Bu seçenek cep telefoncu açmak isteyip, sektörle ilgili hiç bilgisi olmayanlar için en uygunudur. Market ya da bakkal işletmek gibi. Toptan aldığınız telefon kılıflarını işletme içerisinde sergileyerek, iş yapmaya başlayabilirsiniz. Tabi işin sadece bu basit olan kısmını yapmayınız. Aksesuar satışı cep telefoncu işine girmek için önemli bir başlangıç aşamasıdır.

 

Aksesuar dükkanı + 3 operatörün ürünlerinin satıldığı bir dükkan başlangıç aşamasında iyi bir seçenek olacaktır. Bu aşamada aksesuar ürün satan  toptancılarda, işle ilgili bilgi sahibi olduklarından size yardımcı da olacaklardır. 

 

Cep telefonu aksesuar dükkanı açtığınızda aynı zamanda online olarak telefon kılıfı satarak gelir elde edebilirsiniz. Satın alacağınız bir sublimasyon baskı makinesi ile kişiye özel kılıflar üretip, gelirinizi daha da yükseltebilirsiniz.

 

Devren Cep Telefonu Dükkanı Almak

Devren Cep Telefonu Dükkanı

Devren Cep Telefonu Dükkanı

Bu işle ilgili hiç bilgisi olmayanlar için en mantıklı seçeneklerden birisi. Cep telefonu dükkanlarının satılmasının nedeni, bir çok kişinin 2. ve 3. dükkanı açmasıdır. Bu dükkanlarda personel bulunur ve personel yönetimi yapamadıkları için satmak isterler. Siz ise satın alacağınız zaman, personel vasıtası ile size 1 ay boyunca işle ilgili eğitim seçeneği sunulur.

 

Tabi 1 gibi bir sürede her şeyi öğrenmek zorunda değilsiniz. Çalışan personelle konuşarak anlaşmayı daha da uzatıp, ya da sizinle çalışmasını isteyebilirsiniz. İlk defa bir işe girecekler için devren dükkan almak bir çok işte daha mantıklıdır. Sahibinden.com sitesinde bir çok devren cep telefonu dükkanı ilanı görebilirsiniz.

Şimdi adım adım cep telefonu dükkanı nasıl açılır aşamasına geçelim.

İNCELEYİN: Telefon Aksesuar Dükkanı Açmak

Cep Telefonu Dükkanı Nasıl Açılır

Cep Telefoncu Nasıl Açılır

Cep Telefoncu Nasıl Açılır

 • Ne kadar sermaye ayırıp yatırım yapacağınızı belirleyin. Yukarıdaki seçenekler ilk yatırım maliyetini belirlemenizde büyük bir etkendir. Devir almak ya da aksesuar dükkanı açmak sizin için daha uygun maliyetli olabilir. Bilmediğiniz bir işte yüksek sermaye harcamamaya özen gösteriniz.

 

 • Sıra geldi iş planı aşamasına. Bu sektörde fazla bilgi sahibi olmadığınız için kendinize bir yol haritası oluşturmalısınız. Bu yol haritasının içine gerekiyorsa, teknik servis kursuna gitmeyi, eğitim almayı da dahil edin. Bu sektörde neler yapmak istediğinizi not alın. Nasıl başlayacağınız gibi, her şeyi planlamalısınız.

 

 • Dükkan araştırmaya başlayın. Evet, cep telefonu dükkanı olmayan yer yok gibi. Adım başı her yerde cep telefoncu görmek mümkün. Tabi abartısız olmak adına, rekabetin olmadığı bir yer bulmak da imkansız değil diyelim. Ana cadde veya yan cadde üzerinde bir dükkan belirleyip kiralayın. Kiranın uygun olması ve dükkanın tadilat istememesi size büyük avantaj sağlayacaktır.

 

 • Kiralama sonrası vergi levhası için başvurunuzu yapın. Bunun için bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Komisyon alarak gelir elde edeceğinizden muhasebeci seçimi konusunda dikkat ediniz. Diğer türlü yüksek vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

 • İşletme içi ihtiyacınız olacak rafları sipariş ettirin. Eğer operatör bayiliği alıyorsanız, bu konuda tüm malzemeleri firmalar size verir. Normal aksesuar ya da cep telefonu dükkanı açacaksanız, dükkan tasarımını siz yaptırmalısınız. Tabela, vitrin ve raflar için bu işi yapan profesyonellerle anlaşabilirsiniz.

 

 • Hangi ürünleri satacağınız ve nasıl iş yapacağınızla ilgili cep telefonu toptancıları ile konuşun. İlk aşamada en çok satılan cep aksesuarları ve cep telefonu kılıfları doldurun.

 

 • İşletmeniz açılış yapmak için hazır. Görkemli bir açılış yapmanıza gerek yok. Sonuçta bedava bir ürün dağıtmıyorsunuz. Ancak standlı bir hostes ile broşür dağıtabilirsiniz.

 

 • Sadece cep telefonu dükkanı açmak, bu sektörde başarılı olmanızı sağlamayacaktır. İletişim en önemli faktördür. Ne çok samimi ne de çok soğuk olmalısınız.

 

Okuyunuz: İş Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Cep Telefonu Dükkanı Açma Maliyeti

Cep telefonu dükkanı açmanın en avantajlı yanı başlangıç maliyetinin düşük olmasıdır. İşi bildiğiniz taktirde 20 Bin TL maliyetle bile cep telefonu dükkanı açabilirsiniz. Tabi maliyetler de üst sınır yoktur. Aksesuar dükkanı, devir almak ve teknik servis dükkan açmak en uygun maliyetleri içerir.

 

Sıfır cep telefonu ya da ikinci el ürünler satarsanız, dükkan açma maliyetleriniz artacaktır. Günümüzde sıfır ürünleri normal bir cep telefonu dükkanından satın alanların sayısı yok denecek kadar az. Bu ürünler pazaryerlerinde daha uygun fiyata taksit imkanı sunularak satılmaktadır. 2. el ürünlerde ise bozuk, çalıntı ya da yazılım sorunlu ürünler olabileceği için, satmakta mantıklı sayılmaz.

 

Özetle kar marjı en yüksek olan aksesuar  tarzı ürünlere yatırım yapmak hem cep telefonu dükkanı açma maliyetini düşürecek, hem de daha çok kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Ortalama olarak toptan fiyatı 1 TL ile 10 TL arasında olan kılıflardan 10 Bin TL’lik satın aldığınız zaman dükkanınız rahatlıkla dolacaktır.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

Cep Telefonu Dükkanı Getirisi

Ortalama olarak bir cep telefonu dükkanı aylık 60 Bin TL ile 80 Bin TL arasında gelir elde eder. Yani ayakta kalabilmesi için bu rakamları kazanması gerekir. Satılan bir çok ürünün maliyeti olmadığından kar marjı yüksektir. Yaptığınız operatör geçişlerinden elde ettiğiniz gelir, maliyetsiz olarak elinize geçmektedir.

 

Satılan aksesuar, cep telefonu kılıfları gibi ürünler de %500’e yakın kar marjı mevcut. Eğer teknik servis işine de girerseniz çok yüksek kazançlar sizi bekliyor olacak. Teknik servis konusu sizi korkutmasın. Sadece cep telefonu ekranı değiştirme işi yapan servisler mevcut. Ekran değişimi ise oldukça kolay. Hatta Trendyol ya da N11 gibi siteleri incelerseniz, LCD ekranların yanında değişim için tornavida gönderilir. Yani bir çok kişinin evinde yapabileceği kadar da kolay bir süreç içeriyor.

 

Cep Telefonu Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar

 • Tapu Fotokopisi
 • Kira Kontratı
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Faaliyet Belgesi
 • Oda Kaydı
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası
 • Vesikalık Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • SGK Girişi Bildirgesi

Yukarıdaki belgeler bulunduğunuz belediyeye göre değişiklik gösterebilir. Bir çok belediye ekstra olarak kamera kurulumu isteyebilir. Yapmanız gereken en mantıklı hareket, bulunduğunuz belediyeye gidip, cep telefonu dükkanı açmak için gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenmek olmalıdır.

 

Cep Telefonu Teknik Servis Kursuna Gitmek

Mutlaka gidin demek istiyorum. 3 Bin TL ile 10 Bin TL arasında bu kurslar verilmektedir. İnanın cep telefonu dükkanına gelen bir çok teknik servis müşterisi tamamen basit işlerden dolayı gelmektedir. Bir çoğu ekran kırılması çatlaması ya da suya düşmesi sonucu size gelir. 1 aylık teknik servisi eğitimi ile aylık kazancınızın üzerine ekstra 10 Bin TL katabilirsiniz.

 

Piyasada cep teknik servis eğitimi veren bir çok kurs mevcut. Bu kurslar arasında seçim yaparken, size sunulan seçenekleri sorup araştırın. Özellikle pratik yapmanızı sağlayacak olan eğitim firmalarına gitmeyi deneyin. Aksi taktirde sadece teorik eğitim alarak, pek öğreneceğiniz bir şey olmayacaktır.

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

Cep Telefoncu Açmak İsteyenlere Öneriler

Cep Telefonu Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Cep Telefonu Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Bir önceli maddede yer alan teknik servis kısmını ihmal etmeyin. Kendinize güvenmiyorsanız, bu konuda eğitim almayı ihmal edebilirsiniz. Ancak imkanınız varsa eğitim alarak gelirinizi çok üst çıtalara yükseltebilirsiniz.
 • Cep telefonu dükkanı açmadan önce mutlaka devir alma seçeneğini değerlendirin. Hiç bilmeyenler için ilk aşamada daha avantajlı olacaktır. Takıldığınız noktada soru soracağınız birileri olur.
 • İşletme içerisine gelen müşterilerle iletişimde orta noktayı yakalayın. Çok samimi olursanız, her sorunda size gelirler. Çok katı olursanız da arkanızdan küfür ederler.
 • 3 operatörle birlikte çalışmanız büyük avantaj sağlar. Tek bir firmaya bağlı kalmayın ve elinizi güçlendirin. İlerleyen zamanlarda size bir teklif gelirse, avantajınıza göre değerlendirme yapabilirsiniz.
 • Cep telefonu tamir edecek kişilerden ileride ustalık belgesi istenebilir. Bunun için teknik servis eğitimi alacağınız firmalar MEB onaylı olduğundan size destek olacaklardır.
 • 2. el telefon satacak olanlardan telefon satış yetki belgesi istenmektedir. Bu kanun yeni çıktığı için detayları ticaret bakanlığı sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

 

Cep telefonu dükkanı açmak, cep telefoncu açma maliyeti ve aylık kazancı ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Beğendiyseniz yorum yaparak destek olabilirsiniz.

 

Yorumlar

 1. Mesut dedi ki:

  Çok sağol teşekkürler.

 2. Fatih dedi ki:

  Çok açıklayıcı ve başarılı olmuş
  Allah razı olsun

  1. patronoldum dedi ki:

   Teşekkürler güzel yorumunuz için. Umarım faydalı olmuştur.