File Market Çalışan Yorumları ve Çalışma Şartları 2023

FİLE, 2015 yılında BİM’in destekleri ile perakende sektörüne giriş yapan bir zincir market olarak öne çıkıyor. Market sektörüne en son giriş yapan FİLE market, açılan yeni şubelerinde çalıştırmak üzere sürekli olarak personel alımına devam ediyor. File market çalışan yorumları ve FİLE market maaşları gibi konularda yapılan yorumlar, yeni başvuru yapmak isteyenlere önemli ölçüde fikir veriyor.

Fİle Market Çalışan Yorumları ve Maaşları

File Market Çalışan Yorumları ve Maaşları

FİLE zincir market işletmesi BİM marketin teşviki ile kurulmuş bir işletmedir ve market anlayışına yeni bir soluk getirmeyi amaçlar. FİLE market içerisinde BİM’de bulunandan çok daha fazla çeşit müşteriye sunulur.  Türkiye genelinde sayısız mağaza ile binlerce kişiye hem hizmet hem de istihdam sağlayan FİLE market, zincir perakende marketler arasında oldukça büyük bir paya sahiptir. Market zincirinde görev almak isteyen yeni adaylar File market çalışan yorumları ve market değerlendirmelerini gözden geçirerek bilgi sahibi olabilir.

FİLE’de ürün çeşitliliği diğer birçok zincir markete göre daha fazladır.  Actisoft, Datycare, Harras ve daha birçok marka ile en kaliteli ürün en uygun fiyatlar ile müşterilere sunulur. FİLE market diğer zincir marketlerdeki gibi bazı ürünlerde promosyon seçeneği sunmaz. Bunun yerine haftanın her günü sayısız ürünü avantajlı fiyatlar ile müşterilerine sunmayı amaçlar.

 

File Market Çalışan Yorumları

File market çalışan yorumları markette çalışmak isteyenlere verdikleri fikir ile her gün sayısız kişinin başvuru yapmasını sağlar. Çalışan personellerden gelen yorumlar market yönetmeliğine ve ortamına ilişkin oldukça önemli fikirler içerir. Hem maaş hem de çalışma ortamı ile avantaj sunan FİLE market her geçen gün ekibine kattığı yeni personeller ile yeni şubelerinde müşterilerine hizmet vermeye devam eder. FİLE markette çalışmak isteyenler hazırladıkları başvuru formunu marketin İnsan Kaynakları birimine ulaştırarak iş başvurusunda bulunabilir.

 

File Market Çalışma Şartları 

FİLE marketlerde çalışma şartları birçok yönü ile diğer marketlere benzer. Sadece göze çarpan fark, market içerisinde birçok farklı pozisyonun bulunmasıdır. Diğer zincir marketlerde reyon sorumlusu genel olarak bütün reyonlardan sorumlu iken, FİLE markette şarküteri, manav, kozmetik gibi birçok reyonda sadece reyona özel personeller bulunur. Günlük çalışma saatine bağlı olarak market içerisine vardiyalı çalışma sistemi mevcuttur. Bir kısım personel sabah açılış saatinde çalışmaya başlarken, diğer grup personel de market kapanışına kalır. Çalışma saatleri mağaza sorumlusu tarafından belirlenir ve belirli aralıklar ile değiştirilir.

File market çalışan yorumları konusunda araştırma yapanlar market personelinin haftalık izin günü hakkında da bilgiler araştırır. FİLE market çalışanlarının haftada 1 gün izinleri vardır. Haftalık çalışma saatlerini tam olarak dolduran personeller bir gün boyunca izne çıkabilir. Buna ek olarak File market çalışma şartları kapsamında personellerin yıllık izin hakları da mevcuttur.

Market içerisinde çalışma süresi 1 yılı dolan personeller yıllık izin kullanma hakkına sahip olurlar. Bu izin yıllık olarak 14+2 gün şeklinde personellere tanınır. Personeller mağaza sorumlusu ile ortak karar alarak yıllık izni hangi tarihlerde kullanmak istediğini ayarlayabilir.  FİLE marketlerde uzun yıllar boyunca çalışmak isteyen personeller, ilerleyen yıllarda yıllık izin günlerinin artacağını da bilmelidir. File market çalışma şartları arasında yer alan maddede, 5. ve 10. yılı tamamlayan personellerinin izin sürelerinin artacağı maddesi yer alır.

 

File Market İş Başvurusu 

FİLE market çalışan yorumları ve çalışma şartları gibi konularda araştırma yapanlar, marketin çalışma ortamını uygun gördükleri taktirde farklı yollar üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Eğer araştırmanız sonucunda FİLE markette personel olarak çalışmaya karar verirseniz internet üzerinden personel ilanlarının yayınlandığı File Kariyer üzerinden FİLE market personel alımı ilanlarına ulaşabilirsiniz. Bu ilan sitelerinde ilan sayfasına gelerek başvurma formunu doldurabilir ve direk başvurunuzun FİLE market yöneticilerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Burada yaptığınız başvuru yöneticiler tarafından incelenir ve çalışmak için uygun görülürseniz mülakat için davet edilirsiniz.

FİLE markette çalışmak için marketin resmi internet sitesi üzerinden de başvuru formunuzu market yetkililerine gönderebilirsiniz.  FİLE marketler zincirinde Reyon Görevlisi, Mağaza Mal Kabul Personeli, Kasa Personeli, Et-Şarküteri Personeli, Kozmetik Personeli, Meyve- Sebze Personeli gibi birçok farklı alanda yapılacak alımlara başvuru yapmanız mümkündür. Deneyiminize bağlı olarak tercih edeceğiniz alanı başvuru formunuzda belirtebilir ve geri dönüş bekleyebilirsiniz. Formunuz incelendikten sonra yaklaşım 7-10 gün içerisinde uygun görülmeniz halinde size gerekli dönüşler yapılır.

FİLE market içerisinde sadece en düşük pozisyonlara iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun haricinde market sürekli olarak mağaza müdürü ve bölge sorumlusu gibi alanlara da alım yapar. Ancak bu alımlar sadece market içerisinde belirli bir süre çalıştıktan sonra uygun görülen personellerin alındıkları alanlardır. Bu nedenle ilk etapta en alt birimden çalışmaya başlayabilir ve eğer çalışma performansınız beğenilirse belirli çalışma süresini doldurduktan sonra bu alanlara da yükselebilirsiniz.

FİLE markete iş başvurusunda bulunduktan sonra belirli bir süre beklemeniz gerekir. Yapılacak olan geri dönüşler, marketin ihtiyaç durumuna göre olur. Marketlerde personel açığı bulunması durumunda o pozisyon için yapılan başvurular değerlendirmeye alınır. Bu nedenle yapılan başvuru hemen kısa süre içerisinde değerlendirilemeyebilir. Uygun görülen adaylar en uygun zamanlarda mülakat için çağrılır. Başvurulardan olumlu yanıt alabilmek için başvuru aşamasında verilen bilgilerin doğruluğu oldukça önemlidir. Şayet yanlış bilgi paylaşımı, işe başlandıktan sonra tespit edilirse bu durum sizin işinize son verilmesine bile neden olabilir. Bu durum imaj zedeleyici bir durum olarak değerlendirilir.

Okuyunuz: Bim Çalışma Şartları

 

File Market Çalışan Maaşları

FİLE market, BİM perakende marketler zinciri bünyesinde açılmış olan bir firma olsa da yönetim ve idare gibi konularda BİM’den ayrılır. Bu nedenle FİLE marketlerde hem yönetim hem de maaş sistemi BİM’e göre farklılık gösterir. Her geçen gün büyüyen ve yeni şubeleri ile daha geniş kitlelere hizmet veren FİLE markette her birimde çalışan personeller farklı maaş alırlar.  Maaşlar her ayın 1’inde kesintisiz ve aksama olmadan çalışanların banka hesaplarına yatırılır.

FİLE market zincirinde reyon görevlisi olarak işe başlayan personeller 5500 TL ile 7500 TL arasında maaş alır. Çalışma yılına bağlı olarak personellerin maaşlarında artışlar meydana gelir.

FİLE markette mağaza müdürü ya da bölge sorumlusu olarak çalışan kişilerin maaşları, sahip oldukları statü gereği daha yüksektir. Mağaza sorumlusu ve müdürler hem tecrübe hem de tahsil durumuna göre göreve getirilir.  Sahip oldunuz tecrübe veya eğitim düzeyiniz daha yüksek ise, alacağınız maaş da o kadar yüksek olacaktır. Standart koşullarda belirli bir deneyim ve dört yıllık bir üniversite mezunu iseniz, FİLE markette mağaza müdürü görevinden 7500 TL maaş alabilirsiniz.

Kasap, manav ve şarküteri bölümlerinde çalışmak isteyen personeller için ön görülen maaş 5500 – 7000 TL’dir. Bu reyonlarda çalışmak isteyen personeller reyonun tamamından kendileri sorumludur. Reyonu sabah düzenleyerek açan personeller akşam tekrar reyonu düzenleyerek kapatır. Reyonda satılan günlük ürünler yine reyon görevlisi tarafından takip edilir.

Kasiyer olarak görev yapan personele tanımlanan aylık maaş 5500 TL’dir. Kasada çalışan personeller gün içerisinde yapılan bütün satışlardan sorumludur. Eğer günlük satışlar sonrasında kasa sayımı sırasında açık çıkarsa, bu durumda şirketlerdin sahip oldukları prosedürler devreye girer. Bu prosedür gereği de kasa açıklarından kasiyerler sorumlu tutulur. Son derece hassas bir görev olan kasa personeli görevini üstlenenlerin kasada işlem yaparken ve para üzeri verirken son derece dikkatli çalışmaları gerekir.

FİLE market zincirinde aynı zamanda prim sistemi bulunur. Mağaza genelinde geçerli olan bu kuralda eğer aylık olarak tanımlanan satış kotasının üzerine çıkılırsa, bu durumda mağaza personelleri maaşlarına ilave olarak %10 ekstra ödeme alır.

Part time çalışanlara da bünyesinde yer veren FİLE marketlerde tercihine göre part time personel olarak da çalışabilirsiniz. Bu durumda da göreviniz ve çalışma saatleriniz mağaza sorumlusu ile ortak bir şekilde belirlenir ve günlük çalışma saatinize bağlı olarak aylık 3.000 TL- 5500 TL arasında maaş alırsınız.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler

 

File Market Çalışma Saatleri

FİLE markette çalışmak isteyen personellerin en fazla araştırma yaptıkları konular arasında FİLE market çalışma şartları gelir. FİLE market genelinde günlük çalışma süresi 8,5 saattir. Bu çalışma saatinin 1 saati yemek ve çay molası için kullanılır.

Birçok zincir markette söz konusu olduğu gibi, FİLE markette de bazı durumlarda normalden fazla çalışmak mümkün olabilir. Zorunlu mesai olarak tanımlanan bu fazla çalışma saatleri, mağaza sorumlusu tarafından not alınır ve kayıtta tutulur. Personeller, çalışılan bu fazla saatleri istekleri halinde izin süresi olarak kullanabilir. Bir diğer tercihte fazla çalışma saati kadar, sabah mesaiye geç gelebilir. Kullanılacak olan ek izinler ile, çalışılan fazla çalışma süresinin eşitlenmesi sağlanır. Bu açıdan bakıldığında bu özellik ile FİLE market çalışma şartları diğer market çalışma şartlarına göre birtakım farklılıklar içerir.

Okuyunuz: Şok Market Çalışma Şartları

 

File Market Mülakat Soruları

FİLE market çalışan yorumları sonrasında FİLE markette çalışmak isterseniz, her dönemde şirkete başvuru formunuzu gönderebilirsiniz. FİLE marketler zincirine yaptığınız başvuru sonrasında eğer başvurunuz uygun görülürse mülakata çağrılırsınız. Şirket yöneticileri ile yapacağınız mülakatta yöneltilen soruları tatmin edici şekilde cevaplarsanız, kriterlere uygunluk sağlar ve belirlenen tarihte iş başı yaparsınız. Mülakat sırasında sorulacak sorulara ait genel konular şu şekildedir;

  • FİLE marketin kuruluşu ve markete ilişkin temel konuda bilgiler
  • FİLE markette hedeflediğiniz kariyer planı
  • Market sektöründe daha önceden edindiğiniz deneyimler
  • FİLE markette neden çalışmak istediğinize ilişkin açıklama

File market mülakat sorularında size mantık soruları da yöneltilir. Sorularda temel amaç, olaylar ve durumlar karşısında nasıl tepki verebildiğinizi ölçmektir. Sınavı baştan sona kadar büyük bir dikkat ile takip ederek, sorulara mantıklı şekilde cevap verirseniz, rahat bir süreç geçirebilir ve başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

File Market’te Çalışmak İsteyenlere Öneriler

  • Tempolu çalışma sistemine hazırlıklı olun.

Marketler gün içerisinde en fazla müşteri alan işletmelerdir. FİLE market bünyesinde çalışmak istiyorsanız hızlı ve yorucu tempoya alışık olmanız gerekir.

  • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayın.

Esnek çalışma saatleri konusunda anlayışlı olmanız ve uyum sağlayabilmeniz önemlidir.

  • Enerjinizi sürekli yüksek tutun.

Enerjinizi gün boyu yüksek tutmanız ve müşterilerinize güler yüzlü hizmet sağlamanız size olumlu geri dönüşler getirir.

  • Sorumluluk alın.

Çalıştığınız bölümün veya reyonun sorumluluğunu üzerinize almanız işinizi daha da severek yapmanızı ve başarınızın artmasını sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.